1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Braxton Hicks Kasılmaları

'Hamilelik' forumunda tuğbabenli tarafından 12 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Hamilelik döneminiz boyunca Braxton Hicks kasılmaları kimi zaman daha sık yaşanır fakat bu genellikle doğuma yakın zamanlarda gerçekleşir. Ondan öncesinde de genellikle daha seyrek, düzensiz ve acısız olurlar. Eğer henüz gebelikte 37. haftaya gelmediyseniz ve düzenli kontraksiyon yaşıyorsanız veya aşağıda belirteceğimiz semptomlardan birkaçını yaşıyorsanız, acilen doktorunuza başvurun.
    • Alt bölge sancıları ya da kramplar
    • Düzenli sancılar
    • Vajinada lekelenme veya hafif kanamalar
    • Vajinal akıntıda artış
    • Leğen kemiği ya da alt karın bölgesinde daha fazla baskı (sanki bebeğiniz tekmeliyor gibi)
    • Sırt ağrısı
    Braxton Hicks kasılmaları veya gerçek doğum sancısı olup olmadığı önemsiz, her ikisi de rahminizi, alt karın bölgenizi sıkıştırırlar ve daha sonra rahatlarsınız. Bu sancılar düzensiz yaşanırken, genellikle ağrı vermezler fakat ciddi bir rahatsızlık hissettirir.
    Doğuma haftalar kalmışken, Braxton Hicks kontraksiyonları ritmik hâle gelebilir ve hatta kimi zaman acı dahi yaşatır. Bunlar da kadınların gerçek doğum sancısı yaşıyor gibi hissetmesine neden olur. Fakat gerçek doğum sancısının aksine, bu kontraksiyonlar genellikle devam etmez, daha da büyümez. Kontaksiyonlar her an yaşanabilir, genellikle geceleri dehidrasyon yaşadığınızda ya da çişiniz olduğunda ortaya çıkarlar. Fiziksel aktivite ya da seks sırasında-sonrasında da Braxton Hicks kasılması görülürken, gerçek sancıyla arada bazı bariz farklar vardır. Gerçek sancılar düzenli, şiddetli gerçekleşirken, aynı zamanda servikste açılma ve yumuşama yaşanır. Bahsettiğimiz kontraksiyonun ise ne zaman ortaya çıkacağını kestiremezsiniz, nispeten kısa sürerler ve serviks etkilenmez.

Hanımlar yaklaşık bir aydır kasılmalar yaşıyorum ama gün içinde 5 kez oluyor ve kısa sürüyordu ama 1 haftadır sanki bebeğim sağ tarafa toplanıyor gibi ağrılı oluyor ve düzenli yaşıyorum bunu. 10 dk da bir sırtımda hafif ağrı ve vajinada batma hissi ile birlikte göbeğim komple bir yana toplanıyor, doktor randevumuza 2 hafta var ve evham yapmak istemiyorum çünkü geçen haftada nst ye girdik sancımız ve ağrımız çıkmadı. Sizce bunlar Braxton Hicks denilen yalancı kasılmalar mı? ve ben hiç yürüyemiyorum, 5 dk yürüdüğümde şiddetli idrara çıkma isteği ve ağrı oluyor oturuyorum hemen geçiyor :(

KübraTM, mldfyz ve cerensever bunu beğendi.
  2. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Canim kacinci haftadasiniz simdi son haftalarda yalanci kasilmalar diye herkesten duyuyorum ama bunu duymamistim neredeyse duzenli olarak oluyormus kasilmalarin acaba doktorunu arayip bi soylesen mi cunku kontrole daha 2 hafta varmis bu sekilde evde de olsan iste de olsan cok zorlar seni 5dk sonrasi yuruyememek falan 2hafta bekleyebilecek misin

tuğbabenli bunu beğendi.
  3. KübraTM

KübraTM Uzman Üye+

Canım bu haftalar da çok normal tabi ama yukarı da belirttiğin belirtiler varsa doktoruna danış tabi. Artık son dönemlerde bebek hareketleri kısıtlanıyor ve sanki rahime baskı yapıyor gibi oluyor. Ben artık sık sık yaşıyorum bu durumu. Malum bende 1-2 hafta içinde doğurdum doğurucam. Kasıklara baskı yaptığında sanki bacağına da kramp giriyor. Biraz dinlenince geçiyorsa zaten hazırlık kasılmalar. Eğer 5 dk dan uzun sürüyorsa, suyunun geldiğini fark edersen, kanama vs bişey olursa kesinlikle doktora gitmelisin. Bu durumlar bende genel de gece oluyor. Bu sıralar da gün içinde de olmaya başladı :)

4. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

33. haftadayız cnm, bu bir tarafa toplanma herkeste sık yaşanıyormuş ileriki haftalarda ve ayaklar aşağıda olduğu için mi yürürken zorlanıyorum diyorum ama regl sancısına benzer sırt ağrım oluyor. bu hafta tekrar randevu alacağım sanırım hiç tadım yok evde bile ayakta durunca karnım taş oluyor, işte de oturunca taş oluyor böyle ne yapsam oluyor yani.

mldfyz bunu beğendi.
  5. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

sedaozer ve Glsrnysf bunu beğendi.
  6. MasallPrenses

MasallPrenses Uzman Üye+

Canım benim 36. hafta da belli olmuştu erken doğum riskim bebek kanala girmeye çalışıyor demişti doktor ilaç kullandım dediğin gibi yürüyemiyordum bir heves gezmeye çıkıyorduk ama çok baskı yaptığı için eve dönüyorduk sırt ağrısı çok çektim hafif sancı girip çıkıyordu yalancı sancı deyip evham yapmıyordum 37. haftamda çok sancılandım durup durup sancı giriyordu artık wc ye yetişemez olmuştum yatamıyordum hep karnım batıyordu akıntımda oluyordu kontrole 1 gun var dıye acilden gitmedim dayandım kontrole gittiğimizde de zaten doğuma aldılar :) Tabi her bünye farklı canım sancıların sıksa doktoruna bir danış ilaçla yavaşlatır en azından

7. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Hafta olarak tam hatırlayamıyorum ama 33 34 haftalardı sanırım bebek bi tarafta toplanıp sertleştirdi karnım sağlık ocağında aşım vardı ordaki ebe muayene etmiş neden böyle bu erken doğum belirtisidir demişti. Ama doktorum da hiç erken doğum olabilir diye bi konuşma geçmedi. Dediğin sekikde sanci yaşadım hatta bazen 1 2 durak erken iner yürürdüm ama sağ tarafıma öyle bi ağrı girerdi ji adım atamazdım. Bu gibi durumlarda eğitim alırken kendinizi zorlamayın demisti görevli. Bu tarz ağrılar dinlenince geçiyor. Ana gerçek doğum sancısı olunca otursan da uzansan da geçmiyor. Adet sancısı gibi sancıyı da ben 38+5 iken başladı doğum belirtisi dediler. Nitekim önce hafif başlayıp bende sonra biraz şiddetlenmişti. Bence sen bi doktoruna görün ne okur ne olmaz kafan rahatlar sorularına cevap alırsın canım.

tuğbabenli bunu beğendi.
  8. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Evet cnm ya akıntım da koyu kıvamlı sarı oluyor jelatinimsi, evham yapmak istemiyorum diyorum bende aynı şekilde. Regl sancısı gibi sancılar değildir herhalde doğum sancıları bunlar yalancıdır dicem ama hiç bitmiyor ki hep var. Yarın eğitime gideceğim ebeler ile görüşüp yeni bir randevu alacağım.

MasallPrenses bunu beğendi.
  9. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Evet cnm regl sancısı çekmesem aslında sertleşmeleri falan olabilir olarak niteliyorum ama sık sık sertleşme ve bu ağrı normal gelmiyor o yüzden bu hafta yine bir doktor randevusu yapayım.

Glsrnysf bunu beğendi.
  10. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

Tuğba benim hic sancim olmadi 41. Haftaya kadar malesef. Ama 32. Haftalarda sag kasigim ara ara batıyor gibi oluyordu. Doktora sordugumda bir sıkıntı olmadigini söylemişti. Ama senin söylediğin sikayetlere göre bir doktora görünmede yarar var. Cubku regl agrisi gibi sanci bana hic normal gelmedi :(

tuğbabenli bunu beğendi.
  11. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

evet cnm sertleşmeler normal demişti doktor ama düzenli olursa dikkat etmek gerekirmiş. gece sağa dönsem sağ sola dönsem sol sertleşiyor gündüz ya oynuyor ya sertleşiyor bebiş :( neredeyse 3 kiloya yaklaşıyoruz zamanımızın ilerisindeyiz ondan mı yerimiz yok acaba diyorum, bugün gideceğim bakalım. nst de sancım çıkmadığı ve rahim ağzımın erken doğum sinyali vermediği için endişe etmek istemiyorum ama dün arkadaşımın 30 haftada suyu sızmaya başladım çok küçük bebişi 1500 gr telaş oldum bende.

12. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

Telas yapma canim her hamilelik farklıdır ama takip etmek ve doktora görünmekte fayda var. Bizi bilgilendir bu konuda mutlaka merak ettim bende.

tuğbabenli bunu beğendi.
  13. didemgöksun

didemgöksun Uzman Üye+

Canim bende hic sanci yasamadim ama karnımda sürekli sertlesmeler olurdu doktorum normal derdi, senin sikayetlerin daha ileri boyutta o nedenle doktoruna bi gorun icini ferah tut,stres yapma hersey iyi olacak insAllah..

tuğbabenli bunu beğendi.
  14. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Bugün eğitime girdim cnm ebeler bebek kendini doğuma hazırlıyor bu sekilde, nst de sancı çıkmadı ise korkma dediler. Kendini doğum kanalına öyle sokuyormus iri olduğu içinde agrim oluyormuş.

sedaozer ve mldfyz bunu beğendi.
  15. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Ayy o zaman belki donmusturde dimi:p

tuğbabenli bunu beğendi.
  16. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Dönmez mi eliyle oynuyor aşağılarda ayaklar yukarıda anneyi dövüyor tombulum :D iki üç hafta erken gelme ihtimali yüksek kısmet artık :alkis bugün doğumhane ziyaretide yaptık onu ilgili başlıkta anlatırım.

mldfyz bunu beğendi.
  17. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Ayy cok sevindimm bakalim bizimkide dondumu ters mi hala:p cok merak ettim dogumhane kismini bekliyorum:D

tuğbabenli bunu beğendi.
  18. aysunbalkis

aysunbalkis Aktif Üye+

Tatlım benim çok fazla ağrım oluyordu. Net hatırlamıyorum ama sanırım 32. Haftamda felandım. Çok erkenden başladı. Yalancı sancılar çok giriyordu bana. Birde o dediğin akıntı şeklinin aynısı bendede oluyordu. Doktor endişelenme dediyse sıkıntı yapma. Gerçek sancını inan anlayacaksın nasıl olduğunu:kocamangul Allahımm sağlıklıca kucağınıza almayı nasip etsinn.

tuğbabenli bunu beğendi.
  19. tuğbabenli

tuğbabenli Uzman Üye+

Valla doktorum ne sandın dedi :D cekcez tosunum iyi olsun yeter.

aysunbalkis bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş