1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Yargıtay : Altın Kadınındır , Diyor ...

'Haberler' forumunda Betül tarafından 3 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. Betül

Betül Süper Üye+

Bu sabah haberlerde izledim ; kocası eşinden habersiz şekilde altın bozdurmus ve yargıtay kocaya sormuş "eşinin haberi var mıydı" diye.
    Eğer eşinden(kadından) izinsiz altın bozduran koca ev dahi bile alsa bunu eşinin iznini aldığını belirtir belgeli şekilde ispatlamak zorunda. Çünkü yargı ne olursa altın düğünde takılan tüm "altınlar kadınındır" diyor...

Şahsi fikrimce herşey kadınındır mantığını doğru bulmuyorum lakin anlayışlı bir eşe sahipseniz. Nice eşler var ki düğünden sonra eşinin tüm bilezik vs kolundan aldığı gibi bozduran :oops: Ben herşeyin ortak olmasi tarafıyım ; kasa , hesap , yatırım ..

Ve yine nice kızlar da varki bu haberle birlikte herşey benim diyebilecek , bu da ilişkiyi henüz daha ilk adımdan sarsacak ve sorunlara yol açacak .

Siz yargıtayın bu kararına ne diyorsunuz kızlar ?
    @Seda @Aylin @hemsiregelin , @hazal40 , @Denizderyaa , @Ipk9406 ,@baharfaruk , @zeynepenes ,@Akdnzkbra @pembisgelin
    @elfsla @Ceyoo @Berum @Akdnzkbra @AylinY ve herkes

melodika, shqiptare, Ruci ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Ortak olması en makbulu bence. Bizde herşey ortak eşim bana sormadan veya ben eşime sormadan herhangi bir şey yapmam

pembisgelin ve Betül bunu beğendi.
  3. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Bence de ortak olması makbul :) ama ev alınmadığı sürece bozdurulmaması taraftarıyım ben :)

Betül ve Özlem bunu beğendi.
  4. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Bence de herşey kadınındır mantığı yanlış ama gerçekten öyle kadınlar var ki dediğin gibi daha düğün bitmeden sırf kendine ait birşeyi olmasın diye elinden altınları alınan. Sonuç olarak herşey ortaktır, ortak bir ömür var ortada. Keşke maddi anlamda kadının arkasında duran yargı, canını korurken de bu kadar net ve caydırıcı olabilse de her gün izlediğimiz tecavüz haberlerini, kocasının katlettiği kadın haberlerini daha az görsek.

muncuk, meryem01, Glsrnysf ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  5. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Çok hak verdim malesef böyle bir sistemimiz var :(

pembisgelin ve sezinogün bunu beğendi.
  6. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Bence de ortaktir boyle dusunen kadinlar zaten vardi simdi kocalarinin vay haline:D bizde dugunden sonra bozdurduk ve araba aldik hicte senin benim dusuncesi olmadi sonuc olarak arabada ikimizin ikimiz kullaniyoruz:)

pembisgelin ve Betül bunu beğendi.
  7. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

Ortak görmeyen çift biz olamamış çifttir. Onlardan ne köy olur ne kasaba..

8. pembisgelin

pembisgelin İnci Üye+

Kesi
    Kesinlikle herşey ortak olmalı bence öyle altını kaptığı gibi bozduran erkeklere bende çok tepki gösteriyorum sadece erkeğin değil bayaninda hakkı olmalıdır

9. SMHCNR

SMHCNR İnci Üye+

bende herşeyin ortak olması tarafıyım sonuçta bir ömür beraber paylaşıyosunuz bizde de hersey ortaktır :)

10. zeynepenes

zeynepenes Yeni Üye

Biz şuan sözlüyüz,fakat ilerde evlenince herşeyimiz ortak olucak.Sevgili olmamızdan sözlü olmamıza kadar şu zaman diliminde ne zaman bir yere gitsek,sözlüm benim elimi cebime attırmadı.Her ne kadar şikayet etsemde tek dediği şey şu olmuştu:İlerde evlenince mesela sana araba alıcak oluruz yada başka bişey alıcak oluruz o zaman sende bende birikimimizden ortak koyarız ortaya.Böyle deyince şikayet etmedim artık.

11. meryem01

meryem01 Uzman Üye+

Yargitayin bu kararini dogru buluyorum cunku bazen altinlari alip bozuyor ve ileriye yatirim yapilmasini engelliyor yargitayin bu kararinda biraz aile butcesini koruma erkeklerin savruk davranmalarini onlemek icin ;) ama altinlar yada butun maddi varliklar ortaktir ikisininde rizasiyla yapilmali.

Özlem bunu beğendi.
  12. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Canım ben altınları yatırım amaçlı görüyorum eşim de öyle. Yani ev almak için peşinatımız onlar. Bizim geleceğimiz, ikimizin. Yani kadınındır erkeğindir değil sonuçta onlar ortak akrabaların yardım amaçlı hediyeleri. Ama eşinden habersiz takı bozdurmak söz konusu ise orda başka sorunlardan söz edilmeli altın kimin konusundan değil. Ama hakim doğru kararı vermiş, medeni hukuk kadını korur öncelikle. Ve bu örf ve adet hukukunda mehir olarak geçer mehir de kadındır.

Özlem, bsyl ve meryem01 bunu beğendi.
  13. Akdnzkbra

Akdnzkbra Uzman Üye+

Bencede hersey ortak olmali. Sadece kadinindir dye dusunce yanlis ancak esin de karisindan habersiz bozdurmasida yanlis. Nasil ki ortak diye dusunuyorsak iki tarafinda rizasi olmali bu konuda. Sahsen bende altinlari ev icin kullanmayi dusunuyorum ilerde yatirim amacli.

bsyl ve tuğbabenli bunu beğendi.
  14. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

bence de ortak olmalı tabi ki. ayrıca bu karar daha önceden beridir var zaten, yeni bir şey değil. bazı "adam"lar böyle bir kararı gerçekten hak ediyorlar tabi ki. Kadını koruma açısından bakılınca güzel bir karar, tabi bir taraftan bunu suistimal eden kadınlar da olabilir. İşte her şey iki tarafın da anlayışlı olmasında bitiyor.
    biz araba almak için düğünde takılan tüm altınlarımızı ne varsa bozduk, arabamızı aldık :)

tuğbabenli bunu beğendi.
  15. elfsla

elfsla Yeni Üye

Bence de herşey ortak olmalı hayatımızı birleştiriyoruz sonuçta o insanla. Ama bu eski zamanlarda biraz farkliymis gerdek gecesi hersey kadının elinden alinirmiş bu açıdan baktığımız da iyi bisey aslında. Kişiden kişiye değişiyor yani. Bizler simdi sevip guvendigimiz adamlarla evleniyoruz. Beraber yatırım yapmak daha mantikli geliyor bana en azindan biz öyle yapmayı planliyoruz :)

16. Denizderyaa

Denizderyaa Yeni Üye

Bencede ortak olmasi daha mantikli nasil ki ayni evi esyayi ortak paylasiyosak parayi puluda ortak paylasmak gerekiyo sonucta hayatimizi paylasiyoruz. Sahsen ben takmicagim ve kullanamicagim altinlari bozdurup esime vermistim birazda olsa borclarda rahatlasin diye digerlerinide esim anlayisli oldugu icin bozdurmami istemedi iki tarafinda ortak karariyla olmasi gerekiyo :)

17. baharfaruk

baharfaruk İnci Üye+

Bence de ortak olmalı. Ama benim kuzenimin eşi ona sormadan bütün altınları bozdurp kumar oynamisti ve bosandılar

18. Ceyoo

Ceyoo İnci Üye+

Yargıtayın kararını doğru bulmuyorum. Sonuçta ortak bi hayat paylaşımı var birlikten kuvvet doğar mantığıyla aynı, sözlüm sağolsun bana sormadan hiç bişi almaz bnde öyle tabiki kim olursa olsun önce saygı duyulmalı.

cikolatalikek bunu beğendi.
  19. cikolatalikek

cikolatalikek Uzman Üye+

Taraf tutan bi yasa olmamalı bence. Erkeğin kadından habersiz bozduramayacağı gibi kadın da erkekten habersiz bozduramamalı. Yasaların bu kadar "kullanışlı" olmasını doğru bulmuyorum. İsteyen istediği şekilde kullanabilir bu yasayı..

Ceyoo bunu beğendi.
  20. CanerEdanur

CanerEdanur İnci Üye+

Ortak bir hayat için bir adım atılıyorsa eğer her şey ortaktır bir tabak yemek bile eşit şekilde paylaşılmalıdır. Ama ne insanlar gördük duyduk bu kadın içinde geçerli erkek içinde habersiz satanlar kadının elinden zorla alanlar sesini çıkaramayan kadınlar ekonomik gücü olmayan kadınlar,para vs saklayanlar ... Ama hukukta ezilen taraf kadın olmasın diye böyle bir 'önlem' demek istiyorum ben alması çok normal çünkü burası Türkiye işte. zaten bi şekilde kanıtlanırsa hakim hukuk yaratma yetkisini kullanarak erkeğe de pay verebilir bunu olayın konusu belirler. Ama sonuçta Allah eşinde hayırlısı nasip etsin ne diyeyim

Ceyoo bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş