1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Temizliği Nasıl Yapıyorsunuz?

'Temizlik - Düzen' forumunda Hatice tarafından 3 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

?

Eve yardımcı Şart mı?

1. Kesinlikle

4.5%
  2. Bence gerek yok, ben kendim halledebilirim.

23.9%
  3. Ara sıra olabilir

56.7%
  4. Bayramlarda seyranlar da olabilir :)

14.9%
  1. Hatice

Hatice İnci Üye+

Kızlar sorduğum soruyu daha çok evli çiftlere sormak istiyorum.Temizliğinizi, ütünüzü akla gelecek ev işlerini sizler mi yapıyorsunuz yoksa yardımcı mı tutuyorsunuz.Merak ettim açıkçası ben yetişemediğimi düşünüyorum.Tamam temizlik hastasıyım ama hem iş hem ev arasında gerçekten yorulduğumu hissediyorum bazen.Hee kendime haftada belirli günler yardımcı tutsam diyorum ama eşimde bende sabahtan akşama kadar yokuz, oturduğumuz yerde bizi kimse tanımıyor ne bileyim evi taşıyıp götürseler kimsenin ruhu duymaz o kadar ki birbirimizden haberdarız. :p Neyse siz nasıl yapıyorsunuz bu temizlik işini ;)

seyymanur ve yildiz bunu beğendi.
  2. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

O zaman evli biri olarak yanıtlayayım @Hatice :) Bu dünyaya temizlik ütü ve yemek yapmaya gelmedim mantığındayım :p Şaka bir yana hem çalışıp hem de bunları 4 4lük yapıp hem de eşinle vakit geçirmek bence kolay değil. 2niz de çalışıyorsanız yardımcı şart diye düşünüyorum. Bize 2 haftada bir yardımcı geliyor, büyük temizliği o yapıyor; tüm evi dip köşe silip süpürme, fayans, banyo tuvalet, mutfak dolaplarının temizliği, koltuk halı temizliği, toz alma, cam silme vb işleri yardımcı yapıyor. ben de haftalık süpürme, tuvalet banyo ve klasik mutfak temizliğini yapıyrum. Ütümüz çok çıkmıyor eşim takım elbise giymediği için o yüzden şipşak ütüleri biz yapıyoruz. Ama ütün de çok oluyorsa bir iki saat ütüye de yardım alabilirsin. Güvenilir birini bulana kadar evi zaten emanet etme, yardımcıyı haftasonuna ayarla, ayda 1 haftasonunuzu bile ayırsanız sizin için büyük kolaylık olur. Hafta içi şu aşamada yeni biri için güvenilir olmaz, haftasonu sen evdeyken gelir ;) Ailen başka şehirde mi?

Son düzenleme: 18 Haziran 2015
    seyymanur, mldfyz ve Nazmiyee bunu beğendi.
  3. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

henüz evli değilim lakin yine de dip köşe temizlik için 2-3 haftada bir yardımcı tutacağız evlenince, öyle konuştuk. başka türlüsü eziyet bence yaaa.. sabahtan belli saate kadar çalış yorul eve gel, o yorgunlukla yemek yap, eşinle vakit geçir, eee gün bitti zaten. haftasonlarını da temizliğe heba etme düşüncesi hiç yakın değil bana. şunun şurasında bebek olana kadar gezip tozabileceğimiz belli bi zaman var zaten, onu da temizlikle harcayamam :komik

4. semaköken

semaköken Yeni Üye

nişanlima yardımcı tutalım desem ben sana en büyük yardımcıyım diyecek göreceğiz toplamayamı yoksa dağıtmayamı yardımcı

5. Seda

Senin yorulmana dayanamam canım kocam bırak yardımcı tutalım o yorulsun sen yorulma dersin sen de :D

seyymanur, bsrdklts ve semaköken bunu beğendi.
  6. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

Ben şimdiden konuştum açıkcası.
    Hafta da 1 yada iki hafta bir dip köşe temizlik için bir yardımcı çağıracağız. O artık dağınıklığımıza bağlı.
    Ama hem çalışıp hem temizlik ile uğraşmaktan kendimize zaman ayıramayız gibi geliyor.
    Tabi ki ufak tefek temizliğimi yaparım,süpürür silerim ama dip köşe temizlikte şart oluyor.Bunun için yardımcıya evet diyoruz :)

seyymanur, mldfyz ve Seda bunu beğendi.
  7. türkan

türkan Süper Üye+

Çok yeni evim :) O yüzden kendim temizliyorum ama ev büyük olunca çok oruyor. Eşim sağolsun yardım ediyor. Mesela o süpürüyor ben siliyorum. Balkon wc o yıkıyor ben toz alıyorum :D Bakalım cicim ayları diye mi böyle.. Tabiki of pof ediyor ama napim tekim bende :) Ama yardımcı ayda bir yada iki muhakkak şart.. ve dip köşe cam kapı silecek şekilde gün boyu gelmeli.. Çünkü ister istemez yüzeysel kalıyor.

8. bsrdklts

bsrdklts İnci Üye+

Annrm evde iş yaptimmi çok karışır bana bende uzun suredir evde kendibodam dışında iş yapmıyorum bu sebeple hem sevdicege vakit ayır hem ise git hem temizlik yap zor olur ama ilk etapta maddi durum maalesef yeterli gelmeye bilir yardımcı tutmaya zaten evimde küçük 1+1 hemencik sil supur yapılır yanı dip bucak içinde 2 haftada bir cumartesileri temizlik günü ilan edip akşamları kose bucak sil supur toz al falanla ugrasirim heralde. Zaten anca öyle olur çünkü aradaki c.tesileride ütü günü yapmayı düşünüyorum :) allah yardımcımız olsun valla :) evin büyükse tutmalisin maddi durumun elveriyorsa ama yok maddi durum el vermiyorsa kimse anasının karnından temizlikçiyle çıkmadı bir müddet zorlanır sonra alışırsınız :)

seyymanur bunu beğendi.
  9. Aylin

Aylin Süper Üye+

Şuan okullar tatil olduğu için evdeyim herşeyimi kendim yapıyorum.köpeğimiz olduğu için hergün sil süpür toz al klasiği var. Eşim de çok yardım ediyor bazen bi bakıyorum söylemeden açmış süpürüyor. Ama çalıştığım zaman mutlaka yardımcı alacağım. Ayda 1 düşünüyorum. Dip temel, cam kapı fayans falan için. Eşime kalsa şimdi de alıcaz, çalışırken her hafta da alıcaz ama gerek yok gibi geliyor bana. Silip süpürmek beraber 10 dk. mızı alıyor. Banyo mutfak sürekli elimin altında zaten. Ütümüz çok olmuyor olanı da bazen eşim bazen ben gece film izlerken falan hallediyoruz. Çalışma saatlerim çok yoğun olmadığı için evle işgilenebilirim gibi geliyor. Ama tabi zaman göstericek zor gelirse süreyi sıklaştırırım tabi :)

10. Mpamuk

Mpamuk Uzman Üye+

Şuan çalışmadığım için ihtiyaç duymuyorum. Eğer ki atanırsam çok zor olacak benim için. Yaşadığım yere atanma ihtimalim çok çok düşük. O yüzden eş durumu tayini bekleyeceğiz gibi. Durum böyle olursa eşimin yanına kayınvalidem ve annem sırayla gelip yemeklerini yapacaklar tabi bende fırsat buldukça geleceğim. Onun dışında temizlik için 2 haftada 1 yardımcı almak zorunda kalacağız umarım düşündüğüm gibi olur :)

11. daisy07

daisy07 . YASAKLI

Ben suan ogrenci evinde yasiyorum ama kendime herturlu yemegi yapiyorum. Temizlikte ayni sekilde hatta biraz titizlik derecesinde. Erkek arkadasimda uzak olmamiza ragmen ev temizligini yemegini utusunu kendisi yapiyor hatta cogu bayan evlerinden hic eksigi yok diyebilirim gece gunduz calismasina ragmen. Bence is saatleriniz uygunsa ve agir degilse esinizde size yardim ediyorsa bir yardimciya gerek oldugunu dusunmuyorum.

12. meryemhasan

meryemhasan İnci Üye+

Bence de yardımcı olmali. Tamam yüzeysel temizlik yapılıyor illa ama dip köşe yapmak için iki gün ugrasmam lazım evim.biraz çok büyük. O yüzden ayda ilk kere geliyor bize de yardımcı.

13. Kbraouz

Kbraouz Yeni Üye

Ya dip bucak Dediğimiz zaten tüm evler parke bi vileda.bnyo mutfak zaten herkesin hep elinin altında olan yerler. Bide toz olması kalıyo onuda eşiniz yardım etse mis. En büyük sorun ütü bence. Onuda size tavsiye askıya asıp onu balkona öyle asın özellikle gömleklerde işe yarıyor baya :))

14. Seda

Dip bucak o kadarcık olur mu? :D Evlenince daha iyi anlarsın, bütün evin camları silinir, banyo ve mutfağın fayansları silinir, dolapların kapakları silinir, buzdolabının rafları silinir, buzdolabı çekilir arkası temizlenir, mutfak dolaplarının içi temizlenir, kapı-cam çerçevelerinin tozu alınır, aspiratörün filtresi yıkanır, perdeler yıkanır, koltuklar silinir, dolap üstleri silinir vs vs. Bir evi idare edince daha iyi anlıyorsun dip köşe süpürmek dip köşe temizlik demek olmuyor :)

Aylin ve daisy07 bunu beğendi.
  15. lülü

lülü Uzman Üye+

Aynen evlenmeden anlasılmıyorr dip köşe temizlik yapmak ne demek olduğu :) ben ki çalışmayan bir ev hanımı olarak temizliği biteremiyorsam siz çalışan bayanlara Allah kolaylık versin hem işe, hem çalışmaya ,hem eşe, hem kendine vakit ayırmak dinlenmek çok zor size yardımcı şart ama çalışmayan sürekli evde olan bayanlara bence gerek yok.

16. Aylin

Aylin Süper Üye+

Aynen katılıyorum. Bir de çalışınca durum biraz daha farklı. Daha yeni evliyim hevesim varken yardımcı almıyorum 1 kere aldım şimdiye kadar. Okuldan erken geldiğim için (5 gibi) vakit bulabiliyorum. Şuan ben kendimi hergün dip köşede hissediyorum. Bir gün buzdolabı raflarıyla dolap kapakları geliyo aklıma siliveriyorum. Kapının önündeki yol çalışmasından camlar pislenmiş diyorum siliveriyorum bi gün. Bi gün kendimi banyolardan alamıyorum. Bğ gün bi bakmışım giyinme odası aşağı inmiş heryer siliniyor. Daha 2 gün önce yıkamıştım bu aspratör filtrelerini ne çabuk yağ olmuş diyorum. Bi bakıyorum ilk yaptığım buzdolab7 gene kirlenmiş.. Hrp bi kısır döngü. Ama ben bunları yapRken balkon yıkaması evin süpürüp silinmesi ütüler genelde eşimde :) sen de çalışıyosun ben de elimden gelenleri yapmak istiyorum ben de diyor allah razı olsun. Sonra klasik cümle çıkıyor ortaya "ev işleri bitmiyor yahuu" :) ama bu işlerden çoğunlukla keyif aldığımı söyleyebilirim. Ne kadar devam eder bilemem tabii :)

17. Seda

Tebrik ediyorum cidden dip köşe diye buna derim ;) Vakit bulunca severek yapıyorsan şanslısın. Bir de insan kendi yapınca temizliğinden daha emin oluyor. Ben hiç sevmiyorum ev işlerini ne yalan söyleyeyim :D Ütü yapsam belim ağrır bulaşık yıkasam bileğim ağrır çok nazlıyım :p O yüzden gözümde de büyür tüm işler, SİMS oynarken bile çocuk yapar ona yaptırırım evin tüm işlerini :cokkomik Konuyu dağıtmadan toparlıyorum, sağlığım elverdiğince ben de eve erken geldiğim günler temel temizliği yapıyorum ama dip köşe kısmında yardım alıyorum.

18. Aylin

Aylin Süper Üye+

Yaa ahahah nasıl güldüm :) sims oynarken ben de hile yapıyodum onlara :))
    genel temizliği eşim yaptıdığından vakit bulabiliyorum heralde tabi dediğim gibi yeni evli hevesi olabilir -umarım değildir- gittiği yere kadar ;) ama sevmeyip, vakit bulamayanlar için durumu da varsa hiç hayatı zindan etmeye gerek yok 2 haftada 1 olmadı ayda 1 yardımcı tutmak çok akıllıca :asker

19. aysemre3840

aysemre3840 İnci Üye+

Okurken gözümde büyüdü ablaa:0 Şimdilik çok şükür kayınvalidem var ikimiz birlikte hallediyoruz kendi evime geçincede muhtemelen yardıma bir bayan alırız yoksa hayatta yetişmez dip bucak temizlik.

20. Kbraouz

Kbraouz Yeni Üye

Okurken bile bi gözüm korkmadı degil şimdi böyle yazınca :)) hepsini aynı anda yapmazsak sorun olmaz sanırım ya inşallah yani ben evin tek çocuğuyum ondan kolay geliyo sanırım bana :)

Bu Sayfayı Paylaş