1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Hangi Camasirlara Yumusatici Kullanilmaz?

'Temizlik - Düzen' forumunda Yeliz tarafından 10 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. Yeliz

Yeliz Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Evet kizlar butun camasirlara yumusatici kullanilmaz o_O Peki neden? Yumusatici, kumasin arasindaki gozeneklere (bosluklara) yerlesir. Eger kumasin gozenekleri temizlenmeye cok elverisli degilse (asagida orneklerini verdim), bu camasirlarda yumusatici kullanmamaniz, kiyafetin omrunu uzatir.

Kot Pantolon (Jean): Iyi markalarin kot pantolonlari yuzde 100 pamuktan cok sIkI dokunarak elde edilir. Kot pantolonda yumusatici kullanirsaniz, diz cikma, kalcada bollanma cok daha hizli olur. Cok cok cok az deterjanla, en cok 30 derecede, mumkunse soguk suyla yikanmalidir.

Polar Kumas: Iyi polar kumaslar su gecirmemesi ve sicakligi icerde tutmasi icin cok sIkI dokunurlar ve dokuma sekilleri de farklidir. Eger yumusatici kullanirsaniz, su gecirmeme ozelligini kaybeder ve cok cabuk pamuklanma olur. Cok cok cok az deterjanla, en cok 30 derece, mumkunse soguk suyla ve en cok 600 devirde sIkIlarak yikanmalidir.

Yuzde Yuz Pamuklu T-shirtler: Pamuk dogasinda esnek bir hammaddedir. Yumusatici ile esnekligini daha cok arttirirsiniz. Agzi yuzu kaymis, dikisi yamulmus t-shirte sahip olmussaniz, sebebi yumusaticidir :confused: Bu soyledigim yuzde yuz pamuklu t-shirtler icin gecerlidir.

Peki o kumasta yumusatici kullanilmamasi gerektigini nasil anlarsiniz?

1. Etiketine bakin. T-shirt yuzde yuz pamuksa kullanmamanizi tavsiye ederim.
    2. Uzerine su dokun, suyun alta gecme suresine bakin. Uzun suruyorsa o kumasta yumusatici kullanilmamalidir. Ornegin kayak kiyafetleri de suya dayaniklidir, 5 kere yumusatici ile yikarsaniz ozelligini kaybeder.

Littlelady, bersel, betül02 ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  2. AylinY

AylinY İnci Üye+

Öğreneceğimiz ne çok şey var :utangac

Seda ve Yeliz bunu beğendi.
  3. suleumt

suleumt İnci Üye+

Ben bunları hiç bilmiyordum yaa. O zaman çok hata yapmışım ben.

4. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Ne güzel bir yazı olmuş :* Ben de çamaşırları senin gibi ayrıştırarak yıkarım biliyorsun ;) beyaz, açık renkli, renkli, siyah, kotlar, beyaz üzeri desenliler olmak üzere 6 ayrı şekilde biriktirir yıkarım. Hepsinde de ayrı deterjan ve yumuşatıcı kullanırım kendimi psikopat hissettim böyle yazınca :D Kotlarda asla yumuşatıcı kullanmam, %100 pamuklu tshirtlerde az da olsa kullanıyordum hata ediyormuşum :oops:

Littlelady, bersel, Nazmiyee ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  5. Sahra

Sahra . YASAKLI

Hunharca yumuşatıcı kullanan biri icin cok bilgilendirici oldu artik dahada dikkat ederim bende .
    Bende bu T-shirtler neden yamuluyor o kadar utu yapiyorumda diyordum :D

bersel bunu beğendi.
  6. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Benim eşim bu düzendeydi ben utanıp ayak uydurdum ona :) Bizim evde 3 tane kirli sepeti var :terledim Ayırmak daha kolay oluyor. Her gün çıkardığımızı uygun renkli olan sepete atıyoruz, sepet dolmaya yakın yıkıyorum. Kotları genellikle açık ve koyu diye 2 ye ayırıyorum o yüzden 1-2 kotu kısa programda yıkıyorum. Bir de renk koruyucu mendiler var markette deterjanların olduğu yerde bulabilirsin, çok emin olamadığın varsa veya yeni aldığın renk vermesi muhtemel bir şey at onu da makineye rengi topluyor kıyafetere renk geçmiyor ;)
    Dr.-Beckmann-Renk-Koruyucu-Mendi-500x500.jpg

7. Sahra

Sahra . YASAKLI

Aa bu harika ben bunu bilmiyordum benim kotlarim genelde hep boyuyor tek yikiyordum suan cok mutlu oldum :)

Seda bunu beğendi.
  8. ırmaksu

ırmaksu Aktif Üye+

seda çok teşekkür ederiz bendeyeni duydum bulı-ur bulmaz alacagım ama marketlerde görmedim hiç

9. FATMA AHMET

FATMA AHMET Uzman Üye+

ah aahh :) bende bütün camasırları yumusatıcıya boguyorum yaa üstelik bunları bilmiyordum bile gercekten öğreneceğimiz cok sey var:eek: bana da yumusatıcı kokmayınca temiz olmuyormus gibi geliyor bunu yenmem lazım :)

Yeliz bunu beğendi.
  10. FATMA AHMET

FATMA AHMET Uzman Üye+

:sozumsoz ama ben buna bayıldım ki hemen bende alıcam sedacım cok tesekürler kuzum benim:*

Seda bunu beğendi.
  11. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Bizim evde ben hiç yumuşatıcı görmedim :D Bilinçli olmasa da iyi yapmışız demek ki.

12. Yeliz

Kotlari kotlarla beraber yikamaya devam et fistik, oyle mendil falan almaz onun boyalarini :D @Seda 'nin soyledigi daha genel yikamalar icin.

Sahra bunu beğendi.
  13. Yeliz

Yumusatici kokusuna asik olanlar icin birkac hatirlatma yapayim. Daha once bir konuda daha yazmistim, ama hatirlayamadim.
    Yumusatici kokusu dogal degil, kimyasaldir. Dolayisiyla cigere cekilmesi cok dogru degil, ilerleyen zamanlarda saglik problemleri yasayabilirsiniz cunku icinize cektiginiz koku degil, kimyasal partikuller. Ben her yikamada ekstra su kullanir ve ekstra durulama yaparim ki, yumusatici ve deterjanin artigi daha cok gitsin diye. 8-10 liralik yumusaticidan, kaliteli bir esans beklemek yanlis olur.
    Koku icin 3 yontem var: 1. Lavanta keseleri yapmak, forumda konusu var. 2. Cekmecelere ve dolaplara kalip sabun koymak (haci sakir tercih sebebi). 3. 100% dogal esans kullanmak. Ben bunu kullaniyorum, 100% dogal ve 6 ay gidiyor (yedek sisesi daha ucuz, spreyli sisesi pahali. Watsons ya da Rossman gibi yerlerde 2.5 liraya bos sprey satiliyor): http://www.loccitane.com.tr/mas-des-lavandes-perfume-refill,45,2,4991,124227.htm

esrahakan, Ebru ve Kübra bunu beğendi.
  14. Kübra

Kübra Aday Üye

Ben onu yapamiyorum yaa :( çamaşır birikmedigi icin olmuyo ve o hafta çamaşır yikanmazsa "benim su kazagim nerdee" yi duyuyorum :D
    @Yeliz abla bi istisna yapamaz miyiz yaa yumusaticiyi ceyrek kapak koysak. :agzimsulandi Ama yumuşatıcı yumusaticidir yani :bilmiyorum :kirgin

15. Sahra

Sahra . YASAKLI

:D yine kotlarla yikiyorum ama bir kotum ozellikle lacivert yapiyor hepsini yani siyah bile olsa laciver cikiyor o yuzden tek yikiyordum :D Onun icinde ise yararmi acaba :)

Yeliz bunu beğendi.
  16. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

bu tavsiyeler için çooook teşekkürler. :)

Yeliz bunu beğendi.
  17. Nazmiyee

Nazmiyee . YASAKLI

Seda abla hangisinde hangi detarjanı kullanıyosun ?

18. betül02

betül02 . YASAKLI

birde perdelerede asla yumuşatıcı kullanılmaz :)

19. Littlelady

Littlelady Aday Üye

seda abla naptın yaa :) 6 ayrı şekilde biriktirip yıkasak çamaşır bitmez ki evde:hipnotize bide hepsinde 3-4 kıyafet anca olur yani bu kadar ayrıştırırsam birikmez ki hiç, bütün işim de çamaşır olur ay kendimi kötü hissettim ben sadece renkli ve beyaz diye ayırıyorum o kadar:D

Bu Sayfayı Paylaş