1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Buzluğa Neler Koyuyorsunuz?

'Diğer' forumunda Seda tarafından 5 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Çalışan kadınların kurtarıcısı, ev kadınlarının da vazgeçilmezi olan buzluklara neler koyuyorsunuz hanımlar? Öyle klasik et-tavuk-balık dışında bildiğiniz neler var?

• Ben çalıştığım için akşam yorgun argın yemek yaparken soğanları küp küp doğramak tam bir eziyet gibi geliyor :) Bu yüzden küp küp doğrayıp atıveriyorum buzluğa. Yemek yapacağım sırada istediğim kadarını alıyorum. Denemediyseniz öneririm ;)
    • Aynı şekilde havucu da küp küp ve jülyen doğrayıp atıyorum buzluğa. Barbunya pilakiyi resmen buzluktaki malzemelerle yapıyorum :D
    • Biberi de herkes biliyordur ama ben yine de söyleyeyim :) Yine yuvarlak ve jülyen olarak doğrayıp atıyorum buzluğa.
    • Domatesler biraz yumuşayınca ziyan olmasınlar diye hemen bir operasyon yapıyorum :) küp küp doğrayıp buzdolabı poşetine koyuyorum. Yemeklerde buzunu çözmeden bile kullanıyorum.
    Şimdilik aklıma bunlar geldi :) Sizler de yazın, buzluğa neler koyabilirim? nasıl koyabilirim?
    @archbn senin de fikirlerini bekliyorum :)

Nerec_90, Özlem, nrcn ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. Benay

Benay Üye+ YASAKLI

• benim buzlugumda ani gelecek misafirlerim için sürekli zeytinyağlı sarma ve sigara böreği m kesinlikle oluyor ;)
    • visne cilek ve kayısı tatlilarda kullanmak uzere dondurdum :)
    • ev yapimi köfte ;) işten eve yorgun gelinen günlerin kurtaricisi ;)
    • sogan olayina bayildim @Seda ;) hemen yarin uygulamaya koyucam :)

Esengül, Seda ve Yarem bunu beğendi.
  3. Seda

Eveeet köfteyi unutmuşum gerçekten kurtarıcı :) Zeytinyağlıyı deneyeceğim ya misafir geleceği zaman uğraşmam hazır olur ;) Ben bir de annemden mantı çalıp koyuyorum buzluğa :) Yemek yapmak istemediğimizde imdadımıza koşuyor :) Soğanı koyarken buzdolabı poşetine koyuyorum bir de kokmasın diye kalın bir poşete daha koyuyorum aklında olsun ;)

nrcn ve Yarem bunu beğendi.
  4. Seda

Benim bir de buzluk yoklama sistemim var :) her buldugumu buzluga koydugum icin neyden ne kadar var buzdolabimin uzerindeki minik notluga yaziyorum, oradan bakiyorum, baktim 3 parca et kalmis ona gore yapiyorum. Benim cok isime yaradi bi deneyin isterseniz ;)

nrcn, Nazmiyee, mldfyz ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  5. Seda

Benim buzluk Minnie'den sorulur :p

Ekli dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      36.7 KB
      Gösterim:
      159
    nrcn, nmutlu, mldfyz ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. Kübra

Kübra Aday Üye

hihih çok güzelmiş o abla :D

Seda ve Yarem bunu beğendi.
  7. büşralper

büşralper İnci Üye+

Ohh çok harika şeyler ilk defa soğanın dondurucuya konulduğunu duyoyorum çok pratik soğan dogramayı bende hic sevmem ama artık tupperwarr çek çek le çok pratik:)

8. Seda

Ben de hiç sevmem :) baktım superfresh falan dondurulmuş küp soğan satıyor biz dondursak nasıl olur dedik, denedik, annem yıllardır yapıyor ben de çok rahat ediyorum yemek yaparken :D

büşralper bunu beğendi.
  9. büşralper

büşralper İnci Üye+

Daha öğreneceğim çok şey varmış :D soğan için pratik çözümler şart :)

10. Esengül

Esengül İnci Üye+

Siz çoook yaşayın emi.. :* cook işime yarıçaklar... .
    * annem dolma yapacağı biberi yağda çok az çevirip öyle atar buzluga hem pişme süresi kısa oluyo hemde fazla yer kaplamams oluyo.. :)
    * patlıcan ve kırmızı biber kozluyorz soyup posetle at buzluga mis gibi oluyo sonrasnsa Yoğurtlu ye veya sade çok güzl kolaylk oluyo..
    * çorbalk yarma(iri bizde iri derler ) pişirip at çorba yapacağın zaman kolaylik... :) mısırda aynı şekilde... şimdilik aklıma gelenler bunlar... :) :)

nrcn bunu beğendi.
  11. Seda

Dün buzluğa koymak için köfte yaparken bu konu aklıma geldi güncelleyelim dedim ;) Geçen yıl bu konuyu açtığımda acemi bir gelin olarak buzluğu pek kullanmaya alışık değildim, şimdi ne bulsam koyuyorum :D

-Hayatımda ilk kez köfte yaptım :D Kayınvalideme kayınbabası öğretmiş zamanında, bana da kayınvalidem öğretti henüz pişirmedik ama bir kısmını heyecanla buzluğa koydum :) Her bir katın arasına fırın kağıdı koydum, kolayca çıkıyor.
    IMG_0968.jpg

- Çiğ et tavuk balık hepinizin bildiği üzre zaten konuyor. Aldığım her eti parçalar halinde kasaba ayırtıyorum ve o şekilde donduruyorum. Yemeklerimiz genelde 2 kişilik olduğu için çözdürmede büyük rahatlık oluyor ;)

- Artık bolca zeytinyağlı koyuyorum :asik Zeytinyağlıları çokça yapıp 8ya da annemden alıp :p) 2'ye ayırıyorum bir kısmını buzdolabına koyuyorum diğer kısmını da buzluğa 2 kişilik porsiyonlar şeklinde koyuyorum. Birkaç hafta sonrasının menüsü buzlukta hazır oluyor ;) Dondurduğum zeytinyağlıyı bir gece önceden buzdolabına indiriyorum. Şu an buzlukta; bamya, tazefasülye, barbunya pilaki, yaprak sarması ve dolma var.

-Şu ara barbunya ve bezelye gibi sebzelerin tam zamanı, alıp temizleyip buzluğunuza koyun mutlaka ;)
    IMG_0970.jpg
    - Mantı olmazsa olmaz tabii :asik
    - Ekmek ve bazlama da bizim buzluğun olmazsa olmazı. Bazlamayla pek güzel tost ve pizza yapılıyor denemeyenlere şiddetle tavsiye ederim :*
    - Önümüzdeki günlerde haşlanmış nohut ve fasülyeyi de koymayı düşünüyorum, o aşamayı atlatırsak yemek yapmak çok daha kısa sürer ;)
    -Közlenmiş patlıcan, biber (mangal yakmaya gidenler bu fırsatı kaçırmayın bolca közletin babanıza/eşinize/nişanlınıza :))
    -Julyen doğranmış biber ve küp küp doğranmış havuç, soğan.

Yeni gelinler sizin buzluğun durumu nasıl? @esrahakan @AylinYıldırm @Sahra @aşksınsen (bekar evin var sonuçta ;)) @atlgnesra ve sayamadığım herkes :*

@türkan bak bu yazıda paylaşmışım köfteyi bu şekilde arasına yağlı kağıt koyarak kat kat ve aralıklı diziyorum. Yiyeceğimiz katı rahatça çıkarıp buzdolabına indiriyorum. Vaktim varsa tupper'ların kapağına dizip (ya da düz bir minik tepsiye) bir 15-20 dk buzluğa koyuyorum o şekilde donmaya başlayınca kapaktan alıp kaba yerleştiriyorum böylece hiç yapışmadan markette satılanlar gibi tane tane oluyor ;) Ve ayrıca buzluğa koyduğun hiçbir şey bozulmaz, aksine bozulmayı durdurmuş oluyorsun ;) Zaten birkaç ayda bitiyor sonra tekrar stok yapıyorum. Birçok donmuş yiyecekte 6 ayı geçirmemek gerekir.

Son düzenleme: 5 Kasım 2015
    nmutlu, Nazmiyee, mldfyz ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  12. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

Pazartesi günü buzluğa koymam için annem bezelye yaptı :)
    Düğünüm olmadan buzluğum dolacak :p

minininap, sedaozer ve aşksınsen bunu beğendi.
  13. Seda

Bence de önden doldurma imkanınız varsa önceden doldurun evlenince bi de ne yicez diye düşünmeyin :D Bizde de Can doldurmuştu evlenmeden önce ilk birkaç gün hep oradan et met çıkarıp idare ettik :D

mldfyz bunu beğendi.
  14. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

M
    Sanki benim dolabımı saydınn :)
    Et, tavuk, balık, kalamar, karides, bezelye, taze fasülye, barbunya, garnitür, hazırlardan pizza_nugget_kızartmalık patates. Kurumuş ekmekleri rondodan geçirip köfteye hazır hale getiriyorum, buzları buzdolabı poşetine boşaltıp tekrar dolduruyorum ki hazır bir depo olsun, közlenmiş patlıcan (pikniklerde yanımda hep görür en son koyarım hazır olsun diye) ve tabiki dondurmaaa :)

nrcn, Seda ve mldfyz bunu beğendi.
  15. Aylin

Aylin Moderatör+ Site Yetkilisi Moderatör Ekibi Lideri

By arada bir soru sorayım daha önce deneyen var mı geçen haftalarda patlıcan almıştım Tatile gidicektik ve bozulacaktı d2nemek için yıkayıp iyice kuruttuktan sonra doğrayıp attım buzluğa. Sonra dön0nce baktım çok hafif kararmıştı. Annem riske atma kullanma dedi attım. Deneyen veya yapanı duyan var mı?

Seda bunu beğendi.
  16. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Ayy bizi neler bekliyor dedim birden:eek: :) bu kadar seyi nasil aklinizda tutuyorsunuz bende boyle olur muyum evlenince acaba tek yapabilirim dedigim et_tavuk_balik buzluga atmak:) arada bu konuya bakarim ben evlenince neler atabiliyorduk diye:):):)

esrahakan bunu beğendi.
  17. bersel

bersel Uzman Üye+

Canım annem patlıcanları genelde şu şekilde buzluğa atıyor karnıyarıkta kullanacaksa o şekilde kızartır sadece soğutur ve poşetledikten sonra dondurucuya koyar. Yada yemeklik için domatesle kavurup poşetler.

Aylin bunu beğendi.
  18. Seda

Balık-kalamar-karides en sevdiğim üçlü sanırım her gün yesem bıkmam :asik
    Eskiden benim de buzluk kızartmalık ürünlerle doluydu :D Aldıkça yapıyordum sonra zararlı şeyler yiyoruz diye vicdan azabı çekiyordum :D Şimdi tutuyorum kendimi almıyorum patates kızartması, hamburger, nugget, pizza yasak besinler :p

Aylin bunu beğendi.
  19. Seda

Yaptıkça alışırsın tatlım bir şey yok ;) Yemeksiz kalmamak için dolduruyor insan buzluğu :) Evlenince buradan bol bol bakarsın alışırsın ;)

mldfyz bunu beğendi.
  20. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Kesinlikle ablacim not alarak calismalarima baslarim:p:)

Bu Sayfayı Paylaş