1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Tarhana Corbasi

'Çorbalar' forumunda Seda tarafından 22 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Tarhana Çorbası

- 4 yemek kaşığı tarhana
    - 2 yemek kaşığı zeytinyağı (annem tereyağ kullanıyormuş ama ben zeytinyağı kullandım)
    - Bir yemek kaşığı salça
    - 4.5 su bardağı su
    - Birkaç diş sarımsak
    - nane, kırmızı pul biber
    Screen Shot 2015-10-22 at 14.07.52.png
    • tarhanayı bir kaseye koyup üzerine bir su bardağı kadar soğuk su (burası önemli) koyuyorsun. Çatalla karıştırıp tarhananın topaklanmasını önlüyorsun.
    • tencereye yapı ve minik minik doğradığın (veya rende de olur) sarımsakları atıp kavuruyorsun. salçayı da koyup eze eze karıştırmaya devam.
    • Bu sırada suyu kaynatıyoruz ki hazır olsun. Tavuk suyu veya bulyon koyacaksak hazırlıyoruz.
    • 3.5 su bardağı kaynamış suyu tencereye ekliyoruz, kasede 1 bardak suyla erittiğimiz tarhanalı suyu da ekleyerek karıştırıyoruz. Pul biber, tuz ve naneyi dilediğimiz kadar ekliyoruz.
    • Kaynayana kadar karıştırmakta fayda var. Kaynadıktan sonra 5-10 dakika kısık ateşte pişirip servis ediyoruz ;)

Not: Tarhanası az suyu çok olursa bir kaşık tarhanayı yine soğuk sulu bir kasede eritip çorbaya ekleyebilirsiniz. Isıtırken kaynamasını ve bu şekilde 5 dakika daha pişmesini sağlarsanız çok güzel kıvam alacaktır ;)

Tarhanası çok suyu az olduysa o zaman da üzerine sıcak su ekleyebilirsiniz ;)

2. suziii

suziii Yeni Üye

Gece gece eşimin cani tarhana Corbasi istedi tarife burdan bakip yaptim.Cok guzel oldu afiyetle yedikkk ;)

tuğbabenli bunu beğendi.
  3. suziii

suziii Yeni Üye

4. aytenengin

aytenengin Uzman Üye+

En en sevdiğim çorbadır resmen şifaa :aptal

suziii ve tuğbabenli bunu beğendi.
  5. bersel

bersel Uzman Üye+

Doğumdan sonra bir kez içmiştim sevmiştim ancak alerji oldum meğer tarhanaya alerjim varmış maalesef sütümden de kızıma geçmişti alerji durumu neyse bir kaç günde atlattık

Tarif için teşekkürler abla

6. soranbayan

soranbayan Yeni Üye

Ellerine sağlık canım benim.. Eşim de bayılır tarhanaya :asik

Bu Sayfayı Paylaş