1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Çalışmak Ve Ev Işlerine Yetişememek

'Düğün Sonrası Hayat' forumunda tuğbabenli tarafından 25 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ocak 2017
    sedaozer, sezinogün, mldfyz ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Hem çalışmak hem temizlik gerçekten çok zor . ama Allah razı olsun eşimden o kadar çok yardımcı ki bana maşallah kocama nazar değmesin :D evin tüm işlerini bölüştük mesela ben bulaşık makinesini doldururum o boşaltır ben çamaşır asarım o toplar ben ütü yaparım o katlar. ben temizlik yaparken hiç oturmaz birlikte yapalım birbirimize daha fazla zaman ayıralım diye inşallah huyu değişmez. yoksa bende çok zorlanırdım işten gelip yemek pişirmesi çok zamanımı alıyor tek sıkıntım o su anda

sedaozer, rabiaaaa, melodika ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  3. bsyl

bsyl Uzman Üye+

Maşallah cnm :) ne güzel

Özlem bunu beğendi.
  4. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Pek şanslısın canım değişmez bence nasıl alışmış ise öyle gider. Yani eşim yemek konusunda yardımcı oluyor (yemek yapmak en sevdiğim şey onu da ben bırakmıyorum) ama onun dışında genelde kaçıyor :( Açıkcası hiç ama hiç sevmiyor ev işlerini yüzüne bakınca nasıl kaçsam acaba dediğini anlıyorum. Ben senden temizlik mi istiyorum ben senden yemek mi istiyorum diye bir savunma geliştirilmiş bir de. Yani iş bölümü olmalı kesinlikle ama bunu zorla yapmak çok mantıklı gelmiyor bana. Haftasonları sabahtan akşama kadar temizlik yaparak tatilimi öldüremem haftaiçi bir şeyler yapmalıyım o da zaman yetmiyor yorgun oluyorum her zaman olmuyor işte yani ben bu konuda sınıfta kaldım. Gerçekten evlenmeden önce kocaman evde her işe kendim yetişir ve bolca gezerdim, evlenince de yaparım dedim ama olmadı niyeyse.

Özlem ve Glsrnysf bunu beğendi.
  5. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Bence bunu çözmenin en iyi yolu eşinle konuşman. Al bu akşam karşına bunları ona söyle çok yoruluyorum seninle daha fazla vakit geçirmek istiyorum bu yüzden ev işiyle zaman kaybetmek istemiyorum birlikte yapalım hemen bitsin sonra oturup film izleyelim oturup sohbet edelim diye tatlı bir şekilde söylersen belki biraz düşünüp sana hak verir yardımcı olur. Sonuçta o da sende çalışıyorsun ve senin gün içinde ne kadar yorulduğunu anlayabilir. Bu konuda sana destek olması şart tek başına o kadar ise koşarsan eşi le vakit geçirme durumunuz yok olur gider. O yüzden bu durum normallesmeden konuşmanı öneririm. Hem bir şeyleri beraber yapınca daha bi baglayicilik artıyor. Esimle birşeyler yapmayı çok seviyorum temizlik ütü bile onunla yapınca eğlenceli bir işe dönüşüyor. ALLAH kolaylık versin şimdiden.

6. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

:) Konuştum canım bana da yaptırmıyor zaten konu açılınca şirinlik yapıp hep oturup film izleyelim istiyor. 5 ay oldu ve bir düzen oturmadı bende, başlarda bir kaç bir şey yapıyordu sanırım alışıyor diyordum ama artık anladım kimse birşey yapmasa daha güzel olacak :) Eşim çok düşüncelidir aslında kendi işini kendi görmek ister ama ev işleri onun işi değil gibi bilinçaltında (tabi bu benim düşüncem) böyle alışmış. Yoksa kibardır asla bir şeyleri getir götür demez kendi yapar, yorgun olduğumu görünce yapacağı en iyi şey yemek ama arkasındaki mutfak berbat orası ayrı. Bir kadın gibi göremez elbette bunu biliyorum sadece ben süpürsem o toz alsa ben yemek yaparken o makinayı boşaltsa ben çamaşır assam o katlasa vs. biz de iş bölümü oluşmuyor. Bu çok önemli erkek anneleri çocuğunuzu alıştırın ev işlerine, çoğu erkek de ev işi bilinci yok o sadece kadına ait geliyor. Anneden ne gördüyse eşinde de onu görüyor bence.

Glsrnysf bunu beğendi.
  7. eda. hdr

eda. hdr Uzman Üye+

Herhalde başarabilen sayısı daha azdır bizden :alkis Şuan kaynanamla yaşadığım için yemek derdim yok ve evimiz dubleks üst katta benim eşyalarım var. Temizliği de doğal olarak bana kalıyor. Allah'tan cumartesileri çalışmıyorum da rahatça yapıyorum işimi. Sadece formasyon alırken zorlanmıştım. Bir pazarım boştu onda da gezmekten fırsat kalmıyordu. Akşamdan akşama yapıyordum bir şeyler :)
    Eylülden itibaren kendi evime taşıncam artık inşallah o zaman bebişte olacak hayırlısıyla ne yaparım bilmiyorum :D

tuğbabenli bunu beğendi.
  8. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Evet malesef o bilinç yok sanki ev işi sadece kadının işi gibi bir algı var ülkemizde malesef. Bu durum degismedikce kadinalrin isi daha boyle devam edrr gider. Her konu da bilinclenmeleri gerekir. Benim eşim sağolsun senelerce yalnız yaşadığı için birçok iş gelir elinden bana da yardım eder. Ütüyü benden iyi yapıyor :D Temizlik yapsak o evi süpürür ben mutfağı toplarım ben toz alsam o ortalığı toplar sağolsun o konuda çok yardımcı hakkını yiyemem. İnşallah senin esinde farkına varır da sana yardım eder. Benimki de bazen ev dağınık toplayıp derim gel film izleyelim der. Bende onunla vakit geçirmek için önce filmi izlerim sonra hadi kalk beraber evi toplicaz derim :D Ben bizim bebeği küçükten alıştırayim iş öğrensin eşine yardım etsin :)

tuğbabenli bunu beğendi.
  9. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Ben de şanslıyım o konuda, eşim hem çok düzenli hem de yardımcı olur. Ailesinde de öyle görmüş yalnız da yaşamız nasıl vakit ve enerji kaybı olduğunu biliyor yardım ediyor. Üstelik inanılmaz yoğun çalışıyor. Eşim mutfakta yemek yemeği sevmez bu yüzden hep salonda yeriz, ama her sofradan kalkışında mutlaka tabakları bardakları toplar mutfağa götürür ben de getirdiklerini suya tutup makineya atarım aynı anda işimiz bitsin aynı anda oturalım diye. Birlikte yemek yapmayı çok severiz, ikimiz de evdeysek tek başıma mutfağa girmem o soğanı doğrar kavurur ben biberleri doğrar veririm, etleri yıkarım o karıştır baharatlar ben bulaşıkları atarım aynı anda yemeği yapmış oluruz. Bu konuyu hiç konuşmadık ama neredeyse 3 yıllık evliyiz düzen böyle gelişti tüm işlerde. Yemek yaparken, çamaşır asarken, evi süpürürken yapılan iş bellidir hep hızlıca yapıp bitsin diye düşünür aynı anda işe koyuluruz. Evlilikte bir taraf fazla yük taşıyorsa yorulur elbet. Sadece tek taraf olmaz tabi, mesela eşim markete girmeyi alışveriş yapmayı sevmez, ben de 3 yıldır 1 kere evde şu eksik gelirken alır mısın demedim, hep planlı alışveriş yaparım eşim markete girip sıkılmasın diye. Birbirimizin yükünü hafifletip bir an önce yayılmak tek hedef yani bizde. Sen de yorma kendini, ev kirli olsun ama sen eşinin koynunda yat vakit geçir. İnan bu çok daha önemli, her akşam yemekti derle toplama hayattan çalan şeyler bunlar. Bence biraz biraz alıştırırsın, sevmeyebilir ama sen de yapma diye diye nereye kadar durduracak :) Hadi dostum yarım saate işlerimizi bitirip salonda buluşalım film izleyelim diye gazlasan biraz :) Hızlı hızlı ikiniz de yapar buluşma saatinde keyfe başlarsınız, diğer türlü ben yaparsam detaylı yaparım uzun sürüyor falan diyerek anlatabilirsin bence ya :dua

GulGrnc, meryem01, mldfyz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Baslarda kendime cok sıkıntı yapmistim bende sanki ipin ucunu kacirirsam birdaha hic tam olamayacakmis o ev gibi ama sonradan baktim ki bende mutsuz oluyorum bu sekilde ve esim saolsun genel olarak herseyde yardimcidir bana boyle birisi olmasan beni geri verirmissin diye bile takilirim:p mesela yorgunsam yemek yapamayacak olsam soylerim ve kahvaltilikla gecistirebiliriz ev islerinde toparlama kismini esim yapar bana sadece supurmesi silmesi kalir ki evdeyse onlari da o yapar ben sadece banyo temizligi yaparim camasirlari yikamak asmak ve utulemek kendisinde en buyuk kurtaricim:p boyle is bolumu oldugu icin artik o kadar takilmiyorum bende vardiyasindan dolayi izinlerimiz denk gelmediginden evde yanyana kalabildigimizde birakiyoruz isleri ve miskinlik yapiyoruz artik:p

tuğbabenli bunu beğendi.
  11. eda. hdr

eda. hdr Uzman Üye+

Benim eşimin işlerini bekarken hep annesi yapmış o yüzden hazıra çok alışıktı. İlk evlendiğimizde çok zorlandım herşeyi benden bekliyordu ama çalıştığım için yetişemediğimi de görünce kendi farkına vardı. Şimdi bana her konuda destek oluyor sağolsun. Masayı beraber hazırlayıp kaldırıyoruz. Yeri geliyor çamaşır asıyor. Değiştirdim 25 yıllık adamı :D

sedaozer ve tuğbabenli bunu beğendi.
  12. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Evet biraz daha farklı yollar denemeliyim bakalım neler olacak:arabeni

13. meryem01

meryem01 Uzman Üye+

Benim suan bir isim olmadigi icin rahatim yemekleri kayinvalidem yapiyor diger isler bende haftada birde temizlik icinde bir abla var o geliyor. Calissamda pek zorlanmiyacagimi dusumuyorum kocam evdeykende ona birseyler yaptiriyorum calisinca o birazlar daha cogalir :D ama ona ragmen kendime zaman ayricak vakit bulamiyorumm :D ama senin işin zor canimm yaaa insallah enistede en kisa zamanda degisirde ev islerinde destekci olursana .

14. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Kız haftada bir kadın alsam ben her işe koşarim ev almaya çalışıyoruz şu sıra kadın alamıyorum ama sen prenses olmuşsun oh. Valla az önce konuştum beraber yapalim yarın misafir var diye sen emret ben hepsini yaparım tek basima diyo ama pek umudum yok dili tatlı olmasa var ya.. neyse bugün bize misafirlik yarın da misafir ağırlamak düştü bakalım nasıl kalkcaz altından.

meryem01 bunu beğendi.
  15. meryem01

meryem01 Uzman Üye+

Kuzum ya benlik degil bu kayinvalidemn duzeni bu benden once boyleydi simdide boyle :) bizde ev istiyoz ama once borclarimz var onlari bitirirsk bizde ev alcaz ins. Kocamn maasi ikimize ve borclarimiza gidiyor :) bu ekstreleri kayinvalidem karsiliyor ;) ya iste o tatli dile hep kaniyoz :) ama sakin yapmaz diye hatirlatmayi unutma o gun gelince hadi yardim et de :)

16. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

Ben de o konuda çok şanslıyım. Tek başına 3 çeşit yemek de yapabilir, süpür sil toz al ından ütüsüne kadar her şeyi de yapar.
    Ben çalışıyorum her akşam eve gelip yemeğimi yapınca bir şeyler yapıyorum mutlaka. Her gün süpürülüyor evimiz mecbur köpeğimiz var. Dip temizlikleri (buzdolabı içini silme, cam silme, banyo fayansları vb) biriktirmem aklıma geldikçe yaparım. Ve yemekten sonra genelde pilim biter sofrayı eşim kaldırır çay kahve servislerini o yapar.

Haftasonu eşim cumartesi öğlene kadar çalışıyor. Sabahtan yine temizlik nevresim değişimi vb işlerimi halledip kendime vakit ayırır bakım vs yapar eşimi karşılarım.

Pazar gezilecekse de temizlik de yapılacaksa beraber yemek de yapılacaksa beraberdir.. Bazen haftaiçi çok misafirliğe gidildiyse pazara birikir işler beraber yaparızz. Bizim ilk evlendiğimizden beri düzenimiz bu şekilde kendiliğinden oluştu. Eşlerin yardımı gerçektem çok önemli :begendim

sedaozer, tuğbabenli ve Glsrnysf bunu beğendi.
  17. sezinogün

sezinogün İnci Üye+

Yalnız değilsin canım bn haftada 6 gün çalışıyorum sabah 7.20de evden cıkıyorum, haftada 4 gün spora gidiyorum ve akşam eve gelmem 8i buluyor. Yapı olarak da malesef düzensiz bir insanım bazen yemek temizlik öyle zor geliyor ki şuanda da evim malesef kötü durumda ( ek olarak evde bir de köpeğim var ve suan tüy dökme dönemimiz:( ) akşam eşm 1 saat geç gelicekmiş o arada hem evi temizlemem hem yemek yapmam lazım şimdiden strese girdim :(

tuğbabenli bunu beğendi.
  18. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

teşekkürler meleğim :)
    eşimin annesi ve babası yaşlı olduğu için hep yardım etmiş onlara o yüzden temizlik alışkanlıgı var kendisi de biraz titiz zaten ev kirli olunca rahat edemiyor. cuma veya perşembe akşamından birlikte işten geldikten sonra temizlik yapıyoruz 2 kişi olunca 2 saatte temizleniyor hemen hafta sonumuz bize kalıyor

tuğbabenli bunu beğendi.
  19. rabiaaaa

rabiaaaa Yeni Üye

Ben de bu konuda çok sıkıntılıyım Eşim hem hiçbir işi yapmak istemez hem de her şey düzenli temiz olsun ister Nasıl konuştumsa olmadı yoruluyorum dedim anlamadı bi kadın bulalım yardımcı olsun haftada bir dedim imkansız dedi.
    Şimdi de çocuk sahibi olmak istiyoruz ama bana imkansız gibi geliyor sanki sırtıma bir yük daha alcakmışım gibi geliyor aylardır depresyon tedavisi gördüm ilaçlardan yeni kurtuldum 15 aydır evliyim sanki onlarca yıl olmuş gibi yorgunum, evin kirli dağınık halini gördükçe daha çok üzülüyorum yetersiz hissediyorum kendimi.. Eşim sadece bana akıl veriyor her gün bir yeri temizlesen biter diyo halbuki her akşam yemek bulaşık çamaşır derken doğru düzgün oturmuyorum bile

MasallPrenses ve sedaozer bunu beğendi.
  20. lülü

lülü Uzman Üye+

Eşinin bu konuda sana anlayışlı olması gerekir ....İş bitmez belki yukarıda kızların konuştuğu gibi yapabilirsin bir dene istersen hem kendine hem eşine de vakit ayırmış olursun.eger ki çalismiyorsan bir plan oluşturman daha kolay olabilir ki kızların çoğu çalışan bayanlar kendini güçsüz ve yetersiz hissetme.,;)

rabiaaaa bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş