1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Turşu Nasıl Kurulur? :)

'Diğer' forumunda bftmnr tarafından 31 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

tursu-tarifi.jpg cropped_cropped_content_tursu-nasil-yapilir_0071UltA66nP236.jpg Ben bu başlıkları açacak insanmışım da kendimi geç tanımışım galibi :)
    Aslında annem ve kayınvalidem biz kurarız deseler de beyim epeyce hevesli olunca iş başa düştü :) Kendimiz yapalım öğrenelim seneye tayin olursak kim yapacak dedi ve an itibarı ile araştırmalarıma başladım :)
    Dün babamın bahçeden epeyce yeşil domates,biber,acı biber,hırtlak,salatalık falan toparladık taze taze mis gibi şuan. Bugün de bi lahana havuç falan alalım diyoruz. Sonra devam edecğiz :)
    1 lt lik cam kavanozlarda yapacağız. Bulduğum en anlaşılır tarif de şu;
    1. 5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)
    2. Acurlar boyuna ve enine isteğe göre doğranır, havuçlar soyulur ve dilimlenir, domatesler isteğe göre kürdan yardımı ile delinir ya da dörde bölünür, lahanalar iri parçalara halinde doğranır. Sarımsaklar soyulur ve dereotundan bir tutam ayrılır.
    3. Sırasıyla domates, lahana, havuç, acur, süs biberi, dereotu şeklinde yerleştirilir. Her sebze arasına sarımsaklardan serpilir.
    4. Üzerine boşluk kalmayacak şekilde su doldurulur ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılır.
    5. İkinci kavanoza da aynı işlem yapılır kalan su az gelirse başka bir kapta tuz, sirke, su karıştırılarak üzerine eklenir.

Seda, Büşra yağmur, Maşuk ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Canım b4nim annem marketten turşu suyu alırdı turşu yaparken kullanılıyor o suya malzemeleri koyuyorsun zamanı gelince oluyor kıtır kıtır ama her markette yok galiba:) ay o görseller ne iştah açıcı bayılırım turşuya:p

bftmnr bunu beğendi.
  3. cikolatalikek

cikolatalikek Uzman Üye+

Gitgide hamaratlaşan bir Fatmanur abla görüyorum maşallahh :asik ben de istiyorum turşu kurmak konserve yapmak ama malum zaman bulamıyorum ilk fırsatta ben de buradayım :)

bftmnr bunu beğendi.
  4. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

ben de dün acur aldım canım, ben tuzu tadına göre ayarlıyorum ne az ne fazla, bir tatlı kaşığı kadar limon tuzu ve bir bardak sirke kullanıyorum 2.5 litrelik kavanoza... alışınca sen de ağız tadını bulursun :)

bftmnr bunu beğendi.
  5. muncuk

muncuk İnci Üye+

Görseller beni benden aldı :aptal benim kayınvalidem yapmıştı gecen sene kendine yaparken bana da bu sene nasıl olucak bakalım. Turşuyu eşim hiç yemiyor yoksa bende yapmak isterim. O yemeyince bende uğraşmıyorum açıkçası yapanlardan geçiniyorum :p

bftmnr ve tuğbabenli bunu beğendi.
  6. Gzde23

Gzde23 Uzman Üye+

Yaa benim de bugün turşu canım istedi annemin yaptıkları bitmiş markettende hiç yemedim hiç turşuda yapmadım bana da yolla:alkis:alkis

bftmnr bunu beğendi.
  7. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Turşu suyunu duymadım kuzum akşam bi bakayımmm.. Bende çok severimmm olsun da bi bakalım :)

Glsrnysf bunu beğendi.
  8. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Ben çok çok yapıp sana da gönderirimmmm kuzucummmm :* Şunu deneyim bi olursa karışık yaparım ikimize de 2 şer kavanoz yeter :)

cikolatalikek bunu beğendi.
  9. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Ayy hadi inşallaaaahhhh :)

tuğbabenli bunu beğendi.
  10. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Valla ben kendim sevmesem öğrenmeye niyetlenmezdim de işte :)))

muncuk bunu beğendi.
  11. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Öyle hamurlarla çıtayo yükseltmesi değil :) Öğreeenirsiiinnn seeeennnnn :*

Gzde23 bunu beğendi.
  12. cikolatalikek

cikolatalikek Uzman Üye+

Ah bunu kabul edemem :p ne kadar da düşünceli bi abla :asik düşünmen yeter ablacım çok teşekkür ederim :asik

13. Gzde23

Gzde23 Uzman Üye+

Ahaha inşallah:alkis:alkis

14. Maşuk

Maşuk İnci Üye+

çok turşu yemem ama fotoları görünce benim bile canım çekti:) O değil de resmen içinden cevher çıktı ortaya çıkmak için evlenmeyi bekliyomussun sanki :D

bftmnr bunu beğendi.
  15. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Annem bile şokta :) bana mıydı eziyetin diyor. Yapabildikçe deneme isteğim artıyor içimdeki salon kadınını bi kenara bırakıp ev hanımı kişiliğimi çıkarttım napıyım :)

Maşuk bunu beğendi.
  16. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Şişeleri görünce canım çekti doğrusu canım içindeki cevheri dışarı çıkarmak için evlenmeyi bekliyormuşsun :) şimdiden bende kışa kaynanama diyorum bana salatalık turşusu karnabahar turşusu bide kırmızı lahana turşusu kur diye bakalım kurarsa afiyetle yerim :)

bftmnr bunu beğendi.
  17. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Bi dene şansını bakalım benimkiler da baya hevesliydi biz size kurarız die ama beyim yaaa biz tayinle gidecez ben kendim kurar öğrenirim diyince iş başa düştü :)

Büşra yağmur bunu beğendi.
  18. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

En güzelini yapmışsınız bende seneye denerim ama yine de kayınvalideme yaptırırım :D çok güzel oluyor turşusu becerikli hatun yapar bize :D

bftmnr bunu beğendi.
  19. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

İşi bileceksin ama işe gitmeyeceksin :) en sevdiğim teoriiii :D

Büşra yağmur bunu beğendi.
  20. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

:D :D aynen haha

Bu Sayfayı Paylaş