1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Beyaz Sirke Kullanımı

'Temizlik - Düzen' forumunda Seda tarafından 25 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Beyaz sirke çevreci ve doğal fermantasyon yöntemi ile elde edilen bir üründür. Su gibi şeffaftır ve elma-üzüm sirkeleri kadar feci kokusu yoktur :) Normal sirkenin kokusuna dayanamasam da bulaşıklarda kullanıyordum (ve koku kalmıyordu) beyaz sirke çok daha iyi oldu çok daha fazla alanda kullanabiliyorum.
    76627_d07491ee749e2360fb31cc3f39c8c914.jpg
    Kullanım alanları;
    • meyve-sebzelerin yıkanmasında, dezenfekte edilmesinde,
    • salata ve et sos hazırlamada
    • Yemek yaparken elde oluşan soğan-sarımsak-balık vb kokuların giderilmesinde,
    • Balık, lahana gibi yemekleri pişirdikten sonra mutfağı havalandırmanıza rağmen halen rahatsız edici koku varsa yarım su bardağı beyaz sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp bu karışımın tamamına yakını buharlaşana kadar kaynatılırsa koku gidecektir.
    • Beyaz sirke ile mutfağınızdaki döküm demir ve alüminyum kap kacaklar dışındaki tüm metal mutfak gereçlerini temizleyebilirsiniz.
    • Kesme tahtalarını, tahta kaşıkları dezenfekte edebilirsiniz.
    • Parlatıcı olarak bulaşık makinenize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bulaşık makinesi temizleyicisi olarak da kullanılabilmektedir.
    • Çaydanlık, ütü ve kettle'da oluşan kireci çözmek için kullanabilirsiniz.
    • Ütü, bulaşık makinası ve çamaşır makinesinin iç yüzey temizliğinde beyaz sirke kullanabilirsiniz.
    • Çamaşır makinesini temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz.
    • Tıkalı lavaboları açıp kötü kokuları gidermek için kullanabilirsiniz.
    • Kumaş ve halıların temizliğinde kullanabilirsiniz.
    Nerelerde kullanılmamalıdır;
    Mermer tezgahlarda, cilalı ahşap yüzeylerde, alüminyum ve döküm tencerelerde ve tavalarda beyaz sirke kullanılmaz. Ayrıca çamaşır suyu ve tuz ruhu ile birlikte kullanılmamalıdır.

Siz sirkeyi nerelerde kullanıyorsunuz? Bendeki bu marka ama marketlerde farklı markaların beyaz sirke çeşidi bulunuyor, özellikle koku kısmına takılanlar denemenizi öneririm ;)

Özlem, asltrk, melodika ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Bihter

Bihter Uzman Üye+

Merhabaaa :) ananemde sirke kullanıyor parlatıcı yerine ama parlatıcı kısmında hasar oluştu :( geçenlerde yengeme servis geldi makinayı bağlamak için adam da sirke kullanılmasını önermiyor makinalara zarar verdiğini söyledi. Aklımızda bulunsun ;)

3. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Bu bilgiler için öncelikle teşekkür ederiz :) Annemde çaydanlık temizliğinde, banyoda, meyve-sebze yıkamada kullanırdı hatta çiçeklerin bakımında da kullanırdı böcek filan gelmesin diye :) Bende birkaç ilave yapmak istiyorum izninle ;
    • Camlarınızı parlatın: Kimyasallı cam silme spreyleri yerine 1 litre suya 2 bardak sirkeli suda ıslatılmış bez ile silin. Kolayca temizler, iz bırakmaz. Yağlanmış gözlük camlarınızı da sirkeli suyla temizleyebilirsiniz
    • Küf lekelerini silin: Beyaz sirkenin kendisini sulandırmadan banyo, mobilya, duvar vb alanlarda kullanabilirsiniz.
    • Paslanmaz çelikleriniz temizleyin: Beyaz sirke ile spreyleyip, bezle ovalayın.
    • Gümüşlerinizi parlatın: Yarım bardak beyaz sirke içine 2 çorba kaşığı karbonat içinde 2-3 saat bekletin. Soğuk su ile durulayın ve yumuşak bir bezle cilalayarak kurulayın.
    • Tükenmez kalem izlerini temizleyin: Beyaz sirke ile ıslatılmış bez veya sünger ile duvarınızdaki tükenmez kalem lekelerini çıkarabilirsiniz.
    • Halılarınız parıldasın: Halılarınızı fırçaladığınız 4 litre suya 1 bardak beyaz sirke ekleyin.
    • Halı lekelerini çıkarın: Yarım bardak beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı tuz ekletin. Halıdaki lekeleri bu karışım ile ovaladıktan sonra kurumaya bırakın ve sonra elektrikli süpürge ile süpürün. Daha koyu ve büyük lekeler için yarım bardak beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı boraks kullanın.
    • Parkelerinizi temizleyin: Parkelerinizi, kimyasalları parke temizleyicileri yerine 4 lt. suya katılmış yarım bardak sirkeli karışımla ıslattığınız ve sıktığınız yer bezi ile silin. Her ihtimale karşı bu yöntemi önce kıyıda köşede bir yerde deneyin.
    • Araba camlarınızın buzlanmasını engelleyin: 1 ölçek su-1 ölçek sirke karışımını camlarınıza sprey ile sıkın veya ıslatılmış bezle silin. Kışın birkaç hafta camlarınızın buzlanmasını önlemiş olacaksınız.
    • Mum lekelerini çıkarın: Kurumuş mum lekelerini önce saç kurutma makinası ile yumuşatın ve bir bezle üstünden alın. Geri kalanı 1-1 ölçek su ve beyaz sirke karışımı ile ıslatılmış bezle silin.
    • Kesme tahtalarını dezenfekte edin: Meyve sebze kesme tahtanıza beyaz sirkeyi hiç sulandırmadan dökerek tahtayı dezenfekte edebilirsiniz. Özellikle tahtadan yapılmış kesme tahtalarının su ve bulaşık deterjanı ile temizlenmesi tavsiye edilmiyor.

Seda bunu beğendi.
  4. Seda

Ben fısfısla direkt makinenin içine bardakların tabakların üzerine sıkıyorum. Parlatıcı gözüne konursa durulama yapmayacağı için içim rahat etmez benim :arzula Ama bizim ailenin kadınları koyuyor yıllardır sıkıntıları yok belki makineden makineye göre değişiyordur.

Bihter bunu beğendi.
  5. Bihter

Bihter Uzman Üye+

Evet anneannem de göze koyuyordu direkt doğru diyosun makine farkı olabilir ya da Zaman vs

6. Seda

Detaylı bilgi güzel oldu ben de bazılarını yapıyorum denemediklerim var ama denedikçe buradan paylaşacağım ;) :*

Glsrnysf bunu beğendi.
  7. Seda

Aynen tartışılan bir konu demekki göze koyma kısmında dikkatli olmakta yarar var o zaman:)

Bihter bunu beğendi.
  8. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

Ben hiç bilmiyordum desem :(
    Elma ve üzüm sirkesini sevmiyorum kokusu salatalar da bile rahatsız ediyor beni o yüzden hiç bir alanda kullanmadım :(
    Beyaz sirkenin kokusu o kadar keskin değilse kullanmak isterim. O kadar kimyasaldansa bu çok daha mantıklı geliyor kulağa :)

9. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

Beyaz sirkeyi hic duymamistim markete gittigimizde bakarim artik cunku diger sirkeleri salatada bile sevmem kokusu cok rahatsiz ediyor beni tadi da:( bu bilgiler cok faydali oldu ablacim tesekkur ederiz:* yagdanlik ve kettle ile deneyecegim ilk olarak;)

Seda bunu beğendi.
  10. rbaer

rbaer İnci Üye+

Bulasik makinem için haftada bir parlatıcı :) meyve ve sebzelerim için temizleyici :) banyoda klozet için dezanfektan :) şimdilik bu kisimlarda kullanıyordum

Seda bunu beğendi.
  11. Seda

Ben şu an sadece mutfakta kullanıyorum, onun dışındaki yöntemleri denemedim. Beyaz sirkenin kokusu neredeyse yok, şişeyi kokladığında öksürük şurubu gibi bir kokusu var, özellikle bulaşık makinesine sıktığımda falan kesinlikle koku almadım ki bu konuda hassasız.
    Bu konuda iddialıyım tatlım market alışverişi konusunu severim, ne var ne yok baka baka alırım. Annem bile bilmiyormuş (ki benim annem bilmiştir :p :D) benden gördüler şimdi o da kullanıyor :) Elma-üzüm sirkesinin kokusu felaket ya ben de marulları yıkarken kullanıyordum 40 kere durulayıp kokluyordum kokusu kaldı mı diye :) Bunu dene öksürük şurubu gibi kokuyor geniz yakan kalıcı bir koku değil.
    Kettle için limon tuzu dene yine temizlik kategorisinde anlattım, kokusu kalırsa diye endişe ettiğim için ben sirkeyle denemedim :)
    Ufak ufak başlıyor insan :) Ben başta sadece meyve-sebze yıkarken kullanıyordum, şimdi yağ çözücü, lavabo aç, kesme tahtaları yıkamada ve kullana kullana devam ediyorum :) Yeni şeyler denedikçe paylaş bizimle ;)

mldfyz bunu beğendi.
  12. Seda

Bu konu da güncellensin, yeni gelinler özellikle geçmiş konularda siz de aktif olursanız bizim yıllar önce konuştuğumuz önemli konular tekrar gün yüzüne çıkar ;)

mmlke, asltrk, cerensever ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. bftmnr

bftmnr İnci Üye+

Beyaz sirkenin varlığından bile haberdar değildim,markete gidince bakacağın çünkü diğer sirkelerin kokusundan bende rahatsızımm..

14. kızkulesi

kızkulesi Aktif Üye+

Beyaz sirkeyi erkek arkadaşım biliyormuş ve bana da tavsiye etmişti :cokkomik o zamandan beri çamaşır makinesinde, sebze-yeşillik yıkarken, bazen bulaşıklarda kullanıyorum. bi de arada viledaya döküyorum biraz çok çok memnunum:asik:asikÇamaşırlara yumuşaklık da veriyor:begendim

15. Seda

Almanya'ya geldigimde ilk aldigim sey oldu beyaz sirke :) o kadar cok kullaniyorum ve memnunum ki evin olmazsa olmazi bence dene bulursan ;)

16. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

beyaz sirke ilk defa duydum :D elma sirkesi kullanıyordum bende mutfakta kokusundan çok rahatsızdım bunu denemek lazım :)

Seda bunu beğendi.
  17. cerensever

cerensever Uzman Üye+

genelde henüz evlenmesemde ben toz alırken falan sirkeyi direk çok kullanırım gerçekten etkili ve kötü enerjiyi aldığını biliyorum duymuştum :sevimli:sevimli

Seda bunu beğendi.
  18. asltrk

asltrk İnci Üye+

Bende geçen gün markette gördüm bu sirkeyi ilk o zaman öğrendim böyle bişey olduğunu gerçekten kullanım alanları çok iyiymiş anneme alalım dedim nerde kullanıcaz dedi üstündeki yazıyı okuduğum zaman iyi madem al dedi :D Daha kullanmadık ama en kısa sürede kullanıp yazıcam yine:)

Seda bunu beğendi.
  19. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Beyaz sirkeyi buldum artık vazgeçmem hemen aldım dün :dans:dans

Seda bunu beğendi.
  20. Seda

Fisfislar olur ya cicek sulamak icin, ben onun icine koyuyordum bulasik makinesini calistirmadan bir iki fis sikiyordum, koku olmuyordu ;)
    Yuzey temizliginde de cok basarili sonuclari var, ben de her yere kullaniyorum kimyasallardan cok hoslanan biri degilim :) ne guzel kendi evinde de hic zorlanmadan kullanirsin o zaman alismissin ;)
    ne guzel yeni seyleri denemeyi seven bi ana kiz :) kullandikca yorumlarini bekliyoruz o zaman bu basliga :)

Özlem, cerensever ve asltrk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş