1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Çifte Vatandaş Biriyle Evlenmek Ve Resmi Işlemler

'Diğer' forumunda Seda tarafından 6 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Yurt dışında yaşayınca bu konuda çok soru alır oldum, benim hiç alakam ve bilgim olmayan bir konu bizim durumumuz tamamen farklı:agzimkapali Bu süreci yaşayan gelinler burada buluşsun bakalım :cak Öncelikle şu ara bu işlerle uğraşan @asltrk kuzumuz var. Hem anlat içini dök hem de bir yardımımız olur belki en kötü eşinin yanına gittiğinde okuyup vay be nelerle uğraşmışım dersin :)
    -Süreç normalde nasıl ilerliyor?
    - Sizde neden ve ne gibi sıkıntılar çıktı?

cerensever, asltrk ve Yeliz bunu beğendi.
  2. Yeliz

Yeliz Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Ayyy Can’i Alamanci mi saniyorlar :cokkomik Hic de benzemiyor halbuki.

3. asltrk

asltrk İnci Üye+

Seda ablacım benim durumum biraz farklı evet eşim çifte vatandaş ama onun üstünden almaya çalışmıyorum o şekilde çok daha zor oluyormuş. Önce nikah kıydığına dair bilgileri eşinin vatandaşı olduğu ülkede beyan ediyorsun sonra sana D vizesi çıkartıyorlar artık şansa kaç aylık çıkarsa ardından 5 yıl evli kalınıyor ve sonra devlet evliliği göze alarak vatandaşlık verebiliyormuş. Benim durumumda ise annemin babamın üstünden vatandaşlık almak için uğraşıyorum. Ailem 1989 göçmeni bu zamana kadar hiç vatandaşlık için uğraşmamışlar eşimin yurtdışında yaşamasından dolayı düğünden sonra almak zorunda kaldılar onların işlemleri hemen 1 ayda oldu ben ise 3 aydır evraklarımın onaylanmasını bekliyorum. Bulgaristan’da böyle işler resmî makamlar da tanıdık bulamadığın zaman biraz uzun sürüyormuş her kafadan farklı bir ses çıkıyor kimi 6 ayla 1 yıl arası diye konuşuyor kimi ise bikaç aya olacak diyor kafam allak bullak oldu depresyona giricem vallahi yakında :( Evlendim evliliğimin tadını çıkaramadan kocamla yeniden kavuşacağım günleri saymaya başladım evleneli 5 ay oldu hiçbir şey anlamadım bu geçen günlerden :agla

cerensever bunu beğendi.
  4. Seda

Rus bir arkadaşla tanıştık, bana bildiği tek türkçe kelime diye "alamancı" dedi. sensin alamancı dedim :D Türkçede öyle bir kelime yok diye ekledim :cokkomik

5. cerensever

cerensever Uzman Üye+

kuzum kıyamam ya ne zor işler ya amannnn sakın depresyona girme ya atlatıcaksınız inşallah hayırlısıyla sıkma canını biliyorum baya baya zor işler ama hayırlısıyla eşine kavuşucaksın hepsi unutulucak :)

asltrk bunu beğendi.
  6. Seda

Evet bulgaristan'ın resmi makamları meşhur gerçekten :/ Peki sana kim dedi eşinin üzerinden gitmen zor diye? Bildiğim kadarıyla evlilik yoluyla hemen vize çıkıyor evet vatandaşlık için 5 yıl beklemen gerekir belki ama aile düzeninizi normal yolla kurmuş olurdunuz. Önceden kazanılmış hak belki Bulgaristan kabul ama onu bekleyip avrupa birliği anlaşması ile gideceksin anladığım kadarıyla. Bilemiyorum ama ben olsam ilk seçenekle eşimin yanına gider, annemler vatandaşlığı alınca o taraftan da bir hak istiyorsam ona göre bir avukata falan danışırdım. Durum karışık gerçekten tez zamanda çözülür inşallah :(

asltrk bunu beğendi.
  7. asltrk

asltrk İnci Üye+

İnşallah bebeğim valla sabırsızlıkla bekliyorum artık kocama kavuşmayı :(

cerensever bunu beğendi.
  8. asltrk

asltrk İnci Üye+

Biz bu işlemlere başlamadan önce bir çok danışmanlık şirketiyle görüştük annen ile babanın üstünden almak daha garanti ve kolay dendi o yüzden bu yola başvurduk. Bizim de ilk planımız nikah kıyıp yanına gitmekti ama bu seferde işler karışacak diye vazgeçtik çünkü eşimin Bulgaristan’daki soyadı farklı daha çok uğraşırsınız dediler bizde o yoldan döndük. Mayıs ayında bi danışmana verdik gerekli evrakları ben halledicem dedi 3 ay bizi boş yere oyaladı paramızı verdiğimizle kaldık ondan sonra bizimkilerde kendi yapmaya karar verdi düğün üstü gidemeyecekleri için mecbur düğünden sonrayı beklediler onlar gitti hemen yaptı ben 18 yaşından büyük olduğum için hakkımda soruşturma falan olacakmış bu yüzden de işlemlerim çok uzun sürdü. Evet evlilik yoluyla olunca d vizesi çıkıyor yani direk Bulgar pasaportuyla gidebiliyorsun ama işte bu seferde evlilikten vatandaşlık almak zor eşimin akrabası evlilik yoluyla aldı pasaportunu ona oturum iznini 10 aylık verdiler şimdi kadın 9.5 ayda bir Bulgaristan’a gelmek zorunda kalıyor o yol da zor yani. İnşallah ablacım benimde tek temennim bi an önce çıkması ve eşime yuvama kavuşmam :dua

9. Seda

Aaaa esin bulgar vatandasi? Ben sandim ki; esin isvec vatandasi, sen isvec vatandasligini gec alacagin icin annenler uzerinden bulgar vatandasligi alip AB vatandasi olacaksin bulgar-isvec evliligi gibi olacak. Ama senaryo daha farkliymis cidden kolay gelsin danismanlik ve vize firmalari genelde yabanci dil bilmeyenleri kandirma merkezi diyorum ben ya amerika greencard basvuru formu doldurmak icin danismanlik yapan var :cokkomik insallah en kisa surede hallolur bu surecte sen gelismeleri paylastikca biz de ogrenecegiz :)

asltrk bunu beğendi.
  10. asltrk

asltrk İnci Üye+

Evet eşimde Bulgaristan vatandaşı bende bizimkilerden vatandaşlık hakkımı alıp AB vatandaşı olucam kısmetse. Yabancı dille alakası yokta sözde bi de o adam tanıdık biri diye güvendik meğer hiç gitmemiş annemin işlemleri için uğraşmaya. Bakalım kısmetse çıksın da hemen yazıcam zaten çıktı artık gidiyorum diye :cokkomik

11. Euna

Euna Yeni Üye

Seda hanım benimde bir sorum olacak...
    Evlenmek istediğim kişi iranlı ama annesi suriyeli babası da iranlı olduğu için çifte vatandaş kabul ediliyor. Resmi bir şekilde evlenmek için neler gerekli olabilir? Ne yapmamız gerekir bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Daha yolun başındayız :D Hiçbir şey bilmiyorum ben :(

Bu Sayfayı Paylaş