1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Kayınvalide Ile Kıyaslanmak/fazla Görüşmek Vs.

'Düğün Sonrası Hayat' forumunda daisy06 tarafından 13 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Selam hanımlar. Dert değil benimki ama paylaşmak istedim. Geçtiğimiz pazar günü hem kendi canım çektiği hem de eşim de seviyor diye mercimekli köfte yaptım. İlk kez yaptım. Tarifini de bir uygulamadan aldım. Gayet güzel oldu. Bir tanesini eşime ikram ettim. Beğendiğini söyledi. Ama, yaptığım köftenin bizim yiyebileceğimizden fazla olmasından dolayı akşam kayınvalideme de götürmeyi teklif ettim. Bunun üzerine eşim '' Onur ( kardeşi ) beğenmeyebilir ama annem böyle yapmıyor '' dedi. Ya ben buna bir bozuldum bir bozuldum, başladım ağlamaya ama nasıl kırıldım. Neden o kadar kırıldım yoksa kırılmakta haklı mıydım hala bilmiyorum. Akşam benim moralim düzelince de eşim yapacağım yemeklerde neden annesinden tarif almadığımı sordu. Buna gerçekten sinir oldum. Ve '' Benimle ben olarak evlendin, annene saygım sonsuz ama her yapacağımı da ona sormayı istemiyorum. Annen gibi olmamı bekleme benden '' dedim. Eşime göre gereksiz alınganlık yaptım ama üzerinden bir hafta geçmek üzere ben hala sinir oluyorum. Kayınvalidemle aramın iyi olduğunu hep söylüyorum ama, sık sık görüşmek, aramız iyi, problem yok diye her boş zamanda bir araya gelmek, haftasonu bile eşimin bir sürü işi varken annesinin isteklerine koşması beni rahatsız ediyor. Ben içli dışlı olmak istemiyorum. Bir de benim annem zaten kıskanç, annem bu kadar kıskanırken kayınvalide evinden çıkmamazlık yapmak istemiyorum. Eşime arada kibarca hatırlatıyorum ama sanırım anlamıyor. :( nasıl mesafe koyabilirim bilmiyorum. Evimizde olan herşeyden haberlerin olması, sürekli irtibat halinde olmaları, akşam vakti zaten birbirimizi az görüyoruz bu zamanlarda eşimi arayıp yarım saat susmaması batmaya başladı. :(

2. shqiptare

shqiptare Uzman Üye+

Buna bir çözüm bulursan beni de etiketle buraya. 2yıl olacak ben daha çözüm bulamadım malesef.

3. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Ay geçmedi mi :( Benim de seneye gidiyor evliliğim daha yeni evliyiz biz bu ne sıkboğaz :( Müsait misin işin gücün var mı demeden haftasonumuza plan yapılmaya başlandı. Ben senin kadar sabredemem patlayıveririm bir yerde.

4. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Sanırım bu tümm ailelerde var zamanla düzene oturur inşallah demekten başka bişey gelmiyo aklıma biz nasıl olucaz evlenince allah bilir.

5. cerensever

cerensever Uzman Üye+

bence alınmakta kısmen haklısın ben olsam bende alınırdım ama bir nevi haklıda olmayabilirsin evliliğin daha yeni olduğundan başlar da böyle sıkıntılar olabilir annesinin o şeyini arayabilir eşin alışma sürecinden dolayı ama aşılabilir. Sonuç olarak sen sensin annesi değilsin annesi olmak için de evlenmedin annelik yapmak için de annenin yemeklerini özlediysen gidelim yiyelim ama bunlar benim yemeklerim diyebilirsin erkekler anladığım kadarıyla biraz böyleler ailelerinden uzaklaşmadıkca kopamıyorlar uzaklaştırmakta doğru olmaz aslında burada iş karşı tarafta bitiyor karşı taraf artık kendi yurdun yuvan var diyip mesafeyi koysa her dakika oğlunu araması falan yanlış yani düşünceli olsa eşin de böyle yapmaz. Açıkcası bende alınırdım sonuç olarak yapmışım tabi ki de annen gibi olamaz herkesin el becerisi el tadı farklıdır sonuç olarak. Erkekler işte neye alınsak sanki biraz abartmadın mı oluyor. Araya mesafe koyulup sizin artık bir yuvanız olduğunu kendiniz beraber zaman geçirmeniz gerektiğini eşine güzel bir dille anlatabilirsin ama bilemiyorum erkekler çok anaç oluyorlar her erkek öyle farkında değiller artık bir yuvaya sahip olup kendi hayatlarının olduğunun.

6. shqiptare

shqiptare Uzman Üye+

Buna bir çözüm bulursan beni de etiketle buraya. 2yıl olacak ben daha çözüm bulamadım malesef.
    Doğumdan sonra biz baya büyük problemler yaşadık. Eşim arada kaldı ayrılık noktasına filan geldik. Ben bi sorun olduğunda benimle evimle ilgili planlar yapma destursuz gelip gitmeler konusunda zirveye ulaşınca eşimi de aradan çıkardım. Bir şey olunca kayınvalidemi aradım mesaj attım yada evine gidip direkt onunla konuşarak benim için olayın sorub olduğunu kimi zaman kibarca kimi zaman sertçe uyararak bildirdim. Öyle aramıza mesafe girdi. Artık zırt pırt beni emrivakiye sürükleyemiyor. Zamanla eşimide daha az araya sokar oldu ama hala arada eşimin üstünden emrivakileri devam ediyor. Öyle olduğunda da bulunduğumuz ortama bakmadan bizim planımız vardı senin yüzünden bozmak zorunda kaldık. Bir dahakine yapacağın bir organizasyon olunca müsiat misiniz diye sorarsan memnun olurum. Farkındaysan biz yeni evliyiz demelere başlayınca bana daha çok mesafe koyar oldu. Ama net çözebilmiş değilim sorunu. Kişilikleri bu sanırım hep benim dediğim olsun oğlum evlenmiş olsada dizimin dibinden ayrılmasın hep benim yaptıklarımu arasın mantığındalar.

sedaozer, MasallPrenses ve cerensever bunu beğendi.
  7. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Eşim aslında ailesine pek düşkün olmadığını iddia eder ama her şeylerine koşar. Sanki ben de bir anadan doğmadım. Benim de annemin bana ihtiyacı olduğu zamanlar oluyor ama öncelik -evliliğim' olduğu için zırt pırt bana dert yanmıyor. Ben herkesin birbirinin herşeyini bilmesini sevmiyorum. Her gün konuşulmasına gerek görmüyorum. Eşim diyete başlayacak diye yaptırdığı kan tahlili için bile bin kere aradı kaynım. Yanında ben varım, eşiyim. Önemli bir şey olsa zaten bilgi veririz. Ya da evimde pişen yemek, evime aldığım dolap, köpek bunlarla alakalı kimsenin fikrini sormadığım gibi köpeğimle ilgili olarak bana sert sert -siz evde yokken kim bakacak ona- diye hesap sorulması, eşimle benim kurduğumuz ailenin sınırlarında dolaşmaları rahatsız ediyor. Evde yemek yiyip çay içmeye gidiyoruz, kayınvalidem eşimin yediklerine dikkat etmesi gerektiğini bildiği halde bir şeyler koyuyor önümüze. Benim ne yaptığımı sormadan kendi yaptığı yemekten gönderiyor. Benim sınırlarımla oynamasınlar ya. Yarın bir gün benim çocuğuma da müdahale edilir bu kafayla. 26 yaşına gelmişim, fikir sormadığım sürece akıl verilmesini sevmiyorum.

shqiptare, cerensever ve MasallPrenses bunu beğendi.
  8. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Öyle bi çözüm bulunca bana da söyle canım yaa bende çok sinir oluyorum bizde hep bu aile konusundan tartışıyoruz. Bizde yemeğe karışamazlar eşimde bişey demez şehirlerimiz farklı çünkü.ama ailesi beni sinir ediyor.şimdi annemin yanındayım hergün arıyorlar artık rahatsız oluyorum.eşime kaynanam şikayet etmiş ben büşraya bişey mi yaptımda beni hiç aramıyor diye.görümcelerim kaynanam sürekli arıyor nişanlıyken aramayanlar napıyon nezaman geliyon deyip duruyorlar sinir oluyorum burda hergün yaa

9. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Herkesin bir düzeni, evi var. Biz nasıl onlara karışmıyorsak onlar da karışmasın. Yaptığımız masrafların kaç lira olduğuna kadar soruyorlar, eve ne kadar para girdiği vs çok çirkin şeyler. Paramı nasıl harcadığımdan kime ne. Marketten gidiyorum alışverişimi yapıyorum. Yok yumurtalar Çatalcadan geliyor ben sana vereyim, yoğurt alma ben yapayım. Eşşek kadar adam olmuş eşim, vitamin hapları falan almış vermiş. Bi bırak da kocama ben bakayım. Ben rejimini bozmasın diye uğraşıyorum ne zaman annesine gitsek şişip geliyoruz eve. Hamur işinden 28 yaşında kolestrol çıktı adamda.

10. cerensever

cerensever Uzman Üye+

bence bu gerçekten herkesin kaderinde var okuyunca geçmiş yaşadıklarımı okumuş gibi oldum gerçi evli değildim ama spora başlar ben başla başla derim duymaz ama ailesi söyler hemen başladı yani bir sürü örnek daha bilmiyorum önceliklerin sıralamasının değiştiğini farkedemiyorlar birde biz kadınlar çok ince düşünüyoruz ayrıntı onlar öyle değiller. Biz de bazı şeyler değişebiliyor ama erkeklerde malesef böyle değil gerçekten her erkek aynı nasıl değişirler çözüm ne bilmiyorum. Erkekler aileye sınırı çizerse aile de yerini bilecektir aslında kötü birşey değil ki karşı tarafın artık sizin de bir aile olduğunuzu bilip planlarınız yaşantınız olması gerektiğini düşünmesi gerekiyor ama işte malesef ailelere bazı şeyleri kabul ettirmek zor oluyor biraz sabır gerektiren bir olay alışkanlık bir de öyle hemen değişmiyor

11. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Canım ne desem bilemedim ama bu eşlerin hatası evliliğin ilk yılında bunları yapıyorlar inan. Bence sen sinir olmakta haklısın ama büyütme çünkü bilinçli yapmıyor erkekler bizim gibi düşünemiyorlar çünkü biz onları babamız ile kıyaslamıyoruz. Eşim de benzerdi ama artık kendisi mesafe koymaya başladı çok da çaba sarfetmedim çünkü yetişemedi artık iki tarafa da :) Kayınvalideler de bilinçli yapmıyorlar genelde öyle oluyor ama yine de. Sabır az daha.

cerensever bunu beğendi.
  12. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Aslında eşime çok kusur bulamıyorum çünkü o demiyor hiç bir zaman annem gidelim diye. Direk annesi arıyor kibar görünümlü bir emrivaki yapıyor eşim de kıyamıyor. Babasıyla arası olmadığı için annesine çok taviz veriyor ama bağımlı gibi bişey. Eşim duygularını çok anlayabilen biri değildir. Ailesini özlemediğini iddia eder ama resmen annesini görünce yüz ifadesi değişiyor. Umarım değişir bunlar çünkü ben evimde olan şeylerden başkalarının haberdar olmasını istemiyorum. Çok afedersin geçen hafta hastaydım, iğne yaptırdım beş gün boyunca. İlle de gel benim arkadaşım yapsın iğneni diye tutturdu. Bu kadar yüz göz olmak neden? Şiştim valla.

tuğbabenli ve cerensever bunu beğendi.
  13. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Bak sana ne anlatcam eşime ablasina giderken gidelim ama herşeyi anlatma bak diyordum kapı açılınca Tuğba tembihledi herşeyi anlatmayacağim diyordu munzur munzur :D kendince önemsiz şeyleri anlatıyor tabi ama bence öyle değil. Benim kendi babamda böyleydi Rahmetli annem laf anlatamazdi o yüzden biraz alışkınım ama ben eşimin bu huyunu çok değiştiremem bu kez benden saklar. Ne bilim cnm kendi yolunu bulacaksın ya kayinvaliden ile ya eşin ile konuşup.

bsyl, shqiptare ve cerensever bunu beğendi.
  14. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

Anladigim kadariyla cogu evliligin ortak sorunu bu diyebilirim. Küçük ama zamaninda tepki koyulmazsa gitgide büyük sorunlara neden olunabilen bir durum bu. Alinmakta haklisin. Bende olsam alinirdim ve kizardim. Erkek anneleri ogullarinin evlendiğini malesef geç idrak ediyorlar. Ama ustune basa basa anliyorlar zamanla merak etme :) benim kayinvalidem de evlendiğim ilk gunlerde arayip ogluna ne yedin bugun diye sorardi düşün ve bizim aramizda 1000 km mesafe var :D uzak yakin farketmiyor sanirim anne ogul olmanın rajonu mu budur acaba diyorum kendi kendime :D. Zamanla duzelen bir durum ama zamaninda tavrini herkese göstermelisin.

Ruci, daisy06 ve tuğbabenli bunu beğendi.
  15. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Açıkçası eşim de bazen kıyaslıyor ama ben hiç takıp sorun haline getirmedim. Mesela sebze yemeklerini benim daha güzel yaptığımı söylüyor ve itiraz etmeden yiyor evlenmeden önce annesinde yemiyordu. Ama kaynanam gibi köfte yapamıyorum mesela tarifini de sordum anlattı ama yine de onun gibi tutturamıyorum ..
    @daisy06 ama bu akşamları arayıp yarım saat telde konuşmak her gün evin içinde olan biteni bilmesi buna bende katlanamam kıyaslanmak neyse de arada bir mesafe olmalı

tuğbabenli, daisy06 ve sedaozer bunu beğendi.
  16. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Aslında yemek konusu o kadar kızdığım bir şey değil çünkü kayınvalidem Hatay yemeklerini gerçek Hatay'lılardan bile iyi yapar. Elinin lezzetini yöresel yemeklerde gerçekten ben de beğeniyorum. Ama ben de bir annenin evladıyım. Annem çalıştığı için 12 yaşında yemek yapmaya başladım. E haliyle az çok becerikliyimdir, herkes de takdir eder. Bu böyleyken bana en kıytırık kısır ya da mercimekli köfte için tarif almamı önermesi bozdu beni. Ki her iddiasına varım eşim bir çok yemeği benim elimden daha çok sevdi. Kayınvalidemin bildiği benim bilmediğim şeylere lafım yok da, herkesin bildiği tarifleri sormak bana ters. Ben böyle görmüşüm, saygı beklerim.
    Çözücem inşallah şu devamlı iletişim halinde olma sorununu da. Annesine gittiğinde ne konuşuyosa konuşsun da akşamları benim vaktimden çalmasınlar. Bizim özelimiz bunlar.

tuğbabenli, cerensever ve Özlem bunu beğendi.
  17. shqiptare

shqiptare Uzman Üye+

Tuğba tembihledi anlatmayacağım iyiymiş sabah sabah güldürdü beni :D :D

tuğbabenli ve cerensever bunu beğendi.
  18. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Ahahah :D iyiymiş ya :D bakalım biz nasıl olcaz kesin benim nişanlımda böyle muzurluklar yapar :D

tuğbabenli bunu beğendi.
  19. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Ay biz böyleyiz valla kocamın ailesi küçük zaten 7/24 birlikte olmaya alışmışlar çok çok aştık artık haftada 1'e indi şükür sesim çıkmıyor ama çok çok delirdiğim oldu :D Sonra anladım benim kocam gizleme olayını bilmiyor benden de gizleyemiyor. İşin komik tarafı ben de onun ailesine karşı gizleyemiyorum herşey ağzımda sonra adama söyleme diyorum olmuyor :D Kadın olmak zor anam herşeyi bize dert erkeklerin pek umurunda değil dolduruşa gelmezlerse çok şükür benimkini dolduran yok.

20. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Ahahha :D :D bendede yok o içinde tutma sizde kendimizi gördüm resmen :D :D

tuğbabenli bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş