1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Gezelim Görelim: Kapadokya

'Gezelim - Görelim' forumunda Gizem tarafından 10 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

Aralık ayının son haftasında kapadokya gezisi planı yaptık. İzmir'den pazar günü çıkıp önce Eskişehir (2 gece) ardından kapadokya (3 gece) ve Konya (2 gece) güzergahı belirleyerek 1 haftada gezimizi bitirdik. Konya gezi rehberini paylaştım sıra Kapadokya gezi rehberinde ;) Yaygın olarak Nevşehir’in bir bölgesi olduğu zannedilen Kapadokya, aslında Nevşehir başta olsa da Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde illerini de kapsayan alana yayılmış bu sebeple bu bölgelerde de peri bacalarına rastlıyoruz. Şimdi buyrun beraber kapadokya bölgesini keşfedelim :asik @EceG kaçırma canım :begendim
    Öncelikle kaldığımız oteli Kapadokya Balayı otel önerilerinde paylaşacağım ;) biz bölge olarak Uçhisar'da kaldık. Sebebi daha tepede kalması, Ürgüp ve Göreme'ye göre daha sakin olması (oteller içiçe değil çok huzur vericiydi) ve Göreme'den kalkan balonların en güzel Uçhisarda görülmesi <3
    *Uçhisar Kalesi
    Kapadokya peri bacaları çok farklı bir oluşum insanlar burada nasıl yaşamış hayret verici
    20171220_112454.jpg
    20171220_112418.jpg
    20171220_113934.jpg
    *Güvercinlik Vadisi
    Göreme arasındaki bu geniş vadi, adını gerçekten de güvercinlerden alır. Rivayete göre, 9. Yüzyılda başlayan güvercin yetiştiriciliği ile beraber burada yaşayanların dikkatini çeken üzüm yetiştiriciliğinde güvercin gübresinin çok faydalı olduğudur. Bu nedenle bugün de göze çarpan kayadan oyma yuvalar, tarım işçilerinin verimini artırabilmek adına, evler yerine vadiyi seçmesiyle oluşur.
    20171220_122101.jpg
    20171220_122606.jpg
    20171220_122636.jpg
    20171220_123549.jpg
    20171220_124203.jpg
    20171220_124401.jpg
    uçhisar da gezilebilecek bu 2 yer var Uçhisar Kalesi ve Güvercinlik Vadisi ...Vadi yürüyüşü yapabileceğiniz aktiviteler arasında:begendim Yemek olarak biz Belediyenin kadınları desteklediği bir proje restaurantı olan Kadıneli Restaurantı tercih ettik. İlçedeki ev hanımı kadınlar bu restaurantta istihdam olanağı bulmuşlar ve bu çalışkan kadınlar restaurant gelirleriyle bursla öğrenciler okutuyorlar :begendim Kadıneli restaurantta önerilen yemeklerden birisi Kabak çiçeği dolması ve kabak çekirdekli erişte... kabakçiçeği dolması izmir bölgesinde de meşhur bir zeytinyağlıdır ve bayılırım ama bu bölge kabak konusunda iddalı ve meşhurmuş. Giderseniz mutlaka yiyin bayıldık :begendim:D
    20171220_131123.jpg

melodika, cerensever, Özlem ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. mmlke

mmlke Uzman Üye+

üniversitede gezi grubuyla gitmiştim ve bayılmıştım peri bacalarına. orada toprak güveçler yapılan bir atölyeye gitmiştik o da güzel bir deneyimdi isteyene topraktan şekil vermesi için yardımcı oluyorlar. gidip deneyimlemek isteyene tavsiye ederim ben de. eşimle de gitmek istiyorum kapadokyaya planlarımızda var. özellikle oradaki otellerde kalmak çok romantik olur diye düşünüyorum.

3. Gizem

Devamini aksama.paylasacagim ;)

Ekli dosyalar:

mldfyz, EceG ve mmlke bunu beğendi.
  4. EceG

EceG Uzman Üye+

heyecanla bekliyorummm :* bende en kısa zamanda gitmek istiyorummm

Gizem bunu beğendi.
  5. Aylin

Aylin Süper Üye+

Ayy kabakçiçeğidolması mııııı bayılırımm :) Kapadokya'ya hiç gidemedik biz de çok istiyoruz baharda falan nasip olur inşallahh
    Hava nasıldı siz gittiğinizde?

6. Gizem

süper ötesi bir tatildi mutlaka gidin. baharda ayrı güzel bu mevsimde ayrı güzel. biz gittiğimizde kar yoktu ama tam gezmelikti. bence kar varken peribacaları zor gezilir

Aylin bunu beğendi.
  7. Gizem

İkinci durağımız Göreme oldu... Göreme'ye giderken panorama dedikleri bir alanda müthiş manzaranın fotoğraflarını çektik;) yol boyunca bunun gibi bir çok durak noktası var cafeler ve dilek ağaçları yer alıyor.
    20171220_133848.jpg
    o ağacın altı da böyle bir durak noktası :asik
    20171220_134623.jpg
    20171220_134658.jpg
    20171220_134956.jpg
    bi maşallahınızı alırız :asik
    20171220_135022.jpg

Göreme Açık hava müzesi mutlaka görülmesi gereken bir yer. büyük bir din merkezi düşünün. manastır, şapel, kiliseler, katedral... bir çok din adamı, rahibeler, keşişler buralarda yaşamış çok etkileyiciydi...
    20171220_142146.jpg
    20171220_142101.jpg
    20171220_142734.jpg
    20171220_143115.jpg

Ekli dosyalar:

melodika, cerensever, Aylin ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. Gizem

*Karanlık Kilise
    20171220_144528.jpg
    Göreme- Avanos yolu üzerinden yer alan Paşabağı Vadisi... Çok önceki zamanlarda bölgede keşişler inzivaya çekilir diye bir söylenti var. Ne kadar doğru bilemem ama Kapadokya denilince akla ilk gelen noktalardan bir tanesi :begendim sizi ilk olarak bir deve karşılıyor Japon ve Arap turistlerde bayılıyor deveye :D
    20171220_154038.jpg
    20171220_160058.jpg
    *Zelve Açık hava Müzesi... Özellikle 9. ve 13. Yüzyıllarda Hristiyanların en önemli dini merkezlerinden biri olan Zelve Vadisi’nde 15 kilise bulunuyor. Güvercinlikler ve kiliselerle dolu bir din merkezi. uzun bir yürüyüş parkuru ;)
    20171220_162817.jpg
    *Güray Müze... Avanos'a geçerken Güray Müzeyi gezmek istedik. özel şahsa ait bir müze ama bakanlıkla işbirliği ile açılmış her türlü hediyelik eşyanın satışı var. yapımını da görmeniz mümkün. seramik, cam ve çömlek yapımını izleyebilir çömlek yapabilirsiniz bizim gibi :D
    20171220_170634.jpg
    20171220_171206.jpg
    benim eserim :D:D:D

20171220_173732.jpg
    eşimin eseri :D:D:D
    20171220_173813.jpg
    burası da Avanos'ta sallanan köprü asma köprü :begendim
    20171220_182933.jpg
    2. gün akşam yemeğini de Göreme'de araştırmalarım sonucunda Dibek restaurantta yedik atmosfer çok otantik çok hoşuma gitti. yörenin meşhur yemeği testi kebabını tattık çok başarılıydı ;) testinin kırılma anını instagram story de paylaştım ama buraya ekleyemiyorum :D
    20171220_193056.jpg

melodika, cerensever, mldfyz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. Gizem

instagramda takip ettiğim birinin yapmış olduğu çekilişten kazandığımız balon turu için çok heyecanlıydık. hayatımda ilk defa hem de böylesine bir çekilişten çift kişilik hediye kazanmam çok büyük bir şans oldu bizim için. zira balon turları en az kişi başı 200 tl den başlıyor. bir çok firma var biz voyagerr balon ile uçtuk internetten okuduğum yorumlardan da başarılı balon turları arasında gördüm. çok profesyoneldiler ve pilotumuz çok güzel bilgiler verdi keyifle uçtuk. balon turları sisli ve rüzgarlı havalarda iptal oluyormuş. bu sebeple 2 gün iptal oldu şansımıza kaldığımız günler içinde tur yapıldı ve bu güzelliği yaşadık yoksa çok şey eksik kalırdı benim için ;) sabah 6 da bizi otelimizden aldılar göremeye götürdüler kahvaltı salonunda tüm misafirleri topladılar ve uçuş öncesi kahvaltımızı yaptık ardından uçuş alanına geçtik. balonun sistemi çok ilginç sıcak hava ile uçmak çok ilginçti :) çok fotoğraf var ama sıkmak istemem kimseyi.
    20171221_081101.jpg
    20171221_080834.jpg
    20171221_082611.jpg
    *Aşk Vadisi :asik:asik:asik
    20171221_082005.jpg
    20171221_083122.jpg
    20171221_083547.jpg
    20171221_090302.jpg
    *Çavuşin Kilisesi
    20171221_123901.jpg
    *Avanos Devrent Vadisi
    Bundan 50 milyon yıl önce Kapadokya kocaman bir iç denizmiş. Çevresindeki yanardağ patlamalarının yaydığı ısıyla deniz kurumuş ve yerini soğumuş lavların biçimlendirdiği yumuşak kayalarla dolu derin vadilere bırakmış. Gel zaman git zaman esen sert rüzgarlar ile akan seller, bu lavları şekli şemali değişik peribacalarına dönüştürmüş. Avanos bölgesinde bulunan Devrent Vadisi de Kapadokya’ya sihirli değnek gibi dokunan zamandan masalsı bir portre gibi nasiplenmiş. Vadideki her bir peribacası sanki bir zamanlar canlıymış da taşa dönüşmüş suretler gibi göründüğünden, tüm dünyada ‘Hayal Vadisi (Imaginary Valley)’ ya da kayalarının gün batımında aldığı renkten olsa gerek ‘Pembe Vadi’ olarak anılır olmuş. Devrent Vadisi yıllar önce Kapadokya’da çekilen ve sevilerek izlenen Asmalı Konak dizisinde de fon olarak kullanılmış. Deve şeklindeki peri bacası hem Kapadokya’nın tanıtım yüzlerinden, hem de dizinin etkisinden vadiyle özdeşleşmiş ve en bilineni haline gelmiş. Deveyi andıran peri bacası, Devrent Vadisi’ni gezen her ziyaretçinin ilk uğradığı nokta olduğundan etrafı çitlerle çevrilerek tahrip olmasının önüne geçilmek istenmiş. Bu peribacası gibi farklı canlıları, özellikle de hayvanları çağrıştıran birçok peribacası var Devrent Vadisi’nde. Vadide doğanın oluşturduğu heykel bir hayvanat bahçesinde gezinir gibi devenin ardına takılmış bir kervan da, suya çok uzak kalmış bir fok da, kuşlar, atlar, tavşanlar da görebilirsiniz; tıpkı ellerini açmış Meryem Ana’ya benzeyen, bebek İsa’yı çağrıştıran, Napolyon şapkalı insanlar da. Her şey sizin hayal gücünüze kalmış aslında. (Alıntıdır)
    20171221_130701.jpg

melodika, cerensever, Aylin ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. Gizem

Kör de bilir yolunu, testi bardak kırığından bellidir’ diyen Aşık Seyrani’nin dizelerine dökülen, Nevşehir’e 18 km uzaklıkta, Aksaray – Kayseri kervan yolu üzerinde Kapadokya bölgesinin şirin bir ilçesi Avanos. Tarih boyunca gürleyerek akmaktan yorulmadan Orta ve Kuzey Anadolu’yu dolanan, nihai yolculuğunu Karadeniz’e kavuşarak bitiren Kızılırmak, Kapadokya’da Avanos’un tüflü, killi topraklarını kızıla boyayıp sanatçı bir halk yaratmış. Öyle ki; aş yaparmış gibi yoğurulan toprak, dede yadigarı işliklerde çanaktan çömleğe, küpten, güvece birçok forma sokularak sanata dönüşmüş. Bitmemiş; dağlardan toplanan otlar kaynatılarak elde edilen kök boyalardan halılar dokunmuş, üzümünden tadı bölgeye has testi şarapları yapılmış.
    Bilinen geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara, Hititlere kadar uzanan Avanos’un tarihi, tadı damaktan, seyri gözden silinmeyen birçok sebep sunuyor gezginine. Araştırmalara göre Avanos Hititler döneminde Zu-winasa, bazı tarihçilere göreyse Nenassa olarak anılıyor. Antik Yunan, Bizans çağlarındaysa adı Venessa olarak geçiyor. Venessa tarihçi Strabo’nun o dönemde kaleme aldığı ‘Coğrafya’ eserinde Kayseri, Kemerhisar bölgelerinden sonra Kapadokya Krallığı içindeki üçüncü önemli merkez olarak gösteriliyor ve Tanrı Zeus kültünden kaynaklanan dini ve politik önemine değiniliyor.
    Avanos şimdiki ismine ise bir rivayete göre Selçuklu ordusunun kumandanlarından Evranos Bey’in adını alarak, başka bir söylentiye göre ise ‘Evani’ denen mutfak kap kacağı yapan kasaba özelliğinden kavuşmuş. Yakın tarihteki Osmanlı belgeleri ise Avanos’tan ‘Enes’, ‘Evenez’ olarak da bahsediyor. (Alıntıdır)
    Bu fotoğrafta gördüğünüz alanda çömlekçiler var çömlek yapabilir ve farklı hediyeliklerden alabilirsiniz.

20171221_134017.jpg
    Peki neler mi bulacaksınız Avanos çömlekçilerinde;

Evinizde mutfağınızda kullanabileceğiniz güveçler, küpler, testiler; aksesuar olarak kullanabileceğiniz Hitit ve Frig sanatını yansıtan mumluklar, tabaklar, kadehler, özellikle turistlerin çok ilgi gösterdiği gözyaşı şişeleri, Osmanlı ibrikleri, sarkaçlar, şamdanlar, Hitit güneşi testisi….

‘Hitit Güneşi Testisi’ demişken hikayesini de anlatmadan geçmeyelim.

Hititler çok tanrıya tapan ve kazandıkları her savaşta düşmanın tanrısını da tapındıkları tanrılar arasına alan bir medeniyetmiş. Böylelikle lanetten kurtulduklarına inanırlarmış. Fakat en saygı duydukları tanrı güneş tanrısıymış. Bu yüzden ortası boş olan testi modelini güneşi temsil ettiğinden ayrı tutarlarmış. Yaptıkları testinin içine şarap doldurarak, gün doğmadan bir tepenin üzerine, güneşin doğacağı yöne koyarlarmış. Güneş doğup, ışınları testinin ortasındaki delikten geçince şarabın kutsandığına inanırlar, dini törenlerinde halkı kutsamak için kullanırlarmış. Bir başka söylenceye göre ise erkekler savaşlara giderken eşleri bu testiyi kollarına takar, gitmeden erkeklere içirirlermiş. Testinin orijinali Ankara Medeniyetler Müzesi’nde görülebiliyor. (Alıntıdır)
    ben hitiş güneş testisi ve kadehlerden aldım çok çok beğendim rengine, hitit motiflerine, el emeğine hayran kaldım. kadınların boyaması ve bundan gelir elde etmeleri de cabası ...

20171221_140339.jpg 20171221_140341.jpg
    bundan önce 2 kere gelmiş olduğum chez mehmet isimli küçük bir dükkan sahibi Mustafa abime eşimle gittim ve geleneksel çömlek yapımımı burda da gerçekleştirdim. ve hediyeliklerimi de oradan aldım. bu da anı olarak kalsın ;)
    20171221_142055.jpg
    Avanos'un ardından Ürgüp'e geçtik ve bizi üç güzeller karşıladı :asik
    20171221_160311.jpg
    Tv de güncel olan Aşk ve Mavi dizisi Ürgüp Mustafapaşa 'da çekiliyor. Diziyi hiç izlemedim ama saçmasapan bir şekilde kendimi bu evi ararken buldum :D benim için zaman kaybıydı ama takipçileri için bu bilgi burada dursun ;)
    20171221_164528.jpg
    ve tabi Asmalı Konak... hangimiz izlemedik çılgınlar gibi :D
    20171221_165821.jpg
    20171221_170136.jpg
    20171221_170710.jpg
    *Temenni Tepesi
    Ürgüp gezilecek yerler arasında ‘çıkın, bir çayını için, bir dua okuyun’ diyeceğimiz Temenni Tepesi, 80 metre yükseklikte ve Ürgüp’ü, Erciyes Dağı’nı kuşbakışı izleyebileceğiniz büyük bir kaya aslında. Tepenin üzerinde 1288 yılında Kılıçarslan için Vecihi Paşa tarafından yaptırılan bir anıt mezar ile Osmanlı döneminden kalma iki önemli mezar daha bulunuyor. Türbeler her ne kadar 4. Kılıçarslan ve 3. Alaeddin Keykubat adına kurulsa da, naaşları başka yerlere gömülüp, temsili olarak yapılmış. Türbede çaput bağlanarak dilek dilenmesi adının da ‘temenni’ olarak anılmasının sebebi olmuş. (Alıntıdır)
    20171221_172612.jpg

melodika ve mldfyz bunu beğendi.
  11. Gizem

şarap severler kapadokya üzüm bağlarıyla meşhur şarap almadan dönmeyin derim ;) yine araştırmalarım da turasan firması çıktı hep karşıma. tadım yapma imkanınız da var biz şaraplarımızı burdan aldık tavsiye olunur ;)
    20171221_173652.jpg
    Asmalı Konak ilk çekilmeye başlandığında Ürgüp merkezdeki konakta değil Mustafapaşa mevkinde ki bu konakta çekilmiş. 20 bölüm sonunda yangınla konuyu bağlayıp bu konaktan diğer konağa geçmiş çekimler. şimdi bu konak hem otel hem restaurant olarak kullanılıyor. yemeklerini de takip ettiğim bi gezginin sayfasında ki öneriler üzerine tatmak istedim. soğan dolması meşhurmuş çok lezzetliydi ve tabi yaprak sarması. ee bağları meşhur yaprağı süperötesi lezzetli. hayatımda yediğim en lezzetli sarmalardı diyebilirim :aptal
    20171221_180449.jpg
    20171221_182103.jpg

melodika, cerensever, Aylin ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. Gizem

*Kaymaklı Yeraltı Şehri
    Nevşehir Kapadokya’ya gelen turistler, milyonlarca yıllık yolculuğa Kaymaklı gibi birçok yeraltı şehri sayesinde şahitlik edebiliyor. Birçok uygarlığın izini taşıması tarihi özelliklerini zenginleştirirken, insanların o zamanlardaki hayatları hakkında çok heyecan verici bilgilere ulaşmayı sağlıyor.
    Düşünmesi bile heyecan verici olan yeraltı şehirlerinden ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdikleri Kaymaklı, ziyaretçilerini ağırladığı 4. katında yerin tam olarak 20 kilometre derininde müthiş bir adrenalin yaratıyor. 5000 kişinin yaşamasına olanak veren büyüklüğüyle, 8 katlı bir yapı olarak adeta nefes kesiyor.
    Duvarlarda yer alan üçgen şeklindeki bezirlik isimli yapılar, kandillerin konduğu ve aydınlatmanın sağlandığı küçük oyuklar olarak, sıklıkla rastlanıyor. Adını bezir yağından alan bu kandillerin yanı sıra bunların üretildiği yerlere de Bezirhane adı veriliyor.
    Yeraltı şehirlerinin çoğunda gezerken işaretlere önem vermek gerekiyor ki yanlış tarafa yönelerek dar tünellerde ne siz, ne de diğer ziyaretçiler için zor anların yaşanmasının önüne geçilebilsin.
    Heyecanlı yeraltı yolculuğuna başlarken kırmızı oklar ve çıkarken mavi okları takip etmek yeterli oluyor. Bu sayede kaybolma korkusu olmadan, tarihin heyecan dolu izlerine tanıklık etmek, rahatça gezmek mümkün oluyor.
    Yerin bu kadar derinine girmek konusunda aklınızda soru işaretleri oluşursa, şehrin büyük bir başarıyla ana havalandırma etrafına yerleştirilerek, dördüncü katta bile hiçbir hava problemi hissedilmediğini söyleyerek hemen bu soru işaretlerini giderebiliriz.
    Eski zamanlardaki geçim yollarının büyük kısmı hayvancılık olduğu için, insanlar besinlerini hayvanlardan sağlıyordu. Bu nedenle saklanırken de gıda temin edebilme olanağına sahip olmak için genellikle yeraltı şehirlerindeki ilk kat ahır olarak kullanılmış. Son derece basit bir mantıkla en üste hayvan barınaklarının yerleştirilme sebebi de alt katlara hayvanları taşımanın oldukça zor olmasından kaynaklanıyor.
    Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin ikinci katında kilise, vaftiz taşları ve mezarlık bulunuyor. Kiliseyle beraber dikkat çeken diğer yapı da sürgü taşı oluyor. Bu sürgü taşı gelenleri ya da yabancıları kontrol edebilmek ve kolayca müdahale edebilmek adına ortasındaki delikten ve 500 kiloya kadar ulaşabilen ağırlığıyla büyülüyor.
    Kaymaklı gibi ziyaretçisi bol olan Derinkuyu Yeraltı Şehri’yle birbirilerine bağlanmalarını sağlayan tünel yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda. Bu tünel gibi asker ve düşmanların sık ziyaretleri sırasında burada yaşayan halkı koruyabilmek adına yapılmış tuzaklı ve çıkmaz tüneller ve labirentler de bulunuyor. (Alıntıdır)
    20171222_102939.jpg
    Milattan önce 3000 yılına uzanan oluşumu, 1500 yıllık gelişmesi sayesinde bugün ilk 4 katıyla tarihin inceliklerini görebilme imkânı sağlayan Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya gezginlerinin uğrak noktasıdır. Hititler, Asurlar, Frigler gibi birçok uygarlığın izlerine rastlanan, Bizans İmparatorluğuzamanında yaşanan savaşlarda en önemli savunma alanı olarak kullanılan yeraltı şehri, birbirine dar ve uzun tünellerle bağlanarak, özellikle Müslüman Arap Devletleri’nin Hristiyanlığın yaygın olduğu bu bölgeyi işgal etmesiyle daha fazla savaşa tanıklık etmesine yol açmış. Burasıyla ilgili en ilginç iddia ise havalandırma sisteminin etrafında, müthiş bir beceriyle konumlanmış olmasından ötürü buranın uzaylılar tarafından yapılmış olmasıdır.
    Hitit İmparatorluğu’nun çökmesi, Perslerin işgali ve son olarak Romalıların büyük savaşlar sonucunda Kapadokya’yı Roma’nın eyaleti haline getirmesi gibi birçok olaya en yakından tanıklık eden yapılar bu müthiş güzellikteki yeraltı şehirleridir. Hristiyanların burada yaşamasına engel olmak için saldıran Araplar, buradaki tarihi yapıyı daha farklılaştırırlar. 12. Yüzyılla beraber Selçuklulara kalan ve devamında Osmanlı dönemiyle tarihi güzelliklerini zenginleştiren Kapadokya Kaymaklı gibi yüzlerce yeraltı şehri ve nice güzellikler sunar.
    Bu şehirlerin oluşmasında katkısı olan yanardağ patlamaları, bunlardan taşan lavlar, lavların dönüştüğü küller yumuşak tüf tabakaları haline getirmiş. Erozyonla beraber vadi haline gelen tüf tabakaları da milyonlarca yıl önceki yaşamlara tanıklık eden harikalar diyarı Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehirlerinden olan Kaymaklı’yı büyülü bir dünya halinde bizlere sunuyor. (Alıntıdır)
    20171222_103038.jpg
    20171222_103733.jpg 20171222_104833.jpg
    20171222_105204.jpg 20171222_105605.jpg
    *Derinkuyu Yeraltı Şehri
    Tarihi hakkında çok kesin bir bilgi bulunmasa da, M.Ö. 3000 yıllarında Proto Hitit dönemlerinde yerleşilen Kapadokya yeraltı şehirlerinin Bizans döneminde yoğun olarak kullanıldığı düşünülüyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin ziyarete açık olmayan alanlarından birinde bulunan ve Roma dönemine tarihlenen mermer kartal heykeli de bu düşünceyi doğrular nitelikte. Bölgeye Türklerin gelişi ise 1071 Malazgirt Savaşı sonrasına dayanıyor.
    Asur Kolonilerinin de izlerini taşıyan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde II. yüzyılda Roma zulmünden kaçıp Mezopotamya üzerinden Kayseri’ye, oradan da Kapadokya’ya gelen ilk Hristiyanların yaşadığı biliniyor. Girişleri kolay bulunmayan bulunsa da kolay girilmeyen bu gizli dünya, ilk Hristiyanları Romalı askerlerden ve Arap akıncılardan korurken, gizemli mimarisi zamane gezginlerine de ‘acaba uzaylılar mı yaptı’ diye düşündürmüyor değil!
    1830’lara kadar Kapadokya Derinkuyu bölgesinde yer üstünde bile yerleşim yokmuş. Bir tesadüf eseri 1963 yılında bulunan ve 1967 yılında ziyarete açılan Derinkuyu Yeraltı Şehri adını 60-70 metre derinindeki 52 içme suyu kuyusundan almış. O tarihten bu yana toplamda 4 kilometrekarelik alanın sadece 2,5 kilometrekarelik 8 katı temizlenip ziyarete açılmış. Ziyarete açılan 8 katın derinliği 50 metreyken, tüm katlarının temizlenmesi halinde derinliğin 85 metreyi bulacağı ve kat sayısının 12-13’e ulaşacağı tahmin ediliyor. İşte mimaride uzaylıları zan altında bırakan da, yaklaşık 50 bin insanın bu derinliklerde hiç dışarı çıkmadan uzun süre nasıl yaşayabildiği! Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin ziyarete açık 8 katını gezmeye başlamadan önce 50 metre derine bazen dar tünellerden geçilerek inilebildiğini hatırlatmak isteriz. Eğer klostrofobiniz varsa zorlanabilirsiniz ama unutmayın dünyanın en gizemli yeraltı şehirlerinden birini gezeceksiniz ve çıktığınızda ‘değdi’ diyeceksiniz. (Alıntıdır)
    20171222_113519.jpg

20171222_115240.jpg
    Derinkuyu Yeraltı Şehri Hikayesi
    Tarihi çok eski ama keşfi çok yeni olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Mısır Piramitleri gibi çözülememiş gizemlerle dolu. ‘Neredeyse yerin merkezine yakın’ dedirten derinliği, ‘sınırları acaba nerede bitiyor’ diye düşündüren büyüklüğü ve bir de ‘o zamanlarda bu şehri kuracak mimar, mühendis var mıydı’merakı birleşince ortaya koca bir soru işareti çıkıyor. En alt kata bile oksijen indiren havalandırma sisteminin nasıl yapıldığı, tünellerin birbiriyle nasıl bağlandığı, tüflü arazinin yumuşak olsa da makineler olmadan nasıl oyulduğu muamma olarak kalıyor. Yaklaşık 50 bin kişiyi barındırma kapasitesi olan bu yeraltı şehri, günümüz mühendislerince bile her detayı matematiksel planlanmış mükemmel bir yapı olarak gösteriliyor. Araştırmalar ilk Hristiyanların burada yaşadığını söylese de, inşasını onların yapıp yapmadığı hakkında ise net bir bilgi yok.

Derinkuyu Yeraltı Şehri hakkında çözülememiş bu gizemler dünya çapında da oldukça merak uyandırıyor. ‘Tanrıların Arabaları’ kitabıyla tanınan İsviçreli Araştırmacı yazar Erich Von Daniken 1982 yılında bu gizemi araştırmak için bölgeye gelmiş. Daniken Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerinde araştırmalar yapıp ilginç tezler öne sürmüş. Daniken’e göre tehlikelerden korunmak amacıyla yapılan bu yeraltı şehri aslında havadan gelen saldırılara karşı inşa edilmiş ve o zamanlar dünyayı istila eden uzaylılardan korunmak amacıyla kullanılmış.

Daniken gibi bir bilim adamının ortaya attığı havadan gelen uzaylı tezi, bu bilim adamını hiç tanımayan Derinkuyu köylülerinin anlattığı havadan gelen melekler hikayesiyle benzeşiyor. Köylülerin dededen toruna anlatarak yaydığı bir Derinkuyu Yeraltı Şehri hikayesine göre ise çok eskilerde Derinkuyu bölgesinde melekler yaşarmış. Melekler göklerden uçarak bu bölgeye gelmişler ve bir ülke kurmuşlar. Bir süre sonra meleklerin kurduğu bu güzel ülkeye onlar gibi göklerden uçarak gelen kötü cinler musallat olmuş. Cinlerle perilerin savaşı meleklerin büyü ve sihirlerle bu yeraltı şehrini yapması ve musibetlerden kaçıp buraya sığınmasıyla son bulmuş. Köylülere göre bazı geceler melekler nurlarıyla ışık demetleri olarak yeryüzüne çıkar ve hala kimseye görünmeden bu yeraltı şehirlerinde yaşamaya devam ederlermiş.

Derinkuyu Yeraltı Şehri hakkında anlatılanların ne derece doğru olduğu bilinmiyor. Bilinen tek gerçek Kapadokya’nın altında daha bilinmeyen birçok yol, birçok şehir ve birçok gizli dünya olduğu.

Ekli dosyalar:

13. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

sayende gitmediğimiz yerlerde neler yapılır bilgi sahibi oluyoruz gülüm çok teşekkürler :):) harikasınız

cerensever ve Gizem bunu beğendi.
  14. Gizem

Belki gidersiniz canım :) rica ederim canım amacım farklı yerleri görmek ve paylaşmak;)

Özlem bunu beğendi.
  15. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

inşallah gülüm çok istiyorum bende gidip görmek :) gidersek de bu yazdıklarım rehberimiz olacak ;)

16. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

:)hepsi cok guzel cok begendim gitmek istedigim yerler arasinda kapadokya hele o nazar agaci bayilirim ben nazar boncuguna inandigim icin degil ama hosuma gidiyor orada fotograf cekilip paylasirim bende insallah bigun:)masallah bu arada size<3

17. Aylin

Aylin Süper Üye+

Süpersin ya sayende turla gitmemize gerek kalmadı :asik

Özlem bunu beğendi.
  18. yaseminbolukbass

yaseminbolukbass İnci Üye+

@Gizem kısmet olursa bu sene gitmeyi düşünüyoruz ve gidersek senin bu paylaştıklarınla hareket etcem kesinlikle çok güzel anlatmışsın teşekkürler :)

19. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

evet,eşimle kapadokyaya gitmeyi istiyorduk,şimdi bu kadar detaylı anlatım ve görselden sonra daha çok istemeye başladımm.inan hiç sıkıcı değil bir de gitmek isteyen bir insan için hiç değil:asikbilgiler,görseller hepsi çok güzel teşekkür ederiz :begendim balon çekilişinin de sana çıkması, gerçekten çok şanslısın.o kadar çekilişe katılırım bir tanesi tutmaz :p en yakın zaman da tatilimi burada değerlendirmek çok isterim. kışın nasıl olur tabi bilemiyorum o_O

cerensever bunu beğendi.
  20. cerensever

cerensever Uzman Üye+

hepsine attığın bütün fotoğraflara bayıldım ne kadar güzel yaa maşallah size de tam istediğim eşimle hep böyle bende gezmek isterim ama çok güzeller ya ciddi anlam da hani kesinlikle şu hayatta gidilip görülmesi gereken yerler okuyunca görünce bir kes daha anladım ve çok heveslendimmm :):) teşekkür ederizz bu güzel paylaşımların için :)

Bu Sayfayı Paylaş