1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Ev Yapımı Deterjanlar.

'Temizlik - Düzen' forumunda tuğbabenli tarafından 5 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Yaklaşık 5-6 yıldır bitkisel deterjanlar almaya çalışıyorum özellik son bir kaç aydır elimden geldiğince temizlik konusunda bitkisel ürünler tercih ediyorum, birçoğundan memnunum ama çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı konusunda henüz içime sinen bir ürün bulamadım.
    Bu kısımda ev yapımı deterjanları konuşalım, deneyelim ve paylaşalım çünkü kimse kimyasal deterjanları içi rahat bir şekilde kullanmıyor, alışkanlık ve mecburiyet üzerine devam ediyor bu döngü. Son olarak ben halı ve koltuk deterjanı, leke çıkarıcı, bulaşık deterjanı, genel temizlikte kullandığım bitkisel deterjanlardan memnunum. İlk denemek istediğim ev yapımı deterjan yumuşatıcı şimdilik aklıma yatan bir tarif buldum yakın zamanda deneyip bilgi vereceğim size de.
    MALZEMELER
    800 ml elma sirkesi
    200 ml ılık su
    1 çay bardağı karbonat
    20-30 damla aromatik yağ (bence lavanta yağı)
    YAPILIŞI
    Yeterince geniş bir kaba önce karbonat dökülür ve üzerine ılık su ilave edilerek iyice karıştırılır. Daha sonra sirke de aynı kaba eklenir ve son olarak 20-30 damla kadar aromatik yağ ilave edilerek karışım iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım temiz bir şişeye doldurulup ağzı kapalı bir şekilde bekletilir ve istendiği zaman kullanılabilir. Ancak uzun süreli muhafaza edildikten sonra bu karışım kullanılmadan önce koklanarak istenmeyen bir koku oluşup oluşmadığı kontrol edilmelidir. Karışıma ilave edilen yağ miktarı ise zevke göre artırılabilir ya da azaltılabilir.

Aylin, mldfyz ve bftmnr bunu beğendi.
  2. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Kuzum denersen yazar mısın? Bu bikaç hafta elime almam mümkün değil , eşim görevde yükselme sınavına girecek inan evde iş bile yapamıyorumm. Ses yapmamak adına kitabımı alıp oturuorum =) ama çok isterim doğal şekilde yıkamayı..
    Fakat zorlu lekelerde işe yarar mı? ne düşünüosun sen bu konuda?

tuğbabenli bunu beğendi.
  3. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

bu yumuşatıcı cnm leke için değil ki ben çamaşır sodası karbonat limon yağı ile deterjan biliyorum ama onu da denemedim, denedikçe yazarım.

4. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Canim sende cogu seyi organik aliyormussun diye en uygun burayi buldum paylasacak bugun trendyolda organik urunler diye bir baslik gordum sordum arkadaslarima macro centerda falan satiliyormus bu urun ama benim daha once hic dikkatimi cekmemisti siparis verdim bakalim gelince memnun kalirsam tekrar yazarim yorumlarimi esim kesin begenmez aman aman kokmayacagi icin ama neyse:)
    Yumusatici ve camasir deterjani var ev yapimi olmasada icindekiler kisminda zararli olabilecek birsey okumadim bunun yaninda bulasik sungeri bulasik deterjani ve tuvalet temizleyiciside aldim suanda indirimde diye umarim memnun kalirim sende bir bak istersen
    20171006_172411-1.jpg

tuğbabenli, Aylin, bftmnr ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Musait bir zamanda bunun ayri basligini acalim bebekler ben de kullaniyorum, su an bu marka olmasa da benzer icerikli kullaniyorum ve etkilerini farkediyorsun hemen. Macro’da satiliyor, 5m migroslarda da oluyor memnun kalacagina eminim konusalim gelince foti ‘li paylas ;)

mldfyz bunu beğendi.
  6. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Tatlım 5m migroslarda da var bende kullanıorum. Yani memnunum bence :)

mldfyz bunu beğendi.
  7. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Tamamdir ablacim baska baslikta konusalim oyleyse hem kullaninca bende yorumlarimi bildiririm @bftmnr sevindim bunu duyduguma canim yorumlarimla bende yeni baslikta olurum artik:)

8. EceG

EceG Uzman Üye+

Kızlar, bende bebek deterjanı almak yerine evde deterjanı kendim yapmayı düşündüm. Bir arkadaşım yeni doğum yaptı, o deterjanını evde yapmış ve çok memnun.Bu hastanelerde gebe okulu var ya onlarda evde deterjanı yapabilirseniz daha iyi olur demiş. Sizlerle tarifini paylaşayım,isteyen yapabilir.

Malzemeler;
    2 Litre su
    1 Kalıp doğal sabun ve ya arap sabunu
    1 yemek kaşığı karbonat
    1 su bardağı sirke (beyaz sirke veya elma sirkesi. Üzüm olmaz)
    2 çorba kaşığı tuz
    10-15 damla esansiyel yağ(Lavanta,portakal vs. istediğiniz ürün)

Yapılışı
    2 Litre suya sabun rendelenir ve eriyene kadar karıştırılır(köpürmemesine dikkat edilir.)
    Ardından karbonat ve sirke ilave edilir, karıştırılır. 2 çorba kaşığı tuzda eklenip eritilir. son olarak yağ da damlatılır ve hazır.
    daha jel gibi bir kıvam istenirse su miktarı azaltılabilir.

mine bunu beğendi.
  9. mine

mine İnci Üye+

Bende deterjan almayı düşünmüyordum toz beyaz sabunlar var onlarla yıkayacaktım.bu tarifi öğrendiğim iyi oldu sağol canım paylaştığın için :)

EceG bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş