1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Şişmanlatmayan Tatlılar

'Diyet' forumunda Ezgi tarafından 14 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Ezgi

Ezgi Aday Üye

Çoğu kişi diyet yapmaya karar verdiğinde en çok tatlı isteğini dindirmekte zorluk çeker. Çikolata isteği, özellikle bayanlarda stres anında ve adet dönemi öncesinde adeta bir krize hatta kabusa dönüşür. Aslında diyetteyken tatlıyı tamamen hayatımızdan çıkarmak gerekmez sadece ne zaman ve hangi tatlıyı ne kadar tüketebileceğinizi bilmek gerekir.
    Tabi ki beyaz un ve beyaz şeker olmayacak, kızartma ve margarinden uzak durulacak. Ama yediklerimiz son derece lezzetli olacak ve pek kiloda aldırmayacak. Mümkün mü ? Evet bu mümkün :)
    İşte altın kurallar ;
    1- Asla tok karnına tatlı yemeyin! Tatlıları veya meyveleri, yemekten hemen sonra yerseniz zaten yükselmekte olan kan şekeriniz çok daha hızlı olarak yükselir ve kan şekerini düşürmekle görevli organ olan pankreas aşırı insülin salgılamak zorunda kalır. Bu durumun sonucu olarak da göbek-bel çevresinde yağlanma meydana gelebilir. Sağlığımız için en doğru yol, tatlıları aç karnına veya yemeklerden 2-3 saat sonra tüketmektir.

2- Her ne tatlısı yerseniz yiyin mutlaka beraberinde tarçın tüketin. Yapılan araştırmalar tarçının kan şekerini dengeleyici bir özelliği olduğunu gösteriyor. Bu yüzden tatlıların hemen hemen hepsinde tarçın kullanılmaktadır. Günde ortalama olarak yarım tatlı kaşığı kadar tarçın tüketimeniz kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Eğer tatlıyı tarçınla sevmiyorsanız o zaman tarçınlı çayda içebilirsiniz.

3- Krom destekleri : İçinde krom içeren haplar, kan şekerinin dengelenmesine ve tatlı krizlerinin azalmasına yardımcı olabilir. Doğal bir element olan krom, pankreasın insülin salgılamasını destekleyerek kan şekerini dengeler ve tatlı krizlerini azaltabilir. En azından çok fazla tatlı tüketildiyse kan şekerinin birden yükselmesine engel olur.

4- Hiçbir Tatlı Yapabilecek durumda değilseniz :
    Hemen 1 bardak ılık ve az yağlı süt içersine 1 tatlı kaşığı toz tarçın ve az bal veya hurma şurubu karıştırarak yavaşça tüketin.

Sağlıklı tatlı tariflerine iki örnek :)

1-Sağlıklı yoğurt parfe (5 kişilik)
    500 gr yağsız yoğurt
    250 gr meyveli müsli
    50 gr gün kurusu kayısı
    100 gr yulaf ezmesi
    50 gr kuru incir
    50 gr kuru üzüm
    50 gr yaban mersini
    50 gr hindistan cevizi
    100 gr toz fındık

Yapılışı;
    Karıştırma kabınıza yoğurdunuzu koyun ve bütün malzemeleri bıçak yardımıyla küçük parçalar halinde doğrayıp güzelce karıştırın. Daha sonra kek kalıbı veya bir streçle rulo şeklinde sararak buzdolabınızda 2 – 3 saat dinlendirin. Son olarak parfenizin üzerine tarçın serpip dilimleyerek servis edin.

2- Sağlıklı çikolata topları (5 kişilik)
    350 gr bitter çikolata (%70 den az kakao oranlı olmayacak.)
    200 gr kuru incir veya çekirdekleri çıkarılmış hurma
    2 adet yeşil elma
    150 gr meyveli müsli
    100 gr tuzsuz badem
    100 gr tuzsuz Antep fıstığı
    50 gr hindistan cevizi
    1 adet portakal
    2 adet kivi

Yapılışı;
    Çikolatanızı kaynayan bir tencere üzerinde benmari usulü eritiniz. Kuru meyveleri küçük parçalar halinde doğrayıp portakal kabuklarını rendeleyin. Badem fıstıklarını da bu malzemelere ekleyip erimiş çikolatanızla güzelce karıştırıp yoğurun. Kivilerinizi soyup halka halka kesin, bir tabağa dizin. Daha sonra çikolatalı karışımdan, ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yuvarlayın ve hindistan cevizine bulayarak halka şeklinde kestiğiniz kivinin üzerine koyun. Son olarak buz dolabında biraz dondurun ve servis yapın.

TATLIYI FAZLA KAÇIRDIYSANIZ KAN ŞEKERİNİ DENGELEYEN VE YAĞLANMAYI AZALTAN ÇAY TARİFİ :
    1 tatlı kaşığı kuşburnu, kırılmış 1 parmak kabuk tarçın, yarım kahve kaşığı kekik,

Yapılışı;
    1 büyükçe bardak kaynar suda üzeri kapalı olacak şekilde 6-7 dakika demleyiniz. Süzülür ve içilir kaynar suda yumuşamış kabuk tarçını ise atmayıp yerseniz daha da iyi olur.

@Sahra @Seda @sevim @glmser @türkan @Karagözlümm @melek1991 @Kübra @Kubis @melahat şeker @Nudem @Nazmiyee ve diğer gelinolmak.com gelinleri :)

2. glmser

glmser İnci Üye+

Sağlıklı tatlı tariflerin bence harika canım:begendim:) denemekte fayda var ve en kısa zamanda denemeliyim.Ayrıca şu tatlıyı yemekten önce aç karnına yemeyi bir türlü beceremedim çok defa denedim ama bende bulantı yapıyor aç karnına mesela kardeşim tatlıları aç karnına yer ama ben yiyemiyorum ve özellikle süt tatlılarına bayılıyorummmm fırsatım olsa yani annecim engellemese beni her gün yaparım o derece yani:D

Ezgi bunu beğendi.
  3. melek1991

melek1991 İnci Üye+

canımm bütün tarifler süper denemeliyim hemen :) tatlı isteği çok bende :) birde ben yoğurda ya da meyvelere tarçın atıp yiyorum işe yarıyor ;)

Ezgi bunu beğendi.
  4. Ezgi

Ezgi Aday Üye

bende öyle özellikle regl dönemine yakın kriz eşiğine geliyorum :)
    Şimdiden afiyet olsun kızlar :p @melek1991 @glmser

glmser bunu beğendi.
  5. glmser

glmser İnci Üye+

Teşekkürler canım paylaşımın için herşey için:D:alkis

Ezgi bunu beğendi.
  6. Kubis

Kubis Uzman Üye+

Mmm çok güzelmiş bunlar :) Ben tatlı krizim gelince dayanamıyorum kan şekerim de düşük olduğu için sarılıyorum tatlılara:p

7. Ezgi

Ezgi Aday Üye

artık böyle daha şişmanlatmayan tatlılara sar fıstık :D

8. Kübra

Kübra Aday Üye

Ben tarcinla yogurdu karıştırıp yerim tatli istediğini azaltiyo ve gece de aclikta yenilebilecek bisey :) tavsiye ederim :opucuk

rapunzella, melek1991 ve Ezgi bunu beğendi.
  9. merveyksl

merveyksl Uzman Üye+

benim pek tatlıyla aram yok ama dıkkkate alınacak seyler cnm tşkler :)

Ezgi bunu beğendi.
  10. güllebülbül

güllebülbül İnci Üye+

Ac karnına tatlı mi :) benden bahsetmissin.bayilirim hem de. Tatlı çok seviyorum maalesef ben de ve hep ölçülü yemek durumunda oluyorum. Sevdigim başka bir şey de tatli tuzlu ayni anda yemek. Peynir-reçel, peynir-bal herkes sevebilir ama turşu ve tatlı yemeye bayılırım. Aslinda karşıt tatlar da ekliymis yakimi hizlandirmak adına.

Ve ezgicim bir diğer husus da yoğurt tüketmek. Bildigim kadariyla tatli sonrası yoğurt tüketmek hormomlarin cosmasina mani oluyor. Yine de bir gerçek var kizlar, ne kadar az tatlı o kadar uzun ve sağlıklı yaşam. Diğer etmenleri goz ardı edersek :)

11. Ezgi

Ezgi Aday Üye

Yoğurt herşeye faydalı maşallaah :)

12. aşksınsen

aşksınsen Uzman Üye+

Tarifler gerçekten güzel ben de deneyebilirim.Sabah sabah canım tatlı çekti :ayipettin

13. Ezgi

Ezgi Aday Üye

tok karnına yemiyoruz ama :p

14. aşksınsen

aşksınsen Uzman Üye+

Ezgi annem yanımda da aç tok farkettirmiyor diyet yapmaya çalışıyordum her gün pasta börek yapıyor sağolsun diyet yalan oldu

Ezgi bunu beğendi.
  15. Ezgi

Ezgi Aday Üye

Nefsini deniyor gibi :p

16. aşksınsen

aşksınsen Uzman Üye+

Biraz öyle ama çok da leziz yiyecekler yapıyor bıraktım diyeti ben :D

Ezgi bunu beğendi.
  17. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

benim güzel pudingimin yeride burası galiba :) @mrvchn denedim oldu

WhatsApp Image 2017-08-04 at 14.34.21.jpeg WhatsApp Image 2017-08-04 at 14.34.12.jpeg

cerensever, Glsrnysf, mrvchn ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Deniz Medine bunu beğendi.
  19. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

kıvamı güzeldi canım aynı puding kıvamında.aslında kıvamını tatlılığını sen kendi isteğine göre ayarlayabilirsin. mesela tarifte yarım çay bardağı süt yazıyordu ben 1 çay bardağı süt koydum.muz bir tane koydum ama daha tatlı olsun istiyorsan iki tane de koyulabilir diye düşünüyorum. ayrıca ben 2 tatlı kaşığı tepeleme kakao koymuştum kakaosu çok yoğun oldu.anladım ki tepeleme koyulmasa daha iyi olucakmış. bu malzemelerden iki küçük kaseye çıktı. biraz acemice oldu bir sonrakine daha iyi yaparım artık.:p ayrıca ben 3-4 kaşık aldım doyurdu hemen.tatlı isteğimi bir nebzede olsa giderdi :begendim

mrvchn bunu beğendi.
  20. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Himm yani olcu 1 muz yarim cay bardagi sut ve silme 2 tatli kasigi kakao dimi canim? Bugun kuzenlerime kek yapcam vazgectim bu tariften diyette olan benim sonucta :D Ama kendime mutlaka denicem cok merak ediyorum. Eline saglik ve afiyetler olsun. Tatli istegine birebir desene :) Sevdim bunu.

Deniz Medine bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş