1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Hamile Kalmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

'Hamilelik' forumunda Seda tarafından 8 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Bride16

Bride16 Uzman Üye+

o zaman şanslı annelerdensin ne mutlu sana canım :) aynen önce kadın doğum kısmetse

2. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Ne kadar akrabasiniz? Akraba evliliklerinde genetik sorun olup olmayacagini onceden anlamak mumkun degil. Ilk cocuk normalken, 2.sinde zeka geriligi olabilir. Bu tamamen genetik caprazlamayla rastgele olur. Ilk birkac gebelik dusukle sonuclanirken(genetik engellerden oturu) sonraki Gebelikte saglikli bir cocugunuz da olabilir. Yalnizca tupbebek dusunurseniz ve prenatal tani isteginde bulunursaniz oncesinde bazi genetik hastaliklara bakilip en saglikli embriyo transferi ile garantileyebilirsiniz. Insallah hayirlisi olsun :) simdiden yapilacak bir sey yok maalesef dusunme ama hamilelikte doktor kontrollerine onem ver birkac hekim tarafindan kontrollu git.

3. mine

mine İnci Üye+

Teşekkür ederim seda abla bilgilendirdiğin için aklımda olacak bunların hepsi.akrabalık derecelerimiz, babannemle eşimin dedesi kardeş 3. Derece oluyor galiba.

4. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Kizlar daha once farkli basliklarda bebek dusundugumuzden bahsetmistim. Oncesinde yapmam gerekenleri de anlatmisim. (Zayiflama, disci, jinekolog vs) Gel gelelim bir turlu disci ve kadin doguma gidemedim. Usengeclik midir ihmalkarlik mi bilmiyorum ama gitmemi beklersek daha cok beklicez sanirim :) Bazi tahlilleri birkac ay once (Bebek dusundugumuzu soyleyerek saglik ocaginda genel bir kan tahlili) yaptirmistim. Butun hersey normal cikmisti. Sizler hamilelik oncesi dis kontrolu yaptirdiniz mi? Gitmesem hamilelik de ne kadar sorun olur acaba? Bir agriyla ya da sorunla karsilasirsam hamileler icin yapilabilecek hicbir tedavi yok mudur? Hamisler ve bebisi olan anneler tecrubelerinizi ve tavsiyelerinizi paylasirsaniz sevinirim. Tek tek etiketlemek istemedim.

Bride16 bunu beğendi.
  5. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Canim bence onemli dis doktoruna gitmen cunku bebis anneden vitamin mineral ne varsa goturdugu icin:) yerine takviye tabiki yapmaya calisiliyor ama yeterli olmayabiliyor o yuzden eger disinde bir problem varsa mudahale edilmesi icin ilk uc ve son 3ayda olmaman gerekiyor ilac illaki kullanirsin agrisina dayanamayacagin icin cunku gercekten dis agrisi yasadiysan bilirsin:) dayanilacak gibi degil ama dozu dusuk olur haliyle yineler agrilarin kesin cozum olmaz zorlu surec gecirirsin kadin dogum doktoruna da gitmeni oneririm saglik ocaginda belli basli testler yapiliyor rahim incelenmiyor eger bir problem varsa sonradan cikmasi yerine en bastan cozulmesi her acidan iyi olacaktir bence erteleme ikisini de icin rahat olsun:)

mrvchn bunu beğendi.
  6. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Canim benim oncelikle cok tesekkur ederim bilgilendirme icin :* Buraya yazdiktan sonra icim rahat etmedi biraz internetten arastirmistim. Dedigin gibi ilk ve son 3 ay riskliymis, dusuk tehlikesi de olabiliyormus oyle yaziyordu. Acikcasi korktum ve dis hekimi arastirmaya basladim hemen. Disci koltuguna oturmak biraz korkutuyor beni o yuzden bu kadar erteledim galiba kabul ediyorum :) Acikcasi biraz cekinerek soyluyorum ama bu zamana kadar hic kadin doguma gidip muayene olmadim :ayipettin Ondan da biraz korkuyorum sanirim. Ama dedigin gibi bu kontroller sart. Bir de bu arayisa girmem lazim, gitmeyi dusundugum doktor baska bir hastaneye gitmis. Guven veren baska bir doktor bulmam gerek.

mldfyz bunu beğendi.
  7. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

En onemli 2 doktora gitmemissin 1 gununu alir ben gitmeni oneririm. Disci kismi cok onemli, bebek kemik gelisimi sirasinda ihtiyac duyacigi tum kalsiyumu anneden alir. Her gun sut icsen dahi yetecek bir miktar degil sifirdan bir canlinin tum kemik sisteminden bahsediyoruz annenin depolari bosalir ve bu surecte disler cogunlukla hizla curur hatta tedavi olunamadigi icin hamilelik sonu emzirme derken anne kanal tedavisi gormek zorunda kalir. Halihazirda curume isareti olan bir disin varsa bunun tespiti cok onemlidir. Hele de iltihapli bir disin varsa bebegin gelisimini etkileyecegi icin oncesinde tedavi olmanda fayda var. “ben gitmedim bi sey olmadi” diyen cikar mutlaka ama kotu ornek dogru ornek degildir sen dogrusunu sormussun uygulayacak bilince de sahipsin biliyorum ;) kadin doguma gitmek de en az dis kadar onemli. Kan degerlerine saglik ocaginda baktirman guzel ama bence gereksiz olmus, onun yerine kadin doguma gidip hem muayene olup hem de kan verseydin keske. Muayenenin onemini tek tek anlatmam ama gidip rutin kontrolunu olmali, varsa enfeksiyonun oncesinde tedavi olmalisin. Boylece saglikli bir gebelik icin uzerine dusen sorumlulugu almis olursun, doktora gitmek icin usenme, annelik ve usengeclik ne kadar zit iki kelime :asik

mldfyz, Heyecanlıkişilik ve mrvchn bunu beğendi.
  8. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Ayrintili bir sekilde ne guzel anlatmissin. Aslinda bunlari sormam bile biraz gereksiz oldu sanki :rolleyes: Bu zamana kadar sirf bu iki doktora gidemedigim icin hamileligi erteledim. Ve gidene kadar daha cok zaman gececek dusuncesiyle bir anlik 'gitmesem nolur ki' diye dusundum. Ama cok haklisin, dediklerine sonuna kadar katiliyorum. En iyi iki doktoru bulmak icin arastirmalara basladim bile. Verdigin bilgiler icin ve benimle ilgili dusuncen icin cok cok tesekkur ediyorum <3

9. meryemhasan

meryemhasan İnci Üye+

Diş çok önemli canım ben hamile kalmadan önce gitmiştim doktora ona rağmen hamileyken bir disim kırılmıştı badem yerken.

mrvchn bunu beğendi.
  10. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Evet canim dogru soyluyorsun. Onemini biliyorum da anlik bir dusunceydi iste benim ki :) Tesekkur ediyorum.

11. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Cnm ben muhakkak 6 ayda bir giderim var mı bir sıkıntı önlem alabileceğimiz diye bu rağmen evlenmeden önce dişlerimi yaptırdım ki hem gülüşüm daha güzel olsun hem ilerde yaptırmak mümkün olmayabilir diye. Bence git sen de. Sonuçta sadece ufak işlerin olur bir de beslenmene çok dikkat deponu doldur :) baba da öyle yapmalıymış yeni çalışma okudum :dusunuyorum

mrvchn bunu beğendi.
  12. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Randevu alip buyuk ihtimal pazartesi sali gidicem canim. Hamilelikten sonra emzirme donemi var bir de, dedigin gibi uzun bir sure mumkun olmayabilir. Sut ve urunlerini normalde seviyorum, insallah sevmeme durumu olmazsa bol bol tuketecegim. Simdi de tuketiyorum. Esim pek dikkat etmiyor malesef :bilmiyorum

tuğbabenli bunu beğendi.
  13. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

