1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Müsli

'Diyet' forumunda Ezgi tarafından 26 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. Ezgi

Ezgi Aday Üye

Kızlar pazartesiden beri müsli'yi hayatıma soktum :) @Sahra bildiğim kadarıyla benimle birlikte yiyen gelinlerimizden :)
    Kısa bir araştırma yaptım sizlerle de paylaşmak istedim.Ayrıca yorumlarınızı,bilgilerinizi de paylaşırsanız sevinirim.
    Müsli alırken dikkat edilmesi gereken ilk husus içerisinde ki şeker miktarıdır. Bizim hedefimiz kilo vermek ve formda kalmak olduğu için mümkün olduğunca şekerli gıdalardan uzak durmalıyız. Gün içerisinde fazla hareketli değilseniz ve spor yapmıyorsanız, şeker size kilo olarak geri dönecektir.Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususta lif oranıdır. Lif sizi tok tutacaktır bunun yanında sindirim sistemini düzenli bir şekilde çalıştıracaktır. Lifin faydalarından biri de bağırsakları çalıştırarak kabız olmayı engellemektir. Diyette yüksek kalorili müsli yemekten kaçınabilirsiniz.

Muslinin içerisinde bulunan karbonhidrat sizi korkutmasın, çünkü bu karbonhidrat en faydalı olan komplexkarbonhidratlardır. Bu ürünler en kaliteli karbonhidrat grubundadır ve yüksek oranda lif içerir. Müslinin içerisinde ki tahıllardan geldiği için tamamen bitkiseldir. Burada yazmışken eklemeden geçmeyelim;

Karbonhidratlar ikiye ayrılır, basit ve komplex karbonhidratlar. Enbasit karbonhidrat şekerdir. Daha sonra beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna ve tatlıdır. Sağlıklı bir yaşam için basit karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Bir diğer dikkat edeceğimiz hususta müsli içerisinde ki proteinmiktarıdır. Protein kasların inşasında baş rol oynar. Özellikle kaslarınızı yoracak antrenmanlar yapıyorsanız protein içeren gıdaları tercih etmelisiniz. Musli ürünlerinin 100 gramında yaklaşık 6 – 10 gram arası protein bulunmaktadır.

Tahıllı müslileri tercih etmenizde fayda var. Tahıllı ürünler de lif oranı daha yüksektir.Meyveli ürünlerde ise şeker daha fazladır, bu yüzden buğday,yulaf içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

Müslinin İçinde Hangi Vitamin ve Minareller Var ?

Tahıllı ürünler en çok vitamin ve minarelin bulunduğu yiyeceklerin başında yer almaktadır. Müsli zayıflatır mı dediğimizde içerisindeki vitaminler ve minarelerle gelecek olursak ;

K Vitamini ; Kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinleri üretir.
    B1 Vitamini ; Yiyeceklerin enerjiye dönüşmesini sağlar.
    B2 Vitamini ; Hormonları düzenler,göz ve cilt sağlığına faydalıdır.
    B3 Vitamini ; Alyuvar oluşumuna yardımcı olur.
    B6 Vitamini ; Vücudun protein üretmesine katkıda bulunur.
    Krom ; Karbonhidratların enerjiye dönüşmesine yardımcı olur.
    Bakır ; Cilt ve bağ dokusunun oluşumunda başrol oynar.
    Magnezyum ; Yiyeceklerin metabolize edilmesini sağlar
    Selenyum ; Antioksidan görevi görür.
    Çinko ; Sperm üretiminde görev alır.

DeLiMaVi, Nazmiyee, Sahra ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. türkan

türkan Süper Üye+

marka olarak bir önerin var mı canım ?

atlgnesra bunu beğendi.
  3. Ezgi

Ezgi Aday Üye

iş yerinde nesfit almıştım annem de form'un almış canım.

atlgnesra ve türkan bunu beğendi.
  4. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Nefret ediyorum şundan yeni aldım ama yiyemiyorum yok olmuyor kuru olarak bayılıyorum ama sütle birlikte midem göçüyor kendini kaybediyor bulantı yapıyor :(

minininap ve atlgnesra bunu beğendi.
  5. Sahra

Sahra Süper Üye+

Evet bende kullanıyorum ama sanırım bende içeriğinde bir şey alerji yaptı. Nestle'ninkiydi.Bunu değiştirip Form'unkini denyeceğim bakalım :) 05098181_large.jpg

Nazmiyee bunu beğendi.
  6. türkan

türkan Süper Üye+

kalorisi fazla gibi ama :acim

7. Ezgi

Ezgi Aday Üye

aaa o kadar kötü değil tadı daha kötülerini gördü bu bünye :p

8. Ezgi

Ezgi Aday Üye

kafamı karıştıran bu oluyor ama önemli olan tek şey kalorisi değilmiş besinler de içeriği de önemliymiş.

türkan bunu beğendi.
  9. Ezgi

Ezgi Aday Üye

evet gördüm özellikle kalça ve basen içinmiş :)

atlgnesra ve Sahra bunu beğendi.
  10. ea9187

ea9187 İnci Üye+

bende bi ara nesfit kırmızı meyveli olanı yiyordum. ilk başlarda tok tutuyordu ama sonra çabuk acıktırmaya başladı bende bırakmıştım :D şimdi tekrar başlamayı düşünüyodum konu denk geldi :)

11. Ezgi

Ezgi Aday Üye

ben 3 gündür yiyorum tok tutuyor ve bağırsakları gerçekten çalıştırıyor. Sadece yiyip deneyip faydasını gören var mı merak ettim.Biri kalorisi çok mümkün değil dedi ama sadece kaloriye bakmakta çok doğru değil diye biliyorum.

12. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Canım yoğurtla hiç denemedim. ama dediğim gibi bulantı yapıyor kuru çok seviyorum ama sütle yiyemiyorum :(
    @EzgiAker Tamam fena değil :p :) ama benim mideyi kötü yapıyor belkide bende takıntı var sulu bir şeyin içinde parçaçık olmayacak mesela taze sıkılmış meyve suyunu süzdürürüm mutlaka belki bu takıntıdan dolayı :)

atlgnesra bunu beğendi.
  13. ea9187

ea9187 İnci Üye+

devam edemedim ben ama şimdi başlayıp devam etmeyi düşünüyorum başka türlü gitmiyor bu kilolar :p:p

14. ea9187

ea9187 İnci Üye+

yoğurtla da güzel oluyor dene istersen :)

GulGrnc bunu beğendi.
  15. Ezgi

Ezgi Aday Üye

fotoğrafın da çok fazlan yok gibi duruyor canım , umarım faydasını görürüz :)

16. Ezgi

Ezgi Aday Üye

aaaa değişikmiş :p olabilir canım yoğurtla dene o zaman bakalım :)

GulGrnc bunu beğendi.
  17. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Denicem canım mutlaka :)

ea9187 bunu beğendi.
  18. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Bende böyle takıntılıyım işte :p Denerim canım bakalım o olacak mı :)

19. ea9187

ea9187 İnci Üye+

geçen sene ki fotoğraftı :D spora gitmiştim sonrada ramazan falan derken olanlar da gitmişti :p şimdi bi 5 kilo vereceğim var :p inş görürüz

20. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Yaaaa ipince olaydımmmm, fazlam olmayaydıııı, ne yerdik be kızlar bunu müslinin kralı yemin ediyorum :D :( :agla

Ekli dosyalar:

• 8294.JPG
      8294.JPG
      Dosya Boyutu:
      105.8 KB
      Gösterim:
      1

Bu Sayfayı Paylaş