1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

'Temizlik - Düzen' forumunda Seda tarafından 24 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

En sevmediğim işlerden biridir yağlı eşyaları temizlemek :) Yağdanlık temizliği de en sinir bozucu işlerdendir benim için. Temizleyemeyip yağdanlığı atıp yenisini almışlığım vardır :D Makineye attığınızda tüm yağın temizlenmediğini, bazı kısımların yapış yapış oldığunu görmüşsünüzdür. Özellikle plastik ağız kısımları, süngerle temizlenme konusunda oldukça inatçılar. Nasıl daha etkili ve pratik bir temizlik sağlanır diye ararken bulduğum önerileri sizinle de paylaşayım;

- Sirke yağ çıkarma konusunda inanılmaz etkili bir şeymiş. Sirke+sıcak su hatta bir parça pirinç atıp çalkalayıp yağlı tabaka temizliğinde kullanabilirsiniz. Sonrasında bulaşık makinesine koyup temizledikten sonra gerekirse yağdanlık sıcakken bir kez daha sirke ile çalkalayıp yumuşayan ama çıkmayan izlerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

- Yağdanlıkların kolay temizlenmesinin en önemli sırrı üst üste koymadan her bitişte temizlemek. Özellikle dışına akıtan bir yağdanlığınız varsa ondan kurtulun çünkü dışa akan ve kuruyan yağlar çok daha zor temizleniyor.

Ben şu ana kadar makinede yıkıyordum, çıkmayan leke olduğunda elle temizliyordum. Yağdanlık boşalınca sirkeyle temizlemeyi deneyeceğim bakalım, bu ara her yere sirke kullanıyorum çok sevdim :) Siz nasıl temizliyorsunuz?

Özlem, Mpamuk, sedaozer ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. Betül

Betül Süper Üye+

Nasıl güzel tespit :* Annemlerde kullandığımız camdi ne kadar akmasada yine dışı yağ oluyo şişe bitene kadar.Önce makineye atıp çıkmayan yerleri yağ çözücü ile hunharca tellediğim dogrudur :rolleyes:sonrada sıcak su ile tekrar yıkıyordum. Bak sirke iyi oldu şimdi kendi evimde öyle yaparım :)

Seda ve Deniz Medine bunu beğendi.
  3. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Bu cok isime yarayacak uygulayip deneyecegim ablacim:* tupperware yagdanligim boyle oldu yikadim kullanmadigim sey kalmamistir yag sokucu camasir suyu ama o yapis yapis agiz kisimlarini cikaramadim bir suredir kullanmiyordum sinir oldum cikmadi diye koca tenekeyi kaldirip indiriyordum insallah gecer bu yontemle cunku seviyorum yagdanligimi akitmadigi icin:)

Seda bunu beğendi.
  4. Ezgi

Ezgi Aday Üye

Ufff nefret ediyoruuum :( yağ değmiş hiç bir şeyi sevmiyorum :(
    Benim yağdanlıklarım komple cam ağız kısmıda plastik değil hele o kıvrımlı ağız kısmını temizlemek tam eziyet. Ben de önce elimle yıkayıp sonra makinaya atıyordum. Yağ bitince direkt koymadan hep yapıyorum ama yine de dediğin gibi bazı yerler çıkmıyoor :( sirkenin de kokusunu hiç sevmem ama deniyim çıkacaksa çok çirkin ve pis geliyor yoksa gözüme :p

Seda bunu beğendi.
  5. gulakinn

gulakinn Uzman Üye+

Bende her yağ bitişinde yıkamaya çalışıyorum bazen üşengeçlik de olmuyor değil :p Benimde komple cam ağzı plastiklerden daha kalıtlaşmış yağ tabakası yok. Sıcak suda bekletiyorum, sonra bir güzel elimle yıkıyorum, sonrada makineye atıyorum ama tabikiii uğraaaş :mad: :p Tupperın dışı yağ olmayanlar, yağ tutmayanlar var imiş bu ara bir kaç kişiden duydum çokda kullanışlıymııış :) Aklımda dolanıyor bu ara :)

6. özlemmurat

özlemmurat İnci Üye+

en sınır olduğum ve ne kadar temızlersem temızleyeyım dediğin gıbı ılla bır yer de kalıyor.sırke herseyın mucize gibi bir sey :) mutlaka deneyeceğim

7. lülü

lülü Uzman Üye+

Keşke bu yaziyi dün görseydim :rolleyes: gerçekten yağdanlik temizlemek çok
    zormuş.diğer yağdanlik boşaldiğinda bu şekilde temizleyeceğim bendee :)

8. Aylin

Aylin Süper Üye+

Ahahahah merhaba yağ bitince yağdanlığı atanlar :baybay:baybay :cokkomik

9. Mpamuk

Mpamuk Uzman Üye+

Bende atıp yenisini aldım Seda abla :) ama artık kendim temizleyip kullanacağım, attığım yağdanlıklar makinadan çıkınca sanki yağlı yağlı kalıyordu bende içime sinmediği için atıyordum ama baktım ki sonu gelmeyecek bu durumun o yüzden temizliyeceğim bakalım :D

10. Seda

hahahaha bir ben değilmişim ya kendimi çok müsrif hissetmiştim annem atılır mı kızım yıka dediğinde :D Deneyin bakayım, benimki bitsin de adım adım yaparken foto çekip paylaşacağım daha detaylı olarak :*
    Sirke konusunu açıyorum birazdan koku olmuyor ;)
    Deneyen haber versin fıstıklar ben daha yeni doldurdum bir şişeyi, diğeri sanırım bitmek üzere ilk kez bitsin de temizleyeyim diye bekliyorum :p :D

Aylin, mldfyz ve lülü bunu beğendi.
  11. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

sirke hiç aklıma gelmemişti yağ çözücü kullanıyordum çok zorlanıyorum gerçekten yağdanlığı yıkarken :) deneyeceğim boşalınca :*

Seda bunu beğendi.
  12. Seda

Dene kuzum paylaş burada :* Sirke çok güzel yağ çözücü ve koku gidericidir ben fısfısa koyduğumu söylemişimdir bulaşıklarda da lavabodada her yerde kullanıyorum ;)

Özlem bunu beğendi.
  13. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

bende beyaz sirkeyi aynı şekilde yaptım lavoboya salataya dolaplara meyvelere sebzelere önüme ne gelirse fıslatıyorum :D:D

14. elaedadnz

elaedadnz Uzman Üye+

bu konu benimde hoşuma gitti nefret ediyorum yagdanlık temizlemekten sirke ile denicem yagım bitince :) varmı sirke ile temizleyen memnun kalan :D

Özlem bunu beğendi.
  15. Seda

Yağdanlık kadar saçma bir şeyi kadınları nasıl daha fazla uğraştırırım diyen bir erkek icat etmiş net! Üstte yazdığım gibi en sevmediğim temizlendiğine güvenmediğim bir şeydi yağdanlık temizliği. Aylardır böyle aparat kullanıyorum ve dünyanın en mantıklı aleti:asik Yağ şişesine takıyorsun, şişe bitince şişeyi atıyorsun, ağzlığını değiştiriyorsun. 2li paket almıştım birini sirkeli suda kaynatıp temizleyene kadar hemen yeni şişeye yenisini takıyorum görürseniz bence mulaka denenmeli :)
    IMG_5121.JPG

Maşuk, Özlem, mldfyz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Cok mantikliymis bende artik resmen tenekeyle dokup bitince atmaya basladim akitmayan yagdanlikta yalan:Dbulursam bende alayim boyle baslik:)

Seda bunu beğendi.
  17. Seda

Di miii :alkis Bir sonraki çekişlişimiz yağdanlık başlığı olsun o zaman :cokkomik türkiyede daha önce var olduğunu görmedim sanki, bulan gören olursa paylaşsın bence :asik:arabeni

Özlem ve mldfyz bunu beğendi.
  18. feridelinko

feridelinko Yeni Üye

Bende geçen gün eşime verdim birini temizlesin diye, diğerini de makineye attım. Eşim pırıl pırıl yaptı makineden çıkansa berbat :D baktım nasıl yaptığına, almış çamaşır suyunu, çamaşır telini, bi de kürdan ince ince dokuyor :D ama sirke tavsiyenizi denicem merak ettim :)

Bu Sayfayı Paylaş