1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Ebruli Kek:)

'Kek - Pasta ve Tatlılar' forumunda ayşenn tarafından 9 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. ayşenn

ayşenn Uzman Üye+

Merhaba kızlar bugün yaptım ve çok seviyorum bu keki. Görselliği var birde lezzeti var:begendim tarifi için ise;
    Malzemeler:
    • 4 adet yumurta
    • 1,5 su bardağı şeker
    • 1 su bardağı su
    • 1 su bardağı ayçiçek yağı
    • 3 su bardağı un
    • 1 paket kabartma tozu
    • 1 yemek kaşığı kakao
    • 1 paket vanilya
    Hazırlanışı:
    Bir kapta Şeker ve yumurtayı köpük olana kadar mikser ile çırpıyoruz. Sonra malzeme listesinde yazan Kakao hariç diğer malzemeleri sırayla ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Kek hamurumuz hazır kıvama geldi. Sonrasında Hamuru ikiye bölün, birine kakaoyu ilave ediyoruz. Fırın tepsisini yağlayın(yuvarlak borcam da kullanılabilir yuvarlak tepsi yada) ve tam ortasına bir kepçe sade hamurdan sonra bir kepçe kakaolu hamurdan ekliyoruz. Hamur bitene kadar devam ediyoruz. Her yeni ilave hamurda yayıluyor tepside.Sonra kürdan ile dıştan içe doğru çiziyoruz içten dışarı aynı şekilde uyguluyoruz. 180 derece ısınmış fırında 40-45 dakika kadar pişiriyoruz. Sonra kürdan yardımı ile kontrol ettikmi tamammdır. hala hamur ise 10 dakika daha pişirebilirsiniz. Süsleme işi size kalmış istediğiniz şekilde desenler verebilirsiniz.Afiyet olsun kızlar:)

Ekli dosyalar:

• ss.jpg
      ss.jpg
      Dosya Boyutu:
      99.7 KB
      Gösterim:
      82
    • kk.jpg
      kk.jpg
      Dosya Boyutu:
      100.4 KB
      Gösterim:
      84
    tuğbabenli, lülü, Nazmiyee ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. aytenengin

aytenengin Uzman Üye+

çok güzel görünüyor gercekten ama o şekli cıkarabılırmıyım bılemedım :)

3. ayşenn

ayşenn Uzman Üye+

Yaparsın canım kolay aslında kürdan ile her şekle giriyor hem lezzet hem görsel açıdan çok güzel dene kesin yaparsın eminim ben:)

aytenengin bunu beğendi.
  4. aytenengin

aytenengin Uzman Üye+

o zaman mutlaka deneyecegım :)

ayşenn bunu beğendi.
  5. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Ayyy çook güzel görünüyor :) bende deniycem mutlaka ellerine sağlık

6. ayşenn

ayşenn Uzman Üye+

Teşekkür ederim canım benim dene mutlaka :)

Büşra yağmur bunu beğendi.
  7. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Deniycem en kısa zamanda canım:)

8. FATMA AHMET

FATMA AHMET Uzman Üye+

görübtüsü cok güzel canım :) ama o şekkli verememekten korkuyorum :)

9. ayşenn

ayşenn Uzman Üye+

Verirsin canım eminim ben videolar falanda var nette yapılış şekli. Yardımcı olması açısından. Yaparsın yaparsın kuzum:)

FATMA AHMET bunu beğendi.
  10. FATMA AHMET

FATMA AHMET Uzman Üye+

ozaman önce videoyu izleyip ilk fırsatta bende denicem kuzum:*

11. EzgiNadir

EzgiNadir İnci Üye+

benim favori kekimm her yaptığımda değişik şekiller çkartıyorum :D :D daha dün yaptımm çok güzel oluyorr :rolleyes::asik:asik:asik

12. EzgiNadir

EzgiNadir İnci Üye+

bunlarda benden olsunn :) daha önceki yaptıklarımdan :oops::p dün yaptığımda değişik bir şekil oldu ama resmi yok :( :D

Ekli dosyalar:

tuğbabenli ve ayşenn bunu beğendi.
  13. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

@Bride16 Canim tarifi burada paylasiyorum, baslik varmis :opucuk

Malzemeler;
    • 4 yumurta (oda sicakliginda)
    • 2 su bardagi seker
    • 1 su bardagi siviyag
    • 1 su bardaginin yarisina yogurt yarisina sut (ben keklerime genelde ikisini de koyuyorum, kekin dokusu daha hosuma gidiyor)
    • 1 paket vanilya
    • 2 paket kabartma tozu
    • Kakao (miktari istege bagli, goz karari koydum)
    • 1 tatli kasigi tarcin
    • 2,5 su bardagi kadar un
    • Pembe renk icin; yarim su bardagindan biraz fazlaydi sanirim pancar+havuc+elma suyu ( Annem taze skilmis meyve suyu getirmisti, olcmeden siseden goz karari koydum, rengi yogun olana kadar)
    *Bardak olcusu 200 ml

*Oncelikle yumurtalari sekerle kopurene kadar cirptim. Daha sonra siviyag, sut&yogurt, vanilyayi ilave edip cirpmaya devam ettim.
    *Karisimi goz karari ikiye boldum (Normalde butun malzemeler karisinca ikiye boluyorlar, ama kakao yogun oldugundan kivami daha koyu olur diye ben bu sekilde yaptim.)
    *Yarisina kakao,tarcin, kabartma tozu ve 1 su bardagi un ilave edip karistirdim. Un miktarini kivama gore kendiniz ayarlarsaniz daha iyi olur. Hepimiz kek yapiyoruz nasilsa :)
    *Diger yarisina da meyve suyunu, kabartma tozunu ve 1,5 su bardagi kadar unu ekleyip karistirdim. ( Yine un miktarini olculu koyarsaniz daha iyi olur. Ben burda koyu oldugu icin, sonradan biraz daha meyve suyu ekledim bir sorun olmadi.)
    *Kek kalibina yagli kagit koyup bir kepce kakaoludan, bir kepce pembeden koyup sirayla devam ettim. Tam ortaya ust uste koydukca kendisi yayiliyor zaten. En son kurdanla icten disa dogru cizikler atip sekil verdim.
    *165 derece onceden isitilmis firinda yaklasik 1 saatte pisti. (Ablamda yapmistim firinlarimiz farkli, kendi firinimda 40 45 dakikada pisiyor)

img1483003835561.jpg

Pistikten sonra rengi neden degisti anlayamadim :D Ben normalde pancar sevmiyorum ama kekte tadi ve kokusu anlasilmiyor hic. Tarifin uzun olduguna bakma yapmasi uzun surmuyor canim @Bride16

tuğbabenli, Bride16 ve sibell28 bunu beğendi.
  14. Bride16

Bride16 Uzman Üye+

malzemeleri de yapılışı da çok uğraştırıcı değilmiş :) o şekli ben böyle yapabilir miyim bilemedim ama :D eline sağlık canım, yapmaya çalışcam ben de. Ama pancar hiç yemedim hayatımda belki de pancar koymam diğerlerini koyarım :)

15. mrvchn

mrvchn Uzman Üye+

Yaparsin yaparsin ortadan baslayip disa dogru cizikler atinca kendiliginden olusuyor sekil :p Malzemeler normal kek malzemeleri zaten cok kolay dedigin gibi canim. Aslina bakarsan hic tatmadan da sevmeyebiliyorum bazi seyleri, pancar da onlardan biri tadini bilmiyordum :D Kekte de almadim farkli bir tat. Asil rengini veren o ama baska birsey de koyabilirsin belki. Yaparsan simdiden kolay gelsin :)

Bride16 bunu beğendi.
  16. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Ilk defa denedim çok beğendik :) 20180311_182702.jpg 20180311_195333.jpg

17. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Glsrnysf bunu beğendi.
  18. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Sağol canım güzel olmuştu gerçekten bi daha ne zaman yaparim kim bilir :p

Özlem bunu beğendi.
  19. Özlem