1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Progesteron Testi

'Hamilelik' forumunda Hnfee tarafından 18 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Hnfee

Hnfee Uzman Üye+

Kızlar merhaba;
    Bilenler bilir bir süredir bebek istiyoruz :) Bugün eşimle doktora gittik. Çiftlerin sadece yarısı 6 ay içinde hamile kalıyor dedi ve bana bir test önerdi. Yumurtlamamın olup olmadığını görmek için. Adet gününden itibaren 21. ve 23. günde yapılacak. Daha önce yaptıran var mı ve aile hekimleri yapıyor mu bilen var mı? 9 gün var daha o yüzden sormadım ama aile hekimine gidip öğrenicem bu hafta :*

Progesteron testi
    , kandaki progesteron hormon seviyesini ölçer. Progesteron, kadın vücudunu hamileliğe hazırlayan steroid bir hormondur. Hamilelik boyunca da artan progesteron bebek doğana kadar salgılanmaya devam eder. Döllenme gerçekleşmezse progesteron seviyesi düşer ve adet kanaması başlar. Erkeklerde de üretilen ancak kadınlara göre çok daha az miktarda olan progesteron, sperm gelişimini sağlar.
    Progesteron testi neden yapılır ?
    • Kısırlık sebeplerinin belirlenmesinde,
    • Yumurtlama olup olmadığının belirlenmesinde,
    • Yumurtlamanın ne zaman olduğunun belirlenmesinde,
    • Yumurtlama indüksiyonu yapılan kadınlarda başarılı olunup olunmadığının saptanmasında,
    • Hamileliğin erken döneminde dış gebelik olup olmadığının belirlenmesinde,
    • Düşük ihtimalinin değerlendirilmesinde,
    • Riskli gebeliklerde plasentanın değerlendirilmesinde,
    • Progesteron tedavisi alanların izlenmesinde,
    • Kadınlarda anormal kanamaların nedeninin araştırılmasında,
    • Böbreküstü bezleri ile ilgili problemlerin teşhisinde progesteron testi yapılır. Adet döneminin 21-23. günleri arasında yaptırılan progesteron test sonucuna bakılarak yumurtlama olup olmadığı anlaşılabilir.

mrvchn, EceG, Ezgi ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. EceG

EceG Uzman Üye+

Benim birb sorun olacak en uygun başlığı burası olarak düşündüm. Geçen ay doktora gittim, adetliyken gel FSH, prolaktin ve gibi testler yapacağım dedi. Bu testleri sağlık odağı yapıyor mu acaba.. :)

3. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Canim bu testleri yaptirmak icin gitmedim ama tahlillerin arasinda var midir bilmiyorum gebelik oncesi yapilan testlerde ama saglik ocaginda belli basli testler yapiliyor vitamin eksikligi seker beta hcg gibi prolaktin testi yaptiran bir arkadasimi duymustum hastanede bu ayrica yapilan bir test oldugundan sanmiyorum yapilacagini

EceG bunu beğendi.
  4. EceG

EceG Uzman Üye+

Benim birb sorun olacak en uygun başlığı burası olarak düşündüm. Geçen ay doktora gittim, adetliyken gel FSH, prolaktin ve gibi testler yapacağım dedi. Bu testleri sağlık odağı yapıyor mu acaba.. :)
    teşekkür ederim kuzum :* Hastaneye giderim artık:) Hele bir regl olayım da :)

mldfyz bunu beğendi.
  5. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Aile hekimim hormon testleri yapıyor cnm ama kadın doğuma göstermeni istiyor her halükarda sen yine hastanede yaptır.

EceG bunu beğendi.
  6. EceG

EceG Uzman Üye+

bende zaten testleri yaptırıp bi jinekolaga göstereceğim canım, kliniğe gideceğim. Testleri hastanede yaptır bana gel dedi. Bende acaba sağlık ocağı yapar mi diye düşündüm

Hnfee ve tuğbabenli bunu beğendi.
  7. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Kan ve idrar verdiğimde hormonlarıma da bakıyorlar cnm sağlık ocakları sabahları 10-10:30 kadar kan alıp başka yere gönderiyorlar öğleden sonra sonucu söylüyorlar bence yaptılabilir.

EceG bunu beğendi.
  8. Hnfee

Hnfee Uzman Üye+

9. Hnfee

Hnfee Uzman Üye+

Canım şimdi görüyorum k.bakma. Sağlık ocağı yapmaz canım ya belki de çoktan yaptırmışsındır tahlili, gittin mi doktora ?

EceG bunu beğendi.
  10. EceG

EceG Uzman Üye+

hayır kuzum adet olmadım daha. 5 gün geçti ama gelmedi, testte yaptım evde negatif. :( bakalım gelmesini bekliyorum.. Gidip yaptırınca yazacağım kesin

Hnfee bunu beğendi.
  11. Hnfee

Hnfee Uzman Üye+

Tamam canım böyle geçince de insan umutlanıyo çok yaşadım bunu ama inşallah güzel bi haber verirsin hiç bişeye gerek kalmaz.

EceG bunu beğendi.
  12. EceG

EceG Uzman Üye+

inşallah bakalım biraz daha bekleyeceğim. Geçen ay da boyle gecikmişti. Kafama taktığım için :D ister istemez takıyorum kafama valla :(

Hnfee bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş