1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Tek Yıldızın Etrafında 7 Tane Dünya Benzeri Gezegen Bulundu

'Haberler' forumunda Özlem tarafından 23 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

NASA'dan Büyük Açıklama Geldi: Tek Yıldızın Etrafında 7 Tane Dünya Benzeri Gezegen Bulundu

NASA'nın yaptığı açıklamaya göre tek bir yıldızın etrafında dolanan, Dünya boyutlarında tam 7 adet gezegenin keşfedildiği duyuruldu. Keşfedilen sistem bizden yalnızca 39 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bizler için bu mesafe bir hayli büyük olsa da, uzayı düşündüğümüzde keşfin arka bahçemizde yapıldığını söyleyebiliriz.
    Yıldızın sisteminde bulunan 7 gezegenin, yaşam bulundurmaya bir hayli elverişli olduğu düşünülüyor. Hatta 6'sı kayalık olan, 7'sinin de su bulundurma ihtimali olan, 3'ünde sıcaklıkların 0-100 derece arasında olduğu bu gezegenlerin; Güneş Sistemi dışında biyolojik izlere rastlayabilmemiz için en büyük fırsatı verdiği yönünde fikirler de mevcut.
    Şanslıyız ki, yörüngeleri de üzerlerinde rahat rahat gözlem yapabilmemize imkan veriyor ve şansımıza hepsi de aynı yıldızın etrafında.

Bu 7 gezegenden üç tanesi, yıldızın yaşanabilir bölgesinde yer alıyor.

Bu gezegenlerin, yıldızdan uzaklıklarına bakıldığında, tüm gezegenin okyanuslarla kaplı olmasını sağlayacak doğru sıcaklıklara sahip olabileceği düşünülüyor. Belçika Üniversitesinde araştırmacı olan ve keşfi yapan isimlerden biri olan Michael Gillon, "İlk defa aynı yıldızın etrafında gezegenimize bu kadar benzeyen, bu kadar çok sayıda gezegen buluyoruz" açıklamasını yaptı.
    Yıldızın kendisi soğuk olduğu için , bu yakınlıkta yaşam ve su için uygun yüzey sıcaklığına sahip olmaları yüksek ihtimal. Nitekim başta da belirttiğim gibi 7 gezegenin 3'ü (4-5-6. sıralardaki gezegenler), tam yaşanabilir bölge içerisinde bulunuyor. Dünya'daki Güneş ışığının 200'de 1'i kadar bir aydınlığın var olacağı düşünülüyor gezegenlerde. Yani ortam gece Ay'ın Dünyayı aydınlattığından daha aydınlık, ama Güneş'in aydınlattığına kıyasla hayli loş.
    Bunun dışında yıldızın kendisi, gökyüzünde Güneş'e göre çok daha büyük görünüyor.
    Örneğin 4. gezegenden bakıldığında bile yıldız, bizim Güneş'i gördüğümüzden 3 kat daha büyük gözüküyor. Bu da yetmezmiş gibi diğer gezegenler de gökyüzünde Ay'ın gözüktüğünden bile daha büyük gözüküyor. Hatta gökyüzüne baktığınızda, diğer gezegenlerdeki dağları veya bulutları bile görebiliyorsunuz. Yani tüm gezegenlerin manzarası, tam bir şiir gibi.

-Alıntıdır-
    Benim gibi uzaya meraklı gelincikler :) güzel bir haber okudum sizinlede paylaşmak istedim :*

2. pnrr

pnrr İnci Üye+

Canm sabah gordum ben de bu haberi ve aklıma gelen ilk sey gercekten su varsa ve yasanabilir bir yerse dunyadaki bazi insanlarin oraya yasamak icin gideceği oldu :) dünyayı yeterince kirlettik biraz da oraları kirletelim ama dimi :) :)

Özlem bunu beğendi.
  3. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

Benim de cok ilgimi ceker böyle haberler:)) zatwn su kainatta yalniz oldugumuzu hic dusunmedimm bence baska gezegenlerde yasayanlarda var :p

Özlem bunu beğendi.
  4. Özlem

böyle haberler gördükçe çok fazla heycanlanıyorum hep uzay macerası yaşamak istemişimdir :D
    @sedaozer bende yalnız olduğumuzu düşünmüyorum

sedaozer bunu beğendi.
  5. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Ay sabah okudum bu haberi çok sevindim bayılıyorum kainata. İki gündür uzay yolculukları üzerine film izliyorum ya da uydu görüntülerini inceliyordum tam denk geldi bu konu. Muhteşem şeyler barındırıyor gökyüzü. Allah'ın sonsuz yaratma gücü var neden başka yerde hayat olmasın ki? Kuran'ı Kerim'i de bu konuda inceledikçe büyük mutluluk duyuyorum.

Özlem bunu beğendi.
  6. Özlem

kesinlikle bende mutlu oluyorum canım benim :) bende sevindim hemen bu sevincimi paylaşmak istedim :)

tuğbabenli bunu beğendi.
  7. bersel

bersel Uzman Üye+

Ben bu konuda çok meraklıyım :) keşif için 3 ünden birine giderlermi ki ilerleyen zamanlarda ??

Özlem ve tuğbabenli bunu beğendi.
  8. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

çok zor canım giden dönemiyor zaten çok yüklü meblağlar lazım uzunca bir süre inceleyeceklerdir gidemezler bence.

Özlem bunu beğendi.
  9. pnrr

pnrr İnci Üye+

@ozlem392. Ah ah keske canm ne guzel olurdu uzaya gidip canlı canlı gormek :)

Özlem bunu beğendi.
  10. Özlem

sanmıyorum yakın zamanda olsun canım biz görebilir miyiz onu da bilmiyorum :D
    çok isterdim türkiyede de nasa gibi bir kuruluş olsa uzaya mekik falan yollasak kendi ülkemizde çalışan uzaya gitmiş astronotlarımız olsa ...

11. yaseminbolukbass

yaseminbolukbass İnci Üye+

Dünyadan gezegenlere misafirliğe falan gidiyomuşuz ay ne güzel olur :cokkomik bende hep uzay macerası yaşamak istemişimdir hayaller hayatlar işte :D

Özlem bunu beğendi.
  12. Özlem

Jetgiller izleye izleye böyle olduk :cokkomik:cokkomik

yaseminbolukbass bunu beğendi.
  13. pnrr

pnrr İnci Üye+

@ozlem392 ah ah keske olsaydi belki bizleride misafir olarak alirlardi:)

Özlem bunu beğendi.
  14. Özlem

:) dimi bencede güzel ve eğlenceli olurdu :D

15. yaseminbolukbass

yaseminbolukbass İnci Üye+

Ahahhahaha kesinlikle :cokkomik:cokkomik

Özlem bunu beğendi.
  16. pnrr

pnrr İnci Üye+

Kesinlikle:)

Özlem bunu beğendi.