1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Elmada Hangi Vitaminler Var?

'Diğer' forumunda cerensever tarafından 16 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. cerensever

cerensever Uzman Üye+

Baktım ki kışları en çok aradığım özellikle sabahları bol bol tükettiğim bol bol dediğim sabah mutlaka kahvaltı yapamadıysam evden acele çıkıyorsam mutlaka bir elma yerim gerçekten tok tutar dinçlik verir. Ben çok seviyorum hele annem soyup hazırladıysa bir elma ne kadar lezzetleri olur bilmiyorum ama onun elinden baya lezzetli oluyor kuruyemiş gibi akşamları olsun ben yiyim :) ama elmanın yararlarına gelecek olursak;
    içerisinde C,K,B6,A,E Vitaminleri mevcuttur.
    C vitamini elmada bolca bulunur hücreleri yeniler bağışıklık sistemini güçlendirir özellikle kışın tüketilirse soğuk algınlıklarından korur. C vitamini vücutun üretemediği dışardan alınması gereken bir vitamindir.
    K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar.
    B6 vitamini proteinleri sentezlemesini sağlar. Vücudun ayrıca nişasta, şeker, karbonhidratlar ile magnezyumu işleyebilmek, sinirler arasında iletişimi sağlayabilmek için B6 vitaminine ihtiyacı vardır.
    A vitamini göz, kemik, diş ve dişeti sağlığı için önemli.Vücudun dokuları onarması için gerekli bir vitamindir.
    E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Saçlar ve tırnaklar için gereklidir.
    Dediğim gibi elma tok tutar 1 elma da 50 kalori vardır. İçerisinde ki petkin dolayı doyurucudur. Kilo almadan doymanızı sağlar :) uuuu burası önemli :)
    Öğle yemeğinden önce yenen bir elma bağırsak bakteri oluşumunu engeller ve kabızlığı önler.
    Yemekten sonra yendiğinde dişleri temizler.
    Kolesterolü düşürür.
    Kalbi korur.
    Kan şekerinin aniden yükselmesini önler
    Demir eksikliğini giderir.
    Özellikle uzmanlar diş temizlediğinden ısırarak tüketilmesini öneriyorlarmış.
    Yine bir deney uygulanarak alzheimer hastalığına iyi geldiği beyinde yaşlılıktan kaynaklanan etkilerini azaltır.
    Düzenli olarak tüketilen elma sinir hücrelerinin hasar görmesini engelleyen ve hasarları gideren dopamini arttırmaktadır
    Birçok bilimsel araştırma sonucunda flavonoidi çok zengin olan elmanın %23 oranında pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır.
    Günde en az bir elma tüketimi %28 oranında diyabete yakalanma riskini azaltır.
    Safra kesesi taşlarını önler.
    Yani kısacası bana göre her gün bir adet belki iki adet tüketilmesi gereken bir meyve kesinlikle :) :) elmanın-faydalari.jpg

2. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

:)elma benimde hergun yedigim bir meyve oldu sekerli olmamasi ve sindirimi kolaylastirdigi icin tuketiyordum bayada baska faydalarida varmis devam o zaman:D

cerensever bunu beğendi.
  3. cerensever

cerensever Uzman Üye+

kesinlikle ben de tüketmeye çalışıyorum miğde için gerçekten çok yararlı hele senin için şimdi meyve bol bol önemli :D :):)

mldfyz bunu beğendi.
  4. mmlke

mmlke Uzman Üye+

galiba en sevdiğim meyve elma. kütür kütür yemeye bayılırım: )

cerensever bunu beğendi.
  5. melodika

melodika Uzman Üye+

Çocukluğumdan kalma bir kırmızı elma sevdam var :) pamuk prenses malum :) Isparta elma da çok önemli bir konumda çok güzel elmaları var ama hepsi yurt dışı maalesef nerde bereli yada kusurlu satılıyor ! Fırsat buldukça güzellerden alıyoruz ama çok bir düşkünlüğüm yok :) faydalı bilgiler olmuş eline sağlık :)

cerensever bunu beğendi.
  6. bircanburak

bircanburak İnci Üye+

yaz kış en sevdiğim meyve olur kendileri. hemen her gün yerim, uzun yolculuklarda mutlaka yanımda bulundururum yerim, sabah yerim akşam yerim :komik:komik

cerensever bunu beğendi.
  7. cerensever

cerensever Uzman Üye+

Ayy evet bende ya hele bazen böyle çok sulu olurr yeriz ya çok güzel oluyor ya :asik

mmlke bunu beğendi.
  8. cerensever

cerensever Uzman Üye+

Teşekkğr ederim kuzucum :) ya aslında benimde yoktu sıradan meyve gibiydi ama bazen sabahları böyle atıştırınca baya tok tutuyor farkettim tarçınlada çok yakışıyor gerçekten arada elma sevdam tutuyor kırmızı kırmızı :):)

9. cerensever

cerensever Uzman Üye+

Ayy en güzeli ya gerçekten meyve çok önemli helede böyle elma gibi temel meyveler kesinlikle aslında her gün tüketilmesi gerekiyorda işte :D

bircanburak bunu beğendi.
  10. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

elma sevsem de aklıma gelmiyor onu tüketmek :D bu önemli bilgiden sonra günde en az 1 elma yemeğe çalışıcam :)

cerensever bunu beğendi.
  11. cerensever

cerensever Uzman Üye+

Ahahah elmaya haksızlık etmeyelim artık ya :D :):)

Özlem bunu beğendi.
  12. Özlem

:D elmanın yumuşağından hiç hoşlanmıyorum sert kütür kütür olacak benim elmam :D:D

cerensever bunu beğendi.
  13. cerensever

cerensever Uzman Üye+

ay ben de ya hiç sevmem öyle elmayı :D :D kütür kütür sulu sulu :D

Özlem bunu beğendi.
  14. Özlem

aynen bazen ekşisi bazen tatlısını çeker canım ama yumuşak olmasın :D

Bu Sayfayı Paylaş