1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Evdeki Tehlike (!)

'Temizlik - Düzen' forumunda Seda tarafından 1 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Hastanem paylaşmış bu yazıyı, görünce paylaşayım hatırlatmış olalım istedim, nevresim yorgan alez ve havlu alışverişinde 60 derecede yıkanma olayı gerçekten çok önemli:

Ev tozu akarı, gözle görülen toz değil, gözle görülmeyecek kadar küçük canlılardır. Hayatta kalabilmek için nemli ve sıcak ortama ihtiyaç duyan akarlar, yatak, yastık, halı, perde, tüylü veya peluş oyuncaklar ile tekstil liflerinde yaşarlar. Deriden dökülen ölü hücrelerle beslenirler. Yatak odası, akarların barınmayı sevdiği ortamlardandır. Özellikle halılar, kadife kumaşlı mobilya ve perdeler, tüylü ya da peluş oyuncaklar, koltuklar, kitap gibi toz tutan eşyalar mümkünse tamamen kaldırılmalı, hiç değilse azaltılmalıdır. Mutlaka halı kullanılacaksa, duvardan duvara değil, küçük, yüksek ısıda yıkanabilen parça halılar tercih edilmelidir. Mobilyalarda kumaş yerine deri veya vinleks kaplama seçilmelidir. Yatak, yorgan ve yastıkların pamuklu, yün, kuştüyü olanları yerine orlon veya dakron gibi sentetik olanları tercih edilmelidir. Akar geçirmeyen özel yatak kılıfları da kullanılabilir.

Çarşaf ve nevresimler 60°C veya üzeri ısıda haftada bir yıkanmalıdır. Yine benzer şekilde, perdeler, kilimler ve giysiler iki haftada bir 60°C veya üzeri ısıda yıkanmalıdır. Hatta yastık ve yorganların da yüksek ısıda yıkanabilenleri tercih edilmelidir

Littlelady, Asyaes, melodika ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. Littlelady

Littlelady Aday Üye

60 derecede yıkarsak renkleri solmaz mı? Benimkiler genelde soft renk ama arada canlı renkli pikeler falan da var cesaret edemiyorum 60 derecede yıkamaya:bilmiyorum

3. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Yorgan, yastık ve yatak alezi zaten beyaz ve 60-90 derecede yıkamaya uygun alınmalı (30 dereceye kadar yıkananlar var ama alırken dikkat). Onun dışında ben bornoz ve havlularımın hepsini beyaz alıyorum ki 60 derecede hem makine dolsun hem de iyice temizlensin. Her gün değiştiriyorum havluları zaten çok hızlı birikiyor. Nevresime gelince ben de soft renkli almıştım bu sebeple 40 derece yıkıyorum ama ekstra aldığım lastikli çarşaflar beyaz-çok açık pembe vs. olduğu için onları da beyazlarla 60 derecede yıkıyorum. Zaman içinde oturtursun düzeni baştan güzel kurarsan sıkıntı olmaz :)

Littlelady bunu beğendi.
  4. Littlelady

Littlelady Aday Üye

ay benim bornozlarım havlularım hep renk renk ya en fazla 40 derecede yıkayabiliyorum:) teşekkür ederim

Bu Sayfayı Paylaş