1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Mehir Nedir Ve Ne Kadar Mehir Istenmelidir

'Nikah' forumunda Kübra tarafından 28 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. nurayunlu

nurayunlu Yeni Üye

Merhaba kızlar benimde düğünüm eylülde herhalde resmi nikahtan bir gece önce kıyarız imam nikahını mehir olarak düğündeki altınları isteyeceğim ayrıca manevi mehir olarak da talaklardan bir tanesini isteyeceğim.. Ayrıca bilgi olsun mehir parası sağlığa çok iyi gelir Allah korusun düğünden sonra bir hastalık oldu kendinize eşine ya da yakınınıza mehir parasından ilaç alırsanız şifa olur derler bizim orada

Songül5555 ve melodika bunu beğendi.
  2. Songül5555

Songül5555 İnci Üye+

Merhaba Kızlar Biz İmam Nikahımızı Düğün Bitiminde Akşama Doğru Kıydık Kayınbabacım Öyle Uygun Gördü Herhalde Ne Bilim :aptal Neyse Ben Odaya Girmeden Önce İmam Eşime Sormuş Olacak Ki Bana Sordular 250gr Uygunmudur Diye Ben Fazla Buldum Ama Eşim Olsun Dedi Bende Kabul Ettim.:gulumse

bsyl bunu beğendi.
  3. Tuubabulut

Tuubabulut Aktif Üye+

250 gr gerçekten çok fazla olmuş mehir ayrılma yada ölüm durumunda bayanın hamile olup olmadığı anlaşılcak zamana kadar yani 4 ay gbi bisüre geçinebileceği kadar miktar olmalı bide eşin sana o miktarı borçlu oluyo bu hem dinen hemde resmiyette geçerli 80 gr mı geçtiği için onun zekatını da vermen gerekiyor diye biliyorum biz hocaya sorduğumuzda bunları sölemişti kuzum

Songül5555 bunu beğendi.
  4. Songül5555

Songül5555 İnci Üye+

Bilmiyorum Ki Canım Bizim Hoca Öyle Birşey Dedi mi Duymadım Açıkcası Eşim Ömür Boyu Beraberiz Dedi Allahın İzniyle Bilmiyorum Ben Mehir Nedir Tabi Önemsemedim O Kadar Anlayacağın Benim Niyetim Adet Yerini Bulsun Para Beklemiyorum Ki :) Öyle Yani

5. Songül5555

Songül5555 İnci Üye+

Benim Ki Çok Söylemiş Mehirin Ne Olduğunu Anladığımda Çok Geçti Mehir Değiştirilemez mi Ben Söylesem Daha Az Söyledim Çünkü :bekliyorum

Nerec ve Tuubabulut bunu beğendi.
  6. bsyl

bsyl Uzman Üye+

250 gr normal bence canım düğünde takılın bilezikler mehir olarak kabul edilir senin olur :)

Songül5555 bunu beğendi.
  7. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Mehir alınmışsa zekatı verilir. Alınmayan mehrin zekatı verilmez canm.
    SORU:

Mehir üzerinden zekât vermek gerekli midir?

CEVAP:
    Bir kadın kocasından talep ettiği mehri tamamen almadıkça ona zekât düşmez. Zira bu durumda zekât için şart olan tam mülkiyet (el-milkü’t-tâmm) henüz gerçekleşmemiştir.

Mehir tamamen kadının eline geçince bakılır: Eğer bu, borçların ve asli ihtiyaçların dışında kalıyor ve nisap miktarını (85 gram altın veya bunun mukabili para veya mal) aşıyorsa bunun zekâtını verir.

Zekât oranı kırkta bir yani yüzde iki buçuktur.

8. Tuubabulut

Tuubabulut Aktif Üye+

İmam nikahımız sözden sonra yapıldı zaman aşımından dolayı yanlış hatırlıyoda olabilirim ben öle bildiğim için ona göre hareket ettim dinen eş üzerinde ciddi bir yük çünkü

9. Tuubabulut

Tuubabulut Aktif Üye+

Eşine hediyede edebilirsin mehirini ama bunda tamamiyle gönül rızanın olması gerekiyor yada sölediğin kadarı söleyip kalanını hediye edersin minimum 4 ay geçinilecek miktar hak olan mehir

Songül5555 bunu beğendi.
  10. Nerec

Nerec Uzman Üye+

Değişmez sanirim , detaylı bilgim yok ama eşine rızan varsa helal edebilirsin

Songül5555 ve Tuubabulut bunu beğendi.
  11. Songül5555

Songül5555 İnci Üye+

Anladım tabiki helal ederim canım kocacığıma ama eşim kabul etmez

Nerec bunu beğendi.
  12. Songül5555

Songül5555 İnci Üye+

Anladım bu fikri esime sunacağım teşekkür ederim

Tuubabulut bunu beğendi.
  13. Songül5555

Songül5555 İnci Üye+

Altınlarımizi bileziklerde dahil eşimin ailesine vermek durumunda kaldık ihtiyaclari vardı eşim rica edince bende kabul ettim eşimden önemli değildi ya ❤️ kolyem ve saatim kaldı elimde sadece mehir olacak birşey kalmadı herhalde neyse mehir konusunda birşeyler zamanı geldiğinde yapacağız artık

Bu Sayfayı Paylaş