1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Italya’nın Beş Güzel Köyü: Cinque Terre

'Balayı - Seyahat' forumunda cerensever tarafından 4 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. cerensever

cerensever Uzman Üye+

Henüz gitmek nasip olmadı ama balayı listem de mevcut olan muhteşem bir yer. Üç seçenekte gidip geliyorum ama gitmek isteyenlerinde aklında bulunsun :)

inque Terre İtalyanca “beş toprak, beş köy” anlamına geliyor. İtalya’nın kuzeyinde, Akdeniz’in maviliklerine uzanan dik yamaçlara konumlanmış Riomaggiore, Corniglia, Manarola, Varnezza ve Monterosso al Mare köyleri, bu beşliyi oluşturuyor.

Yamaçta kurulmuş şirin köyler

UNESCO Dünya Mirası listesindeki bu güzel bölgeye zarar vermeden hasat işini çözüme kavuşturmuşlar.
    öyler arasında araba yoluna bile izin vermeyen Cinque Terre’de ulaşım sadece sahilden geçen tren yolu ve dağları üstünden köylülerin yarattığı yüzlerce yıllık yürüyüş patikaları üzerinden sağlanıyor. Daracık patika yolların birçoğu tırmanış ve iniş gerektiriyor.

Monterosso al mare
    Monterosso al mare, en büyük köy. Diğer köyler kadar sarp yamaçlar olmadığından plajından denize girilebiliyor.

Aşk Yolu
    Köylerarası geçişlerin en güzel alternatif yolu ise deniz manzaralı patika yürüyüş yolu, Riomaggiore–Manarola arasındaki patika yol en popüler olanı: Via Dell’Amore yani ”Aşk Yolu.”

Limonçello için
    Küçük alışveriş dükkanlarından bir çeşit likör olan limonçello, limon, limonlu sabun, pasta, pesto sosu, zeytinyağı ve yöreye özgü şarap ile küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Cinque Terre’ye nasıl gidilir?
    Türkiye’den bu bölgeye en uygun uçuş noktaları Cenova ya da Pisa. Cenova üzerinden giderseniz trenle kolayca Cinque Terre’ye ulaşabilirsiniz. Pisa’ya uçarsanız trenle önce La Spezia’ya oradan da Cinque Terre bölgesine yine trenle kısa bir yolculukla ulaşmanız mümkün.

537036_riomaggiore_cinque_terre_spezia_italy_5616x3744_www.GdeFon.ru_resize.jpg indir.jpg Monterosso-Cinque-Terre.jpg Riomaggiore-Cinque-Terre.jpg Vernazza-Cinque-Terre.jpg
    insanın içine işleyen güzel kasabalar :)

Özlem, mrvchn, EceG ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. mmlke

mmlke Uzman Üye+

italya'da en beğendiğim yerlerdendir. gerçi italya'da beğenmediğim yer yok ama bazı yerleri gerçekten aşk yaşanacak türden. cınque terre birbirine yakın küçük küçük şirin kasabalar. ben gittiğimde ilk düşündüğüm buraya mutlaka sevgilimle de gelmeliyim olmuştu. renkli evlerine denizin muhteşemliğine bayılmıştım. ahh keşke tekrar gidebilsem :/

Deniz Medine, cerensever ve tuğbabenli bunu beğendi.
  3. cerensever

cerensever Uzman Üye+

ya gerçekten çok güzel yerler insanın bu küçük kasabalarda yaşayası geliyor sıcacık sıcacık :) inşallah gidersin tekrar inşallah bende giderim :D

mmlke bunu beğendi.
  4. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Gayet güzel yerler ve İtalya benim akdeniz insanı yapıma çok uygun bir ülke, bana kalsa ilk gideceğim yer olur. Ya biz de neden yok böyle şeyler. Hep aklıma gelmiştir apartmanlar neden renkli renkli uyum içinde boyanmasın ki diye bak burada yapmışlar ne kadar da şirin ama biz yapacak olsak millet kendi evinin rengine takar :D

cerensever ve mmlke bunu beğendi.
  5. cerensever

cerensever Uzman Üye+

değil mi yabancı ülkelerin hemen hemen çoğunda var biz de ancak yazlık yerler de bozcaada cunda falan alaçatı ne olmuş bizim şehirlerimiz de rengarenk olsa. :D sıcacık ülke deniz kenarı sevimli bir kasaba gidip yerleşsek :(

tuğbabenli bunu beğendi.
  6. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Yok ben gidemem :D yabancı ülkede yaşama fobim var hakikaten düşününce bile ter basıyor ama gezer gelirim.

cerensever bunu beğendi.
  7. cerensever

cerensever Uzman Üye+

:D :D yani kendi ülkemiz gibi olamayız :)

tuğbabenli bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş