1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Geri Dönüşüm

'Temizlik - Düzen' forumunda Seda tarafından 2 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Geri dönüşüm ve depozito :arzula Çocukken bizde de vardı, ne kıymetliydi atıklar bakkala götürülürdü doğaya zarar vermesin diye ufak da bir para alırdık. İnşallah tekrar başlar o uygulama, 15-20 yıl önce daha bilinçliymişiz :bekliyorum
    IMG_9309.JPG

mrvchn, Özlem, tuğbabenli ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Maşuk

Maşuk İnci Üye+

Her yerde var mı bilmiyorum ama Denizli belediyesinin atıklarla ilgili bi uygulaması var. Her eve ayda bir evsel atık ve ambalj atıkları için poşet veriyor biri siyah biri mavi. Haftada bir de mavi poşetleri toplamaya araç geliyor her mahallenin günü ayrı herkes o gün atıklarını dışarı çıkarıyor. Uygulama ilk geldiğinde fazla bilinç yoktu ama şimdi oluştu güzel bi şekilde.

mrvchn, Deniz Medine ve tuğbabenli bunu beğendi.
  3. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

keşke tekrar başlasa bu uygulama :(

4. Seda

Aaa ilk kez duydum bu uygulamayi belediyenizin kiymetini bilin turkiyede kolay kolay olmuyor boyle seyler helal olsun :) ankara’da bile yillardir kagit atigi icin cop yok dogru duzgun, bazi okullarda var annem ogretmen benim biriktirir topluca oraya atardik da birkac kisiyle olacak sey degil. Bir de klasik avm’lerde pil atik kutulari olur o da guzel bir adim ama bilinc cok az tabii.

Maşuk bunu beğendi.
  5. Seda

Oyle gercekten:( Denizli’de ne guzel seyler oluyormus keske diger belediyeler de ornek alsa.

6. Aylin

Aylin Süper Üye+

Bu konuda Antalya da şahaneymiş ya. Bir kart varmış. Kıyafet, plastik, kağıt, yağ vs ayrı kamyonlarla alınıyor. Ağırlığınca kartına para yükleniyor. O kartla geçerli marketlerden alışveriş yapabiliyorsunuz.
    Madem yapılabiliyor neden her şehir yapmıyor çok üzülüyorum :(

tuğbabenli bunu beğendi.
  7. Seda

O zaman bir basligi hakettik bu guzel uygulamalari paylasmak icin:cak ne kadar guzel bir sey belki boyle boyle yayilacak pilot uygulamalar bunlar. Ama bu kadar yavas olmasi uzucu bir anda yapilabilir egitim sistemi bile bir anda degisiyor buna mi ilisilmayacak.. o kart olayi supermis, sanirim defacto ya da oyle bir marka tam hatirlamiyorum kiyafet geri donusumu yapiyordu. Verdigin Kilo basina kartina para yukleniyor o magazada harcayabiliyorsun. Bilen goren detaylarini paylassin :)
    benim su an evimde 6 tane cop var; bio atik(meyve kabugu yemek artigi vs), pilastik ambalajlar, kagit, pilastik siseler, cam sise-kavanoz, geri donusemeyenler. Her binada da bunlar icin ayri cop konteyneri var. 2 kisiden bu kadar geri donusturulecek malzeme cikiyor inanamazsin:( bir de milyonlarca insani dusun cop degil aslinda servet :(

8. Maşuk

Maşuk İnci Üye+

Kesinlikle çok güzel bi uygulama atık yağları da aradığında gelip evden alıyorlarmış annem iş yerine çağırıyordu. İnşallah örnek olur diğer belediyelere de.

9. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Çanakkale'de de var geri dönüşüm konteynerı tek farkı kaldırımda yer alıyor biraz ağır kapaklar zor oluyor açması ama yine de var olması çok güzel, elimden geldiğince plastik-metal ürünleri ayıklıyorum. Kıyafetler için belediyeler bu hizmeti veriyor ihtiyacı olana ulaştırıyorlar. ama gıda atıkları konusunda henüz bir çalışma yok, olsa çok güzel olur.

10. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

@Maşuk 'un bahsettigi uygulama Bursa'da da var :begendim Bazi yerlerde her daireye ayri poset veriliyor geri donusum icin, bazi yerlerde de bina girislerinde ayri bir konteyner oluyor. Haftanin belli bir gunu belediyenin araci gelip bunlari topluyor.

Maşuk bunu beğendi.
  11. mmlke

mmlke Uzman Üye+

alanya'da da geri dönüşüm için çöp kutuları görüyordum hep ama benim oturduğum mahallede yoktu. bir ay önce belediyeyi arayıp sordum bize yakın yerlerde olduğunu söylemişti. biriktirip arabayla geçerken falan atmaya çalışıyordum. geçen gün bir baktım bizim sitenin karşısına da koymuşlar çok mutlu oldum çünkü uzak yere her zaman götürme şansım olmuyordu. kağıt plastik şişe hepsi bir kutuya atılıyor farklı ayrıştırılmış kutular yok maleaef ama hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum. evlerden toplanan evsel atıklar konusunu da sordum belediyeye alanya merkez de varmış galiba ama bizim bulunduğumuz yerde yokmuş o konuda çalışmalarımız devam ediyor başlayınca sizlere gelip bilgi verilecek dediler. bakalım inşallah daha bilinçli bir toplum olma yolunda ilerleriz.

Özlem, Maşuk, melodika ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş