1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Düğünde Takılan Takılar Kimin?

'Haberler' forumunda Seda tarafından 5 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Düğünde takılan altınları alan kocasının bekarlık dönemine ait borçlarını ödediğini belirten gelin, soluğu mahkemede aldı. Mahkeme, düğün merasiminde geline takılan takıların davacıya iadesine hükmetti. Devreye giren Yargıtay, "İster kaynana, ister dayı, kim takarsa taksın düğünde takılan altınların gelinin kişisel malı sayılacağına" karar verdi.

Bu olay için güzel bir karar olsa da yargıtayın "İster kaynana, ister dayı, kim takarsa taksın düğünde takılan altınların gelinin kişisel malı sayılacağına" cümlesi içimi acıttı. Kadın erkek eşitliği, evliliğin bütünlüğü hiçe sayılmış gibi geldi. Genel olarak kadın kayırılmış oh ne güzel diyemeyeceğim.

Siz ne düşünüyorsunuz bu karar hakkında? Kayınvalidesi-kayınpederi tarafından bu konuların dillendirildiğini anlatan pek çok gelin gördük burada. Siz olsanız Dava açar mıydınız? Yoksa kendi içimizde çözelim mi derdiniz :)

2. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Banada sacma ve acikcasi asagilayici geliyor altinlarin gelinin sayilmasi:( sanki altin karsiliginda gelin olmussun gibi iki kisinin o takilar zaten evlenince gelini damadi kaliyorsa ohoo:D

bersel bunu beğendi.
  3. bersel

bersel Uzman Üye+

Ben hem gelinin hem damadın olduğunu düşünüyorum abla.Biz evlenirken ailelerin desteği vardı ama öyle cok değil. Eşim evin içini benim istedigim gibi döşedi ve her beğendimide aldı sağolsun haliyle evlendikten sonra haliyle borclar kaldi beraber biraz altından biraz da paramızdan ödedik iyi günde kotu günde diye sözler veriliyor o zaman tutmalıyız diye diyd

NeslihanM bunu beğendi.
  4. NeslihanM

NeslihanM İnci Üye+

Bence yanlis bisi , o takilar kari kocanindir borcum varsa veririm oderiz sonucta ikimizin derdi bu , mutlulugum huzurum olsun kocamla , altinim olmasin ,

5. Heyecanlıkişilik

Heyecanlıkişilik İnci Üye+

Bana göre altınlar gelin ve damadındır yani ikisine aittir altınlar ve onlarla ne yapıcağına da gelin ve damat karar verir.böyle bir dava herşeyden önce ayıptır bana göre.ama şöyle bir durum olduysa da buna da karşıyım kesinlikle haberin içeriğini bilemiyorum, eğer damat habersizce gelinin altınlarını satmış ve onlarla borçlarını ödediyse ve bu borçlar evlilikleri ile ilgili değilse bu konuda da geline haklı derim, he dava mı açmalı elbette hayır ama altınlar ikisinin ise eğer o zaman ikisi karar vermelidir altınların ne olucağı konusunda.
    Ki bu yorumu yaparken bilmediğin şey hakkında yorum yapma dedim kendi kendime ve haberlere baktım maalesef ki gelin de damat ta çirkinleşmiş damatta gelinin kendi masraflarına harcadığını ve bir kısmını da borsa da kaybettiğini iddaa etmiş.yazık demekten başka bişey yok, boşanmakta evlenmek kadar doğaldır bana göre ama boşanırken keşke bu kadar çirkinleşmese insanlar.

6. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

davalık olacak duruma kadar gelinirmiydi bilemiyorum. Yaşayan daha iyi bilir demek istiyorum.
    Ama ne kaynana ne dayı ne kayınpeder kimse altınları alamaz diye düşünüyorum onlar gelin ve damata takılır. o mal gelin ve damadındır kimse karışamaz eşler kendi aralarında nasıl anlaşırsa öyle kullanılır tek taraflı olmaz asla.
    eşim takılarıma asla dokunmadı aksine üstüne evlendikten sonra biraz daha kattı bunlar senin dedi. şimdi tekrar para biriktiriyoruz araba almak için arabada onun üzerine olacak

7. cerensever

cerensever Uzman Üye+

yani şu dönemde de böyle şeylerin konuşulması böyle konular olması fazlasıyla saçma kadının zaten toplumda ki yeri mal karşılığın da altın karşılığın da gibi kavramları ne yazık ki hala devam ediyor zaten kadın erkek eşitliği toplumumuz da söz konusu bile değil ondan ötürü bu tarz haberler de insan yorumsuz kalıyor. Sevinelim mi üzülelim mi ?

8. kesergül

kesergül Yeni Üye

Damadın tüm altını alması garip olmuş en azından geline biraz altın bırakmalıydı ama tüm altının geline verilmeside garip olmuş bence eşitbir dağılım olmalıydı ve sonuçta evlendikten sonra eşlerin borçları bir olur bana göre hangisi öderse ödesin destek çıkmalıydılar birbirlerine ve birlikte ödemeliydiler

9. MasallPrenses

MasallPrenses Uzman Üye+

Bence takılar gelin ve damatın olmalı insan evladı için masraf yapmış birde onları geri isteyebilir mi ya bana ters geliyor ben simdi masala bez alıyorum mama alıyorum büyüdü mü sana şu kadar masraf yaptım deyip parasını mı isteyeyim :Dbiz düğünde takılanlarla mobilya borcunu kapattık setim bileziklerim duruyor sadece zor günler için Allah huzur versin de altın malk mülk geçici seyler

bsyl ve melodika bunu beğendi.
  10. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Düşüncene katılıyorum valla sedacım evladın için yapıyorsun geri istemek ters geliyor bana ev vs almış olsalar amenna hepsini veririm ama biz şuna masraf yaptık alın demek çok yersiz.

Bu Sayfayı Paylaş