1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Pratik Cam Temizleme

'Temizlik - Düzen' forumunda Esrahımm tarafından 11 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. Esrahımm

Esrahımm İnci Üye+

Kızlar ben bu konuda çok uğraş veren biriyim eminim aranızda benim gibi uğraşanlarda vardır internette gezinirken gördüm belki size de faydası olur diye paylaştım sizinde bildiğiniz pratik yollar varsa buyrun alalım :)

Cam temizliğinde kullanılması gereken en temel maddeler sıvı deterjanlardır. Deterjanın içerisinde katı partiküller olmaması camların çizilmemesi için önemli bir ayrıntıdır.

Cam silerken dikkat etmeniz gerekenler:

– 2 bardak su, 3 yemek kaşığı sirke ve yarım çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanını karıştırarak uygulayabilirsiniz.

– 3 litre su, 1/4 bardak sirke, 2 yemek kaşığı limon suyu ve bir sıkım bulaşık deterjanını karıştırıp uygulayın.

– Yarım bardak sirke ve 2 litre ılık suyu karıştırıp uygulayın.

– Bu karışımları gazete kağıdıyla uygulayabilirsiniz. Gazete kağıdı camdaki kalıntıları daha iyi temizler.

– Hava çok güneşliyken camları silmeyin. Sıcaklıktan dolayı camlarınız hemen kuruyacağından lekeler kalacaktır.

– Camı temizlerken bir tarafını sağdan sola, diğer tarafını da yukarıdan aşağı doğru silin. Bu sayede hangi tarafta leke kaldığını daha kolay anlayabilirsiniz.

Not: Sirkeli su ile sildiğiniz camdan sirkenin kokusunu gidermek için, yeniden su ile camın üzerinden geçin ki sirke kokusu kalmasın.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Kasım 2015
    Mpamuk, tugbaduru, mldfyz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Hatice

Hatice İnci Üye+

Ben ilk pisini bulaşık deterjanlı suyla alıp daha sonra clin markalı cam temizleme ürününü kullanıyorum.Gayette memnunum :)

tugbaduru bunu beğendi.
  3. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Bilmeden biraz dogru yolda ilerlemisim:D sivi bulasik deterjani eklemistim suya ve pimapenler icin cif ama cama bulastirmamak onemli leke kalmamasi acisindan;) ve cadde uzeri oldugu icin oncelikle toz diyemeyecegim camuru:eek: temizlemek gerekiyor suyla daha sonra bu islemlere baslamak gerekiyor bu sebeple birdaha cam silmemeye karar verdim:D:p gercekten cok yorucu esim silebildigi kadar silecek onu da cok yormamak adina silemediginde soldirmeye karar verdik;)

tugbaduru bunu beğendi.
  4. Mpamuk

Mpamuk Uzman Üye+

Dün sildim camları :) şampuan çok kolaylaştırıyor gerçekten. Cam silme süresini uzatmamaktada fayda var çok kirlenmesine müsade etmemek lazım yoksa iş zorlaşıyor :) 15 günde silinmesinden yanayım :)

Esrahımm bunu beğendi.
  5. türkan

türkan Süper Üye+

Mikrofiber bezle siliniyorsa deterjansız bile tertemiz oluyor tabi kaba pisliği aldıktan sonra:asik

bersel bunu beğendi.
  6. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

İlk kez cam sildim, burada gördüğüm kadarıyla çoğunluk bulaşık deterjanı demiş o yüzden ben de öyle sildim. Gayet başarılıydı sonuç.

- Bir kova suya bulaşık deterjanı ve bolca ılık su koydum.
    - Bolca mikrofiber bezi yakınıma aldım.
    - 1 Adet camsil
    - 1 adet camsil bezi
    - 1 adet Parex teleskopik saplı cam sileceği (alta fotoğrafını ekliyorum 10 numara bir alet, uzayıp kısalan sapı, oynay ve kilitlenen başı var. Yani uzanamadığınız yerlere baş açısını değiştirerek uzanabiliyorsunuz)

1. işlem: Bulaşık deterjanlı suyla camlar sildim. Ulaşılamayan yerlerde Parex cam sileceğine bez takıp sildim.
    2. İşlem: Başka bir mikrofiber bez ile camın iç dış mermerlerinin tozunu aldım.
    2. İşlem: Camsil sıkıp kuru cam beziyle bir güzel parlattım.
    Taris_4329206.jpg

EceG ve lülü bunu beğendi.
  7. Seda

Bu arada kovaya parexin süngerli kısmını sokup foşur foşur camları yıkayabilirsiniz de baktım alttakine çok su gidiyor hemen vazgeçtim o işlemden :) Giriş katında falan oturuyorsanız araba yıkar gibi yıkarsınız bununla benden söylemesi :p

8. lülü

lülü Uzman Üye+

bizde çekpas kullaniyoruz cam için olanlardan :) yoksa başka türlü en üst katın camları nasıl silinebilir ki heleki yükseklik korkusu varsa :)

9. Seda

Çekpas ne olaki? Yok kuzum zaten çok ehlikeli üst katlar dikkatli olun. Bizim önceki ev 17. kattaydı abla temizlerken ben fena oluyordum bakamıyordum. Bu ev 6. katta. Boydan boya cam ama fransız balkon var cam önünde balkona çıkıp dışarıdan siliyorsun yani bir nebze rahat oluyor.

lülü bunu beğendi.
  10. lülü

lülü Uzman Üye+

Screenshot_2016-08-02-21-48-19.png bu oluyo seda ablacim :) bizde zaten yükseklik korkumuz yüzünden çok sık temizleyemiyoruz...sizin ki çok iyiymiş bizim de öyle olsaydı sürekli silebilirdikk ne güzel.

11. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

Yavrular 3 tavsiye geliyor.
    :gokkusagi Cam silerken şampuan kullanılmasını çok duydumm. Henüz denemedim ama pişman olana da rastlamadım.
    :gokkusagi Rossmann dan Domol cam yüzeyler için ıslak bez almıştım. Çok sevdim bu ürünü. Sürekli elimin altında. Evimizde köpeğim olduğu için balkon kapılarında iz oluyor elim değmişken diyerek camları sık sık siliyorum zaten. Bu bez hep elimin altında sil geç yapıyorum.
    20160922_125517.jpg

:gokkusagi camları sildikten sonra bu spreyden sıkıp temiz bir bezle hafifçe siliyorum kiri yağmuru tutmuyor daha uzun süre temiz kalıyor. Başka markaların da vardır muhakkak bundan bulamazsanız marketlerde muadilleri vardır :begendim
    78517_7f7ccbc73e1f61d8d073557d160249c2.jpg

Ezgi, melisgelin ve GulGrnc bunu beğendi.
  12. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Heey cam silerken şampuan kullanılması derken? ben ilk defa duydum denemeye hazırım :soru

Büşra yağmur bunu beğendi.
  13. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Bildiğimiz yıkandığımız şampuan canım yada pril canım iyi siliyor ben öyle siliyorum sonra üzerinden high genic ile geçiyorum ki daha uzun dayansın diye :)

GulGrnc bunu beğendi.
  14. sewos

sewos İnci Üye+

kızlar biz ev tuttuk şükü ve temizleme işlemini nişanlımla birlikte yaptık:)

camları gazeteyle sildik yalnız yanlışlıkla pimapenlere gazete kağıdı değdi ve üstlerinde renkli renkli lekeler oluştu.. siliyoruz siliyoruz çıkmıyor :(

nasıl çıkar o mavili kırmızı lekeler:(

15. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Hayırlı olsun.Cifle silinmiş canm sıvı Cifle dene bi istersen işe yarayabilir

sewos bunu beğendi.
  16. sewos

sewos İnci Üye+

tamam kuzum bir de o sekide deneyeyimm :) cok saol

17. melisgelin

melisgelin . YASAKLI

bende camları mikrofiber bez ve şampuanlı su ile siliyorum mükemmel temizliyor ama kremli olanlarıyla değil, kremsiz şampuan olmalı :)

18. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

ben pirille siliyordum canım bir de şampuanla deneyeyim :) Cadde üstünde oturduğum için camlarımı siliyorum diğer gün toz :(

19. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

bizimkiside öyle canım ama şampuan prile göre daha iyi siliyor ;)hele pimapense daha iyi siliyor

GulGrnc bunu beğendi.
  20. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Birde onu deneyeyim merak ettim :p Teşekkürler kuzu :*

Bu Sayfayı Paylaş