O zaman bu konuda okuduğum makaleyi paylaşayım buda hamile kalmadan önce eşlerin yapması gerekenler olarak bulunsun burada. Benim eşimde dikkat etmezdi işte az az beslenmesini düzenlemeye çalışmıştım çaktırmadan :) Yine bize düşüyor iş yani.
    Planlı gebelik sonucu bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde anne adayı tahliller yaptırır, vitamin ve mineral desteklerine başlar. Uykusuna ve kilosuna dikkat eder. Yalnız, burada atlanan ciddi bir gerçek vardır: Anne vücudunu gebeliğe hazırlarken, baba adayı kendi genlerinden parçalar aktararak meydana getireceği bebek için vücudunda hazırlıklara başlamaz! Babalar da en az anneler kadar bebeğin sağlığında etkili.
    Bir bebeğin sağlığının temelleri daha anne karnına düşmeden atılır. Yumurtanın döllenmesi esnasında babadan gelen gen parçaları ile annenin gen parçaları birbirine sarılır ve ortaya yeni bir gen sarmalı çıkar. Yani baba, bebeğin sağlığı da dahil olmak üzere tüm özelliklerinde en az anne kadar etkilidir. Gebelik öncesinde ideal ağırlığında olmayan; serum, vitamin ve mineral değerleri yetersiz; kaliteli bir yaşam tarzına sahip olmayan baba adayının sperm kalitesi de bu durumdan etkilenir. Sperm kalitesi, spermlerin sayısının yeterliliği, yapılarının normalliği ve hareketliliğinin iyi olması ile ölçülür. Erkeğin yaşam tarzı ve beslenme düzeni ise sperm kalitesini doğrudan etkiler. Bu nedenle, baba olmaya hazırlanan erkeğin en az 3 ay önceden yaşam tarzında yapacağı değişiklikler anne adayının yumurtası ile birleşecek spermin daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Hem anne hem de baba tahlil yaptırmalı Sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için gebelik süreci başlamadan en az 3 ay önce, anne ve babaların kan tahlilleri yapılmalı, eksikliği tespit edilen vitaminler ve mineraller takviye edilmeli ve eksik olan aşıları tamamlanmalıdır. Bunun yanı sıra, anne vücudunu gebeliğe hazırlamak ve depolarını doldurmak, baba da daha kaliteli spermler üretebilmek, hastalıklardan arınmak ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için yeterli ve dengeli bir diyet programına girmelidir. Sigara, alkol ve bilinçsiz ilaç kullanımı hem anne hem de baba tarafından bırakılmalıdır. Baba adayları sperm kalitesini artırıcı besinler ile desteklenmelidir.
    Babaların hamilelik öncesi hazırlıklarında dikkat etmesi gerekenler;
    • İdeal kilo aralığında bulunmalı, BKI 30 üzeri olmamalı.
    • Bel çevresi 103 cm üzeri olmamalı.
    • Sağlık muayenesinden geçip gerekli kan tetkiklerini yaptırmalı, tansiyon durumu belirlenmeli.
    • B12, çinko, folik asit, magnezyum, demir, D vitamini değerlerine göre babanın beslenme programı planlanmalı, gerekirse takviyeleri supleman olarak yapılmalı.
    • Sigara bırakılmalı. • Uyku saatleri düzenlenmeli. Günlük 7–8 saatlik uyku planı yapılmalı.
    • Alkol bırakılmalı veya günlük 25 gr üzerinde tüketilmemeli. (25 gr alkol 2 kadeh şaraba eşittir.)
    • Günlük beslenme programında kalp-damar sağlığı açısından fayda sağlayan besinler bulunmalı; balık, ceviz, üzüm, fındık, badem, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi...
    • Haftada 450–600 gr balık tüketilmeli.
    • C vitamini içeren meyveler tüketilmeli.
    • Tuz tüketimi azaltılmalı veya sodyumu azaltılmış tuz tercih edilmeli.
    • Haftada 300 gramın üzerinde kırmızı et tüketilmemeli. Kırmızı et tercihi dana eti veya kuzu eti şeklinde olmalı ve mutlaka salata ile birlikte tüketilmeli.
    • Çay ve kahve tüketimi kontrollü olmalı. • Ekmek tercihi tam buğday, çavdar veya çok tahıllıdan yana kullanılmalı.

Erkeklerin hayatlarında bir dönüm noktası olan babalık, tıpkı annelik gibi ciddiyetle hazırlanılması gereken bir dönemdir. Baba adaylarının sağlıklı, ideal beden ağırlığında, yüksek kan şekeri ya da yüksek kolesterol gibi sağlık problemlerinden arınmış, sigara ve alkol tüketmeden, spor ve diyet programı ile desteklenmiş bir gebeliğe hazırlık programından sonra gebelik dönemine adım atmaları, doğacak bebeğin sağlığı için son derece önemlidir.

bsyl, Ruci, mmlke ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Sonuna kadar okudum cok faydali bilgiler tesekkurler canim. Aksama esime okutacagim mutlaka. Babayi olmayi cok istiyor, bebegimizin sagligi icin elinden geldigince dikkat edecegini umuyorum :) Insallah dusundugum gibi olur.

tuğbabenli bunu beğendi.
  15. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

Hamilelik öncesi ilk adımı attım sağlık ocagında testlerimi yaptırdım sirada folik asit ve dişçi var;)

mmlke, Maşuk, Ruci ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  16. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Bilinçli anneler ne güzel, hayırlısı ile sağlıkla gelsin inş bebişler :)

Gizem bunu beğendi.
  17. Gizem

Aynen canım cooook önceden beri okuyorum her yerde takip ediyorum hamilelik ile ilgili bilgileri inşallah bilinçli bir şekilde devam eder ve sağlıkla gelir bebişler :)

tuğbabenli bunu beğendi.
  18. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Yarin icin jinekologdan randevumu almis bulunmaktayim. Sonunda ilk adimi atabildim :rolleyes: Darisi dis doktorunun basina :aptal

mmlke, mldfyz ve tuğbabenli bunu beğendi.
  19. Gizem

Folik asitte 2. Gün hayirlı olsun ;)

mldfyz, tuğbabenli ve Maşuk bunu beğendi.
  20. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Folik Asit gerçekten çok ama çok önemli, bebeğin gelişiminin ilk 3 haftasında omurga yapısı oluşuyor ve folik asit burada kullanılıyor eksikliğinde Allah korusun Nöral Tüp Defekti gibi sorunlar yaşanabiliyor. Önceden Folik Asit mi varmış diyeni çok duydum sonra keşke dememek için hamile olmadan önce başlanmalı çünkü ne zaman kalınır bilinmez. Yarasın gelecek bebişlerinize folik asitleriniz :)

Glsrnysf, Ruci, mldfyz ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş