1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Dukan Diyeti

'Diyet' forumunda SaadetKarayun tarafından 25 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

Kızlar yardımmmm :(
    Dukan diyetine başlayacağım 6 kilo fazlam var aranızda yapan oldu mu?
    Diyet 4 evreden oluşur. Başarı elde edebilmek için de 4 aşamayı eksiksiz olarak uygulamak gerekir, aksi taktirde daha fazla kilo alırsınız.
    1)ATAK DÖNEMİ

Bu aşamada sadece saf protein ile beslenilir.Kişinin kilo durumuna bağlı olarak 1-10 gün arası uygulanabilir.
    5 kilodan az hedefi olanlar için 1 gün
    10kilonun altındaki hedefler için 3 gün
    10-20 kg arası için 5 gün
    Çok ciddi obezite için doktor kontrolü ile 7-10 gün arası yapılabilir.

Yenmesi Gerekenler:
    1)Az yağlı etler (kuzu ve pirzola hariç)
    2)Sakatat
    3) Bütün balıklar
    4)Bütün deniz ürünleri(karides vs.)
    5)Ördek ve kaz dışı tüm kümes hayvanları
    6)Yağsız jambon,hindi ve tavuk dilimleri
    7)Yumurta
    8)Yağsız süt ve süt ürünleri
    9)En az 1.5 litre su (mineralli sular da içilebilir)
    10)1.5 Yemek kaşığı yulaf kepeği
    Atak sürenizi dukanın resmi sitesi dukandiet.co.uk dan hesaplatabilirsiniz.
    Atak süresinde bu 10 kategori dışında başka besin tüketilmeyecek. Bu besinler sınırsız miktarda yalnız yada birbiriyle karıştırılarak yenebilir.
    Sadece baharatlar,çay.kahve.salatalık turşusu ve baharat ve tat vermesi amacıyla maydonoz ve limon serbest.Ayrıca light kola her evrede serbesttir.Şeker yerine tatlandırıcı kullanılacaktır.(çay kahve vs.için)
    Spor: Günde 20 dk yürüyüş
    2)SEYİR DÖNEMİ
    Bu dönem hedef kilonuza ulaşana kadar saf protein ve saf protein+sebze günlerini dönüşümlü uygulanmasıdır.
    Sebzelerin olduğu günlerde sebzeyi her öğünde tüketmemeye ve her öğünün yanında mutlaka sebzeden fazla protein tüketmeye özen gösterin.
    5+5 uygulama: Ataktan sonra 5 gün sebze artı protein, 5 gün saf protein olarak dönüşümlü uygulanır. Uzun vadede sıkıcı olabilir.
    1+1 uygulama: 1 gün sebze artı protein, 1 gün saf protein şeklinde uygulanır. Dukan tarafından önerilen yöntemdir.Uzun vadede fazla sıkmadan rahat uygulanabileceğini düşünür.
    2+7 uygulama: Kilo fazlası az olanlar haftanın 2 günü pazartesi Perşembe saf protein diğer 5 gün sebze+protein olarak beslenir
    2/0 uygulama: Kilosu fazla olmayan basenlerinden bölgesel olarak şikayet edenler haftanın 2 günü pazartesi ve Perşembe saf protein diğer 5 gün ise abartmadan normal beslenme düzeninde beslenir.Bölgesel incelme yöntemiyle beraber uygulanırsa işe yarar.
    Yulaf kepeği: Seyir döneminde 2 yemek kaşığı
    Sebzeler: Domates,salatalık,turp,ıspanak,kuşkonmaz,pırasa,yeşil fasulye,lahana,mantar, kereviz,rezene,hindiba,patlıcan,kabak,dolmalık biber, her öğünde tüketilmemek kaydıyla havuç ve pancar
    Spor: Günde 30 dk yürüyüş
    3)GÜÇLENDİRME DÖNEMİ:
    Hedef kiloya ulaştınız. Verdiğiniz her kilo başına 10 gün güçlendirme dönemi uygulayacaksınız. Yani 10 kg verdiyseniz 10*10=100 gün güçlendirme yapacaksınız.
    Bu dönemde:
    1)Atak rejiminin proteinli besinleri
    2)Seyir döneminin sebzeleri
    3)Muz,üzüm ve kiraz dışında her gün bir porsiyon meyve
    4)Günde 2 dilim tam tahıllı ekmek
    5)40 gr çok yağlı olmayan peynir
    6)Haftada 2 porsiyon nişastalı gıda
    7)Kuzu budu
    8)2çorba kaşığı yulaf kepeği
    9)25 dk yürüyüş
    10)Haftada 2 kez ödül yemeği
    11)Haftada mutlaka 1 gün saf protein günü (Hangi gün yamacaksanız sonraki haftalarda da aynı gün yapın örneğin her Perşembe gibi)
    4)KORUMA DÖNEMİ
    Güçlendirme dönemi için gereken süreyi de başarıyla uyguladıktan sonra haftanın 6 günü dilediğiniz her yemeği serbestçe yiyebilirsiniz.
    Bir daha asla kilo almamak için ise haftada bir gün saf protein alın.
    Yaşamınızdan asansörü tamamen çıkarın.
    Yaşamınızın tümü boyunca günde 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketin.
    Tüm bu 4 evreyi başarıyla uygulamazsınız tekrar kilo alma riski ile karşılaşırsınız.
    Yumruk Harekatı: Seyir döneminde eğer kilo vermeniz 15 gün veya daha fazla durmuşsa vücudu şaşırtma amaçlı 4 gün saf protein ile beslenin ve yürüyüşünüzü 60 dk.ya çıkarın.Kilo verme tekrar başlayacaktır.
    Kabızlık: 4. Veya 5.günden itibaren başlayabilir. Üstesinden gelmek için yulaf kepeği kullanımını ihmal etmeyin,kepek aynı zamanda doyurucu ve proteinin atıklarını atmaya yardımcıdır.Aynı zamanda günlük 1 yemek kaşığı goji berry(kurt üzümü) yemek kabızlığa karşı alınabilecek önlemdir.
    N0T:
    Bu diyet sürekli protein beslenmesi nedeniyle oldukça maliyetlidir. Et ve yağsız ürünlerin pahalı olması bütçenizi sarsabilir.
    İlk günlerde özellikle atak döneminde ağız kuruluğu yanı sıra halsizlik hissetmek normaldir. Her ikisini de önlemek amacıyla su kesinlikle ihmal edilmemelidir.Su proteinin kötü atıklarını temizlemeye yardımcıdır.
    Yenilmesi gerekenlerde sınır yoktur diğer diyetlerde olduğu gibi az yemeyin, doyana kadar yiyin,ne kadar çok protein o kadar çok yağ yakımı demektir.
    Protein ağırlıklı beslenme yağ yakımını hızlandırırken kas oranınızın artmasına yardımcı olur.
    Atak dönemindeki hızlı kilo kaybının nedeni vücutta bulunan ödemin de atılmasının sonucudur.Seyir döneminden aynı hızı beklemeyin hatta tartıda göreceğiniz artı rakamlarına üzülmeyin sebzenin diyete eklenmesiyle artılar görmek çok normaldir.
    Yapılan tüm bu açıklamalar kitabın kısa bir özetidir.Diyeti layıkıyla uygulamak isteyenlere kitabı edinmesi tavsiye edilir.Daha detaylı açıklamalara oradan ulaşılabilir.Kaldı ki gerçek bir Dukanist kitabı alarak rehber olarak elinin altında bulundurmalı,takıldığı yerde göz gezdirmeli diyeti uygulayan diğer arkadaşlarıyla bilgi alışverişinde bulunabilir.

sudenazcvk, türkan, Kubis ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. yildiz

yildiz Süper Üye+

ben denedim 12 arkadaşımla birliktte birimiz 2 hafta ben 1,5 hafta bir arkadaım sadece 3 gün dayanabıldı hafta kadar etkili ama tavsiye etmiyorum ilk 3 gün halin dermanın olmuyor ayrıca yedıklerın bir süre sonra mide bulandırıcı oluyor

3. sevim

sevim Uzman Üye+

Evet canım ben yaptım bunu 2012 nin sonlarında ve kısa sürede inanılmaz kilo verdim. Tabi diyetin olumlu yönlerinin yanında zaralarıda var. Eğer ki kurallara uyarsan etkilenmiyorsun. Örneğin yulaf kepeği kullanımı çok önemli, protein ağırlıklı beslenince kolesterol v.s çıkabiliyor, yulaf kepeği bunu önlüyor. ve mutlaka su tüketimi artırılmalı yoksa kabızlık v.s fena oluyor.
    Bu diyete başlayacaksan öncelikle Dukan diyeti kitabını almanı ve okumanı tavsiye ederim.
    Sonrasında Dukan ın kendi sitesinde yer alan testini doğru bir şekilde çözerek diyet programını belirlemelisin.
    İngilizce bilmiyorsan internette türkçe açıklamalı nasıl çözebileceğin hakkında da bilgi var.
    Ve en önemli şey şekerden uzak dur :)
    Başarılar diliyorum

Kubis ve yildiz bunu beğendi.
  4. Kubis

Kubis Uzman Üye+

ben girdim siteye, eğer verdiğin bilgiler doğruysa Dukan diyetine ihtiyacın yok dedi kendimi hakarete uğramış gibi hissediyorum:D 3 kilo fazlam var aslında heveslenmiştim ben de yaparım bu diyeti diye

yildiz bunu beğendi.
  5. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

Eve
    evet canım çok haklisin yulaf kepegi çok önemli yarın onu alicam ilk iş ve kitabı okudum testi çözdüm testte 2 gün atak 34 gün seyir dondönemi çıktı İdeal kilomu ulaşmam için denedenemek istiyorum ben daha önce nisan zamanı 7 Kilo verdim şok diyetlerle ve geri de almadım ama bu sefer kalan 6 kilom var onu vermek istiyorum ama şok diyet uygulamak istemiyorum çevremde dukan yapan bi kaç kişi var ve acayip ise yaradı onlarda bende o yüzden denemek istiyorum.

6. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

Ayy canım valla deneyeyim ama dimi bi bakayım ne kadar dayanacagim çünkü üstüme yapışan 6 kilodan kurtulmak istiyorum boyum uzun göstermiyorum ama rahatsız oluyorum denemekten zarar çıkmaz diye umuyorum sizinle de burdan paylaşicam insallah

yildiz bunu beğendi.
  7. yildiz

yildiz Süper Üye+

:) dene canım tabiki ama mutlaka kitabını oku ve netteki tariflerine bak menüne çeşitlilik kazandır tek çeşitle çekilmiyor diyet :D

8. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

Aynen aynen iki gündür kendime liste yapıyorum kız krep hile yapıyorlar pasta bile yapıyorlar birde kısır yapıyorlar çok şaşırmıştım o tarifleri görünce içim açıldı ilk 3 günü atlatayimda :) :)

yildiz bunu beğendi.
  9. yildiz

yildiz Süper Üye+

ilk haftayı atlatırsan olur canım ben geçiş dönemini kaldıramadım galıba o sırf protein olan bölümde iyice bıkmıştım :)

10. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

Ben bikaç sefer şok diyetler uyguladım her seferinde de bağışıklık sistemin düştü zor dayandı bayıldım ayildim ama 15 günde 7 kg verdim nisan zamanında. O yüzden biraz alistim şok geçişlere ama kesinlikle sağlıklı değil şok diyetler onermem bu yüzden dükkanı seçtim uzun vadeli diyet olduğu için çok fazlam olmadığı için uygun bi diyet gibi geldi inşallah becerebilirim

türkan ve yildiz bunu beğendi.
  11. yildiz

yildiz Süper Üye+

burdada paylaş canım hatta geçirdigin süreleri neler hissettigi hem bize hemde yapmak isteyen arkadaşlara faydası olur :)

12. Yarem

Yarem Uzman Üye+

Bi ara bende çok diyet denedim ama artk bıraktım kendi haline :D

yildiz bunu beğendi.
  13. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

Tamam canım pazartesi başlayacağım inşallah şu yulaf kepeğini netten sipariş veriyorum ancak pazartesi gelir herhalde :D

yildiz bunu beğendi.
  14. yildiz

yildiz Süper Üye+

tamam canım hadi bakalım sonuc güzel olur inşallah :)

15. chemwin

chemwin İnci Üye+

ben 6 kilo fazlalık için dukan diyeti yapmanı önermem arkadaşım yaptı baya da direndi ama sonra korumak zor oluyor verdiğin kiloları sürekli dikkat etmen lazım protein ağırlıklı bir diyet birden bire verilen kiloların sağlıklı olmadığını hepimiz biliyoruz uzun olsu kesin olsun ekmeği azaltabilirsin evde yapabileceğin spor hareketleri var yapabilirsin eğer spor merkezine gitme zamanın varsa onu da yapabilirsin

yildiz bunu beğendi.
  16. Ezgi

Ezgi Aday Üye

Canım 6 kilo fazlan varmış. Dukan diyetini yapmadım çok duydum yapan ama denemedim açıkcası :) 6 kilo fazlanı biraz spor ve yediklerine biraz dikkay etsen 2-2,5 ayda çook rahat verebilirsiiiin :) @SaadetKarayun

yildiz bunu beğendi.
  17. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

Bence de saadetcim cok bir kilo fazlan yok 6 kilo biraz spor biraz da saglikli beslenerek cok rahat verilir, cok gencsin metabolizman hizli calisiyor diyetlerle kendini yipratma bosyere ;) hele ki dukan diyeti cok riskli, kendi basina bunu denememeni oneririm dugun oncesi sporla daha fit ve saglikli bi vucuda sahip olmak bence daha guzel :) @SaadetKarayun

18. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

@EzgiAker @Seda cım inanki sporu da denedim fitness a gittim ama 1 aydan fazla dayanamadım :) Dediğin gibi yediklerime dikkat ederek veriyorum ama yemek düzenim hiç yok Özellikle gün boyu akşama kadar hiç birşey yemeye zamanımın olmadığı zamanlar oluyor sanırım ondan gitmiyor bu 6 kg :)

yildiz bunu beğendi.
  19. aysilumut

aysilumut Üye+

Merhaba canım ben dukan diyetyle 20 kilo verdim. Şu anda da yapıyorum :) hayatımda hiçbir diyetle zayıflayamayan ben,dukana mucize diyebilirim.

ipekipekkkk ve yildiz bunu beğendi.
  20. SaadetKarayun

SaadetKarayun Üye+

Ayy süpersin canım yaaa iletişime geçelim isterim 20 kilo muhteşem bi rakam :)

yildiz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş