1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Erkeğe Altın Haram Mıdır??

'Alyans ve Takı' forumunda GulGrnc tarafından 23 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Kızlar merhaba,
    sözüme şöyle başlayacağım geçen gün eşimin kuzenine gittik normal de eşim altın alyans takardı ama o gün kuzeni,abisi ile otururken altının erkeğe haram olduğunu ve erkeklikten düşürdüğünü öğrendik. Eşim de alyansın aynısını ama gümüş olanını aldı. Bunu da 2 gündür araştırıyorum ve her yer de doğru olduğu kanaatinde. Bununla ilgili bilgisi olan var mı kızlar? @aşksınsen @Ezgi @minininap @ebrutngr @hilalozer @Nazmiyee ve diğer güzellikler

hilalozer, bersel, tugbaduru ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. aşksınsen

aşksınsen Uzman Üye+

Evet kuzum doğru erkeğe altın haram. Benim eşim de bu konudan rahatsiz oluyor daha çok yeni evliyiz bi kaç ay altın yüzük tak sonra gümüş alalım dedim. O şekilde altın alyansi bırakıp gümüşe geçecek :)

GulGrnc bunu beğendi.
  3. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

İlk defa duydum canım. Erkeklikten de düşürürmüş yani bir süre sonra erkeğin bazı istekleri kaybolurmuş. Eşim de rahatsız oldu ve aynı alyansın gümüşünü aldık :)

aşksınsen bunu beğendi.
  4. aşksınsen

aşksınsen Uzman Üye+

İyi yapmışsıniz etrafta altın yüzük takan pek erkek yok zaten dur ben de tekrar konuşayım olmazsa hemen alalım biz de gümüş :alkis

GulGrnc bunu beğendi.
  5. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

bence de gümüş almak daha iyi canım :) bizim gibi yapıp aynı alyansı yaptırabilirsiniz çok maliyeti yok 50 tl verdik :)

aşksınsen bunu beğendi.
  6. aşksınsen

aşksınsen Uzman Üye+

Dümdüz alyansti bizim zaten değiştirelim dini olarak altın ve saten erkeğe kesin olarak haram çünkü .

GulGrnc bunu beğendi.
  7. merveyksl

merveyksl Uzman Üye+

Esimimde altın canım bende degistirmek istiyorum :)

GulGrnc bunu beğendi.
  8. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Sateni de yeni öğrendim :arzula

aşksınsen bunu beğendi.
  9. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Değiştirmek en iyisi canım :)

merveyksl bunu beğendi.
  10. aşksınsen

aşksınsen Uzman Üye+

Haram canım ipek gömlekler falan uygun olmayan şeyler erkek için.

Songül5555 ve GulGrnc bunu beğendi.
  11. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

@GulGrnc @aşksınsen @merveyksl kızlar ben bu konuda yaptığım araştırmalar ve okuduklarım sonucunda şu bilgiye ulaştım, ve bana çok mantıklı geldi.

"Dinimizde erkeklerin altın yüzük takması gerçekten haram mı? İşte Nihat Hatipoğlu'nun soruyla ilgili yapmış olduğu açıklama;

"Peygamberimizin bir ara altın yüzük edindiğini biliyoruz. Hadis kitaplarına göre. Sonra altın yüzük takan sahabeler çoğalıyor Peygamberimiz taktı diye. Ve sahabi bunu sünnet sanıyor. Hz. Peygamber altın yüzük takanların çoğaldığını görünce yüzüğü parmağından çıkarıyor ve bir daha takmıyor. Sahabe de ellerindeki yüzükleri çıkarıp atıyor."

yani altın haram lafının çıkma noktası bu. yoksa erkeklikle vs bir alakası yok.

ayrıca bir başka yorumda da şunu okudum (ki ben de küçüklüğümden beri bu şekilde biliyorum zaten)

"Erkekler için yasak olan (haram olan) altın yüzük, süs için, aksesuar olarak takılan altın yüzüktür. Günlük Hayatımızda Helaller Haramlar isimli kitabımda kaynak ve delillerini bulacağınız yazıda da vaktiyle ifade etmiştim, "alamet, nişan, sembol" olarak takılan altın yüzük, arma, rozet vb. haram değildir. Nişan yüzüğü adı üstünde "nişanlı veya evli olanların medeni durumlarını gösteren bir nişan, bir alamet, bir belliktir ve sakıncası yoktur." (Hayrettin Karaman)

12. merveyksl

merveyksl Uzman Üye+

Belkide dogru olan budur canım napsakki bilemedim :)

13. minininap

minininap Uzman Üye+

Canım bende sormustum aynı soruyu forumda. Harammış evet. Nişanlım şimdilik altın takıyor evlenirken ikimizde değiştireceğiz alyanslarımızı o da gümüş alacak @GulGrnc

GulGrnc bunu beğendi.
  14. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Canım eğer netten bakarsak ben haram olduğunu okudum. Yani onda da çelişkide kalınır ;)
    Günümüzde etrafımıza bakarsak eğer birçok erkeğin elinde altın yüzük yoktur(hepsi için söylemiyorum) toplumumuzda buna alışılmış böyle biliniyor dediğim gibi netten bakarsak haram diyenler de var ondan dolayı Nihat Hatipoğlu'na ne kadar inanırım bilemem :)

15. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

Tabi ki herkes farklı şekilde inanıyor sonuçta. Ama mesela ne benim ailemde ne de erkek arkadaşımın ailesinde gümüş yüzük takan yok. Hep altın. Benim babam da dedeleri de altın yüzük kullanıyor. Onunkiler de öyle. Bu araştırmaları da sadece internetten okuyup yapmıyorum tabiki ;)

Songül5555, imrenn, Yeliz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. bride-to-be

bride-to-be Uzman Üye+

@GulGrnc bu arada haram ya da değil kısmı biraz inanca göre değişiklik gösterebilir. Yani sen haram olduğunu düşünüyorsan gümüş takar öbür türlü içinizde bi şüphe varken huzurlu olmazsınız zaten. Ama erkeklikten düşürür kısmı uydurma bu belli :D eğer öyle bi sıkıntı yaratıyor olsaydı ben şu an dünyada olamazdım heralde. Çünkü bizim ailede dediğim gibi hep altın yüzük gördüm ben hem de en sarısından :D

Songül5555, Yeliz ve GulGrnc bunu beğendi.
  17. aylinaydi

aylinaydi Uzman Üye+

Erkeğe altın haram evet biz eşime nisan zamanı gümüş aldık ama çok yıprandı :)

GulGrnc bunu beğendi.
  18. bersel

bersel Uzman Üye+

Evet canım doğru haram olduğu benim eşimde nişanlandgmz dönemden bu yana hep gümüş yüzük takar

GulGrnc bunu beğendi.
  19. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

Erkeklikten düşer lafına benimde pek inandığım söylenmez ama haram kısmına artık inanırım, iyice araştırmalar sonucu emin olabildim :) Gerçi haram helal kısmını Allah bilir ama benim inancıma göre artık haram ki birçok arkadaşımla da hem fikirim gördüğüm kadarıyla. Dediğin gibi bir şeye inandığında farklısı olursa için huzursuz olur bende de olduğu gibi değiştirip gümüş aldık ve inandığım kısmı gerçekleştirdim ;) Senin inancına göre de senin için rahattır :)

bride-to-be bunu beğendi.
  20. GulGrnc

GulGrnc Uzman Üye+

yenisi alınır canım mecburen :)

Bu Sayfayı Paylaş