1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Naylon Poşet Paralı Oluyor! Karar Resmi Gazete'de!

'Haberler' forumunda Seda tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Haber paylasan artik pek yok, bu guzel haberi paylasayim belki devami da sizlerden gelir :bekliyorum;)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan plastik alışveriş poşetleriyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 1 Ocak 2019'dan itibaren mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz verilmeyecek, ücretsiz temin edilmesine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya da dahil edilemeyecek. Sadece çok hafif plastik torbalar, bu uygulamadan muaf tutulacak. Taban ücret bakanlık tarafından belirlenecek.

Siz ne dusunuyorsunuz bu uygulama hakkinda?

Simdi bile buna dikkat eden, Cantasinda katlanan poset tasiyan gelinler vardi diye hatirliyorum ;)

2. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

katlanan poşetim her daim çantamda ;) çok yararlı bir uygulama geç bile kalındı bu kararı almak için

Seda bunu beğendi.
  3. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

Zaten uzun bir süredir bazı marketlerde parayla torba veriliyordu. Bozcaadada plastik torba kullanımı yasaktı. Bu karar da çok yerinde olmuş çevre kirliliğinı önemli ölçüde önleyecektir:begendim

Seda ve Özlem bunu beğendi.
  4. Seda

Evet ben de seninn cantandaydi diye hatirliyordum emin olamadim ama duyarli bir kuzusun yanilmadim :* keske 1 ocak 2018 de baslasaymis ne kadar erken adapte olunursa o kadaar iyi ama buna da sukur tabii.

Özlem ve Deniz Medine bunu beğendi.
  5. Seda

Vaaay bizcaadadaki uygulamayi ilk kez duydum ne kadar guze bir karar almis :) Almanyada kasiyer parayla poset istediginde bile canini istemissin gibi bakiyor :D

Gizem bunu beğendi.
  6. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Benim de market alışverişlerinde kullandığım keten çantam var ama işten dönerken yanımda olmuyor doğal olarak market poşeti kullanıyorum ama faydalı bir uygulama alışacağız muhakkak :) Çöp için kullandığımız çöp poşetleri için bir uygulama olur mu acaba?

7. Seda

O bende de oluyordu basta yanima almayi unutup surekli posete para veriyordum :) simdi katlanan mini bir posetim var onu hep cantamda tasiyorum bir nebze kurtardi :) geri donusum icin de yeni yasalar cikarsa belki o konuda da sinirlama gelir hatta guzel de olur. bizde cop posetlerinde soyle bir sinirlama var; gida atiklari icin organik dogada eriyebilen bu posetler satiliyor marketlerde onu kullanmak zorunlu:
    2A84FB40-C56D-4067-BF79-435156208A5A.jpeg
    Ambalaj ve geri donusemeyen coplerde normal cop poseti kullanilabiliyor, cam atiklarda da poset yasak, kagit agiklarinda da naylon poset kullanmak yasak sadece kagit posetler kullaniliyor veya direkt kartonla atiliyor.

tuğbabenli bunu beğendi.
  8. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Süpermiş ya ne güzel uygulama böyle bize de nasip olur umarım.

Seda bunu beğendi.
  9. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

ay bizim kasiyerlerimizde keşke öyle olabilse doğayı korumamız lazım insanoğlu çok geç farkedecek :/

Seda bunu beğendi.
  10. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

Çevreye verilen zararı önlemek için güzel bir uygulama olmuş. Gittiğim marketler de daha önce hiç rastlamamıştım ama bugün metroda uygulandığını gördüm.:begendim

Seda bunu beğendi.
  11. Seda

İnsallah hizli bir gecis olur tum dunya icin :cak
    Metro Alman sirketi, o yuzden her konuda buradaki standartlari uyguluyorlar yillardir; kasayla satis, parali poset, kdv’siz fiyat yazma vs. Aaaaay metro’ya gidince taze ic findik al pek guzel olur :asik burada henuz gitmedim ama ankara’da metroya gitmeyi severdim :cak

Özlem ve Deniz Medine bunu beğendi.
  12. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

Bunu da ögŕenmiş oldum,bilgi için teşekkürler ablacım<3:)biz de yeni yeni gitmeye başladık oradan alışveriş yapmak bizim de hoşumuza gitti.eşimi balık bölümünden saatlerce alamıyorum :ptekrar gidişimde de iç fındığa bakıcam :inekmod:begendim

13. Mgulay74

Mgulay74 Aktif Üye+

Denizcim ankarada mi oturuyorsun şimdi gördüm de mesajda :)

Deniz Medine bunu beğendi.
  14. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

Yok canım antalya da oturuyorum :)

Bu Sayfayı Paylaş