1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Nasıl Kilo Verdim?

'Diyet' forumunda melorie tarafından 25 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. melorie

melorie Aktif Üye+

Kilo alana kadar hep zayıf biri olduğumu ve asla kilolu olmayacağımı düşünürdüm. Minyon yapımla genelde 45-50 kilolar arasındaydım. Ta ki farklı bir ülkede 2 yıl yaşayınca... Oranın yemekleri, içeceklerini ve yaşam şeklini ve bir de kendimizin yeme alışkanlığıyla birleştirince 65 kiloyu gördüm. Belki çok bir kilo değil ama boyumdan dolayı ben de çok ve çok farketti. 2 sene boyunca spor yapmadım, kilolu olduğumu kabul etmedim ve aynı şekilde yemeğe devam ettim. Yemek derken, sabah kahvaltısı yaparken öğlen ne yiyeceğimi düşündüm. Bol bol her öğünde yedim :aptal Bu sürede hiç bir kıyafet almadım ve eski kıyafetlerime sığmaya çalıştım hep. Çünkü alışverişlerde kıyafet denerken fiziğimden hiç hazetmiyordum. Sonra ülkemize geri dönünce ne hale geldiğimi insanların tepkisinden anladım. Ve artık buna bir dur demek, bir yerden başlamak gerektiğini düşündüm.
    Bu resimde sanırım maksimum kilomda olduğum zamandı. Ondan sonra da ilk önce yeme alışkanlığımı değiştirdim. Yürüyüşlere başladım. Asla ve asla sportif bir insan değildim. Yürümek beni hiç mutlu etmezdi ama ufak şekillerde yürümeye çalıştım. Dolmuştan erken indim ve eve yürüdüm. İş yerinde tur atmaya başladım. Çarşı pazarda daha çok gezmeye özen gösterdim. Haftasonları kendime belli hedefler koydum, oraları yürüdüm. Evde yürüyüş bandında pc'den dizi açarak 45 dk yürüdüm. Eğlenceli hale getirmeye başladım. Bol bol su içtim. Elimde hep şişeyle gezdim ve yeşil çayla tanıştım. Sabah ve öğle yemeklerini dolu dolu yedim. Akşam yemeklerini salatayla geçiştirdim. Dışarıdan bir şey yemedim. İş yerine bile evden yemek getirdim. Akşam 7'den sonra meyve vb dahil hiçbir şey yemedim. Yeşil çayı 2-3'e çıkardım. Suyu hiç ihmal etmedim. Erken yattım ( genellikle açlıktan :) ) erken kalktım. Dinç uyandım, güne güzel başladım. Bu şekilde 8-9 kilo verdim. Ama daha sıkılaşmamıştım. Pilates'e başladım. Haftada 3 gün pilates ve 1 gün de fitness çalıştım. 2 ay boyunca hiç ihmal etmedim. (3'lü arkadaş grubumuzla gittik ve biri ihmal etmeye kalkınca diğerleri destek oldu. O şekilde spora gitmemezlik hiç yapmadım. ) Ben kendimi hep spordan uzak biri zannederken meğer hiç de öyle biri olmadığımı gördüm. Spor yaptıkça daha iyi hissettim, daha iyi hissettikçe daha da motive oldum. Güzel bir şekilde sıkılaştım ve bölgesel zayıfladım. Ayrıca kaslarımda güçlendi. 2 aylık spordan sonra 10 kilo daha verdim ve 47'ye kadar düştüm.

Ondan sonra yeme kısmını biraz daha fazla yapmam gerekti ama ben az yemeye alışınca bol proteinli yiyemedim ve daha da güçsüz düştüğümden pilates'i bıraktım. Fakat sağlıklı yaşam, hayatımda önemli yer etmişti. O fazla kilolardan kurtulmuştum ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya özen gösteriyorum. Nişandan sonra evlilik öncesi stresinden biraz fazla yedim dikkat etmeye çalışıyorum tekrardan. Yaptığım diyette herhangi uzmandan yararlanmadım. İnternetten okuduklarımla, yaptığım araştırmalarla kendime bir yol çizdim. Bu yola çıkanlara da elimden geldiğince destek vermeye çalışırım. Çünkü destek en önemli şey. :asik:kazandim:parti

sezinogün, tweety16, Dilano ve 31 kişi daha bunu beğendi.
  2. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Bu da benim zayıflama maceram :) 80 kiloydum 1 senede 12 kilo verdim şu anda 68 im hedefim 65 3 kilocuk kaldı :)

3. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Tebrik ediyorum seni canım benim :begendim Harika olmuşsun :dans:)

melorie bunu beğendi.
  4. hilalozer

hilalozer Süper Üye+

İmrenerek okudum.. Gerçekten bravo diyorum sana. Azmetmişsin ve başarmışsın. Çokta güzel olmuşsun :) Bende senin gibi hiç sportif olmadığımı düşünüyorum :( Spora başlamamak için hep bahane buluyorum :(

sedaozer, mldfyz, melorie ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. gelinbüşra

gelinbüşra Uzman Üye+

Helal olsun valla bravo canım :) keşke bnde spor salonuna gidebilsem ama nişanlım izin vermiyor. bnde çok araştırıyorum ve evde spor yapıyorum. Benimde sıkılaşmya çok ihtiyacım var ama tam olarak o istediğim kıvama gelemiyorum. bacak inceltme ve sıkılaşma için ne önerirsin canım ?

Zekiye Ağca ve Mlkyldrmtrgy bunu beğendi.
  6. melorie

melorie Aktif Üye+

Teşekkürler adaşım :asik gerçekten de öyle düşünme. Hepimizde çok cevherler var. Sadece başlamak gerekiyor! :begendim

hilalozer bunu beğendi.
  7. aksoyirem

aksoyirem İnci Üye+

@melorie Gerçekten imrenerek ve kendime üzülerek okudum. Ne kadar güzel olmuşsun, bayıldım şimdiki haline.
    Bende @gelinbüşra gibi nişanlısı izin vermediği için spora gidemeyenlerdenim nişanlım ile tanışmadan önce 3 aylık üye olmuştum salona ve güzel kilo vermiştim, sonra bırakınca yine aldım. Şuan 56 kiloyum. Yediklerime tabiki dikkat etmeye özen gösteriyorum ama eksik birşeyler var. Tavsiyelerini bekliyorum :)
    Bir de nasıl beslendin neler yedin yazar mısın ?

@ozlem392 sana hayranım zaten :) Çok güzel olmuşsun. İçinden bir özlem daha çıkmış adeta :p

8. melorie

melorie Aktif Üye+

Teşekkürler canım. Benim gittiğim spor salonunda bayanlara özel kısım vardı. Erkeklerle sadece girişte karşılaşıyorduk onun dışında diğer bütün kısımlar ayrıydı. Salona gelen bir sürü kapalı bayan vardı. Zaten pilates için söylemek gerekirse herhangi bir erkeğin sizi görmesini istemezsiniz. Çok değişik hareketler var :komik bacak ve sıkılaşmada ben de fitness destekli pilates çok işe yaradı. Ama çok sıkıntılıysa ilk başta fitness salonunda hocanın göstereceği hareketlerle başla derim. Belli bir zaman sonra da pilatesle desteklersin :begendim

Zekiye Ağca bunu beğendi.
  9. melorie

melorie Aktif Üye+

Sen de çok güzel vermişsin kilolarını. Maşallah :asik Çoğu gitmiş azı kalmış, 3 kiloyu sayma bile :alkis

Özlem bunu beğendi.
  10. melorie

melorie Aktif Üye+

aksoyirem bunu beğendi.
  11. melorie

melorie Aktif Üye+

Eğer boyuna uygunsa 56 kilo bence çok da bir kilo değildir. Ama yine de arada yürüyüşünü eksik etme. Hem spor salonunda 3 ay çalışmadan sonra yürüyüş çok da kolay gelir :dans Yağlı yemedim, kızartma vs hiç yoktu. Pirinç yerine bulgur, kola yerine su tercih ettim. Yoğurtu az yağlı, ekmeği sabah 2 dilim harici hiç yemedim. Tabağıma yemem kadarını koydum bazen sadece gözüm doysun diye küçük tabaklarla yemek yedim. Salatalara yağ koymadım. Koca koca kase salatalar yapıp onları yedim akşamları. 7'den sonra yememeye dikkat et bakalım o zaman nasıl olacak? Çünkü o çok önemli bi nokta. Bir de inan ve kendine güven :cak

mrvchn, aksoyirem ve hilalozer bunu beğendi.
  12. aksoyirem

aksoyirem İnci Üye+

Teşekkür ediyorum canım :* Benim yeme düzenimde senin söylediklerine benziyor, birazcık daha dikkat edersem olacak gibi :) sabah akşam 10dakikalık bir yolum var servis-ev arası. akşamları da elimden geldikçe bacak egzersizi yapmaya özen göderiyorum daha çok dikkat edeceğim :) Umarım olur, sen kadar olmasa da azıcık olsa da olur :)

melorie bunu beğendi.
  13. melorie

melorie Aktif Üye+

Benim dur demem için 2.5 yıl falan geçmişti ama sonra da neden o kadar çok bekledim diye çok üzüldüm. " O gün bugün" de ve başla. Bize de bilgi ver gün gün :begendim:alkis

14. hilalozer

hilalozer Süper Üye+

aaa ismin Hilal mi memnun oldum :) İnşallah ismimiz gibi azmimizde aynıdır :D

melorie bunu beğendi.
  15. hilalozer

hilalozer Süper Üye+

kıızz ben senin kilolu olduğunu bilmiyodumm ay bayada kiloluymuşsun valla sana da maşallah şimdi fıstık gibisinn :*

Zekiye Ağca ve Özlem bunu beğendi.
  16. elaceyda

elaceyda İnci Üye+

Tek kelimeyle muhteşemsin :) azmine hayran oldum ya maşallah Nasıl güzel kilo vermişsin , insanın isteyince yapamayacağı bişey olmadığını bi kere daha görmüş olduk , ben kilolu Değilim lakin kalçamı inceltmem lazım biraz belim ince çünkü , ama baya üşengeçim spor konusunda :D

melorie bunu beğendi.
  17. melorie

melorie Aktif Üye+

Evettt!! Formatı bilemeden üye olunca "nickname" kullandım. Sonra da değiştiremedim :( İsmimi ve adaşlarımı hep çok sevmişimdir. Öyledir tabiiii :asik

hilalozer bunu beğendi.
  18. hilalozer

hilalozer Süper Üye+

Evet isim değişlikliği olmuyor malesef ama olsun :) Bende çok severim adaşlarımı :* ismimiz güzel ya ondan heraldeee :p

melorie bunu beğendi.
  19. melorie

melorie Aktif Üye+

Teşekkürler canım :asik Dediğin gibi isteyince yapamayacağımız hiçbir şey yok. Hadi "o gün bugün" başlayalım sporlarımıza :dans:begendim

elaceyda bunu beğendi.
  20. gulakinn

gulakinn Uzman Üye+

Tamda bana göre bir başlık 82 kgyu gören bir bayanım ben :p @melorie @hilalozer @ozlem392 @aksoyirem

İlk fotoğraf en zirve halim 82 kgdum sonrasında zaten yavaş yavaş zayıfladım :)
    Eşimin o zamanlar ki sevgilim sayesinde spora ve ve diyete sıkı bir şekilde başlamıştım.
    Yürüyüş yapmayı o sevdirdi mesela bana :p Sıkı bir diyet ve sporla hızlıca değil yavaş bir şekilde zayıfladım. İsteyince yapacağı hiç birşey yok insanın ben buna kesinlikle inanıyorum :) Sabah güzel ve hafif bir kahvaltı ara öğün meyve öğlen ızgara et yada tavuk ara öğün meyve akşam sebze yiyerek geçirdim. Abur cubur,tatlı, şeker vb. şeyleri kesinlikle çıkarttım hayatımdan o dönemlerde. Suyu çok severim günde 2-3 lt arası mutlaka içerim diyet yapsamda yapmasamda :) Günde 2 fincan mutlaka bitki çayı tüketirim :) İlk önce 82den 75e düştüm sonrasında 68 bir sonrasında ise 60 oldum (şu an 64 olsamda inerim yine 60a diye düşünüyorum.) Önemli olan hızlıca değil yavaşca sağlam kg verebilmek ;)

Eşim aynı zamanda yaşam koçumdur öyle diyorum kendisine :p

Aşağıdada sıralı halle en kilolu halimden en zayıfa sıraladım :)

4929_103371131244_5991795_n.jpg

10712886_703913973032449_3440118395082063268_n.jpg

Adsız.jpg

Bu Sayfayı Paylaş