1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı?

'Temizlik - Düzen' forumunda Yeliz tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Yeliz

Yeliz Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

Beyazlar konusunda cok takintiliyimdir. Hafif rengi kirilsin, o beyazi hayatta kullanmam. O yuzden beyazlarin tamamen beyaz kalmasi benim icin cok onemlidir.

Beyazlar 60 derecede yikanir. Bazilari 90 derecede yikar, ama 15 yikamadan sonra 90 derecede yikanan beyaz camasirlarda renk kaybi, bazilarinda da morarma olur.

Uzun denemeler sonrasinda mukemmeli yakaladigim formul su sekilde:

1. 1 kapak Ariel beyaz sivi leke cikarici (fotografta sagdaki beyaz sise):
    25013_0.png.jpg

2. 1 doz Rossman'da satilan Domol marka beyazlatici toz: http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/camasir-beyazlatici/3266

3. Bir doz toz deterjan veya sivi deterjan veya kapsul

Bu formulde karisim sayisi fazla oldugundan dolayi, mutlaka camasir makinesinin "ekstra su" secenegi secilmeli yoksa deterjan fazlaligi kalabilir.

Bilinenin ve reklamlarin aksine, beyaz camasirlara kesinlikle camasir suyu veya camasir suyu katkili bir urun katilmamalidir. 7 yikamadan sonra sararmaya baslar. Domestos gibi urunlerin ustunde kar beyazi falan yazar, aldanmayin.

2. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

Beyazlar konusunda ben de takıntılıyım arieli annem de kullanıyor ama diğer önerini bilmiyordum hemen annemle paylaşacağım :)
    Bir itiraf : ben daha çamaşır makinası ile çamaşır yıkamayı bile yeni öğrendim bu konunun ekran fotoğrafını aldım ileri de lazım olur :p

Yeliz bunu beğendi.
  3. Yeliz

Ben de Domol'u bulmadan once Kosla Oxi Action kullaniyordum, ama hem pahali hem de cok iyi beyazlatmiyordu. Domol'un diger urunlerini denedim (bulasik makinesi deterjani, bulasik makinesi parlaticisi vb.), ama iyi degil bence. Bu beyazlatici tozu ise ruya gibi :asik

Hahahahahaha @Seda da beni arayip soruyordu evliliginin ilk donemlerinde :cokkomik :cokkomik

Sahra, Nazmiyee ve Ezgi bunu beğendi.
  4. Ezgi

Ezgi . YASAKLI

Hahahaa tek değilim :p
    Farkettim de beyaz o kadar çok kıyafetim var ki önce anne evinde deneyeyim ben bunu :)

Yeliz bunu beğendi.
  5. Yeliz

Hassas beyazlarda sikma devirini 600'e, sicakligi da hassasiyet seviyesine gore 0-30 arasinda ayarlamani tavsiye ederim ;)

tugba tgb ve Ezgi bunu beğendi.
  6. tugba tgb

tugba tgb Aktif Üye+

abla çamaşır makinan hangi marka :)

7. Sahra

Sahra . YASAKLI

Of bende oxi kullanıyordum çabuk. Bitiyor ve pahalı. Diye perwoll beyaz aldım. Memnun kalmadim. Önerilerini dikkate alacağımbitince alacagim :) ya keşke. En baştan Bileydim Seda gibi seni aradım bende baya ogrenemedim bir devrini çalıştırdım 3 saat makina bekledim :)

Yeliz bunu beğendi.
  8. yuppi

yuppi Üye+

bu konu mükemmel olmuşşş. gerçekten bilmiyordum kii... yıkıyorum yıkıyorum çıkmıyor . sonra kıyafet iptal oluyordu :D çook teşekkür ederimmm

Yeliz bunu beğendi.
  9. Yeliz

Ben Miele kullaniyorum, ama oncesinde Arcelik kullaniyordum. Miele, Miele'ye yaptigim bir is karsiliginda bonus olarak geldi :)

tugba tgb bunu beğendi.
  10. Sherryerkoc

Sherryerkoc Yeni Üye

Yeni evliyim ben. İki kere beyaz çamaşırları yıkadım ama grileşti gibi hiç beyaz olmuyor. Makine mi güzel yıkamıyor anlamadım. Perwoll aldım hiç memnun değilim

11. Mpamuk

Mpamuk Uzman Üye+

Ben birde beyazları ön yıkama seçeneğiyle yıkıyorum ve Ariel kullanıyorum. Bembeyaz çıkıyor o atletler gömlekler aynı reklamdaki gibi :D

mldfyz ve Seda bunu beğendi.
  12. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi Site Sahibi

ben de @Yeliz in verdiği formülle yıkıyorum 1.5 yıldır kar beyaz ;) Ön yıkama yapmıyorum, hatta bazen kısa programda yıkıyorum bence Rossman beyazlatıcısı, toz deterjan ve ariel karışımı çok güzel yıkıyor ;)

Yeliz bunu beğendi.
  13. Semra Gürcan

Semra Gürcan Yeni Üye

Yeliz hanım domol beyazlaticinin fiyati ne kadar nasıl siparis verilecek yardimci olur musunuz linkteki siteye girdim ama göremedim

14. Yeliz

Rossmann'da satiliyor, yasadiginiz sehirde var mi bakmak icin: http://www.rossmann.com.tr/Magazalarimiz

15. Semra Gürcan

Semra Gürcan Yeni Üye

Yeliz bunu beğendi.
  16. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

20171009_074624.jpg
    20171009_074647.jpg
    Beyazlarımı 60 Derece de 3 buçuk saatte yıkıyorum
    Biraz ace biraz domestos ekliyorum
    Toz deterjan ariel dağ esintisi kullanıyorum :)

cerensever bunu beğendi.
  17. ayşenn

ayşenn Uzman Üye+

Bu konuyu canlandırayım birazcık :D sosyal medyada belki görmüşsizdür yada denedinizmi bilmiyorum. Bir tavsiye dolanıyor ortalıkta. Beyazlardan kabartma tozu ve toz şeker. Şahsen ben duyduğumda ilk duymuştum ve çok şaşırdım. Denedim mi tabikide :D sonuç çok iyi ki nerden anladım. Rengi biraz değişmiş atlet vardı bembeyaz yaptı. Denemeye değer yani tercih meselesi. Herkes kendi görevini yapsın arkadaş hamur kabartma tozunun ne işi var makinede gitsin hamur kabartsın da diyebilirsiniz. Ama birley kaybedilmez bence deneyip görmek gerek :) asla beyazlarıma çamaşır suyu vs kullanmam. Perwoll beyazlar için olanı kullanıyorum. Ama bu işlemi denerken koymadım

18. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Nasıl kullandin peki deterjan gözüne mi döktün ne kadar döktün:)

19. ayşenn

ayşenn Uzman Üye+

Toz detarjanı koydum üzerine 1 paket kabartma tozu koydum. Yumuşatıcı kısmına da yumuşatıcı koymadım 1 kaşık toz şeker koydum. Ama toz şeker isteğe bağlı galiba bazıları sadece kabartma tozu kullanıyor :)

20. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Degisikmis bi deneyim bende ne zamandir duyuyirdum ama hiç denemedim :)

Bu Sayfayı Paylaş