1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Doğu Ekspresi♡ (ankara-erzurum)

'Gezelim - Görelim' forumunda PortakalCiceki tarafından 30 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Merhaba arkadaşlar..
    Sonunda hayalime kavuşmak için ilk adımı atmış bulunuyorum..:dans
    Ve bu hayalimi eşimle gerçekleştireceğim için de çok heyecanlı ve mutluyum..:asik
    Evettt Doğu Ekspresine bilet alabildik nihayet..:cak
    Meşhur olmadan seneler önceydi benim hayalim..Neden bilmiyorum treni çok seviyorum..
    İlk Konya-İzmir Mavi trenini düşünüyorduk bunda yer bulamayınca.Onda da yolculuk gece sürüyor..Bizim için amaç bir yerden bir yere gitmek değil,trenin keyfini sürmek zira..:p
    O yüzden vazgeçtik..Bekledik bekledik ve nihayet yer bulabildik..:alkis
    Yolculuk hakkında bildikleriniz varsa fikir verir misiniz bana?
    Malum 1 gün sürüyor yol neredeyse..:confused:
    Biz Konya-Ankara ve Ankara-Erzurum yapacağız..
    Hem Ankara hem de Erzurum için önerileriniz varsa sevinirim..Birer gün oralarda da olacağız çünkü..Ne sığdırabilirsek artık..:p
    18 gün nasıl geçecek bu heyecanla bilmiyorumm..:kocamangul:asik

2. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Tren hakkında biraz bilgi vereyim..
    Ankara-Kars 25 saat sürüyor..
    Ankara-Erzurum ise 21 saat..
    13 vagondan oluşuyor..4 çeşit vagon var..
    Pulman (Normal koltuklu – vagondaki her sıra da 2 çiftli, 1 tekli koltuk var, yani gayet geniş)
    Örtülü Kuşetli (oda halinde 4 kişilik, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor, temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz)
    Yataklı (oda halinde iki kişilik, içinde buzdolabı, masa ve lavabo var)
    Yemekli (Trenin restaurantı, menüde çorba, ızgaralar, mezeler, atıştırmalıklar, alkolsüz içecekler mevcut.)
    Bizimki gidiş-dönüşte 12.vagon örtülü kuşetli..En arkadan seçtik ki manzaramız daha güzel olsun..:asik
    4 koltuk olduğu için dördünüde aldık biz..Tanımadığımız kişilerle yolculuk yapmak hoş olmaz zira..:rolleyes:

NE ZAMAN GİTMELİ

En güzel vakti kara kış: Ocak & Şubat ayları..
    Diğer en güzel vakti yemyeşil hali:Mayıs & Haziran..

3. mmlke

mmlke Uzman Üye+

doğu ekspresi benim de hayalim. evet tren yolculuğunun farklı bir havası ve mutluluğu oluyor. erasmustayken avrupa ülkelerini hep trenle gezmiştik nasıl güzel bir heyecandı trende yolculuk yapmak. doğu ekspresi için de yarıyıl için çok istedik ama yer bulamadık. inşallah önümüzdeki kışa nasip olur. 24 saatlik yolculuk, trende, dışarısı karla kaplı, yanında sevdiğin aah ah hayali bile güzel :) baharda ve yazın daha rahat yer bulunur diye düşünüyorum kışın çok talep oluyor. bir de duydun mu bilmiyorum ama bu turizm acentalarının da oyunları çok dönüyor malesef. gitmediğim için tavsiyede bulunamayacağım ama insta da bir sayfa var karsrail diye oradan bakıp nerelere gidilir ne yapılır bilgi alabilirsin. mesela donmuş çıldır gölünde kayak falan yapıyorlar. trende kaldıkları kompartmanı süslemişler falan. sana iyi yolculuklar diliyorum ve çook kıskandığımı belirtmek istiyorum :D fotolarını da bekliyoruz artık ;)

4. cerensever

cerensever Uzman Üye+

yaaaa çok güzel bir hayal sene başında bende çok istiyordum yer arıyorduk hatta taaa nisandamı ne bulmuştuk ama gidemedik nasip olmadı :) umarım güzel geçer ki eminim tren yolculuğu o doğunun havası :) erzurumu bol bol gez :) gitmeden önce gezeceğin yerleri listele program yapın eşinle eminim daha keyifli olur ne güzel ya kıskanmadım değil :):) :D

PortakalCiceki bunu beğendi.
  5. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Bileti aldığımızda ilk aklıma sen geldin biliyor musun..Lakin haber vermeyi unuttum..:oops:
    Evet artık daha kolay bulunuyor..Hatta yakın tarih için bile var boşluk..Düşünürseniz..;)
    Ahh ahh kışın sabah 7.30 da çıkıyordu biletler o saatte bile baktığım oluyordu..Lakin çıkar çıkmaz tükeniyordu..Hep o turların yüzünden..:cildirtma
    Kar manzaramız olmayacak evet ama yeşile doyarız inşaAllah..Tren başlı başına huzur zaten..:melek
    Erzurum bizim son durak Kars'a kadar gitmeyeceğiz..Erzurum'u araştıracağım bakalım..
    Erzurum'a 10 sene önce falan gitmiştim ama unuttum haliyle..:p
    Oyy o sayfalar iştahını kabartıyor insanın zaten..:asik
    Teşekkür ediyorum canım eklerim tabi güzel geçerse inşaAllah..:*

Maşuk ve Gizem bunu beğendi.
  6. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Teşekkür ediyorum canım..:*
    Evet sonunda nasib oldu bize de..İlk adımı attık..:melek
    İnşaAllah yolculukta sorunsuz geçer güzel bir hatıra kalır..:kazandim
    Hıhım liste çoğalıyor yavaş yavaş..:p
    Yaa kıskanmayınnnn..Keşke forumca gidebilsek çok keyifli olurdu..:asik

cerensever bunu beğendi.
  7. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

Ne güzel macerani bizlerle de paylaşırsın :) öncelikle trende odanizı güzelce süslersin renkli ışıklar masaya runner kahve termos bak şuan resmi kafamda çizdim:D bunun dısında ankara ve erzurum konusunda bir rehber paylaşayım seni etikleyeyim ;) iki şehri de gezmiştim ne yenir ne içilir nereler gezilir vs. Ankaralı ve erzurumlu arkadaşlarda ekleme yaparlar:) bunun dısinda keşke karsa da gitseydiniz hazır oraya kadar gitmişken annemin memleketi ardahan çıldır görmenizi kaz eti yemenizi isterdim;)

8. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Evett onlar kesinlikle yapılması gerekenler..:asik
    Yaa çok sevindim..Tecrübeli tavsiye daha iyi olur çok teşekkür ederim..:*
    İlk planımızda Kars'ta vardı evet lakin kışı yakalayamayınca vazgeçtik..:(
    Malum karla daha güzel oluyor oralar..:melek
    İnşaAllah yolumuz oralara da düşer bir gün..:)

Gizem bunu beğendi.
  9. mmlke

mmlke Uzman Üye+

ayy teşekkür ederim canım ama haber versen de bu dönemde gidemeyiz biz. eşim öğretmen olduğu için ya yarıyılda ya da yazın gidebiliriz. siz bizim yerimize de keyif yapın artık ;)

10. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Hımm haklısın canım..
    En kısa vakitte nasib olur inşaAllah sizede..:asik
    Teşekkür ederim..:*

mmlke bunu beğendi.
  11. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Geçenlerde Bununla ilgili YouTube'da birkaç videoya denk geldim trendeki yemeklerden pek memnun değiller gereğinden pahalı ve tadının güzel olmadığını söylediler. Bunun yerine yanlarında yemek götürmenin daha doğru olduğunu söylüyorlar cunku tren her durakta yalnizca 5 dakika kadar duruyormus. Birkaç videoda denk geldim Erzurum'da trene cağ kebabı siparişi veren var Kars'a gidecekler için. Özleriyim bi video linkini bırakayım. Oğlum küçük olmasa bende dusunurudm açıkçası ama başka zamana kısmet:)

PortakalCiceki, tuğbabenli ve mrvchn bunu beğendi.
  12. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Yaklaşık 50 saati yolda geçen 5 günlük tatilimiz çokça güzel geçti şükür..<3
    Müsait bir vakitte detaylı anlatacağım inşaAllah..:melek
    Fırsat bulursanız mutlaka deneyin..:asik

Bride16, Maşuk, Gizem ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş