1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Evlilik Tazminatı

'Düğün Sonrası Hayat' forumunda sevim tarafından 5 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. sevim

sevim . YASAKLI

calisan trend.jpg calisan trend.jpg calisan trend.jpg
    Kızlar hali hazırda çalışıp evlendikten sonra çeşitli sebeplerle işten ayrıldığımızda resmi nikahı takip eden bir yıl içinde talep etmemiz halinde, son aldığımız maaş çarpı çalıştığımız yıl sayısınca ücreti işyerimizden evlilik tazminatı gerekçesiyle alabiliyoruz.
    Ben evlendikten sonra bir süre daha aynı yerde çalışmayı düşünüyorum.
    Aranızda evlilik tazminatı almayı planlayanlar var mı ? :)

Bunun resmi olarak nasıl yapıldığını ve konuyla ilgili bilgiyi sizlerle paylaşıyorum.

Çalışanlar arasında nikah tazminatı olarak da bilinen evlilik nedeniyle iş akdi feshi, 4857 sayılı İş kanunun 120. maddesinin yollamasıyla yürürlükte bulunan 1475 sayılı yasanın 14. maddesinde belirtilen, “bayan işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde evlilik sebebiyle iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı” hükme bağlanmıştır. Bu hak sadece bayan eşe tanınmış olup, resmi evlilik işlemlerinin tamamlanmasından itibaren 1 yıl içinde kullanılmalıdır.

Bu hüküm Türkiye’de aile birliği kurumunun korunması amacıyla getirilmiştir. Çalışma hayatını, evlilikle birlikte gereği gibi yürütemeyeceğine karar veren kadına tanınmış olan çok önemli olanaklardan biridir. Peki, bu hakkı olan bayan işçilerin izleyeceği en güvenli yol hangisidir? Öncelikle tavsiyemiz, işverene hitaben yazılmış olan evlilik nedeniyle iş akdi feshini içeren bir dilekçe ile notere giderek yanında evlilik cüzdanın tarihini içeren belgesi eklenerek, işverene noter kanalı ile gönderilmesidir. Bu şekilde yapılan fesihte, işveren, “işçi bana dilekçe vermedi” veya “işçinin evlendiğini nerden bileyim?” gibi bahanelere sığınamaz. Fesih ihtarı işverene ulaştığı tarihte, bayan işçi kıdem tazminatı hakkını elde eder. İşveren, kıdem tazminatını hak etmiş olan bayan işçiye, bu tazminatı peşin olarak tamamını ödemek zorundadır. Noter tebliğine rağmen kıdem tazminatını ödemeyen işveren karşısında bayan işçi derhal İş Mahkemesine giderek alacak davası açmalıdır. Kötü niyetle kıdem tazminatı ödemeyen işverenlere, tazminatın yanında dava masrafları ve avukatlık ücreti ödemesi ayrıca çıkmaktadır. Ayrıca işverene, bayan işçinin tazminatı hak ettiği tarihten itibaren bankalarca uygulanan en yüksek mevduat faizi ile birlikte ödeme çıkacaktır. Bu sebeple işverenlerin, ödeme konusunda bayan işçilerle yazılı olarak anlaşması daha çok önerilmektedir.

Evlilik nedeniyle iş akdini sora erdiren bayan işçi, işverene ihbar öneli vermek zorunda değildir. Yani bayan işçi, ben evlilik nedeniyle işten ayrılıyorum dediği ve evlilik cüzdanı ile dilekçeyi verdiği takdirde işverenin yanında 15 gün veya 1-2 ay gibi çalışma zorunluluğu da yoktur. İhbar zorunluluğu olmaması nedeniyle de bayan işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz.

Kadın işçinin, bu hakkı elde etmesi için düğün, eğlence veya değişik törenler yapmak zorunda değildir. Önemli olan resmi nikah günüdür. Bayan işçinin resmi nikah tarihinden itibaren bu süre işlemektedir. İşyerinden evlilik için izine ayrılan ve tekrar işe dönmeyen bayan işçinin, işe dönemeyip devamsızlık yapması durumunda bayan işçinin iş akdini evlilik nedeniyle feshettiği anlaşılmaktadır.

Gelelim en önemli konu olan, evlilik nedeniyle fesihten sonra bayan işçi başka işe girip çalışabilir mi? sorusuna. Bayan işçi evlilik nedeniyle işten ayrılırsa daha sonraki dönemlerde çalışma hakkını kaybetmez. Çalışma hayatının kısıtlanamayacağı ve çalışma özgürlüğünün anayasal güvence altına alındığı ülkemizde, emeklilik nedeniyle fesihte olduğu gibi evlilik feshinde de bayan işçi, daha sonraki zamanlarda çalışabilir.

Son düzenleme: 5 Aralık 2014
    Şehri Nur, Nunuu, Sebnem ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

kararsızım ben bu konuda. İş yerimde şartlarım iyi elbette sorunlar oluyor ama ev alırken de çalıştığım yere yakın bakıyoruz hep yol sorunum da ortadan kalkmış olucak. Bir taraftan da tazminatım var. Sanırım devam etmek ağır basıyor. Bir de beklediğim bir terfi var açıkcası. Bu terfi ile maaşım da bir zam olucak.
    Özellikle memnun olmayanlar yada evlendikten sonra yol,saat vb. problemi yaşayanlar için çok iyi bir fırsat :)

ayseeemtin, Pelin Alpar ve sevim bunu beğendi.
  3. sevim

sevim . YASAKLI

Katılıyorum canım ben mesala 5. yılı bitiriyorum bu şekilde elime (son zamla birlikte) güzel bir para geçebilir.
    Ama dediğim gibi dayanabileceğim yere kadar dayanacağım, işler istediğim gibi giderse devam ederim senin gibi ;)

expations, Pelin Alpar ve Ezgi bunu beğendi.
  4. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

bakalım ne olucak zaten 1 yıl süre oluyor tazminat alabilmek için. Bu süre içinde karar veririz,evlenir evlenmez çıkmayacağım kesin :)

Pelin Alpar bunu beğendi.
  5. sevim

sevim . YASAKLI

Evet yaa, evlenince mecbur olmayınca işten çıkan kızları anlayamıyorum. Koca parası yemek bana göre değil. Anca beraber kanca beraber olmalı, her şeyde eşitiz diyoruz bu konuda da tüm yükü erkeklere bırakıp sen erkeksin ben kadınım demek olmaz

fethiye, yuppi ve emosh bunu beğendi.
  6. sevim

sevim . YASAKLI

@Sahra sen de evlenince mecburiyetten işten ayrılacaksın, bu bilgi seni de ilgilendiriyor olabilir beybiii

Mutluluk123 bunu beğendi.
  7. Sahra

Sahra . YASAKLI

Biliyorum canım ama ben almamayı tercih ettim patronumla armız gayet iyi yani abi kardeş gibi.Ödeme yapmak yerine ben beni işten çıkardı gösterip işsizlik sigortasından yararlanmayı tercih etmiştim. Doğrumu bilmiyorum ama kıyamadım adama :p

izmir bunu beğendi.
  8. sevim

sevim . YASAKLI

Evet bu da bir yöntem, aranız iyiyse ok, o zaman aylık maaş alıyor olacaksın bir bakıma daha iyi olabilir :)

Sahra ve Ezgi bunu beğendi.
  9. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

zam ayındayız zaten bakalım nolcak :p

sevim ve Sahra bunu beğendi.
  10. sevim

sevim . YASAKLI

Bende merakla beklemedeyim :)

Ezgi ve Sahra bunu beğendi.
  11. Sahra

Sahra . YASAKLI

Yani ben öyle düşündüm bana daha iyyi geldi toplu alırsam düğün masrafına gidicek.Zaten mardinde çalışamayacağım 7 ay maaşta 6 ay var :D 350-450 tl arası :) böylelikle yıllardır kendi paramı kazndığım için para olayında sıkıntı yaşamıycam kendi param olucak yine :)

Sevimbayram ve sevim bunu beğendi.
  12. Sahra

Sahra . YASAKLI

Bendee :)

sevim bunu beğendi.
  13. sevim

sevim . YASAKLI

Aynen canım :)

Sahra bunu beğendi.
  14. sevim

sevim . YASAKLI

İnşaallah bol bir zam alırız. Evleniyoruz düğün hazırlığı falan diye değerlendirme yaparlar inş. Maaş yükseldikçe işsizlik maaşıda artıyor beybi, zaten biliyorsun sen bunları :)

Sahra bunu beğendi.
  15. Sahra

Sahra . YASAKLI

Biliyorum beybi çok mutluyum :D Ama bizimki beni asgari gösteriyor :p Devlet zammı malum :D

16. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

günde 1 lira toplam 31 lira olması düşünülüyomuşşş , şaka gibi

17. sevim

sevim . YASAKLI

:( öyle olmasaydı daha çok alırdın yavv, umarım güzel bir zam yapar da hiç değilse bunun üstünü tamamlamış olur

18. sevim

sevim . YASAKLI

hahahahah zam aldım arkadaşlar yemeğe çıkalım desen bir kişininkini zor ödersin bu parayla

Nazmiyee bunu beğendi.
  19. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

o yemeğe gitmek için zaten yolda ulaşım da yarısı harcanıyor :p

20. sevim

sevim . YASAKLI

Şaka gibi yani, traji komik

tttugba bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş