1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Vize Başvurusu Ve Süreç

'Balayı - Seyahat' forumunda Seda tarafından 4 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Avrupa'ya gidecek olanların aklında en büyük soru işareti bu konu oluyor, böyle bir başlık bulunsun hem soruları paylaşalım hem tecrübeleri :) Ben yeşil pasaportluydum yani vize gerekmiyordu ama bu yıl bordoyum yani vize başvurusu yapmamız gerekiyor Avrupa'ya giderken. Bu yaz Avrupa'ya gidecekken planlar değişti iş ve tatili birleştirip Uzakdoğuya gidecek gibiyiz yani vize derdi yok. Ama avrupa'ya gidecekler arasından bildiğim @sezinogün var tatlım ilk sen başla :) vize başvurunuzu kendiniz yaptınız diye düşünüyorum, aklıma gelen başkalarına faydası olacak soruları sorayım;
    - italya vizesi mi aldınız schengen mi ? Kaç aylık yaptınız başvuruyu?
    - Vize başvurusunda otel ve uçak rezervasyonlarını iptal edilemez şekilde yaptırmış olmak gerekiyor, sizin vizeniz çıktı mı?
    - Ülkenin şu anki durumunda vizede sıkıntı çıkabilir diye söylentiler var, siz herhangi bir sıkıntıyla karşılaştınız mı?

Benim aklıma gelenler bunlar ara ara yine konuşuruz :)

cerensever, Özlem ve sezinogün bunu beğendi.
  2. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Öncelikle heryer vize için aracı kurum dolmuşken muhteşem bir konu oldu. Önceden direk konsolosluğa başvurma şartı vardı ancak şuanda özellikle avrupa ülkeleri için aracı kurumlar ortaya çıktı, hatta konsolosluklar bile nerdeyse sizi oralara yönlendiriyor. Açıkcası belli bir ücret yok biri 68 lira gibi bir danışma ücreti alırken kimisi 250 euro isteyebiliyor. Bu kurumlara vize için gerekli tüm evrakları (konsolosluk sitelerinde mevcut) ve pasaportunuzu teslim ediyor genellikle 1 hafta 10 gün içerisinde vizenizi direk bu merkezlerden alabiliyorsunuz.
    Ben bu konunun en iyisi olduğunu düşündüğüm pek çok ilde şubesi olan bir yerle konustum yaklaşık olarak 700 lira para istedi bende bu işlemi konsolosluktan direk yapabiliyormuyuz yoksa aracı kurum şart mı dediğimde, kesinlikle yapamazsınız konsolosluk kabul etmiyor dedi.
    Güç bela konsolosluğa ulaştım tabiki öyle birşey yokmuş, aklınızda olsun kandırılmayın. Ben randevumu aldım, evraklarım hazır 2 mayısta gidicem inşallah, eşim de 12 mayısta brezilyaya gidiceği için 1 haftada çıkartabiliriz dediler :)
    - Multi girişli schengen istiyoruz belki konsolosluk tek girişli schengene çevirir bilmiyorum :)
    - Uçak biletlerimiz alındı, otel rezervasyonlarını da bookingden yaptırdık, ben daha öncede çok kez vize aldığımdan hep booking tercih ediyorum, kabul ediliyor.
    - Konsolosluk görevlisi şahsi olarak sıkıntılı bir durumumuz yoksa ( adli sicilde sorun ,daha önce sınırdışı edilme durumu gibi) bir sorun olmayacağını söyledi :)
    İnşallah vizesiz Avrupaya gideceğimiz günleri de görürüz diyorum zor işler bunlar :)

Aylin bunu beğendi.
  3. Seda

Aaaa bilmeyeni nasıl kandıracaklarını şaşırdı insanlar ya 700 lira ne demekmiş :D Biz avrupa düşündüğümüz dönemde tur şirketi "belgeri bize verirseniz sorunsuz vize işlemlerini hallediyoruz" dedi ama detaylı kişisel bilgilerimizi o denli 3. şahısların eline vermek istemediğimizden konsolosluğa direkt başvuru yapacaktım. Başvuru sonrası randevu veriliyor ve orada parmak izi verme zorunluluğu var. Yani aracı kurum da olsa parmak izi vermek için muhakkak konsolosluğa gitmek gerekiyor özellikle şehir dışından gelecek başvuracaklar varsa onu da belirtmiş olalım o zaman. Belgelerin hazırsa neden hemen başvurmuyorsun? Son dakika işlerinde panikleyen pimpirik seda mode on :p Booking kesinlikle büyük nimet biz de yurt içi yurt dışı tatillerimizi oradan planlıyoruz özellikle Türkiye'deki butik otelleri keşfetmemizi sağladı, son gelişmelerde komple siteye erişim engellendi diye korktum ama sanırım sadece türkiye içi rezervasyonlar kapalı yurt dışı yapılıyor gibi.
    Takipteyim seni o zaman vize sürecin nasıl devam etti paylaş :tokalas

sezinogün bunu beğendi.
  4. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Hiç sorma bende senin gibi aylar öncesinden hazır olsun isterim ama dedim ya konsolosluk bile aracı kurumlara yönlendirmeye çalışıyor, sadece haftada 2 gün randevu veriyor tabi aylar öncesinden randevular tükeniyor 2 Mayısa bile zor bulabildik bende biraz tereddutluyum çünkü 2sinde pasaportlari konsolosluga vercez ogün de 12 sinde brezilyaya uçuyor yani 9 günde vizesi çıkıp pasaportlari geri almamız gerekiyor zaten randevuya gittiğimizde uzun sürer derlerse mecburen aracı kuruma gitcez :(

5. Seda

Yaaa doğru diyorsun :/ Bu arada bunu da belirttiğin iyi olmuş hep bir iki ay kala başvururuz ya deniyor ama randevu tarihi öyle kolay verilmiyor pasaportta da aynı şey oldu benim. Pasaportumu yenileyeceğim dönem en yakın emniyet müdürlüğü hazirana gün verdi o_O başka bir şubeye gidip tanıdık manıdık hemen hallettim ama stres oluyor insan. Vize ve pasaport alacaklara duyurulur :p Bana araştırırken 3-7 gün içinde vize çıkar demişlerdi inşallah sizin öyle olur :tokalas

sezinogün bunu beğendi.
  6. mmlke

mmlke Uzman Üye+

canım biz de geçen yaz italya için vize almıştık ve bahsettiğin gibi aracı kurumdan. ama gittiğim kuruma konsolosluk yönlendirmiş beni. direk konsolosluğa başvuru yapılmıyor konsolosluğun resmi kurumu var deyip oraya göndermişti isim vermiyim şimdi reklam olur belki. ama senin yazını okuyunca şaşırdım ve konsoloslukta mı kandırdı bizi diye düşünüyorum şuan :(

sezinogün bunu beğendi.
  7. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Canım öyle saçma bir sistemi var ki konsolosluğun italya üzerinden bir siteye yönlenip siteyi güç bela çözüp sistem üzerinden randevu alıyorsun dediğim gibi randevuları resmen alma diye yapmışlar ama azmettim buldum :)

8. mmlke

mmlke Uzman Üye+

valla çok şaşırdım şuan ama iyi oldu bilgilendirmen tekrar alacak olursak aklımda olacak

sezinogün bunu beğendi.
  9. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Ya inşallah çıkar şimdiden strese soktu beni :) ankara emniyet genel müdürlüğünün durumu malum geçen temmuzdan beri mecburen herkes ilçelere gitmek zorunda, Ogün elmadağdan aldı bende 1 ay önceden Etimesgut ilçeden alabildim 3 günde geldi pasaportum. Daha önceden schengen aldığım için belki yetişir 1 haftaya diyorum :)

10. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Aynen tatlım aklında bulunsun zaten konsolosluklar bu işi yapmak zorundalar, ama oldukça zorlaştırdılar işi malesef.

11. bbusra1

bbusra1 Aday Üye

merhabalar:) balayına italyaya gideceğiz inşallah. mayısta nikahımız olacak. bu çipli kimliklerin geliş süresi değişiklik gösteriyormuş nüfusa sorduk ama net cevaplar verilmiyor. bizde temmuzda gideceğiz pasaportumuzu çıkarmadık daha kimliklerin geliş süresinde ki sıkıntıdan dolayı da kimlikleri değiştirmeme kararını verdik. biletimizi aylar öncesinden aldık ve nasıl olsa nikahtan sonra hemen kimlikleri değiştirir vize başvurunda bulunuruz diye biletimi nişanlımın soyadıyla aldık. biletteki soyad ile kimlikteki soyad farklılığı vize alırken, hem gidişte hemde dönüşte bilet kontrollerinde sıkıntı olur mu bi bilginiz var mı bu konuda

12. mmlke

mmlke Uzman Üye+

canım kendi soyadını kullanmıcaksan bile kimliğin arkasında kızlık soyadı yazıyor oradan halledebilirsiniz. ayrıca vize alırken dilekçeye bu durumu da belirtirseniz sıkıntı olmaz diye düşünüyorum zaten balayı olarak başvuru yaptığınızda sizden evlilik cüzdanı veya evliliğe başvurduğunuza dair belge istiyorlar

13. bbusra1

bbusra1 Aday Üye

Bizim bilet konusunda sıkıntımız var. Önceden aldık nişanlımın soyad ile nikahtan sonra kimliğimi değiştirmiyeceğim. Benim kimliğim ile biletteki soyadım farklı olacak. Bilet kontrollerinde gidişte ve gelişte sıkıntı yaşarmıyım soyadı yüzden onu soruyorum

14. mmlke

mmlke Uzman Üye+

hımm o zaman fikrim yok canım bileti aldığınız firmayı arayıp yardım isteyebilirsiniz. belki biletteki soyismi değişirirler. bunu denediniz mi bilmiyorum ama aklıma başka da çözüm gelmedi açıkcası.

15. Seda

Evlilik cüzdanınız yanınızda olacağı için biletteki ve cüzdandaki soyad aynı olacak yüksek ihtimalle sıkıntı olmamıştır. Tahminen balayına gidip gelmiş olman gerek, yaşadıklarını paylaşırsan senin gibi arada kalan yeni evlenecek kızlara yardımcı olmuş olursun ;)

16. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

italyaya gerçekten çok gitmek istiyorum bu başlık da benim için çok faydalı oldu vizeyle alakalı düşünüyordum bende :):)

Seda bunu beğendi.
  17. Seda

Ilkbaharda biz de dusunuyoruz gercekten yemekleri, dogasi, tarihi her sehri ayri ayri gezmek istiyroum italyada insallah siz de gidersiniz isteyen herkes gider :agla yazin gordugum kadariyla cok kalabalik oluyor, buradan giden arkadaslar da paylasacak detaylari konustum cok guzel rehber olacak biz sonradan gidecek olanlara :cak

Özlem ve Gizem bunu beğendi.
  18. Seda

Bu arada simdi yazdigimi tekrar okudum da kader cilvesini yapip turist vizesine raziyken oturma vizesi vermis avrupa, uzakdogu sonraya kalmis tabii :)

Özlem bunu beğendi.
  19. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

En kısa zamanda fotoğraflarla güzel bir tanıtım yazısı koyucam buraya ;):asik

Seda ve Özlem bunu beğendi.
  20. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

inşallah bekliyoruz canım :arzula:arzula

Gizem bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş