1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Soslu Deniz Mahsülleri

'Meze ve Salatalar' forumunda Seda tarafından 17 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

sofraya hem şıklık hem de lezzet katması için mükemmel bir tarifim var :) annemlere yapmıştım, bayıldık mutlaka deneyin zaten çok pratik:

- deniz ürünleri (buzlukta kalamar ve ahtapot vardı bizde o yüzden ikisini kullandım, karides ve midye de ekleyebilirsiniz)
    - birkaç diş sarımsak (taze sarımsak mevsimi olduğu için taze kullandım)
    - zeytinyağı
    -tuz
    -limon
    IMG_6322.JPG
    - Minik bir tencerede deniz ürünleri çözülsün diye bir taşım kaynattım. Süzüp iri dilimlere ayırdım.
    - tavaya zeytinyağı ve sarımsağı ekleyip kavurdum üzerine deniz ürünlerini ekleyip 1-2 dk kavurmaya devam ettim.
    - tuzunu ekleyip ocağın altını kapattım.
    - tabaklara koyup üzerine birkaç damla limon sıktım.

Özellikle balık menülerinde cok güzel oluyor:begendim

Özlem, mmlke, sezinogün ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Ellerine sağlık canım, ben ahtapot yemiyorum görüntüsünden dolayı. kalamar ve karidesi de eşim çok denedi ama tam olarak işte bu tat diyemedik bir de böyle yapayım vardı buzluğumda.

3. Seda

Karides ve kalamari cok severim ben firsat buldukca paylasayim o zaman farkli denemelerimi :) cok seveni yok diye paylasmamisimdir genelde ama tereyagli karides de nefis olur. deneyince yorumlarini bekliyorum :)

tuğbabenli bunu beğendi.
  4. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Cok guzel gozukuyor ellerine saglik ablacim:* deniz urunlerine balik midye haric on yargiliydim ama gecen sene ayvalikta evlilik yildonumumuzde yemege gittigimizde esimin istegi uzerine denedim guvecte getirdiler kalamar karides ikisine de bayildim ama evde yapimlarina baktigimda cok ugrastirici oldugunu gordum vazgectim:p senin yaptigin gibi pratik gozukuyor lezzetlidirde eminim boyle denemek aklimda olsun:)

Seda bunu beğendi.
  5. Seda

Aaah sevilmez mi deniz urunleri bayilirim yap sen de dene evde disarida asiri pahali oluyor evde keyif sofralarini susler :) ama hatirladigim kadariyla midye ve karides hamilelikte tuketmemekte fayda var<3 Kabuklu olmayanlara hazir bayilmiyorsan dogumdan sonra rahat rahat denersin evde ;) hamilelikte en sikinti cekecegim yasakli urun susi ve deniz mahsulleri:cabala

mldfyz bunu beğendi.
  6. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Evet ablacim baliklarda bile malesef hepsinin tuketilmeyecegi yaziyor doktoruma sormadan henuz yemedim bende o yuzden balik bile bu surecte biraz ozverili olmak gerekiyormus yemeyi seven insan icin biraz zor tabi:p ama olsun dogumdan sonra insallah deneriz bizde tariflerimiz elimizde nede olsa:)

Seda bunu beğendi.
  7. mmlke

mmlke Uzman Üye+

farklı ve güzel görünüyor canım ellerine sağlık. deniz ürünlerinde herşeyi yiyebilirim ahtapot hariç :) onu da erasmusta olduğum dönem italyada denemişliğim var ama şuan düşününce nasıl yedim acaba diyorum. o zamanlar yokluktan ne bulduysam yemişim galiba :p :D

Seda bunu beğendi.
  8. Seda

Aynen kuzum sor, uygun olanları doktorun söyler ben karıştırmayayım aklını :* Annenler yapsın fırında meldakız yesin büyütsün bebeciğini :asik
    Görüntüsünü mü sevmedin acaba :) ben ahtapotu çok severim, karidesli yaparsın belki bunu sarımsak ve limon hepsine yakışır :asik

mldfyz bunu beğendi.
  9. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

kalamarı çokk seven biriyimdir<3sürekli dışarı da yerdim çünkü yapması zahmetli ve zor gibi görünüyordu tabi bilmeyince..
    kalamarın temizlenişini yapılışını izledikçe bi güven geldi kendime:p yapayım dedim ve gerçekten çok kolaymış :begendim dışarıda yediklerimden daha güzel oldu diyebilirim sonuçta kendim bilerek görerek yaptım:sevimli
    öncesi:eek: WhatsApp Image 2017-09-08 at 08.53.28 (1).jpeg
    sonrası :yemek
    WhatsApp Image 2017-09-08 at 08.53.28.jpeg

10. cannsss

cannsss İnci Üye+

baharatlık kardeşliğii :)

Deniz Medine bunu beğendi.
  11. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

sende de aynısı var demek:tokalas ilk instagram alışverişimdi o benim :sevimli

12. cannsss

cannsss İnci Üye+

bende gittigidiyordan almıştım severek de kullanıyorum :)

13. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Yaa cok guzel gozukuyor ama sonrasi:D ellerine saglik kuzum ben cesaret edemiyorum oncesi halini elleyemem korkarim ben ondan:D canim cok istiyor bu aralar kalamar karides:p evlilik yildonumumuz geliyor deniz mahsulleri esliginde yemege gidecekmisiz nasil soylediysem canimin cektigini:D kendimi o zamana sakliyorum:p

tuğbabenli ve Deniz Medine bunu beğendi.
  14. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

haha bencede sonrası,teşekkür ederim canısı <3 bende nasıl elledim bilmiyorum,eşimde şaşırdı sen nasıl dokundun ona diyor :p ama çok güzeldi bir daha yapıcam ve bu sefer çok yapıcam sende denemelisin.karides yemedım ama çok merak ediyorum güveçte yapıyorlar onu,izledim görüntüsü güzelldi. hatta kalamarı almadan önce cimcim diye geçiyor küçük karidesler galiba ondan mı alsak dedik ama kararımız kalamardan yana oldu işte.:begendim ohh sizde keyfinizi yaparsınız o zaman <3

mldfyz bunu beğendi.
  15. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Karides evde biraz kotu kokuyormus canim esimin babasi yapiyor ama bahcede yapiyor cok kotu kokusu oluyor dedi denemedim hic bende birdaha yaparken asamali olarak fotograf ceker misin bizim icin belki gaza gelip denerim bende:p

16. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

tamam canım çekmeye çalışayım.karidesin kötü koktuğunu duymamıştım,bilmiyordum. yapıcak olursam da balkonda kızartır sonra fırına veririm çok sağol canım <3:*

mldfyz bunu beğendi.
  17. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Rica ederim kuzum bende tesekkur ederim merakla bekliyorum:*:p

18. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

tamam canım rica ederimnm<3

mldfyz bunu beğendi.
  19. cerensever

cerensever Uzman Üye+

ayyy ben çok severim ya valla denizden babam çıksa yerim bayılıyorum çok güzel görünüyor canım çekti :D :D ama beceremem ben hiç birşey beceremiyorum beyim aç kaldı :D

20. Seda

Aah biz cok yapariz deniz mahsulu, o koku candir yahu ne kotusu:p ama dediğin gibi sonrasında bulaşıklar kokuyor. Ben bulaşığını hiç bekletmeden önce soğuk suyla kirini akıtıyorum sıcakla yaparsan kokusu siniyor iyice yoksa, makine boş da olsa atıyorum çalıştırıyorum, deterjan gözüne biraz limon tuzu koyuyorum, bulaşıkların üzerine de biraz sirke sıkıyorum hiç koku olmuyor:asik

Bu Sayfayı Paylaş