1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Saglikli Kahvalti Menuleri

'Diyet' forumunda Seda tarafından 25 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

Kahvalti sofralarinda bol kizartmali, borekli sosisli paylasimlar yapiliyor tamam ama bir yandan da saglikli menuler nasil hazirlanir bunu da konusalim istedim :) tatilde bu konuda cok kitap okudum, doktorumun onerilerini de ekledim kendi kahvalti tabagimizi sekillendirmeye basladim. Ozetle mantigimiz su;

- kahvalti ne kadar erken saatte yapilirsa o kadar iyi.
    - kahvalti mutlaka evde yapilacak ki sindirim erkenden baslasin.
    - ekmek yiyebilirsin ama abartma ana besin kaynagi ekmek degil. Tam bugday ve mumkunse eksi maya ile yapilmis ekmekten 1-2 dilim yersen zaten tok tutuyor.
    - borek yiyebilirsin ama ev yapimi olmali. Tebsi boreginde her dilimde 6 kat yufka oluyor bu yuzden tepsi boregi yerine 2 katli yapilan rulo tarzi boregi tercih edebilirsin. Peynirli veya kiymali hatta sebzeli her ogunde yenebilir ;) bir de kizartma yerine firinda pisirilirse 2-3 parca yemende sakinca yok.
    - kuru yemis (taze findik, ic badem, ceviz) gibi glisemik indeksi neredeyse sifir olan yemisleri yemek serbest. Bunlar hem tok tutar hem devucuduna oldukca faydali yaglar icerir.
    -kahvaltina meyve ve yesillikleri ekleyerek daha dengeli beslenebilirsin.
    - pogaca, kizartma, islenmis et (sosis,salam vb), krem peynirler gibi dogada varolmayan bedenine de faydasi olmayan seyler tuketmek yok :)

1. Gun:
    -Haslanmis yumurta, domates, peynir, zeytin, roka, salatalik, kuru incir, kuru erik, ceviz, cig badem, siyah uzum ve limonlu su. (Hic ekmek tuketmedik insan doyuyor zaten)
    IMG_1961.JPG
    2. Gun:
    Peynirli borek, zeytin, domates, ceviz, badem ici, kuru erik, peynir, roka, uzum. Yine ekmek tuketme ihtiyaci olmadi.
    Enlight1.jpg
    3. Gun:
    Ceviz, badem ici, kuru erik, peynir cesitleri, salatalik, domates, roka, uzum, yagda yumurta (ben yumurta yemedigim icin bolca ekmek getirdim ama 2 kucuk dilim yedim ve doydum, esim de 1 kucuk dilim yedi doydu, normalde sabahlari ekmege Bogardik kendimizi :D)
    IMG_2090.JPG

2. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

gerçekten çok doyurucu ve lezzetli görünüyor :) simit yemekten bıktım ve şiştim artık kendime çeki düzen verme vakti :D

3. tweety16

tweety16 Aktif Üye+

Kesinlikle @Seda abla kahvaltı çok önemli bir öğün ve güne başlamanı sağlayan öğün. Bu nedenle nasıl başlarsan devamı da geliyor. Ben üniversite döneminde kahvaltısız çıkmazdım. Üniversite bitti işe başladım kahvaltı etmemeye onun yerine poğaça ve çay tüketmeye başladım. Oldum olası bir bağırsak problemim vardı ve bu nedenle daha da arttı şimdi daha dikkatli olmaya ve kahvaltısız çıkmamaya çalışıyorum. Yapmadıysam da hazırlıyorum iş yerine getiriyorum. Bende menüleri gayet güzel buldum. Özellikle kurutulmuş meyveler ve ceviz benim favorim kahvaltıda :)

4. Seda

Simit ye tabii ben de cok severim :) ama her gun degil, yerken yanina bol sebze ceviz-badem eklersen simidin yarisinda doyarsin bak gorursun ;)
    Aaah en kotusu de o kahvalti niyetine yenen pogacalar :( ben kendimi bildik bileli evde kahvaltimi yapar oyle cikarim, annem de oyledir ondan alismisim. Son yillarda usenip bir tost yer evden cikar oldum, simdi bol cesit yapmaya ozen gosteriyorum bence sen de kahvaltini duzene sokarsin, paylas burada kahvaltilarini ;)

5. Seda

Gectigimiz haftanin Kahvaltilari :asik ilk firsatta kahvaltiliklarin besin drgerleri hakkinda da paylasim yapacagim, hadi kilo vermek isteyenler hareketlensin biraz bu baslik siz neler yiyorsunuz paylasin ;)
    Enlight1.jpg Enlight1.jpg Enlight1.jpg Enlight1.jpg

Ekli dosyalar:

sedaozer, EceG, tweety16 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  6. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

hem sağlıklı,hemde güzel kahvaltı doyurucu olduğu belli oluyor seda ablacım :arzula her sabah bu şekilde düzenli kahvaltı yapabilsem ne iyi olur.. hafta içleri, çalıştığım için çok nadir kahvaltı hazırlayabiliyorum:gozlerinidevir hazırlayamadığım zaman simit poğaca

7. Seda

Erken kalkin tatlim biz oyle yapiyoruz, esimle ortak hazirliyoduz borek yapacaksam da buzluktan cikariyorum o firindayken ben giyiniyorum falan ;) domatesleri de toplu yikayip kurutup oyle sakliyorum sabah hepsi tik tik hazir oluyor :)

melodika ve Deniz Medine bunu beğendi.
  8. Aylin

Aylin Süper Üye+

sewos bunu beğendi.
  9. Yeliz

Yeliz Admin Site Yetkilisi

Valla konustugumuzda bakalim kac gun gidecek demistim ama bayagi ciddi ciddi ugrasiyorsunuz, bakinca usendim valla helal olsun :*

Seda bunu beğendi.
  10. Seda

Di mi yaaaa bunca zamandir o yesillikler salata yapilip yenmeyi bekler kimi zamanda ellenmeden atilirdi :( simdi 2 gunde tukeniyor, gun icinde de tok tutuyor, icinde bulunan vitaminleri saymiyorum bile daha ne olsun ;)

Aylin bunu beğendi.
  11. Seda

Ahahah ne sandin :p ogle ve aksam yemeklerimiz de pek dengeli sen onlari gor bi de ;)

12. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

daha fazla erken kalkabilirmiyiim bilmiyorum ama :p hazırlamaya çalışıcam o zaman diliminde.nasıl alışırsan öyle gidermiş değilmi :)

13. Seda

Aynen oyle ;) Once kendine vakit ayirmaya alis ki ileride cocugun oldugunda da zamanini iyi kullanabil :) aksamdan yika kurut o bile isini kolaylastirir :)

Deniz Medine bunu beğendi.
  14. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

kesinlikle seda ablam teşekkür ederim :opucuk

Seda bunu beğendi.
  15. Aylin

Aylin Süper Üye+

Hem de bıçak değmeden tüketiliyorr :asik:asik

16. Seda

Avuclayip agiza tikilmadan roka yenir mi hic DNA'miz boyle :p :cokkomik

melodika ve Aylin bunu beğendi.
  17. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Kızlar bende bazen patatesli omlet yiyorum hem çok doyurucu oluyor hem de benm gibi sabah sabah yumurta yiyemeyenlere birebir :)

melodika bunu beğendi.
  18. Seda

Omlet olarak da olsa yiyormussun ne guzel :) ben hic agzima suremiyorum, esim kendine yapiyor kagit tabakta yiyor ve atiyor bulasigini :( patates kan sekerini hizla yukseltir, bir anda dusurur bu yuzden patates yerine nisastasiz bir seyler koyarsan daha besleyici ve doyurucu olur mesela biberli omlet iyi bir alternatif ;)

össsgee ve bsyl bunu beğendi.
  19. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Sabahları erken kalktığımda bitek öyle yiyebiliyorum maalesef biliyorum kan şekerini hızla düşürüp yükselttiğini ama başka türlü hiç yumurta yiyememekten iyidir diyorum :)

Seda bunu beğendi.
  20. AylinY

AylinY İnci Üye+

Seda abla harika bi konu olmuş :gulumse:begendim
    Profesyonel destekle 16 kilo vermiş,42 bedenden 36 bedene düşmüş bi insanım ve sağlıklı beslenmeyi yaşam felsefesi edinenlerdenim :kikirda Bu yolda hayatımdan bazı şeyleri tamamen çıkardım,değiştirdim.En önemli konulardan biri de kahvaltı benim için.Hafta sonu yayıla yayıla yapılan kahvaltılarda kaçamaklar tabii ki oluyor ama rutin günlerimde kahvaltım artık standart.
    -Şekersiz çay
    -2 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği
    -1 dilim beyaz peynir
    -3-4 zeytin
    -bol bol çiğ sebze ve yeşillik
    -yağsız sahanda yada haşlanmış 1 yumurta
    Hatta yarın sabah tabağımın fotoğrafını da paylaşırım burada :*

tweety16, Seda ve Bride16 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş