1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Altın Tektaş Ile Pırlanta Tektaş Arasındaki Fark Nedir?

'Alyans ve Takı' forumunda Seda tarafından 9 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Seda

Seda Admin Site Yetkilisi

Tektaş modellerine baktığınızda 2 farklı kategori görürsünüz; Altın ve Pırlanta.
    Bunun ayrımını bilmeyenler için ufak bir açıklama yapalım, fiyat ve özelliklerini karşılaştıralım ;)
    Öncelikle yüzüğün montürü her ikisinde de altındır. Fark üzerindeki taştan kaynaklı. Tektaş diye geçiyorsa zirkon taş kullanılmıştır. Tektaş pırlanta diyorsa taş olarak pırlanta kullanılmıştır. Aynı şey tamtur, sırataş, üçtaş gibi yüzük çeşitlerinde de geçerli.

• Zirkon, değerli taşlar kategorisinde değildir. Sadece Pırlanta görünümü veren bir taştır. Pırlanta ve zirkon (diğer adlarıyla atom veya swarovski) ilk bakışta dış görünüş olarak birbirine benzerler. Fakat yakından incelendiğinde görünüş dışında herhangi bir yakınlıkları yoktur. Pırlanta çok değerlidir. Bir nevi cam olan zirkon ise çok daha uygun fiyatlıdır.
    • Pırlanta nadir bulunduğundan ve zor çıkarıldığından değerlidir. Zirkon taşlar ise seri üretim mamülleridir, insan yapımı kristallerdir. Bu sebeple ucuzdur.
    • Zirkonun diğer bir dezavantajı kullanıldıkça kararmasıdır. İlk alındığında ışıltılı görünen zirkon belli bir süre sonra siyah lekelere dönüşebilir. Tarihin her devrinde çok değerli olarak kabul edilen pırlanta ise evde yapabileceğiniz ufak bir bakım ile toz ve kirden arıdırılabilir.
    • Pırlantanın sertfikası vardır, üzerinde o pırlantanın tüm detayları yazar. Aynı zamanda fiyat konusunda da zirkon'dan ayırt edici ölçüde farklıdır. Pırlanta seçerken dikkat etmeniz gerekenlere bu yazıdan bakabilirsiniz: http://gelinolmak.com/tektas-pirlanta-nasil-secilir/
    Pırlanta yüzükler ve ortalama fiyatları (taşın boyutuna göre artar veya azalır):

Screen Shot 2015-01-09 at 13.09.17.png

Zirkon tektaşlar ve ortalama fiyatları (normal yüzüklerdeki gibi tartıda çıkan değere göre fiyatlandırılır):
    Screen Shot 2015-01-09 at 13.21.27.png

Pırlanta veya zirkon farketmez düşünüp almış olması benim için önemli diyenlerden misiniz yoksa pırlantasız olmaz mı diyorsunuz fikirleri alalım? :)

2. Seda

emosh ve esrahakan bunu beğendi.
  3. zuzum

zuzum İnci Üye+

@Seda ablacım aslında benım ıcın o kadar da onemlı degıldı durumu olsa zaten alır dıye dusunuyorum.yenı mezun ve ıs arıyor nısanlıyız daha evlılık teklıfı de etmedı :( 2 hafta once tuttu kolumdan gel gıdıyoruz dedı kuyumcuya gıttık ve tektas pırlanta yuzuk aldı.parmagıma gore yaptırdı ama daha vermedı bna teklıf edıcek heraldee :)

ekmhcr ve Seda bunu beğendi.
  4. Ezgi

Ezgi Aday Üye

o sıralar Fatih bana laf arasında sordu baktırdı sanki anlamıcam :p pek anlamadığı için birlikte baktığımız ilk yerde satış danışmanı altın mı pırlanta mı dedi benim dememe kalmadan Fatih pırlanta dedi. O istedi kendi kaşındı :p
    Şaka bir yana öyle bir takıntım yoktu tabi kii bu durumdan hoşnutum ama altın alsaydı da yine çok mutlu olurdum.
    Şöyle de bir gerçek var tabi pırlanta ben burdayım diyor :) Yani çok zarif çok güzel duruyor :)

nehis, zuzum ve Seda bunu beğendi.
  5. Sahra

Sahra Süper Üye+

Benimki altın tektaş :) pırlanta olsa tabiki hayır demezdim ama bunuda seviyorum.Belkide ileriye doğru bir pırlantam olur :)

6. Ezgi

Ezgi Aday Üye

en güzelleri senin olsun güzellik :)
    Hemen hemen hepimiz aynı fikirdeyiz demek ne olsa kabulümüz aşkk böyle bişey demekk :)

Seda ve Sahra bunu beğendi.
  7. daisy06

daisy06 İnci Üye+

Güzel bir paylaşım olmuş @Seda ellerine sağlık :)) Önceki yazılarından oldukça faydalanıp araştırmıştım pırlanataları, bu konudaki bilgin ve yönlendirmelerin gerçekten işime yarıyor :)

denizceylan ve mhdyasa bunu beğendi.
  8. Yarem

Yarem Uzman Üye+

Benimde pırlanta ama şimdi çok pişmanım almaya gittigimizde satış danışmanı alyansa daha yakıştıgını söylediği için küçük bi tektaş almıştık ama şimdi daha kocamanından istiyorum :D İnşallah benimde kocamaaaaaaannn tektaşım olur :D

türkan bunu beğendi.
  9. emosh

emosh İnci Üye+

10. Seda

Zirkon hakkında pek fikrim yok aslında, bir tek bilekliğimde olan zirkon taşlar mütamadiyen düşüyor ve yeniden taktırıyorum :) Onun dışında yüzükte nasıldır bilmiyorum, dediğin doğru olabilir sonuçta birçok çeşidi ve kalitesi vardır muhakkak :) Güzel günlerde kullanalım :)

esrahakan bunu beğendi.
  11. Seda

Aynen öyle pırlanta olmuş olmamış önemi yok düşünmesi yeteeer :asik Ben tektaş istememiştim hoşlanmıyorum görüntüsünden demiştim yıllar önce o da gidip 5taş almıştı :asik Pırlanta almış, ama dediğiniz gibi düşünmesi yeteeer ki zirkon alsa da bozulmazdım benim için uyandırdığı hisler önemli :dua:kazandim:kazandim

esrahakan, Ezgi ve emosh bunu beğendi.
  12. Seda

Teşekkür ederim ufak tefek fikir verebiliyorsam ne mutlu ;) Çok güzel heyecanlar bunlar, ben evlenirken yoktu böyle forumlar morumlar paylaşamıyordum hiçbir şeyi :p

13. emosh

emosh İnci Üye+

kesinlikle canım katılıyorum ;)

14. Seda

Cadııı sen de az değilsin alır kocan kocamaaan bi tektaş merak etme sen :) Benim ellerime hiç yakışmadı kocamaaaan taşlılar, çıtı pıtıyım o yüzden narin takıları seviyorum galiba :p

Yarem bunu beğendi.
  15. Hatice

Hatice İnci Üye+

Benim tektaşım altın, bana eşim söz olmadan önce gidip alacağımızı söylemişti, gittik aldık birlikte ama o sırada çok harcama olacağı için altın tektaş almıştım (pırlanta alabilirsin demişti ama ben niyeyse altın da altın diye tutturmuştum) :) Ama şimdi tektaşım yok benim :( Dün yolda yürürken karda kaydım düştüm ve nasıl olmuşsa tektaşımın taşı gitmiş.Tektaşsız olarak takamıyorum :D

Son düzenleme: 9 Ocak 2015
  16. Seda

aaaa iyi ki sana bi şey olmamış giden taş olsun taktırıverirsin boşver :D Aynen öyle kuzum masraf zaten çok ileride yeri geldiğin eşlerimiz de alır biz de kendimize istediğimi alırız geçinir gideriz huzur her şeyden önemli :asik

17. Hatice

Hatice İnci Üye+

dizim dışında turp gibiyim maşallah :) orda aslında takamıyorum diyecektim ama takıyorum yazmışım :p Tabi canım herşeyden önce huzur ve ben eşyam eksik olsunda huzurum olsun diyenlerdenim ;)

18. glmser

glmser İnci Üye+

Benim içinde altın tektaş yüzük yada pırlanta yüzük farketmiyor sonuçta sevdiceğim almış şuan yüzüğüm altın tektaş memnunum çok severekte kullanıyorum ama @Seda cım dediğin gibi kararma olmadıda ilk aldığım gibi ışıl ışıl parlak değil artık ya

19. htugce

htugce İnci Üye+

Benim ki evlilik teklifinde altın, sözde pırlanta takmıstı. Ama ben hep pırlanta istiyordum zaten bazen diyordum pırlanta yüzükler güzel falan diye söz için gidip almış :)

20. Kubis

Kubis Uzman Üye+

Bu yazıyı okuyunca farkettim yaa galiba benimki de altın :D Kuyumcu hiç sormadı, bizim de bilgimiz yoktu üzüldüm şimdi çünkü Ümit fiyat sınırlaması getirmemişti hangisini beğenirsen al dedi :( [​IMG] pırlanta olsun yaa yenisini aldırırım ben ona :D

türkan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş