1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Rahim Ağzı Kanserinin Teşhisini Kolaylaştıracak Çip Geliştirildi

'Haberler' forumunda Aylin tarafından 26 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), rahim ağzı kanserinin teşhisini kolaylaştıracak bir çip geliştirdi.
    KANSER TESTİ, GEBELİK TESTİ GİBİ ECZANEDEN ALINACAK, EVDE TEST YAPILABİLECEK

Çalışır prototipi üretilen ve seri üretime geçildiğinde eczanelerden alınarak evde uygulanabilmesi hedeflenen cihaz, basın toplantısı ile tanıtıldı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Bilimleri-Nanoteknoloji Bölümü'nde akademisyen olarak çalışan Dr. Melike Karakaya, Serviks (rahim ağzı) kanserinin teşhisini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı. Uzman doktorlar tarafından uygulanan smear testinin çocuk uzun sürede sonuç vermesi, örneklerin toplanarak bir merkezde test edilmesinin zahmetli olmasından yola çıkan Karakaya, daha basit bir yöntem oluşturmak için çalışmalarına başladı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, Nanoteknoloji Doktora Programını ekim ayında tamamlayan Karakaya, 'Serviks Kanserinin POC Erken Moleküler Teşhisi İçen 3D Kağıt Bazlı Analitik Mikroakışkan Çip' üzerine yürüttüğü tezini tamamladı. Tez çalışmaları sırasında TÜBİTAK'tan destek alan Karakaya, bu konu üzerine Boston Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü'nde araştırmalarını gerçekleştirme fırsatı buldu.

ÇİP ECZANELERDEN ALINARAK EVDE KULLANILABİLECEK

Seri üretime geçildiğinde çipin eczanelerden alınarak evde uygulanabilir formunun üretilebileceğini söyleyen Karakaya, "Şuan ürettiğimiz enzimli çip ile 4.6 dakikada tamamen ölçülebiliyor. 13 ay süren çalışma sonucu ürettiğimiz bu cihazın evde uygulanabilir hali ise yaklaşık 30 dakika içinde sonuç verebilecek. Hasta aldığı sürüntü örneğini cihazla birlikte verilen alkollü çözeltide seyreltip, preparata damlatacak. Aynı gebelik testi gibi negatif ya da pozitif diye bir sonuç elde edilecek. Şuanki üretilen prototiplerin maliyeti yaklaşık 1 dolar" dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN DESTEK BEKLİYOR

Kanser hastalığında erken teşhisin çok önemli olduğunu söyleyen Karakaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Smear testi zahmetli bir test. Bir uzmanın tek tek kontrol etmesi gerekiyor. Bu testlerin toplanıp o uzmanın bulunduğu merkeze gönderilmesi gerekiyor. Bu da zaman kaybına neden oluyor. Ben hem daha pratik bir uygulama hem de erken teşhisi sağlama adına çalışmalarımı sürdürdüm. Özel firmalardan da teklif geliyor. Ancak bu ürünü bir devlet üniversitesinde geliştirdim, Sağlık Bakanlığı desteği ile de milletimizin hizmetine sunmak istiyorum."

meryem01, Özlem, aytenengin ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Cok guzel bir calisma olmus doktora gitmeye vaktim yok diyenlere birebir:pumarim yayginlasir heryerde erken teshis hayat kurtarir:)

Aylin bunu beğendi.
  3. Aylin

Evde daha sık yapılarak erken teşhis oranı arttırılabilir :begendim bu testlerin hep ufak da olsa yanılma payı olur ya yılda 1 yine doktora gidilir ama :begendim

mldfyz bunu beğendi.
  4. Bihter

Bihter Uzman Üye+

Sonunda ya ülkemde böyle haberler olsun hep :(

mldfyz ve Aylin bunu beğendi.
  5. Aylin

Ay aminn üstelik bir kadın çok gururlandım ben

Bihter ve mldfyz bunu beğendi.
  6. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Muhteşem bir şey olur umarım gerekli desteği alabilirler, ayrıca kadın hocamızı da çalışması için tebrik etmek lazım :)

Aylin bunu beğendi.
  7. Aylin

Var var destek var :begendim Özel firmalar da destekmiş ama sağlık Bakanlığıyla çalışmayı seçmiş patenti alınıyormuş şuan.

sezinogün bunu beğendi.
  8. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Hadi bakalım inşallah bi an önce eczanelere gelsin de hemen alalım :)

Aylin bunu beğendi.
  9. Bihter

Bihter Uzman Üye+

Evet umarım önü kesilmez be başarılı olur

Aylin bunu beğendi.
  10. pnrr

pnrr İnci Üye+

güzel bir buluş umarım üretime geçilir..

Bu Sayfayı Paylaş