1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Salatalık Yatağında Haydari

'Meze ve Salatalar' forumunda Aylin tarafından 1 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

Yıkbaşında ailece oluruz. Yemek listesi yapılır paylaşılır. Bana düşenlerden biri haydari idi. Öyle dümdüz yoğurt nane salatalık karıştır götür içime sinmedi, bir imza atmalıyım dedim vee bu ponçikler ortaya çıktıı :)

DSC_0846-01.jpg

Salatalıkları 2şer parmak kalınlığında kesiyoruz. Kabak oyar gibi oyuyoruz. Ama ben dibini tamamen sıyırmadım yoğurdu tutması için altını bırakıyorum. (fotoğraf çekmeyi unutmuşum :( ) doldurulmak için hazır olan salatalıkları suyu süzülmesi için süzgüye koyuyorum.

DSC_0844.jpg
    Salatalıkların içinden çıkardığım parçaları minicik kare kare kesip süzülmesi için bırakıyorum. (nicer dicer ile çok kolay oluyor.)

Haydari için süzme yoğurt, nane, sarımsak, tuz karışıyor içine kare kare kestiğimiz salatalıklar giriyor ve oyulmuş salatalıkların içine dolduruluyor işte bu kadarr :) üstüne varsa dereotu güzel süs olur. Bizde yenmiyor diye koyamadım.

asltrk, ozlem392, cerensever ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

E bu haydari aslinda bildigimiz cacikmis ilk kez gordum :bagir boyle sunumlari cok seviyorum ya meyve kabugundan meyve kasesi yapmalar falan cok guzel bir ornek olmus bu da ellerine saglik :acim

Aylin bunu beğendi.
  3. Aylin

Çok tişikkirlir :) bizim burada kuru cacık da derler. Basit geldi içime sinmedi böyle yaptım. Fikir olsun basit şık bir sunum hem ;)
    Bir de bunun yelkenli gemi versiyonu var bak onu da yapayım bigün :kazandim

4. ozlem392

ozlem392 Süper Üye+

sunum harika :):) çok güzel fikir ellerine sağlık canım

Aylin bunu beğendi.
  5. Aylin

Sık sık yaparım artık ben de tuttum bu fikrii :) teşekkürler canım :*

ozlem392 bunu beğendi.
  6. mmlke

mmlke Uzman Üye+

bunu denedim dün pek güzel oldu tam göze hitap eden bir meze :)

7. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Bildiğim kadarı ile haydarinin içine peynir de koyuluyor, salatalık olmuyor ve nanesi ısıtılıyor yani genel tarif böyle yöresel değişiyor galiba. Ben kıvamını pek yapamıyorum cacık ile yetiniyorum, böyle de sunumu güzel cacık olmuş bir nevi. Şık olur sofrada kolayda yapmak.

evrengin bunu beğendi.
  8. evrengin

evrengin Yeni Üye

Evet iki türlüde yapılıyor belki farklı versiyonları da vardır:) salatalıksız senin anlattığın gibi yapar annem de salatalıklı olanını da arkadaşımda tatma fırsatı bulmuştum tavsiye ederim

tuğbabenli bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş