1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

En Sevdiginiz Turk Yemekleri?

'Diğer' forumunda Seda tarafından 19 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Yurtdisinda “Turkiye” denince hemen yemeklerimiz soruluyor dillere destan ve cok gurur verici :) Maalesef buralarda doner disinda gelisememisiz, asil lezzetlerimizi anca turkiyeye tatile gelen yabancilar biliyor. Bu hafta veya sonraki hafta alman misafirlerimizi yemege cagiriyorum, fakaaaat dillere destan turk yemeklerimizden hangisini yapayim? Siz olsaniz “bu kesin olmali” dediginiz ne olur?

Cay saati ile hafif aksam yemegi seklinde bir sey olacak :) Benim aklima ilk kisir geldi gerisini beyin firtinasiyla beraber bulalim :p

EceG, asltrk, Gizem ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Ayy misafirlerin yerinde olasim geldi:p kisir bencede olmali ablacim eger zamanin olursa nasil olsa oncedende yapilip bekletilebiliyor sarma ve varsa kurutulmus patlican biberden dolma:p aklima geldi ilk olarak

3. mmlke

mmlke Uzman Üye+

kısır bence de olmazsa olmazlardan. mercimek köftesi de bize özgü güzel yiyeceklerimizden ama kısırla birlikte olmayabilir tabi. vaktin varsa sarma kesinlikle olmalı bence. börek çeşitlerinden de bir tane yapabilirsin. tatlı olarak çok güzel tatlılarımız var ama beni aşar seni aşar mı bilemem mesela baklava :p şaka bir tarafa sütlü tatlı yapabilirsin mesela fırın sütlaç güzel olur bence

Seda bunu beğendi.
  4. Seda

Gel gel :asik aslinda turkiyeden annem biraz kuru patlican getirmisti ona ic hazirlayip bir gun onceden zeytinyagli yapabilirim ama kus uzumu bulmam gerek. Gerci bulamazsam da ne bilecekler kus uzumunun eksik oldugunu :D onu da ekledim o zaman listeye ;) yaprak bulursam yaprak sarmasi da tadimlik yapabilirim:cak
    Evet mercimek koftesini hic yapmadim riske girmeyeyim kisir candir :p El yapimi nar eksim de var Tarsus’tan ankara’ya oradan buraya geldi :Cokkomik bugun bir yufka aldim, onden deneyecegim bakalim bizim yufkalar gibiyse borek de yapip onden hazirlayabilirim guzel olur dedigin gibi ;) baklava beni asmakla kalmaz katlar atar :D firina koymalik kabim yok :eek:daha baska ne olabilir? :dusunuyorumtatli yapacak malzemem bile yok mikser spatula falan :confused:

mldfyz bunu beğendi.
  5. Seda

Findik lahmacun yapayim diyorum cok mu iddaili :D sonraki hafta gelirse o zamana kadar deneme yapma sansim olur.

6. Heyecanlıkişilik

Heyecanlıkişilik İnci Üye+

Tatlı olarak mikser yoksa şekerpare ya da kalburabastı olabilir.eğer daha hafif sütlü bişey olsun istersen de güllaç yaprakları bulabilirsen güllaç yapabilirsin.aklıma bunlar geldi şimdilik.

Seda bunu beğendi.
  7. mmlke

mmlke Uzman Üye+

mikser yoksa muhallebili tatlılardan olabilir hımm mesela ocakta çırpma teliyle hemen çırpıp hazırlayabileceğin türden. yada kurabiye gibi yapılıp üzerine şerbet dökülen tatlılardan da olur. yemek kültürü pek gelişmemiş biri olarak benden işine yarayacak pek fikir çıkamadı sanırım :D

Seda bunu beğendi.
  8. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Kısır olmazsa olmazım :alkis cay saati ise börek yakışır o zaman. Kuru patlıcan dolması ve sarma da çok güzel temsil eder bizim yemekleri zaten kuş üzümü kullanmayız biz acili ekşili yapariz. Lahmacun için tarif koymuştum onun küçüğü olabilir ama seni yorar ve hızlı açıp pişirmek gerekir onu boşver cnm.

Seda bunu beğendi.
  9. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

kızların tercihlerine katılıyorum mercimek köftesi,sarma, kısır tatlı olarak şekerpare ;) ama benim bunlara ilave aklıma fellak köftesi geldi çok severim :D

Seda ve tuğbabenli bunu beğendi.
  10. asltrk

asltrk İnci Üye+

Yemek olarak belli başlı şeyler söylenmiş zaten. Tatlı olarak elde mikser falan yok madem en kolay olan sütlü tatlılardan yapabilirsin Seda abla. Keşkül , tavuk göğsü , Kazandibi veya sütlaç olabilir. Ya da kolay olan şerbetli tatlılardan yapabilirsin. Elinde çırpmak çok zor olmazsa revani de yapabilirsin. Bu saatte tatlıları düşünürken canım çekti vallahi :D:D

Seda bunu beğendi.
  11. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

zeytinyağlı yaprak sarması
    imam bayıldı
    muhallebili kadayıf tatlısı :D

Seda ve tuğbabenli bunu beğendi.
  12. EceG

EceG Uzman Üye+

Bende keşkek severim:) herkes bilir mi bilmem gerçi, yemeyende çoktur :)
    Ama tabiki de bu misafirlere olmaz. Mercimek köftesi, sarma, dolma olabilir. :)

Seda bunu beğendi.
  13. Seda

Şerbetli tatlı hem bize hem de misafirlerimize uyacağını sanmıyorum+o kadar vaktim yok :esne güllaç aslında en güzel tatlılarımızdan ama yapraklarını bulmak kolay değil en pratiğinden sütlü tatlı daha hafif bir seçenek olarak duruyor aklımda :)
    Sütlü tatlı candır diyorum aynen portakallı irmik falan severim ama hiç yapmadım bir bakayım bakayım:mecalsiz Hiç tatlı yapacak vaktim olmazsa da lokum alırım yea :p:alkis
    Kısır candır ekibi kuralım:asikBen çay saati dedim ama kültür karmaşası kadın akşam yemeği saati söyledi :D paşa paşa yemek yapacağım gibi o yüzden börek ve lahmacun işi yatar güveç tarzı bir şey ve çorba ekleyeceğim galiba :eek:
    Şekerpare 20 yıldır yemedim bile nasıl yapılır hiç fikrim yok :D Sütlü tatlı daha pratik olacak gibi henüz o kısma karar veremedim ama :) Fellak köftesi nasıl bir şey?
    Allahım hiçbirini daha önce yapmamam kaç puan :D Bırak yapmayı muhallebi dışında bu tip tatlıları sevmem de:oops: Eşim de sütlaç yap diyor bilemedim :hmmm
    Tamam herkes tatlı konusunda çok büyük beklentilere girmiş anladım :D İmam bayıldı da güzel fikir bak ama patlıcan mevsimi değil etli kış güveci yapayım diyorum o yüzden. Zeytinyağlı kuru patlıcan-sarma zaten muhtemelen yapacağım ben de çok özledim :dusunuyorum
    Kşkek bilirim tabii ki annem egeli benim :) Ama onu yapmak da sevenini bulmak da zordur. Ben severim o ayrı :asik Sarma dolma kısır cepte :begendim

Gizem, asltrk, Özlem ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

sarma ve dolma yeter de artar :):) ayrıca muhallebili kadayıf tatlısının tarifi forumda vardı çok basit aslında yapımı yapabilirsin :):)

15. asltrk

asltrk İnci Üye+

O zaman eşininde söylediğine kulak ver sütlaç yap seda abla :) at fırına üstü de güzelce kızarsın ohh mis :asik

16. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

öncelikle düzelteyim fellak yazmışım fellah köfte ismi :D bulgurlu baharatlı minik köfteler düşün tencerede haşlıyosun üstüne salçalı sos ve yoğurt döküyorsun bayılırım ben :)
    Fellah-Koftesi-Yapilisi.jpg

mrvchn, mldfyz ve mmlke bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş