1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Mutlaka Izlenmesi Gereken Belgeseller

'Kültür - Sanat' forumunda Seda tarafından 15 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

Belgeselsever bir çift olarak çok güzel şeyler keşfediyoruz bu başlıkta paylaşayım belki bizim gibi sevenler vardır :asik

Son günlerde tüylerimi diken diken eden, feci etkilendiğim 2 belgeselden bahsedeceğim. İlki "The True Cost" Türkçesi "Gerçek bedel" rahatlıkla bulursunuz. Moda sektörünün yaktığı canlar, hızlı tüketim çılgınlığı ve tercihlerimizin hangi canları yaktığından bahsediyor :sustum

Diğeri de bu "The Human Experiment". Kontrolsüz kimyasal kullanımı konusunda zaten hassasım, Özellikle yurtdışında yapılmış çalışmaları takip ediyorum ve kadınlarının bilinçlenmesi için çabalıyorum. Bu belgesel de farkındalık yaratacak diye umuyorum. Belki bu belgeseli izleyen bir avuç insanın yeni doğan yavrusunun kanında 40 tane toksik maddeye rastlanmaz :( Bugün dünyada her 8 çocuktan 1 nin lenfoma olması bunun sebebinin de endüstrileşen dünya olması çok acı. Bunu türkçe bulmak biraz daha zor olabilir, ingilizce izlemek isterim derseniz alta linki ekliyorum oradan bakabilirsiniz detaylara:
    theatrical-poster.jpg
    http://thehumanexperimentmovie.com

2. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

:( mutlaka izleyeceğim canım biz belgesel ve film dışında tv izlemiyoruz zaten ama hep doğa ve bilim kurgu oluyor. Çok üzüldüm ikinci belgeselde çocuklarımız için mutlaka izlenmeli..

3. Taşçaynar

Taşçaynar Aktif Üye+

"How the earth was made?" en sevdiğim seridir. Korku klübünü takip ediyorum bu aralar. Aynı fobilere sahibi bir grup insanın psikologlar eşliğinde korkularını yenmeye çalışmasını anlatıyor. Ve dahası grup psikolojisinin birey üzerindeki etkisini çok net gösteriyor. Trt belgeselde yayınlanıyor.

Obsessive compulsive cleaner da hoş bir seri. Bir grup temizlik hastasının temizlik ve düzen konusunda raydan çıkmış bazı evlerin yeniden düzenlenmesine ve temizlenmesine yardımcı olacak bir süreci anlatıyor. Dekorasyon konusunda şık fikirler de çıkıyor çoğu zaman. Ancak burada en çok dikkatimi çeken olay her iki taraftaki kişilerin birbirlerinin aşırılık duygusunu törpülemeye yardımcı olması. He bu belgesel mi bilemem ama izlemeye değer. Türkçesi ara ara TRT belgeselde çıkar, geri kalanı da ingilizce olarak youtube da mevcut.

bftmnr ve tuğbabenli bunu beğendi.
  4. Seda

Biz de belgesel ve film dışında bir şey izlemeyiz :tokalas O zaman bu başlıktan bol bol paylaşalım bilimkurgu ve doğa bizim de favorimiz :ucuyorum:ucuyorum Bu tarz film tadında belgeselleri ben çok seviyorum kolay bulunmuyor ama izledikçe daha çok karşımıza çıkıyor, kimi biyografi oluyor kimi böyle gün yüzüne çıkarılmayan konular oluyor eski izlediklerimi hatırlarsam paylaşayım onları da. İzle kuzum netflix'iniz varsa oradan izledik biz.

tuğbabenli bunu beğendi.
  5. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

İnceleme yapayım yazayım bir ara cnm ama en son tarih alanında İnsanoğlu belgeselini izledik 12 bölümdü çarpıcı şeyler vardı. En güzeli belgesel ya diziler pskilojimi bozuyor benim :arabeni

6. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Evrende ki tek yaşam yeri Dünya mı?

tuğbabenli bunu beğendi.
  7. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

E bende buradayım :) Bizde de durum aynı tv ile aramızdaki ilişki aynı boyutta :) Ama konu belgesel ve filme geldi mi bu sefer başından kalkmak mesele :) Bugün günlerden Prophets Of Science Fiction :)
    The True Cost da oldukça ilgi ile izlediklerimden. Diğer tavsiyeleri de mutlaka arşivime ekleyeceğim. Keşke belgeseller de diğerleri gibi hakettiği değeri görse sayımız artsa..

Özlem bunu beğendi.
  8. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Tatlı bir şey bu kadar kötü olabilir mi?
    Evet, oluyormuş..
    Vaktiniz varsa mutlaka izleyin derim..
    Sanırım bu yüzyılın silahı gıda üzerine..Yavaş yavaş,acı çekerek,"ilaç"lara mahkum bir şekilde ölmeyi bekleyeceğiz..
    Ne kadar dayanabileceğiz..Muamma.. :(

asltrk, Seda ve EvinCadısı bunu beğendi.
  9. mmlke

mmlke Uzman Üye+

bu belgesel beni de çok etkilemişti. şekeri tamamen bırakmak mümkün olmuyor malesef ama azaltmak bizim elimizde. biz eşimle bir yıldır ciddi oranda azalttık. tamamen bırakmaya da yeltendik ama onu pek beceremedik malesef. artık hazır paketli ürün hiç kullanmıyoruz. abur cubur atıştırmalık reyonuna uğramayalı uzun zaman oldu. sadece çok canımız istediğinde sevdiğimiz tatlılardan alıyoruz yada ben evde yapıyorum o şekilde yiyoruz. evde yaptıklarımda da ya şekersiz tatlılardan yapıyorum yada klasik tatlılardan yapacaksam şeker ölçüsünü tarifinden daha az koyarak yapıyorum. inanki insanın damak tadı az şekere alıştı mı fazlasını yiyince içi bayılıyo yiyemiyor

PortakalCiceki, asltrk ve Seda bunu beğendi.
  10. Seda

Yıllardır eve şeker ve un almadım. Gerçi domates çorbasına yarım kaşık un koy diyor annem diye alıyorum bu ara tahıllısından ama hep tarihi geçiyor :D Tüketmiyoruz. Sağlıklı yaşama başlamak için en güzel ve büyük adım rafine şeker, öğrendikçe okudukça insanın içi almıyor. Tabii ki özel günlerde pasta, el yapımı dondurma yenir ama yılın geri kalanı dikkat edilmeli. Eve rafine şeker almamak bile çok büyük bir başlangıç olmayınca kullanmazsın :) Ne güzel olmuş bu belgeseli paylaşman :)

PortakalCiceki ve asltrk bunu beğendi.
  11. Seda

Bizim buraya gelişimiz çikolata konusunda çok kötü oldu :( normalde şeker tüketmiyoruz, canımız tatlı da istemiyor evde ne mikserim ne kek kalıbım var almadım. Ama kahve yanına 1 minik çikolata :( onu da bitter alıyorum notmalde ama kaçamak yapmamak mümkün değil :( yeni yılda hurmaya tekrar dönüş yaptık çikolata detoksuna merhaba :p

asltrk bunu beğendi.
  12. asltrk

asltrk İnci Üye+

Bu kadar kararlı bir şekilde abur cuburdan uzak durmayı keşke bizde başarabilsek. Çaya kahveye şeker atmayız şerbetli tatlıları de pek sevmem ama çikolata deyince benim için akan sular duruyor. Başka bişey yemesem de çikolata yemeyi sanırım bırakamam. Bir ara abur cubur yemek yerine kendimi meyve yemeye alıştırayım dedim ama olmuyor canım istiyor ufak bir parça da olsa yemeden duramıyorum.
    Eve şeker un almadan nasıl durabiliyorsun seda abla bravo :eek: Biz ayda bir kere de haftasonu kahvaltıda hamurişi yemeyi seviyoruz. Tatlı desen eskisi kadar çok yapmasam da yemeden duramıyoruz:rolleyes: Bi ara şekersiz 21 gün diyetini yapsak mı diye düşündük evdeki abur cuburlar bitsin başlayalım dedik ama hala bitiremedik ( bitmeden yenisini alınca diyette yalan oluyor ) :D:D Akşama eşimle birlikte bu belgeseli izleyelim bizde belki bize de yararı dokunur. Ne kadar sağlıksız beslendiğimizi görüp belki bişeyler yapmaya başlarız.

13. Seda

Bebekliğimden beri alışmışım her gün mutlaka bir porsiyon meyve yerim yemediğim zaman eksik hissediyorum :arzula Eskiden birkaç porsiyon yiyordum ama meyve şekeri de yaşla birlikte dikkat edilmesi gereken bir mevze haline geliyor:bekliyorum Çikolatadan taviz veremem onu günde 1 parça bazen daha fazla yiyorum:arzula canın istiyorsa başka bir şeyden kısıp kendine hak verebilirsin bence :p Unu tek kullandığım yer dediğim gibi domates çorbasına yarım kaşık koymada kullanıyorum :D Haliyle bitmiyor ve çöp oluyor. Evde şeker kullanan biri olmayınca, tatlı da yapan olmayınca alınmıyor :D Ben hamur yoğurmayı bilmem, şerbetli tatlı poğaça falan yapmayı da bilmem denemedim en güzeli :D Eşim geçen peynirli poğaça yapmayı mı denesek dedi, peynir aldım unun tarihi geçmiş gittim yenisini aldım evdeki tereyağı yeter diye almadım tarife bakınca içine konan yağ miktarını gösterdim eşime de şok vazgeçtik tabii :bagir bir parça tam tahıllı ekşi maya ekmeğin arasına peyniri koydum yedik hiç poğaça yapıp uğraştığıma değmez, 250 gr tereyağı poğaçaya koyup yiyemeyiz :esne Yapan olsa ben de severim hamur işini kızartmayı ama yapan olmadığı için kereviz sapı peynir falan ideal kahvaltı :cokkomik izleyin izleyin birlikte izleyip birlikte karar almak evlilikte çok önemli ancak birlikte uygulanırsa sonuç alınıyor.
    Hazır evde un varken lahmacun yapmayı deneyeceğim ama yazayım bunu bir kenara :D

asltrk bunu beğendi.
  14. asltrk

asltrk İnci Üye+

Ne güzel keşke bende meyve yeme alışkanlığı kazanabilsem. Siz ne kadar güzel sağlıklı besleniyorsunuz. Valla benim hoşuma gidiyor hamur işi yapmak :D Hele de tatlı yapmak terapi gibi :D Daha ortaokuldayken kek yapmaya heveslendiğimden beri severim uğraşmayı :p Evet biraz fazla tereyağ gidiyor ben genelde yaparken yarım ölçü yapıyorum:D Ay lahmacun deme seda abla bende çok hevesleniyorum ama satın alma gibi güzel olmaz diye yapmıyorum. Özel lahmacun makineleri varmış takip ettiğim bazı sayfalarda yapıyorlar o kadar güzel oluyor ki canım çekti şimdi :agzimsulandi:asik

15. Büşranın Atölyesi

Büşranın Atölyesi Yeni Üye

Coşkun Oğuz Namlı'nın Anadolu'nun Işıkları belgeseli var. Anadolunun bilinmeyen güzelliklerini gösteriyor.

tuğbabenli bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş