1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Dünya'dan Bilgiler

'Haberler' forumunda cerensever tarafından 18 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. cerensever

  cerensever Uzman Üye+

  Puan:
  20,597
  1. Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad, vakumlu uzay ortamında 10 gün hayatta kalabilmektedir
  2. Dünya’nın çekirdek kısmı 5500 santigrat derece sıcaklıktadır. Bu sıcaklık, Güneş’in yüzey sıcaklığına hemen hemen eşittir.
  3. Antarktika’daki toplam buz miktarı, Atlas Okyanusu’ndaki su miktarına eşittir.
  4. Dünya’ya her gün 8.600.000 yıldırım düşmektedir.
  5. Dünya üzerindeki ilk canlılık örneklerine günümüzden 3.5 milyar yıl öncesine ait tabakalarda, Avusturalya’da rastlanmaktadır. Bu o kadar uzun bir süredir ki, o dönemde atmosferde oksijen bile bulunmamaktadır.
  6. Çin’deki hava kirliliği uzaydan görülmektedir. Çin Seddi, uzaydan görülemez.
  7. Her gün 200.000 bebek dünyaya gelmektedir.
  8. Bir insan uzay boşluğunda, tamamen korunmasız olarak en fazla 2 dakika hayatta kalabilir.
  9.Hâlâ son Buzul Çağı’nın içindeyiz. Coğrafyacılar bir buzul çağını, Dünya’nın tarihinde kutuplarda buz takkeleri bulunan bir dönem olarak tanımlıyor. Mevcut iklimimiz bir ‘buzularası’ döneme tekabül eder. Bu, ‘buzul çağları arasında’olduğumuz anlamına gelmez. Bu ifade, bir buzul çağı içinde, daha yüksek sıcaklıklar yüzünden buzların çekildiği dönemi tanımlamak için kullanılıyor.
  10.Nüfusunun %95'inin aşırı kilolu olması sebebiyle, küçük bir ada ülkesi olan Nauru dünyanın açık ara en şişman ülkesi. Obezitenin sebebi ülkede bulunan herhangi bir şey değil, bizzat Batı'nın fast food yiyecek kültürünün ülkeye hızlı bir giriş yapması.
  11.Guam'da doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan + yağ karşımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır.
  12.İngilizce resmi dil olsa dahi, nüfusun sadece %1-2'si İngilizce konuşmaktadır. Dünyada en çok dilin konuşulduğu ülke olan Papua Yeni Gine'de 820'nin üzerinde dil konuşulmaktadır ki bu dünyadaki toplam dillerin %12'sidir.
  devamı da sizden gelsin kızlar ufkumuzu açalım biraz da :):) bir anda aklıma geldi :)
   
  NeslihanM ve Özlem bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş