1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Maddi Olarak Evin Idaresi

'Düğün Sonrası Hayat' forumunda Gizem tarafından 12 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

@EceG @tuğbabenli @Seda burdan devam edelim kızlar:) ev geçindirmek ne zor degil mi ben de para nasıl geliyor nasıl gidiyor anlamiyorum birikimse malesef yapamıyoruz:( sizler ne durumdasınız burda konuşalım sosyal gelinler ;)

2. EceG

EceG Uzman Üye+

Konu super olmuş. Bende araba kredisini ödüyorum. Kalani kendime harcıyorum, eşimde ev faturaları, kredi kartı, pazar, market masrafını falan karşılıyor.
    Her ay ayin 10u gelince bu sefer hic para harcamayacağım diyorum yine harcıyorum :D çok pis alışveriş zaafim var. Birde hem kendi kredi kartım var onun ödemesini ben yapıyorum(daha az harcayayım diye boyle yapma ya çalışıyorum) hemde eşimin kartından ek kart var. Arada ona geçiriyorum valla :D
    Allahtan ev kendimizin bir de kira derdimiz olsa, hic altından kalkamayız herhalde :)

Büşra yağmur bunu beğendi.
  3. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Aynen ben de çok şaşırıyorum çünkü bir eve 10 bin lira da girse bin lira da girse bitiyor. Oldum olası maddi konularda çok beceriksiz oldum bu nedenle evlendiğimizde tüm kira, kredi, kart ve fatura işlerini kendi maaşıma bağladım :( Yapabildiğim en büyük yatırım bu oldu yoksa hepsini gereksiz harcayacaktım. Eşimin kazancını diğer ihtiyaçlarımız, sosyal hayatımız ve temel harcamalar için kullanıyoruz. Benim en çok özendiğim şu kenara altın atabilen insanlar, mümkün değil sanki benim için. Ama düğün altınlarımızı bozdursaydık ve araba modelimizi yükseltmeseydik bu kadar sıkışmayacaktık. Ben borç olmadan elimizdeki ile yaşayalım felsefesinde olan bir insanım ve mal sahibi olmak benim kitabımda yok ama borçtan da kurtulamadım öyle yaşarken ben de kendimi eşimin felsefesine bıraktım. Sanırım ikimizin felsefelerinin ortası en doğrusu olacakmış. Artık bir bebeğimiz olacak ve ben rahat rahat harcama yapmaya asıl şimdi ihtiyaç duyuyorum. Borca girmeden birikim olmuyor anlayışının yanlış olduğunu eşim de ben de anladık ve artık kredi faizi ödemek kadar saçma bir şey olmadığını çok iyi biliyoruz. Ve en önemlisi hayat artık çok pahalı arkadaş!!! 80'lere döndük zam zam zam benzin 6 tl olur mu yaaa :D

cerensever, Büşra yağmur ve mldfyz bunu beğendi.
  4. mmlke

mmlke Uzman Üye+

daha dün eşimle bu konudan dert yandık birbirimize hiç birikim yapamıyoruz diye. ben çalışmıyorum malesef ve eşime hadi biz tek maaşla geçinmeye çalışıyoruz belki normaldir birikim yapamamamız acaba ben de çalışsam durum nasıl olacak demiştim ki sonra bu konuyu gördüm ve cevabımı aldım galiba :D ne kadar gelir olursa o kadar da gider oluyor sanırım. ve herşey çok pahalı malesef. halimize hep şükrediyorum eksik yaşadığımız birşey yok çok şükür ama devir birikim devri değil galiba. çocuk falan olursa nasıl yetişicez onu düşünüyorum valla. o zamana kadar bir atanabilsem keşke :/

tuğbabenli bunu beğendi.
  5. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Ayy dediklerine sonuna kadar katiliyorum bir eve 10binde girse bin lirada girse o para gidiyor arkadas:( evlenirken takilar vardi hadi bozdurup araba alalim dedik o kadar maas giriyor eve 2kisicigiz oderiz borcu dedik bitene kadar gun saydik:D soylede birsey var esim bu konularda duzenli planlidir ben ne harcadigimi naptigimi bilmeden gozum donerek hareket ediyorum ve tamam borc odedik ama hicte aman dikkat edelim moduna giremedik o ikimizdede yok anladim sonradan olacak birsey degil galiba bu idareci olma tutumu simdi bebis geliyor diye resmen heray zor bekliyorum maasi bu ay sunlari halledeyim bu ay bunlari halledeyim diye ama hallettiklerimi gorseniz odasi arabasi falan onlarla esim ilgileniyor ben incik cincik seylerle ugrasirken o parayi nasil bitiriyorum vallahi anlamiyorum:D ama sanki bebis olmadan once birikimmi yapabiliyordum hayir nereye gidiyordu yine boyle alisveris su bu elle tutulmayacak seylere o yuzden bari bebegime harcayayimda kendimi mutlu edeyim napayim hakki cocukta sabah sabah kalkip geliyor hergun benle boyle calismaya giyinsin suslensin yavrum:D

6. MasallPrenses

MasallPrenses Uzman Üye+

Ahh ahh en dertlisi benim heralde :rolleyes:muhasebeci olduğumdan evin idaresi bana ait bir defterim var her ay giderleri yazıyorum ödediklerimizin üzerini çiziyorum ev kirası + krediler benim maaşımdan faturalardı mutfak masrafıydı masalın giderleriydi eşimin maaşından harcıyoruz kenara nerde para atacaksın daha ilk hafta bitiyor maaş alışveriş yapmayı gezip aktivite yapmayı unuttuk oraya vereceğimize şurayı kapatalım kimseden borç almayalım diye sıkıyoruz kendimizi her ay illa bişey çıkıyor arkadaş :dusunuyorum bir dahaki maaşa kadar 50tl var bozdur bozdur harca :alkis neyse ki kredilerimin bitmesine az kaldı anca o zaman biraz rahata ereriz inşallah

Özlem ve tuğbabenli bunu beğendi.
  7. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Maddi olarak evin idaresi kesinlikle eşimde bir muhasebeci olduğu için bütün bu işleri ona bıraktım
    Onunda excel de yapmış olduğu bir çizelge var bu doğrultuda bu ay ne kadar harcadık kenera ne kadar para arttırabilicez bunların hesabını tutuyor.
    Ben çok tutumsuz savurgan bir insanım cüzdanıma ne zaman para alsam bir bakıyorum bitivermiş -_-
    o yüzden iyi ki eşim var :/

muncuk, mldfyz, tuğbabenli ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. sibell28

sibell28 Uzman Üye+

Ben çalışmadığım için evin idaresi borçlar harçlar hep eşimde :D nasıl yetişiyor hepsine bilemiyorum. Düğün kredimiz bu ay bitti bizim, tam olarak rahata erdik diyebiliriz. Sırada araba var bi kaç ay içinde araba alcaz Allah nasip ederse, şükür ki evimiz kira değil yoksa geçinemezdik:arzula ben küçüklüğümden beri birikim yapabilen bi insanım. Eşimden 100 tl alıyorum mesela harcadım deyip 50sini kenara atıyorum :D 1,5 senedir kendime yetecek kadar ufak bi birikim sağladım :asik

melodika, lülü, muncuk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. Bride16

Bride16 Uzman Üye+

Ben de çalışmafığım için eşimin maaşıyla geçiniyoruz. Allah bereket versin bazen kıt kanaat, bazen de birikim yaparak geçinmeye çalışıyoruz. İkimiz de tutumluyuzdur erken çalışma hayatlarımız olduğu için sanırım zorlukları görünce öğrenmişiz. Excelde ay ay çizelgemiz vardır. Örneğin bu ayın listesi öbür ayda da vardır. Sadece boşlukları doldurmak kalır. Her ay plan dışı harcamalar da illaki oluyor, onları da ekliyoruz. Hem geziyoruz, hem kendimize harcıyoruz, hem de birikim yapıyoruz çok şükür. Ev kendimizin olsa elbette daha iyi ama ne yapalım tayinci olunca yerleşik düzen çok zor, e haliyle ev almak da öyle.. Allah herkese bereketli kazançlar versin.

10. Maşuk

Maşuk İnci Üye+

Bizde evlendikten kısa bir süre sonra ücretli çıktığı için bu aya kadar ben de çalışıyordum. Çoğu şeyi eşim hallediyordu zaten ben market alisverislerini falan hallediyodum sadece. Şimdi tek maasa düştük bizi zorlayan ev kredimiz var az bi zaman kaldı bitmesine inşallah o bitince daha iyi olacak. İkimiz de savurgan değiliz böyle de idare ederiz heralde( ya da bilmiyorum daha yolun başında olduğumuz için bana öyle geliyor) . Ama ben yine de bi an önce bi iş bulup çalışmaya başlamak istiyorum evde oturmak bana göre değil.

Sinem_469, muncuk, melodika ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Evin idaresi bende bi borç defterimiz var eşim tek çalıştığı için ona göre planyapıyoruz.eşim haftalık alıyor çok şükür iyi kazanıyor ama borç çok olunca zor idare ediyoruz.eşim her cumartesi parayı getirip para yerimize koyar cebindeki tüm bozukluklarıda kubrama atar.o hafta nereye borç vereceksek onu alırız içinden gerisini koyarız yoksaa tüm parayı yanımıza alırsak çok harcıyoruz birikim daha yok ama inşallah borcumuz azalınca ve ben işe başlayınca yapıcaz

Sinem_469, MasallPrenses ve muncuk bunu beğendi.
  12. Sinem_469

Sinem_469 Yeni Üye

Kızlar bizimde kira faturalar market alısverişi eşimde bende o gün ne lazımsa ev için öyle harcama yapıyorum ve maaş günümde diğer hesabıma hemen o ay biriktircegimiz parayı havale yapıyorum ve o parayı unutuyorum :cool geri kalanı da harçlık yapıyorum ev almak için peşinat biriktirmek zorundayız başka türlü olmuyor

MasallPrenses ve Deniz Medine bunu beğendi.
  13. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

bizim evde de kira ve faturalar sabit eşime ait. benim ofisten yeme içme için almış olduğum kart var onu aylık market alışverişimize kullanıyoruz.ilk arabamız için kredi çekmiştik o kredinin her ay ödemesini ben yapıyorum.(araba gitti ama kredisi kaldı :D) ay içindeki küçük harcamalarımız ise bazen eşimden bazen benden oluyor.bizim evde eşim biraz savurgan, beni bazenleri zorlasa da elimden geldiğince para konusunu ben idare etmeye çalışıyorum.para biriktirmeye gelince sürekli bunu dillendiriyorum eşimede ama henüz icraata geçebilmiş değilim o_O

MasallPrenses, sibell28 ve Sinem_469 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş