1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Isviçre Alperinden Kopup Gelen Bir Tarif: Raclette

'Diğer' forumunda Seda tarafından 21 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

Aslen bizim kumpire benzeyen bu yemeğin önce hikayesinden bahsedeyim: Alplerde yaşayanların ekip bicecek arazi yok zorlu kis şartları yüzünden. Haliyle öyle harika bir mutfakları da yok. Ama harika inekleri ve bunların sütünden yapılan çeşit çeşit peynirleri ve tabii kurutulmuş etleri var. Fondue ve raclette ile butun kışı gecirirlermis. Bugun özellikle kis aylarında 'raclette partisi' denen, uzun uzun sohbet eşliğinde yenen hos bir yemek. Biz de isviçrede öğrendik ve evde de ara sıra yaparız diye kucuk bir raclette makinesi aldık. @asltrk ebrucum mesaj atmış anlatir misin diye tabii ki dedim buyrunuz :)

Once tarifin orijinalini vereceğim sonra Turkiyede nasıl yapabiliriz onu da yazacağım;
    Gerekli malzemeler
    - Raclette Peyniri (eriyen bir Isviçre peyniri çeşidi)
    - Haslanmis Patates (fırında kumpir gibi pişiririm beklerim derseniz o da olur)
    - Garnitürler size kalmış: midir, salatalık tursusu, soman tursusu, taze soğan, bezelye(bunu ben kattım gerci:D), mantar, pastırma vs...
    - Raclette makinesi (Makine yoksa sadece tavası alınabilir veya herhangi bir tavada peynirler eritilebilir)
    Yapilisi
    Patatesleri haslamak ve sofrayı kurmak gerisi yerken herkes kendi yapıyor :D
    IMG_5382.JPG
    Raclette tavasına bir dilim peynir koyuyoruz, uzerine dilediğimiz garniturleri ekliyoruz. makinenin alt kısmına koyup peynirin erimesini bekliyoruz.
    IMG_5383.JPG
    O esnada onceden haslanan patatesi tabagimiza alıp baharatliyoruz eriyen peyniri patatesin uzerine akıtıp yiyoruz
    Enlight59.jpg

Raclette peyniri yerine kaşar peyniri kullanarak yapilabilir diye tahmin ediyorum. Firin kabina haslanmis patatesleri ortadan bölüp koyun, uzerlerine birer dilim eriyen peynir ve garnitür koyun verin fırına :) peynir eriyince cikarip servis yapabilirsiniz kumpire Isviçre yorumu katmış olduk:cool

Bu arada bizde WMF mini Raclette Makinesi var 2 kisilik:
    IMG_5074.JPG

EceG, Ceyoo, asltrk ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

:)hikaye okur gibi okudum bizim kumpirin firinda hali gibi kesin peyniridir tabii tadini veren yoksa onlarda bilirdi kolayindan firina verip yapmayi heralde:pafiyet olsun ablacim uzerine aci sos mayonez falanda guzel olur birgun firinda kumpir deneyeyim ben ya baya agzim sulandi dusununce simdi:D

Seda bunu beğendi.
  3. Seda

Peyniri cidden cok lezzetli :cabala bir de esas mesele uzun uzun tum aile bir masa etrafinda yenmesi sanirim o yuzden isvicreli ve almanlar bunu hala cok seviyor. Ahahaha yap tabii dışarıda kumpir her zaman yenmiyor evde mis gibi temiz temiz :) bizde mayonez tuketilmedigi icin yok ama aci sos doktu esim. Bezelye zeytin dilimi hep türklüğün getirdiği kumpire özlem :D İsviçreli arkadaşa gönderdik foroğraf zeytin domates iyi fikirmiş diyor tereciye tere sattık :p

mldfyz bunu beğendi.
  4. asltrk

asltrk İnci Üye+

Raclette peynirini markette görmüştüm en kısa zamanda alıp denemek istiyorum :alkis Tarifi paylaştığın için teşekkürler seda abla okuyunca canım istedi vallahi:asik
    Makinesini internette araştırdım seninki gibi 2 kişilik olanın makul bir fiyatı var eğer yaptığımda tadını beğenirsek belki bizde alırız makinesinden :)

Seda bunu beğendi.
  5. Seda

Ayy hadi kap peyniri deneyin bakalım beğenecek misiniz :asik Aynen uygun fiyatı severseniz benimkini öneririm. Kişi sayısı artınca makinenin ısınma hızı/gücü de artıyor daha hızlı pişiyor ama biz 2 kişiyiz koca makineyi koyacak yer de yok diye bu küçüğü tercih ettim, bir de kendinden fondue seti ve ekstra tava-tava altığı gibi yan ürünlerinin olması hoşuma gitti :) WMF'nin kendi mağazasından 49'a almıştım, sizde de vardır wmf veya amazon bulursun kesin 2kişilik bir şeyler :asik

6. Ceyoo

Ceyoo İnci Üye+

:asik:asik:asik
    Ellerine sağlık yemiş kadar oldum şuan :):)

Bu Sayfayı Paylaş