1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Kız Ve Erkek Tarafının Masraf Paylaşımı

'Diğer' forumunda Seda tarafından 2 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. aysimayamis

aysimayamis Aktif Üye+

biz de aynı şekilde yapıyoruz, ne o ailesini ne de ben kendi ailemi alışveriş olayına da parasal olaylara da dahil etmiyoruz. Hem aileler yönünden daha az sıkıntılı oluyor hem de beraber bu sorumluluğu üstlenmek iyi oluyor

kızkulesi bunu beğendi.
  2. kızkulesi

kızkulesi Aktif Üye+

En iyisi canım aileler arasında kalmıyoruz en azından:)

3. melodika

melodika Uzman Üye+

Ben ücretli öğretmenlik yaptığım için kesin bir maaşım yok ve haftada sadece 2 gün çalıştığım için sürekli bir gelirim yok doğal olarak nişanlıma eşyaları ortak alalım odeyelim diyemedim. Dün bize bu işlerin konulması için geldiler bizim tarafta kız tarafı aynen bu yazıda da yazdığı gibi yatak odası halı perdesi de dahil herşeyi, mutfak gereçleri ve küçük ev aletleri ütü süpürge felan alınır kına yapilir ayrıca damada damatlığı alınır. Benim ailem bunu söylediğinde kayınvalidem kız beyaz eşyaları da alır dedi bizde öyle bir adet olmadığını söyledik ama o inatla bizde alır dedi bende dayanamadım kız tarafı biziz kız alıyorsunuz dedim durmuş bizde oğlan veriyoruz diyor. Ben bu konuyu daha önce söylememe rağmen böyle bişey yaptı. Bizimkiler beyaz eşyalara girmeyeceklerini söyleyince surat astı oturdu ve ne kadarını yapabilirsek o kadarını yaparız dedi ben bu cümleye sinir oldum ve gittiklerinden sonra nişanlıma annesinin aileme surat asmasinin hiç hoş olmadığını ve yaptıklarının ayıp olduğunu söyledim nişanlımda maddiyattan korktuğu için annesinin tarafına geçti (ki annesinin cümleleriyle konuştu muhtemelen giderken arabada itinayla doldurmuş) ben masrafı bir şekilde yapalım evlenince ikimiz oderiz dedim bir sürü kavga çıktı ve şuan konuşmuyoruz canım bu duruma acayip sıkıldı moralim baya bozuk durum bu kızlar @bsyl @Glsrnysf ve diğer gelinler

4. mmlke

mmlke Uzman Üye+

canım böyle şeyler her ailede olabiliyor malesef gereksiz üzüntü ve stres ama büyükler bu konuda biraz gelenekçi. işte sen de düzenli bir gelire sahip olmatınca malesef böyle şeylerin ortasında kalıyorsun. içinde bulunduğun durımu çok iyi anlıyorum çünkü ben de atanmadan evlendim ve hayalim hep eşyalarımızı eşimle ortak almaktı nasip olmadı. böyle durumlarda en önemli şey sizin birbirinize olan saygınız. karşılıklı anlayış olmalı. ve bir ilişkinin gidişatı böyle durumlarda gerçekten kendini belli ediyor. kayinvaliden de beyaz eşyayı kuz tarafı alır bizde demekle doğru söylüyor antalyalı olduğum için biliyorum bizim burda gerçekten öyledir adet. ama burda yanlış olan anlaşma durumuna gidilmemesi. benim çevremde de farklı kültürden gelin alan oğlunu evlendiren oldu antalyada böyledir deyip kestirip atmadılar karşılıklı konuşup anlaşıldı. maddi olarak zorlanacaklarsa da yarı yarıya yapabilirsiniz beyaz eşyayı hem maddi olarak iki tarafa da yük binmemiş olur hem de iki ailenin de gönlü olur.

melodika bunu beğendi.
  5. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Canım hep diyoruz ya bazı işler ciddiyete binince değişiyor her şey sevgili dönemindeki kadar kolay değil. Annesinin böyle bi tavır sergilemesi doğru olmamis sonuçta siz kız tarafına düşen seyleri zaten yapacaginizi söylemişsiniz. Bu olayın üstüne nisanlinla tartışman size bi cozum getirmez. Biraz sakinlesince nisanlina benim isim tam oturmadigi icin ailemde elinden geleni yapacak bunun için anlayış bekliyorum de. Yıllardır bugünleri hayal etmiyor muydunuz bugünleri böyle harcamayın. Inanın eşyanın malın mülkün bi önemi yok aynı evde olup huzurlu yaşandığında gerisi boş. Benim de birkaç eksiğim var hala almadık aman ne diye kafa yormuşum bu işlere dedim. Keşke kayınvaliden böyle yapmak yerine elimizden geldiğince iki aile olarak bu genclere yardimci olalim deseydi. Sen canini sıkma bunun için nisanlinla tartışma aranız bozulmasın.

melodika bunu beğendi.
  6. aytenengin

aytenengin Uzman Üye+

Yani özellikle şu alınır bu alınır denilmesine acayip derecede sinir olurum.. hani durum olsa da gönül istediğş gibi herşeyi alabilse. Ama kayınvalidenin yaklaşımı yanlış olmuş. Sonucta heryerde neredeyse alısverıs aynıdır. Bizde artı olarak sadece bulasık mk veya camasır mk kız alır. Bu sekilde dile getirip mecbur koşmak hiç hoş olmamış. Hadi kayınvaliden seni anlamadı, ama nişanlının birazcık yapıcı olması gerekirdi bence canım. İnşallah sorunsuz bi sekilde atlatırsınız bu durumu.

melodika bunu beğendi.
  7. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Beni yanlis anlama canim ama ben boyle seylerin konusulmasi icin ailelerin biraya gelmesini cook gereksiz buluyorum cunku huzursuzluk cikmasindan baska birsey olmuyor bence boyle seyler esler arasinda konusulur herkes kendi ailesine durumu anlatir biz hicbi zaman ailemizi bunun icin bir araya getirmedik kendi aramizda konustuk ailemizin sunu ben alacagim dedigi seyleri soyledik geri kalani da zaten gerek kredi cekerek gerek kartlarimizla hallettik ve evlendikten sonra da odedik boyle seylerde bosyere gerginlik cikar ve omur boyu da unutulmaz bu zamanda yapilan para konulari bence nisanlinla konus elimizden geldigince kendimiz yapalim ailemizin yapacaklarinin uzerine kalanlari evlenince oderiz diye kalan da kalsin inan hic onemi yok inan evlendikten sonra alirsiniz gerekirse yeterki huzurunuz olsun

melodika bunu beğendi.
  8. melodika

melodika Uzman Üye+

Canım adet öyledir doğrudur ama erkek tarafı nerde görülmüş kız tarafına şöyle böyle diye şart koşması ki bizde adetin bu olduğu söyleyince ki tepkisi hiç hoş değildi benim ailem elinden geleni yapıyor daha fazlasını yapabilecek olsa yaparlar ama babamda nitekim emekli bir adam ben diyemem ki beyazların da yarısını alalım. Bu işlere girisilmeden önce işimin olmadığını iş bulmami beklemelerini söyledim ısrar edilince de ailem ne yaparsa koşul koyamiyacagimi söyledim hallederiz annecim yaparız annecimler sonucu bu duruma geldik bilmiyorum şuan uzlaşmaya gidilebileceğini sanmıyorum o surat asıp gitmeden sonra daha da bişey yapmazlar haklı olarak. Sıkıntılı bu işler baya.

9. melodika

melodika Uzman Üye+

Bunun için bir araya gelinmesini isteyen benim ailem ben yada nişanlım değil isteyen kişi direk kayınvalidem ki bu konudan sonra da hiç bişey konuşulmadi ben zaten adetimizin ne olup ne olmadığını söyledim kendiside biliyordu ne mantıkla böyle bişey yapıldı anlamadım sinirlendigim nokta bu zaten benim dediğim şeyde o borcu yaparız borç ikimizin olur oderiz diyorum ama bu kabul görmüyor bakalım hayırlısı diyorum artık

mldfyz bunu beğendi.
  10. melodika

melodika Uzman Üye+

Hayır halimizi bir görsen nasıl birbirimizi özlemişiz nasıl iyiyiz arabaya binildi gidildi 2 saat sonra bu kavga patlak verdi aramızı bulmak yerine bozuyor bu durum çok canım sıkılıyor ama arada mesafede olunca konsulamiyor telefonda mesajda olan iletişim yıllardır bizi perişan etmeyen şey şimdi ediyor bilmiyorum canım ya hayırlısı diyorum

Glsrnysf bunu beğendi.
  11. melodika

melodika Uzman Üye+

Canım deseki bulaşık yada çamaşır makinesini sizin alabilme imkanınız var mı tabi ki güzellikle hallolurdu babamın bişey dicegini sanmıyorum ama üslup sizin adetiniz öyle ama bizim adetimizde böyle bizde oğlan veriyoruz demesi çok garip çok başka bişey orda sartaller koptu sanırım bende nişanlımin gözü korkutulmus ve bana kalırsa tamamen dolduruşa gelmiş ben ne yapacağımı şaşırdım.

aytenengin bunu beğendi.
  12. aytenengin

aytenengin Uzman Üye+

Çok haklısın canım resmen programlanıp gelmişler. Sonucta senin ailenin aldıklarıda onun ailesinin aldıkları da size geliyor sizin oluyor bu şekilde söylenmesi bizde oğlumuzu verıyoruz denmesi hoş olmamış. Anladıgım kadarıyla nişanlının da kafasını karıştırmışlar, bence uygun bir zamanda al onu kenara konuş ancak ikiniz kendi aranızda sorunu çözerseniz bu iş hallolur. Eminim sende bu sekilde anlatırsan nişanlın sana hak verecektir.

melodika bunu beğendi.
  13. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Bizim adetimizde bu şekildedir kız komple yatakodasını alır mutfak eşyalarını alır süpürge ütü tost makinesi vb. elektroniklerini alır ona ek bulaşık makinesi ve fırını alır ocak buzdolabı çamaşır makinesi televizyon erkek tarafına aittir bizdede başta bunu benzer bir konu olmuştu enn başta daha söz vs olmadan kayınvalidemde ocağı kız alır demişti ben adetimiz olmadığını söyledim ve tamam dediler alıcaz şuan için kendileri alamadı bazı maddi sebeplerden dolayı evlenene kadar alırlarsa alcaklar alamazlarsa mecbur nişanlımla ben alıp ödemeye gidicez ki evlilik masraflarınn da çoğunu biz karşılayacağız velhasıl kelam lafı çok uzattım ama Kuzum şimdilik beyaz eşyalar kalsın iki tarafta almasın siz taksitle alın evlenince birlikte ödersiniz kimsenin kalbi kırılmamış olur nişanlının aileside diğer kalan masrafları karşılasın gücü yettiğince evlilik zamanlarında kayınvalidelerde gereksiz inat olabiliyor :* siz nişanlınla barışıp kendi içinde halletmelisiniz bence bu konuyu tatlım :* sıkma canını nişanlanan çoğu çiftte bunu benzer problemler oluyor kimse güllük gülistanlık geçirmiyor bu süreci :*

melodika bunu beğendi.
  14. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Yaşadığın şeyler hemen hemen tüm evlilik sürecinde olanların yaşadığı şeyler bu günlerde sen sakin olmalısın ve aileler yüzünden birbirinizi suçlamamalısınız cnm, zor bir taraf muhakkak dayanamayıp birşeyler söylüyor ama sabır lazım. Şimdi devir farklı adetlere göre değil hayat şartlarına göre hareket etmeniz gerekecek. Yani sen gerekirse çeyiz yapmayacaksın da buz dolabı alacaksın gibi. Demek istediğim hemen tepki verme kayınvaliden anlayışsız bir insan gibi geldi bana ama onu sen idare etmeye çalış. Beyaz eşya yaparsak mutfak eşyalarını vs yapamayabiliriz dersin. Ya da kime ne yaa sinir oluyorum bak benim ailem hiç birşey yapmadı ben kendim ve eşim ile ailesi yaptık çok şükür kayınvalidem bir gün yansıtmadı bunu bana onun da hoşuna gitmemiştir ama dile getirse ne olacaktı ki. Senin ailen yine yapabileceklerini sıralamış ya benim üzerimde bir mendili yok babamın biraz anlayış lazım. Adet ile hareket edilecekse her iki tarafında adeti birbirini tutmaz bu nedenle elimizden geleni yapacağız de çık bence ve bekle sabırla.

mldfyz bunu beğendi.
  15. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Burada is nisanlina dusuyor biz aramizda konusup halledecegiz siz karismayin demesini bilmeli iki tarafta ailelerine boyle birseyi konusmaya gelmek zaten baslica ayip bana gore nisanlina guzel bir dille soyle birdaha ailelerle boyle konulara girmeyelim biz ikimiz onlarin yetemedigi yerde kendimiz hallederiz evlenince oderiz beraber tatsizlik cikmasin diye guzellikle konus canim umarim orta yolu bulursunuz kirilmadan uzulmeden

16. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

canım nişanlılık döneminde bu tarz sıkıntılar daha çok olabiliyor çünkü her kafadan farklı fikirler çıkıyor. önemli olan birbirinize,ilişkinize zarar vermeden orta yolu bulabilmek.bu konular gelip geçici önemli olan kalplerin kırılmaması.sonuçta bu konu bu şekilde kalmayacak bir sonuca varılacak değil mi.her iki tarafın da adetleri farklı olabilir ama iki tarafta birbirlerine saygı duymak zorunda. ben antalyalıyım ve beyaz eşyaları bizde de kız tarafı alıyor ama dediğim gibi herkesin adeti farklı olabilir. mesela bizde kınayı nişanı ve düğünü erkek yapıyor. eşimin tarafında da kınayı ve nişanı kız tarafı yaparmış.ama böyle durumlarda anlaşmazlık olması iki tarafında işine gelmez çünkü ortada evlatlarının mutluluğu söz konusu.. orta yol bulunması lazım.nişanlınla kafanızı topladığınız da bunları güzel bir dille konuşmalısınız ortak yapılsın o halde.nişanlın seni istiyor ve seviyorsa bir yolunu bulması lazım canım benim, ailesiyle konuşup ikna edecek olan o.:* sıkma canını her şey hallolur <3

17. cerensever

cerensever Uzman Üye+

bence herkesin adeti aynı aynı adetler bizde de var babam durumum olursa alabilirsem ya bulaşık makinanı ya çamaşırı ben alacağım dedi gerisi de erkek tarafına kalıyor ya sanırım maddiyat işin içine girince herkes herşey karışıyor birazcık herkes anladığım kadarıyla bence bu durumda çok zor biliyorum ama en azından nişanlın ile aranı sen bozma sakin kalın ikiniz de olur yolunu düşünün birbirinizi yıpratmayın vallahi çok zor zamanlar ya şu nişanlılık arası

melodika bunu beğendi.
  18. KaradenizGelinii07

KaradenizGelinii07 Yeni Üye

Selam gelinler bende aranızda yeniyim bir süre okuyucu olarak dolaşsam da artık bende içimi dökeyim dedim. Nişanlıyım 1 ay olacak. Sözüm ve nişanım çok aceleye geldi nişanlım istediği için. Şimdi sıkıntımız düğünümüz. Onlar bu sene yapalım diyor benim ailem seneye çünkü babam yapamam suan diyor ve bunu anlamıyorlar o kadar doldum ki size anlatamam hep bir baskı hep bir baskı :(((
    Ne yapacağım bilmiyorum maddiyat meseleleri gerçekten çok kötü daha ne bir çeyiz ne bir eşyam var :(

19. evrengin

evrengin Yeni Üye

karşı tarafın yaptığı anlayışsızlık olmuş bence nişanlınla konuş onun seni anlayıp ailesini ikna etmesi lazım diye düşünüyorum ailenin durumu bu sene için müsait değilse yapcak pek bişi yok sanki

20. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Bunu aileler kendi arasında konuşursa sorun çözülür orta yol bulunur, bu süreçte her sıkıntıyı kendi üzerine almamalısın. Senden kaynaklanmayan problemlerde kendini olaydan soyutlamalısın.

Bu Sayfayı Paylaş