1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Bulasik Makinesi Temizligi

'Temizlik - Düzen' forumunda Seda tarafından 24 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Ben yilda 2 kere falan yapiyordum bu islemi ama arastirmalarima gore daha sık yapilmasi gerektigini gordum. Bulasik makinesi bosaltilir bosaltilmaz tezgahtaki kirlileri koydugum icin unutuyor insan, bakalim en azindan 3 ayda bir yapmaya calisacagim. Siz ne kadar zamanda bir yapiyorsunuz? Hangi temizleyiciyi kullaniyorsunuz?

Ben finish toz kullaniyordum, bir de sivi temizleyicim var denemedim henuz, bir dahakine onu kullanacagim bakalim hangisi daha iyi fark edebilirsem yazarim :)
    image.jpeg
    Konuya etiket yapmiyorum alinanlar oluyormus, gorup yazan yazsin darilmaca olmasin :p

sedaozer, muncuk, Özlem ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. gulakinn

gulakinn . YASAKLI

Banada ilk bulaşık mak. aldığımızda bundan deneme boyu vermişlerdi. Sonra markette denk geldiğimde almıştım. 8 ayda sadece 1 kere yaptım deseem :dusunuyorum yapılması gerekiyormuş ama ahh üşengeçliiik :(

3. Seda

Kesinlikle yapilmasi gerekiyormus ya, ben o kadar temiz koyarim bulasiklari temiz mi kirli mi zor ayirt edersin ona ragmen makine kirleniyormus. Alarmimi kurdum 3 ay sonra hatirlatacak, akilli telefonlar bu is icin var :p

gulakinn bunu beğendi.
  4. gulakinn

gulakinn . YASAKLI

Banada ilk bulaşık mak. aldığımızda bundan deneme boyu vermişlerdi. Sonra markette denk geldiğimde almıştım. 8 ayda sadece 1 kere yaptım deseem :dusunuyorum yapılması gerekiyormuş ama ahh üşengeçliiik :(
    dur bugün deniyim bende hazııır burada konuştuk madem aklımdayken yapayım 3 ay sonraya da inşallah unutmam :)

5. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

bana da deneme boyu vermişlerdi evlendikten 2 ay sonra falan yapmıştım.Annem almıştı kullanmadım. Unutuyorum :( Dediğin gibi direkt kirlileri yerleştiriyorum. Bu akşam annemdeyim ama yarın yapacağım mutlaka.

Seda bunu beğendi.
  6. Büşra yağmur

Büşra yağmur Uzman Üye+

Alınanları oluyormuş ayy çok güldüm buna :)
    Biz 3 4 ayda bir yaparız abla zaten yapmayınca malum aynı balık suyu gibi kokmaya başlıyor bardaklar o kokuyu almamak için 3 4 ayda bir yaparız biz :)

Seda bunu beğendi.
  7. gamzeeazd

gamzeeazd İnci Üye+

Bulaşık makinasının bakımı önemli. Sonra koku yapıyor. Kokusu çok rahatsız ediyor. 3 ayda bir makina temizleyici kullanıyorz.
    makina temizleyici olarak calgon finish tercihimiz.. Gkak.jpg

Seda bunu beğendi.
  8. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

annem limon kabugu koyardı makinaya bende alışkanlık koyuyorum şimdi :D daha temizleyici kullanmak nasip olmadı makinama :D gelecek ay inşallah

Seda ve Deniz Medine bunu beğendi.
  9. Deniz Medine

Deniz Medine Uzman Üye+

makine yıkadıktan sonra kapağını açınca bardaklar,tabaklar olsun makine olsun limon kokuyor benim annem de yapıyor bunu :yaylan nesilden nesile aktarış :p

Seda ve Özlem bunu beğendi.
  10. Özlem

aynen kuzum :D:D

Deniz Medine bunu beğendi.
  11. busrabc

busrabc . YASAKLI

Ya bide makineye sirke koyuyorlar temizlik icin ama o daha da kötü kokuyor sanki, bizde bunu kullaniyoruz :)

gamzeeazd bunu beğendi.
  12. gamzeeazd

gamzeeazd İnci Üye+

Aaa evet sirke koyanlarda Var. Bende duymuştum. :) kullandığımız iyi kullandigimizdan beri koku bırakmıyor.

busrabc bunu beğendi.
  13. busrabc

busrabc . YASAKLI

Evet iyi gercekten kötü bir koku olmuyor canim :)

gamzeeazd bunu beğendi.
  14. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Zararlı biliyorum ama biz ayda bir bir kapak kadar çamaşır suyu koyup yıkıyoruz. Bitince tekrar çalıştırıyorum. Temizleyiciyi de ben hiç kullanmadım annem yapıyorsa bilemem :D

Seda bunu beğendi.
  15. Betül

Betül Süper Üye+

Düğün öncesi iyi oldu bu :* dikkat eder en azından 3 ayda bir yaparım evde annem yapıyordu malum sirke ve senin kullandığın temizleyici vardı hemen alıp atmak lazım ilk market alışverişinde :)

Seda bunu beğendi.
  16. Seda

Limon daha çok makinede koku olmasın diye konuyor, bu temizleyici borularda kalan artıkların temizlenmesi için :)
    Sirke de hem bulaşıklar daha temiz olsun hem de parlasın diye kullanılıyor koku olmuyor aksine bardakta falan koku olmamasını sağlıyor ;)

Deniz Medine bunu beğendi.
  17. hilalozer

hilalozer . YASAKLI

Ben makineyi kullanmaya başlayalı 4 ay olacak hiç temizlememiştim. Alışverişte parlatıcı ararken 3 lü kampanya gördüm parlatıcının yanında bu makine temizleyicisi vardı.
    calgonit-finish-makine-temizleyici-250ml-597-54-B.jpg
    Burada da önemini okumuştum hemen aldım. Cumartesi denedim. Üzerinde ki yapışkanı çıkartarak ters bir şekilde tabak kısmına yerleştirin ve en az 65 derece de çalıştırın yazıyordu. Talimatlara uydum ve sonuç mükemmel oldu. Resmen parladı makinem. İnşallah bende 2-3 ayda bir yapacağım ;)
    Makineye koyduğum hali de böyle:
    13900817_1125328300873952_777340711_n.jpg

Littlelady ve Özlem bunu beğendi.
  18. Seda

Eveet bende de bu sıvıdan var bu ay onu deneyeceğim ilk kez :) Cidden farkediyor, güle güle kirlensin makinen ;)

hilalozer bunu beğendi.
  19. Özlem

bende geçen ay bundan kullandım :) memnun kaldım

hilalozer bunu beğendi.
  20. PortakalCiceki

PortakalCiceki İnci Üye+

Limontuzu ile yapıyorum bende boşken..
    Doluyken de koyuyorum yine deterjan gözüne..

Özlem bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş