1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Artık Evli Kadınlar Sadece Bekarlık Soyadını Kullanabilecek...

'Haberler' forumunda Aylin tarafından 24 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Aylin

Aylin Süper Üye+

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (YHGK), kararında 30 Eylül 2015'te yapılan değişiklikle evli kadının sadece bekârlık soyadını kullanabilmesinin yolu açıldı.
    Evli kadınlar, aile mahkemelerine dava açarak sadece kendi soyadlarını kullanabilecek. Daha önce mahkemeler vize verse bile Yargıtay, Medeni Kanun'u gerekçe göstererek evli kadınların sadece bekârlık soyadlarını kullanmalarına onay vermiyordu.

Kadınların evlendikten sonra gerek kariyer gerek kişilik haklarını gerekçe göstererek kendi soyadlarını kullanmak istediklerini söyleyen ve Aile Mahkemesi nezdinde Türkiye'de bu konuyla ilgili ilk davayı 2007 yılında kazanan Avukat Alev Yıldız, Medeni Kanunun 187. maddesine göre, kadınların evlendikten sonra sadece kendi soy isimlerini kullanamadıklarını belirtti.

Kendi soy isimlerini öne alarak eşlerinin soy ismini kullanabildiğini hatırlatan Avukat Yıldız, "Kanunun bize verdiği tek yetki bu. Ancak müvekkillerimle birlikte açtığımız davalarda, müvekkillerim sadece kendi soy isimlerini kullanmak istiyorlar. Bunun nedeni de, kendi soy isimleri ile belli bir kariyere ulaşmış olmaları dışında, bu hakkın, bir kişilik hakkı olması.

Ancak kanun buna müsaade etmiyor. Biz de açtığımız davalarla, Türk hukukunun parçası olan onaylanmış uluslararası anlaşmaları, Türk Mahkemelerine uygulatarak, bu hakkı elde ettik. Bu hakların elde edilmesi için açtığım 5 dava ile birlikte, yaklaşık 10 senedir mücadele ediyoruz. Yargıtay da sonunda en üst kurulu nezdinde bu hakkımızı teslim etmiştir" dedi.

2. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Bana evlenince sadec kendi soyadını kullanmak garip geldi hem eşininki hem kendinin ki birlikte kullanılabilir. Ama sadece kendi soyadını kullanmak tuhaf değil mi? Eşiyim dicem ama soyadlar farklı karışıklık olmaz mı ?çocuk olunca hangi soyadı kullanacak ? ne bilim sanki bu çok sıkıntı yaratır gibime geldi o_O

3. carpe_diem

carpe_diem Uzman Üye+

Gecen mevzuyu acmistim da Benim sevdicek sadece kendi soyadini kullanmami istiyor bunu da söylesem cok kizar sanirim:hipnotize

MineÇavdaroğlu ve Glsrnysf bunu beğendi.
  4. Glsrnysf

Glsrnysf Süper Üye+

Sen ikisini birden mi kullanmak istiyorsun ?

MineÇavdaroğlu ve carpe_diem bunu beğendi.
  5. Nerec

Nerec Uzman Üye+

Bizde kesin ve nett daha yeni konusuldu. Sadece sevdiğimin soyadi kullanilcakmis:D

6. serapraşit

serapraşit Yeni Üye

Genelde erkeklerin çoğu kabul etmez zaten gerçi çok da önemli değil sevdiginle huzurlu yuvan olsun sadece yazıya takilmamak gerek diye düşünüyorum

Aylin bunu beğendi.
  7. mldfyz

mldfyz Uzman Üye+

:D tam bu haberi paylasmak istiyordum ama seyi merak ettim simdi cocuk olursa kimin soyadini alacak:D made in melda olacaksa ben soyadimi alirim arkadas:D derrmiisiimmm:p:D

sedaozer, serapraşit ve Aylin bunu beğendi.
  8. hilalozer

hilalozer . YASAKLI

Ben iki soyadımı da kullanıcam Allah nasip ederse. Tek kullanmak istemezdim yeaa :p

Yasiree bunu beğendi.
  9. Aylin

Aylin Süper Üye+

Hahaja onda değişiklik yok babaya zimmet hala :) ispanyolların o kadar isimli olmasının nedeni oymuş hem anne hem baba var ;)

mldfyz ve Yasiree bunu beğendi.
  10. Yasiree

Yasiree İnci Üye+

Bende ikisini istiyorum ama Soyismim Yılmaz başka bi soyad ekleyince arada isim gibi kalıyor hem de erkek ismi :D

11. Aylin

Aylin Süper Üye+

Baştan kural hatası yapılmış bu saatten sonra ben de tek alıp uğraşamazdım açıkçası. 2 soyismide o yüzden istemedim yazarken bile üşenirim ben yeaa dedim :)
    Ama mantık olarak bunun yolunun açılmasına sevindim. Bunu kısıtlayamazsın kadınlar kocaya ait olmuyor evlenince hala bir birey tercih hakkının tanınması geçç kalınsa da iyi birşeyy. Ama dediğim gibi ben de tercih etmezdim çok da önenmsemiyorum çünkü bu konuyu :arzula

12. Aylin

Aylin Süper Üye+

Hajjajaajhah çok güldüm yaa hiç aklıma gelmezdi doğru söylüyosun :cokkomik:cokkomik

fubay ve Yasiree bunu beğendi.
  13. Nerec

Nerec Uzman Üye+

Ayneen tuhaf oluyorrmus senin canim :) benim isim soyad tamlama gibi oluyrr:D:D

14. Yasiree

Yasiree İnci Üye+

@Nerec
    Ya aynen bende kendime çok gülüyorum bayağı kötü oluyor :p:p Yasire Yılmaz Hezenci :D İsmim de değişik zaten orada ki cinsiyeti bulunuz :D:D

15. Nerec

Nerec Uzman Üye+

Hahahah:D:Dkiyamam kuzum ya benim soyad eren olacak :ptamamla da gül azcik:D:p

Yasiree bunu beğendi.
  16. Aylin

Aylin Süper Üye+

Soyadı da değişik Hezenci yüz kere sorarlar artık anlamak için :)) Yasire de çok duyulduk değil afallama kaçınılmaz :)) gerçi benim halamın adı da Ümit oluyor öyle şeyler :alkis

Yasiree bunu beğendi.
  17. Yasiree

Yasiree İnci Üye+

Ceren Eren'mi olacak :alkis

Nerec bunu beğendi.
  18. Yasiree

Yasiree İnci Üye+

Aynen aynen ben araya bir zorluk daha eklemiyeyim en iyisi :aptal

Aylin bunu beğendi.
  19. Nerec

Nerec Uzman Üye+

Iveeettt:D:D tekerleme gibi:p