1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Pratik Poğaça

'Hamur Işi ve Börekler' forumunda bride-to-be tarafından 6 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

Malzemeler:
    - 1 su bardağı sıvı yağ
    - 1 su bardağı yoğurt
    - 1 yumurta akı (sarısını üzeri için ayırıyoruz)
    - 1 tatlı kaşığı tuz
    - 1 paket hamur kabartma tozu
    - 3,5 su bardağı un

İç Harcı
    (ben peynirli yaptım, isterseniz kıymalı ya da patatesli harç da hazırlayabilirsiniz)
    - 150 gr lor peyniri
    - bir tutam kıyılmış maydanoz

Hazırlanışı:
    Derince bir kapta önce sıvı yağ, yoğurt, yumurta akı ve tuzu çırpıcı yardımıyla güzelce karıştırıyoruz. Sonra karışıma kabartma tozunu ve yavaş yavaş kontrollü bir şekilde unumuzu ekliyoruz ve yoğuruyoruz. Ele yapışmayacak bir kıvam olacak. Sonra hamurumuzdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp tezgahta elimizle bastırarak biraz açıyoruz. Ortasına iç harcımızdan koyup hamuru kapatıyoruz ve yağlı kağıt serilmiş tepsimize koyuyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp susam/çörek otu serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 25-30 dk üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun :)
    (bu tarif ile 16 tane poğaça çıktı bende)
    (benim unum tam buğday unu olduğu için biraz daha esmer görünümlü oldu benimkiler :D)
    be5ff5eb-65e8-4ecd-99bf-e75ce7639a6f.jpg

Maşuk, Seda, mldfyz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Ah ahh bu corona salgini yuzunden koku ve tat alamasamda:(kizim icin denedim goruntu cok guzel eminim tadida oyledir iyilesince yine yapar yazarim insallah:)
    PhotoGrid_1586194770656.jpg

bride-to-be bunu beğendi.
  3. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

çok hızlısın maşallahh :)

mldfyz bunu beğendi.
  4. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

Hiç poğaça yapmadım ama tarif çok kolay geldi eline sağlık denemeye cesaret edebilirim ileride :asik ellerine sağlık :baybay

5. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

benim de ilk yapışımdı, daha önce hiç yapmamıştım. ama tam tuttu :) çok da kolaymış dedim gerçekten yapması :)

Bu Sayfayı Paylaş