1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı?

'Temizlik - Düzen' forumunda Yeliz tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Yeliz

Yeliz Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Yillardir uyguladigim yontemi sizinle de paylasayim (renk bozulmasi, sarkma vb. sorunlar yasamadim).

Oncelikle renkliler birbirine yakin renklerle yikanmali. Her ne kadar renk mendilleri varsa da, cok onayladigim bir sey degil, en azindan hayatta uygulamayacagim bir yontem :D

Oncelikle renkliler 30 derecede yikanir. Narinlik durumuna gore sikma devrini 800 ya da 1000 devir yapabilirsiniz. Ben hep 800 devirde sikarim, biraz nemli cikar, ama kumas yipranmaz.

5 kiloluk camasir makinesinin icinin tamamen dolu oldugunu dusunursek:

1 kapak Ariel professional sivi leke cikarici:
    Taris_2665315.jpg
    1 Doz toz deterjan veya sivi deterjan veya kapsul. Sivi deterjan ve toz deterjan ile ilgili konuya buradan ulasabilirsiniz.

Yumusatici konusunda Vernel'i begeniyorum, ama bunu ayri bir konuda paylasacagim.

Deterjan markalari konusunda acikcasi cok bilgi sahibi degilim. Omo kullandim begenmedim, Persil kullandim begenmedim. Yillardan beridir Ariel kullaniyorum ve oldukca memnunum.

Littlelady, Özlem, melorie ve 16 kişi daha bunu beğendi.
  2. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Ben de bir yillik evli biri olarak bu tavsiyenin altina imzami atarim ;) ariel gercekten leke cikarma konusunda 1 numara. Cikmaz denen lekelere bile birkac damla damlatip bir gun bekletiyorum ertesi gun diger renklilerle birlikte yikiyorum ve leke kalmiyor. Benim gibi surekli ustune basina yemek dokenler icin ariel sivi leke cikarici tam bir kurtarici ;)

3. özlemmurat

özlemmurat İnci Üye+

@Seda ve @Yeliz ablalarım arıel leke cıkarıcı hıc bır markette bulamıyorum sanırım uretımden kalkmıs tam bılmıyorum boyle bır sey var mı diye.onerebıleceğiniz leke cıkarıcı varmıdır.

4. Yeliz

Galiba oyle bir sey var. Bir suredir Turkiye'de degilim, ama Internet'e baktim, orda da goremedim. Eskiden Migros Sanal Market ve Hepsiburada'da oluyordu. Bir tek burada gordum: https://www.carrefoursa.com/d/ariel-professional-leke-cikarici-sivi-2-lt . Dr. Beckmann'in urunleri var, Migros, Rossman gibi yerlerde satilir, ama leke cikaricidir sadece, yani camasir yikamak icin falan kullanilmiyor. Kucuk sisesi var, lekeli yere uyguluyorsun.

esrahakan ve özlemmurat bunu beğendi.
  5. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

@Yeliz abla ben de ariel parlak renkler toz deterjanını kullanıyordum.
    Bitmişti bingo canlı renkler aldım bu sefer neden böyle bir şey yaptım bilmiyorum :p henüz kullanmadım. Yumuşatıcı olarak vernel kullanıyorum.

6. Yeliz

Deterjan tanrilari seni lanetleyecek cik cik :aptal:aptal Denemeden iyinin degeri anlasilmiyor bosver denemis olursun :cak

7. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

denemekten vazgeçeceğim :p bu akşam deneyeceğim ariel iyiydi neyin kafasını yaşamışım bilmiyorum artık buraya bingoyla ilgili yorumlarımı yazarım olsun :p

Yeliz bunu beğendi.
  8. özlemmurat

özlemmurat İnci Üye+

tamam ablacım tesekkur ederım dediğin leke cıkarıcıya bakıcam

Yeliz bunu beğendi.
  9. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

Ya annemle konuşurken yeni söyledi, ben renklilerle beyazları aynı deterjanla yıkıyodum. Tursil kullanıyorum memnunum bir sıkıntım yok ama kıyafetler yıpranırmış. Şimdiye kadar solma falan yaşamadım ben de 30 derecede ve 800 devirde genelde siyahları bir arada diğer renkleri bir arada yıkıyorum. Siz de Ayrı mı kullanıyosunuz ?

10. Yeliz

Beyazlar biraz daha detay gerektiriyor ya da beyazin kar beyazi gibi kalmasina takintiliyim o yuzden oyle dusunuyorum. Beyazlar icin olan deterjanlar agartma yapar, su anda olmayabilir, ama icten ice belli bir sure sonra gormeye baslarsin. Ama kullandigin deterjan renkliler icinse, o zaman da beyazlar yavas yavas sararmaya baslar.
    Ben cok renkliler, az renkliler, siyahlar, beyazlar diye ayirarak yikiyorum. Az renkliler genelde beyazlarla yikanamayacak seyler oluyor cunku beyazlari 60 derecede yikiyorum. Diger her sey 30 derece. Hassas kumas yoksa (yuzde 100 pamuklu, dantelli, yun orani cok fazla gibi) 1000 devirde de sIktirabilirsin.

Littlelady ve Aylin bunu beğendi.
  11. aşksınsen

aşksınsen . YASAKLI

Masa örtüsünde salça lekesi var ve birçok ürün çıkarmadı Ariel ile deneyeceğim abla;)

12. Seda

Salça lekesinin üzerine dök beklet, ben unutup birkaç hafta beklettiğim bile oluyor sorun değil ;) Sonrasında yıka sonucu haber ver mutlaka :)

13. aşksınsen

aşksınsen . YASAKLI

Tamam abla alıp deneyeceğim teşekkür ettim :p

14. gulakinn

gulakinn . YASAKLI

yeni evliyim anneme sormadan direk sizin talimatlarınızla çalıştırdım çamaşır makinesini :)

Yeliz bunu beğendi.
  15. FATMA AHMET

FATMA AHMET Uzman Üye+

@Yeliz @Seda canlarım peki bu deterjanı hem beyazlar hemde renkliler için kullansam nasıl olur :) tecrübelerinizden yararlanmam lazım :)

Ekli dosyalar:

16. FATMA AHMET

FATMA AHMET Uzman Üye+

bende 1 aydır kullanıyorum canım hosuma gitti ama sonradan beyazlarım iyice sararır diye korktum bi sorayım dedim:D:alkis

Sebnem bunu beğendi.
  17. türkan

türkan Süper Üye+

Bir şey soracağım renkli iç çamaşırlarını nasıl yıkıyorsunuz ? Beyazlarla olmaz, renklilerle de hijyenik olmaz düşük derece ben üç beş tane olsa da makineyi kullanıyorum ama çok az oluyor :oops:

Littlelady bunu beğendi.
  18. Seda

Yeni cikarmis sanirim. Ben beyazlar bembeyaz kalsin, renklilerin de renklerinin solmamasi icin ayri deterjanlara ihtiyac duyuyorum. Bu deterjan ya beyazi cok guzel beyazlatsa renklilerin rengi solar. Diger turlu beyazlar bembeyaz olmaz. Yani orta karar diye dusunuyorum ben bu birlestirilmis formulleri. Ama aldiysan denenebilir, bakalim kullananlar memnun kalacak mi bir sise bittikten sonra bana da yorumlarinizi soyleyin:) Ariel'in beyaz ve renkli icin ayri olan sivi deterjani kullaniyorum evlendigimden beri, o artik bulunmuyor diye simdi bir de vanish renkliler icin olanini aldim ama henuz denemedim. Eger ayri ayri almayi dusunuyorsan vanish beyaz ve vanish renkli sivi deterjanlarona bakabilirsin.

Yeliz bunu beğendi.
  19. FATMA AHMET

FATMA AHMET Uzman Üye+

renklilerde ve beyazlarda suanlık herhangi bi sıkıntı yok canım ama ilerde yıkadıkça sorun olurmu bilmiyorum ama tavsiyen için cok tesekür ederim vanishe dönebilirim;) içim rahat eder en azından:alkis

20. Yeliz

+1

Bu Sayfayı Paylaş